رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
 • کد خبر : 3377
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انتشار نوبت دیگری از فصلنامه تخصصی مطبوعات

فصلنامه تخصصی مطبوعات ایران ارگان «دانشنامه مطبوعات ایران» به مدیر مسئولی و سردبیری دکتر محمدجعفر محمدزاده منتشر شد. شماره شش و هفت از این فصلنامه تخصصی علاوه بر سرمقاله، در بردارنده مقالات و موضوعات متنوعی است از جمله: «مقدمه ای بر آغاز روزنامه نویسی فارسی و تولد صنعت چاپ در ایران» به قلم محمد جعفر […]

فصلنامه تخصصی مطبوعات ایران ارگان «دانشنامه مطبوعات ایران» به مدیر مسئولی و سردبیری دکتر محمدجعفر محمدزاده منتشر شد.

شماره شش و هفت از این فصلنامه تخصصی علاوه بر سرمقاله، در بردارنده مقالات و موضوعات متنوعی است از جمله: «مقدمه ای بر آغاز روزنامه نویسی فارسی و تولد صنعت چاپ در ایران» به قلم محمد جعفر محمدزاده؛«شرح احوال کاظم اسلامیه از روزنامه نگاران  به نام تاریخ مطبوعات یزد» و« نگاهی به انجمنهای مطبوعاتی یزد» هردو به قلم حسین مسرت؛ «معرفی روزنامه آزادی قاینات» به عنوان طلیعه روزنامه نگاری در خراسان جنوبی به قلم ابراهیم حافظی؛ «شرح احوال زند دخت شیرازی نخستین زن روزنامه نگار شیراز» به تلاش سیروس سوند رومی؛«گفتگو با خانم مهران آشوری پژوهشگر تاریخ مطبوعات ایران» و«فهرست نشریات کتابخانه علامه رفیعی قزوین» به همت خانم عارفه نژاد بهرام.

در بخش هایی از سرِ سخن (سرمقاله) این نوبت از فصلنامه تخصصی مطبوعات ایران به قلم مدیر مسئول  می‌خوانیم: «تورق صفحات مطبوعات ایران، یافته های بسیاری را پیش روی محققین و پژوهشگران قرار می دهد. گذشته از مشخصات ظاهری، برخی ویژگی های محتوایی  و زبانی برای هر جریده از جمله تمایزات و تفاوتهای مطبوعات ادوار ایران است…تاریخ مطبوعات ایران پر است از زمینه های پژوهش و تحقیق در این احوال. یکی از اقدامات مهمی که می تواند زمینه را برای این دست پژوهش ها آماده کند بستر مناسبی است که با انتشار «دانشنامه مطبوعات ایران» از سال ۱۳۹۰ کار آن آغازشده است. در «دانشنامه مطبوعات ایران»  مجموعه ای متراکم از اطلاعات لازم پیرامون هر مدخل از منابع مختلف گردآوری شده و بر اساس شیوه نامه ای با اسلوب علمی ، به طور یکجا تدوین و بدون قضاوت و پیش داوری گزارش می شود و در اختیار محققین قرار می گیرد تا هر کس به فراخور موضوع پژوهش و نیازهای پژوهشی که تعیین می کند به تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری بپردازد.»

شورای سردبیری فصلنامه تخصصی مطبوعات ایران  متشکل است از دکتر محمد مهدی مقیمی زاده، دکتر راضیه آبادیان و دکتر محمدجعفر محمدزاده. در این شماره مسعود فرج الهی جانشین مدیر مسئول و داریوش جعفری کار طراحی جلد و صفحه آرایی و امورگرافیکی این شماره را بر عهده داشته‌اند که در نود و شش صفحه به قطع وزیری عرضه شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...