رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۲ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 27 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
 • کد خبر : 3377
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انتشار نوبت دیگری از فصلنامه تخصصی مطبوعات

فصلنامه تخصصی مطبوعات ایران ارگان «دانشنامه مطبوعات ایران» به مدیر مسئولی و سردبیری دکتر محمدجعفر محمدزاده منتشر شد. شماره شش و هفت از این فصلنامه تخصصی علاوه بر سرمقاله، در بردارنده مقالات و موضوعات متنوعی است از جمله: «مقدمه ای بر آغاز روزنامه نویسی فارسی و تولد صنعت چاپ در ایران» به قلم محمد جعفر […]

فصلنامه تخصصی مطبوعات ایران ارگان «دانشنامه مطبوعات ایران» به مدیر مسئولی و سردبیری دکتر محمدجعفر محمدزاده منتشر شد.

شماره شش و هفت از این فصلنامه تخصصی علاوه بر سرمقاله، در بردارنده مقالات و موضوعات متنوعی است از جمله: «مقدمه ای بر آغاز روزنامه نویسی فارسی و تولد صنعت چاپ در ایران» به قلم محمد جعفر محمدزاده؛«شرح احوال کاظم اسلامیه از روزنامه نگاران  به نام تاریخ مطبوعات یزد» و« نگاهی به انجمنهای مطبوعاتی یزد» هردو به قلم حسین مسرت؛ «معرفی روزنامه آزادی قاینات» به عنوان طلیعه روزنامه نگاری در خراسان جنوبی به قلم ابراهیم حافظی؛ «شرح احوال زند دخت شیرازی نخستین زن روزنامه نگار شیراز» به تلاش سیروس سوند رومی؛«گفتگو با خانم مهران آشوری پژوهشگر تاریخ مطبوعات ایران» و«فهرست نشریات کتابخانه علامه رفیعی قزوین» به همت خانم عارفه نژاد بهرام.

در بخش هایی از سرِ سخن (سرمقاله) این نوبت از فصلنامه تخصصی مطبوعات ایران به قلم مدیر مسئول  می‌خوانیم: «تورق صفحات مطبوعات ایران، یافته های بسیاری را پیش روی محققین و پژوهشگران قرار می دهد. گذشته از مشخصات ظاهری، برخی ویژگی های محتوایی  و زبانی برای هر جریده از جمله تمایزات و تفاوتهای مطبوعات ادوار ایران است…تاریخ مطبوعات ایران پر است از زمینه های پژوهش و تحقیق در این احوال. یکی از اقدامات مهمی که می تواند زمینه را برای این دست پژوهش ها آماده کند بستر مناسبی است که با انتشار «دانشنامه مطبوعات ایران» از سال ۱۳۹۰ کار آن آغازشده است. در «دانشنامه مطبوعات ایران»  مجموعه ای متراکم از اطلاعات لازم پیرامون هر مدخل از منابع مختلف گردآوری شده و بر اساس شیوه نامه ای با اسلوب علمی ، به طور یکجا تدوین و بدون قضاوت و پیش داوری گزارش می شود و در اختیار محققین قرار می گیرد تا هر کس به فراخور موضوع پژوهش و نیازهای پژوهشی که تعیین می کند به تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری بپردازد.»

شورای سردبیری فصلنامه تخصصی مطبوعات ایران  متشکل است از دکتر محمد مهدی مقیمی زاده، دکتر راضیه آبادیان و دکتر محمدجعفر محمدزاده. در این شماره مسعود فرج الهی جانشین مدیر مسئول و داریوش جعفری کار طراحی جلد و صفحه آرایی و امورگرافیکی این شماره را بر عهده داشته‌اند که در نود و شش صفحه به قطع وزیری عرضه شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...