رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
 • کد خبر : 3377
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انتشار نوبت دیگری از فصلنامه تخصصی مطبوعات

فصلنامه تخصصی مطبوعات ایران ارگان «دانشنامه مطبوعات ایران» به مدیر مسئولی و سردبیری دکتر محمدجعفر محمدزاده منتشر شد. شماره شش و هفت از این فصلنامه تخصصی علاوه بر سرمقاله، در بردارنده مقالات و موضوعات متنوعی است از جمله: «مقدمه ای بر آغاز روزنامه نویسی فارسی و تولد صنعت چاپ در ایران» به قلم محمد جعفر […]

فصلنامه تخصصی مطبوعات ایران ارگان «دانشنامه مطبوعات ایران» به مدیر مسئولی و سردبیری دکتر محمدجعفر محمدزاده منتشر شد.

شماره شش و هفت از این فصلنامه تخصصی علاوه بر سرمقاله، در بردارنده مقالات و موضوعات متنوعی است از جمله: «مقدمه ای بر آغاز روزنامه نویسی فارسی و تولد صنعت چاپ در ایران» به قلم محمد جعفر محمدزاده؛«شرح احوال کاظم اسلامیه از روزنامه نگاران  به نام تاریخ مطبوعات یزد» و« نگاهی به انجمنهای مطبوعاتی یزد» هردو به قلم حسین مسرت؛ «معرفی روزنامه آزادی قاینات» به عنوان طلیعه روزنامه نگاری در خراسان جنوبی به قلم ابراهیم حافظی؛ «شرح احوال زند دخت شیرازی نخستین زن روزنامه نگار شیراز» به تلاش سیروس سوند رومی؛«گفتگو با خانم مهران آشوری پژوهشگر تاریخ مطبوعات ایران» و«فهرست نشریات کتابخانه علامه رفیعی قزوین» به همت خانم عارفه نژاد بهرام.

در بخش هایی از سرِ سخن (سرمقاله) این نوبت از فصلنامه تخصصی مطبوعات ایران به قلم مدیر مسئول  می‌خوانیم: «تورق صفحات مطبوعات ایران، یافته های بسیاری را پیش روی محققین و پژوهشگران قرار می دهد. گذشته از مشخصات ظاهری، برخی ویژگی های محتوایی  و زبانی برای هر جریده از جمله تمایزات و تفاوتهای مطبوعات ادوار ایران است…تاریخ مطبوعات ایران پر است از زمینه های پژوهش و تحقیق در این احوال. یکی از اقدامات مهمی که می تواند زمینه را برای این دست پژوهش ها آماده کند بستر مناسبی است که با انتشار «دانشنامه مطبوعات ایران» از سال ۱۳۹۰ کار آن آغازشده است. در «دانشنامه مطبوعات ایران»  مجموعه ای متراکم از اطلاعات لازم پیرامون هر مدخل از منابع مختلف گردآوری شده و بر اساس شیوه نامه ای با اسلوب علمی ، به طور یکجا تدوین و بدون قضاوت و پیش داوری گزارش می شود و در اختیار محققین قرار می گیرد تا هر کس به فراخور موضوع پژوهش و نیازهای پژوهشی که تعیین می کند به تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری بپردازد.»

شورای سردبیری فصلنامه تخصصی مطبوعات ایران  متشکل است از دکتر محمد مهدی مقیمی زاده، دکتر راضیه آبادیان و دکتر محمدجعفر محمدزاده. در این شماره مسعود فرج الهی جانشین مدیر مسئول و داریوش جعفری کار طراحی جلد و صفحه آرایی و امورگرافیکی این شماره را بر عهده داشته‌اند که در نود و شش صفحه به قطع وزیری عرضه شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...