رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳
 • کد خبر : 3380
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انتخاب استاندار بومی؛ حجت دولت یا ضرورت توسعه کردستان

پس از بحث‌های فراوان از سوی گرو‌های سیاسی سرانجام دولت روحانی در دور دوم فعالیت خود، الحمد لله به این حجت رسید که نیرویی بومی برای منصب استانداری کردستان برگزیند، چهره‌ای دارای شناخت از نیازهای کردستان و تجربه ۴ سال نمایندگی مجلس که تجاربش می‌تواند نویدبخش روزهایی روشن برای آینده کردستان باشد. استانی که زخم‌های […]

پس از بحث‌های فراوان از سوی گرو‌های سیاسی سرانجام دولت روحانی در دور دوم فعالیت خود، الحمد لله به این حجت رسید که نیرویی بومی برای منصب استانداری کردستان برگزیند، چهره‌ای دارای شناخت از نیازهای کردستان و تجربه ۴ سال نمایندگی مجلس که تجاربش می‌تواند نویدبخش روزهایی روشن برای آینده کردستان باشد. استانی که زخم‌های متعددی بر پیکر دارد و کمتر مدیرانی توانستند باری از روی دوش آن بردارند؛ هرکسی آمد با انگیز‌هایی که کمتر با دغدغ‌های مردم هم‌خوانی داشت چند صباحی بر این دیار حکومت کرد و دست آخر آنچه از خود برجای گذاشت انبوهی از وعده‌های بی‌سرانجام و ایجاد بدبینی در بین مردم نسبت به حاکمیت بود.
اگر برای بعضی‌ها چند سال زندگی کردن مجردی در کردستان البته در مناصب دولتی امتیاز محسوب می‌شود برای ساکنان کردستان که در این منطقه مرزی و دور از مرکز به دنیا می‌آیند، سال‌ها زندگی می‌کنند، در مقابل تجاوزات دشمن می‌ایستند و از مرزها پاسداری می‌کنند و در نهایت در همین دیار می‌میرند و دفن می‌شوند باید چگونه قضاوت کرد؟ قصد طرح نخ‌نمای بومی غیر بومی مطرح نیست بلکه هدف شناخت سره از ناسره و معرفی افرادی است که از قبل حسن نیت حاکمیت بر سر سفره این مردم می‌نشینند و به بیت‌المال رحم نمی‌کنند و در نهایت نه تنها باری از دوش مردم و حاکمیت بر نمی‌دارند بلکه عملکردشان موجب بی‌اعتمادی و سوء اعتماد در جامعه می‌شود.
جناب آقای استاندار؛ آهنگ مشترک نمایندگان مردم و مدیران استان برای رفع نابسامانی‌ها آرزوی به‌دل مانده بسیاری از دلسوزان کردستان است. امیدوارم سازی کوک کنید که حاصل آن زدودن غبار محرومیت‌ها از سیمای کردستان باتکیه بر تمام ظرفیت‌ها، فارغ از مرزبندی‌های جناحی و سیاسی باشد. بعضا نمایندگان مجلس به سبب ارتباط تنگاتنگ با مردم نارسایی‌ها را بیشتر از شما می‌دانند، فریاد آنان را بشنوید و به مردم ثابت کنید که برای خدمت، آهنگ بازگشت به کردستان کرده‌‌اید. شما ریشه در این خاک دارید و نمی‌توانید رشته پیوند را با زادگاهتان قطع کنید؛ سعی نمایید پس از دوران گزرای مدیریت، اگر در بین مردم حضور یافتید با سری بلند و قامتی برافراشته حضور یابید. از همین امروز به فکر باشید کاری ماندگار از خود به یادگار بگذارید.

قبول کنید نظام اجرایی ما مریض است، ساعت مفید کاری به حد اقل رسیده، شکایت‌های زیادی از زبان مدیران قبلی و نمایندگان مردم در فراری دادن سرمایه‌گذاران مطرح شده است. ظرفیت اجرایی استان به نازل‌ترین سطح خود رسیده و به اعتقاد آگاهان در تراز انقلاب و انتظار مردم نیست؛ برای اصلاح سعی کنید خود الگو باشید نه چون دیگران به صندلی قدرت تکیه بزنی و زبان به شکوه و گلایه بگشایی! فراموش نکنید که شما نماینده حاکمیت در استان هستید. بسان مردم کوچه و بازار که دستی در قدرت ندارند و صدالبته انتقاد آنها برخلاف نق‌زدن دولت‌مردان کاملا بجا و منطقی است حرف نزنید؛ برای زخمهای کردستان التیام باشید، نمک پاشیدن درد را دوا نمی‌کند.
آمارسازی و خبرسازی‌های بی‌اساس را با واقعیت‌های موجود در جامعه همسان کنید. برخی گزارشات رسمی از مراکز دولتی با حرف‌های مردم و واقعیتهای جامعه همخوانی ندارد. نمایندگان مردم از آمار ۴۰درصدی بیکاران استان سخن می‌گویند درحالیکه آمارهای استانداری چیز دیگری است. هیچ کس منکر مشکلات ازجمله کمبود اعتبارات نیست اما می‌شود با مدیریت جهادی و استفاده از ظرفیت‌های مردم بر بسیاری از مشکلات غلبه کرد.
کردستان در اوایل انقلاب نتوانست از ارز ارزان برای توسعه صنعت بهره بگیرد، در سال‌های بعد از آن نیز به دلایل متعدد نه تنها گامی درخور شان مردم برداشته نشد بلکه برخی از واحدهای بزرگ نظیر نساجی کردستان به‌نام خصوصی‌سازی به تاراج رفت. اینک نیز تعداد معدود واحدهای باقی مانده با چنگ و دندان خود را سر پا نگه داشته‌اند.
فرهنگ در دولت تدبیر و امید به دادن مجوز به نشریات خلاصه شد که تازه آنهم معلوم نیست در این آشفته‌بازار و نابسامانی اوضاع، سرانجامشان به کجا ختم می‌شود. دولت نتوانسته هنوز تکلیف مدیرکل ارشاد کردستان را روشن کند، هرچند از ابتدای کار هم مدیرکل منصوب دولت در هفته دوسه روز بیشتر در کردستان حضور نداشت. رهبر معظم انقلاب، کردستان را استان فرهنگی نام نهادند؛ چرا که بر ابعاد خدمات ادیبان این دیار به فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی و نقش آنان در احیای مرجعیت علمی کشور واقفند. جای تاسف است که رهبری در چند فراز از سخنانشان به نیکی از مرحوم عبدالرحمن شرفکندی (هژار) یاد می‌کنند اما مدیران فرهنگی ما ایشان و بسیاری از مفاخر کردستان را نمی‌شناسند!
جناب مرادنیا؛ کار با تمرکز صورت می‌گیرد، مدیری که جسمش در اینجا و روحش در جای دیگر است هرگز نمی‌تواند منشاء خدمت باشد و از حاصل مدیریتش کردستان سامان یابد. مدیران را به تمرکز حواس بر استان دعوت کنید. این رمز موفقیت است. رهایی کردستان از بن‌بست‌های اقتصادی و فرهنگی از عهده یک جناح بر نمی‌آید.
شما را به فردی فراجناحی و معتدل می‌شناسند، در سال‌های اخیر گروه‌هایی فرتوت و فرسوده که در گذشته نیز امتحان خوبی پس ندادند در سایه مدیریت پروازی، خود را بازسازی کردند و اینک مقدرات استان را در دست گرفته و به‌نام دولت به کاسبی می‌پردازند. سعی کنید متناسب با دیدگاه‌های دولت مدیران را انتخاب کنید؛ این حق دولت است که برنامه‌های خود را متناسب با شعارهای رییس جمهور پیش ببرد. دولت‌ها می‌خواهند کار کنند اما افرادی که مناصب دولتی را ارث پدری می‌دانند همیشه مانع بوده‌اند.
از ارائه آمار و ارقام خودداری می‌کنم چون خود بهتر از همه بر آمار و ارقام واقعی و ساختگی اشراف دارید. قوانین حاکم بر نظام اجرایی، با انتظارات مردم هم‌خوانی ندارد؛ مردم از بوروکراسی اداری به ستوه آمده‌اند. گردش کار در دستگاه‌های اجرایی نیاز به روان‌سازی دارد و بهترین نسخه برای این کار اقدام توام با عمل و پرهیز از شعارزدگی است. اگر بخش زیادی از متن سخنرانی و اظهار نظر مدیران قبلی را در خبرگزاریها و مطبوعات مرور کنید اغلب به بیان توانمندی‌های استان و ذکر محاسن مردم کردستان پرداخته‌اند. از این شعارها حتما شما هم خسته شده‌اید. مردم از مسوولان کار می‌خواهند؛ خود بهتر از هر کس دیگر بر محاسن و معایب خویش آگاهند.
آقای استاندار؛ حال که دولت پس از ۵ سال، با انتخاب شما به حجت شرعی رسیده است مردم از شما به سبب کردستانی بودنتان بیشتر از دیگران انتظار دارند. این انتظار و امید را به یاس مبدل نکنید.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...