رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳
 • کد خبر : 3380
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انتخاب استاندار بومی؛ حجت دولت یا ضرورت توسعه کردستان

پس از بحث‌های فراوان از سوی گرو‌های سیاسی سرانجام دولت روحانی در دور دوم فعالیت خود، الحمد لله به این حجت رسید که نیرویی بومی برای منصب استانداری کردستان برگزیند، چهره‌ای دارای شناخت از نیازهای کردستان و تجربه ۴ سال نمایندگی مجلس که تجاربش می‌تواند نویدبخش روزهایی روشن برای آینده کردستان باشد. استانی که زخم‌های […]

پس از بحث‌های فراوان از سوی گرو‌های سیاسی سرانجام دولت روحانی در دور دوم فعالیت خود، الحمد لله به این حجت رسید که نیرویی بومی برای منصب استانداری کردستان برگزیند، چهره‌ای دارای شناخت از نیازهای کردستان و تجربه ۴ سال نمایندگی مجلس که تجاربش می‌تواند نویدبخش روزهایی روشن برای آینده کردستان باشد. استانی که زخم‌های متعددی بر پیکر دارد و کمتر مدیرانی توانستند باری از روی دوش آن بردارند؛ هرکسی آمد با انگیز‌هایی که کمتر با دغدغ‌های مردم هم‌خوانی داشت چند صباحی بر این دیار حکومت کرد و دست آخر آنچه از خود برجای گذاشت انبوهی از وعده‌های بی‌سرانجام و ایجاد بدبینی در بین مردم نسبت به حاکمیت بود.
اگر برای بعضی‌ها چند سال زندگی کردن مجردی در کردستان البته در مناصب دولتی امتیاز محسوب می‌شود برای ساکنان کردستان که در این منطقه مرزی و دور از مرکز به دنیا می‌آیند، سال‌ها زندگی می‌کنند، در مقابل تجاوزات دشمن می‌ایستند و از مرزها پاسداری می‌کنند و در نهایت در همین دیار می‌میرند و دفن می‌شوند باید چگونه قضاوت کرد؟ قصد طرح نخ‌نمای بومی غیر بومی مطرح نیست بلکه هدف شناخت سره از ناسره و معرفی افرادی است که از قبل حسن نیت حاکمیت بر سر سفره این مردم می‌نشینند و به بیت‌المال رحم نمی‌کنند و در نهایت نه تنها باری از دوش مردم و حاکمیت بر نمی‌دارند بلکه عملکردشان موجب بی‌اعتمادی و سوء اعتماد در جامعه می‌شود.
جناب آقای استاندار؛ آهنگ مشترک نمایندگان مردم و مدیران استان برای رفع نابسامانی‌ها آرزوی به‌دل مانده بسیاری از دلسوزان کردستان است. امیدوارم سازی کوک کنید که حاصل آن زدودن غبار محرومیت‌ها از سیمای کردستان باتکیه بر تمام ظرفیت‌ها، فارغ از مرزبندی‌های جناحی و سیاسی باشد. بعضا نمایندگان مجلس به سبب ارتباط تنگاتنگ با مردم نارسایی‌ها را بیشتر از شما می‌دانند، فریاد آنان را بشنوید و به مردم ثابت کنید که برای خدمت، آهنگ بازگشت به کردستان کرده‌‌اید. شما ریشه در این خاک دارید و نمی‌توانید رشته پیوند را با زادگاهتان قطع کنید؛ سعی نمایید پس از دوران گزرای مدیریت، اگر در بین مردم حضور یافتید با سری بلند و قامتی برافراشته حضور یابید. از همین امروز به فکر باشید کاری ماندگار از خود به یادگار بگذارید.

قبول کنید نظام اجرایی ما مریض است، ساعت مفید کاری به حد اقل رسیده، شکایت‌های زیادی از زبان مدیران قبلی و نمایندگان مردم در فراری دادن سرمایه‌گذاران مطرح شده است. ظرفیت اجرایی استان به نازل‌ترین سطح خود رسیده و به اعتقاد آگاهان در تراز انقلاب و انتظار مردم نیست؛ برای اصلاح سعی کنید خود الگو باشید نه چون دیگران به صندلی قدرت تکیه بزنی و زبان به شکوه و گلایه بگشایی! فراموش نکنید که شما نماینده حاکمیت در استان هستید. بسان مردم کوچه و بازار که دستی در قدرت ندارند و صدالبته انتقاد آنها برخلاف نق‌زدن دولت‌مردان کاملا بجا و منطقی است حرف نزنید؛ برای زخمهای کردستان التیام باشید، نمک پاشیدن درد را دوا نمی‌کند.
آمارسازی و خبرسازی‌های بی‌اساس را با واقعیت‌های موجود در جامعه همسان کنید. برخی گزارشات رسمی از مراکز دولتی با حرف‌های مردم و واقعیتهای جامعه همخوانی ندارد. نمایندگان مردم از آمار ۴۰درصدی بیکاران استان سخن می‌گویند درحالیکه آمارهای استانداری چیز دیگری است. هیچ کس منکر مشکلات ازجمله کمبود اعتبارات نیست اما می‌شود با مدیریت جهادی و استفاده از ظرفیت‌های مردم بر بسیاری از مشکلات غلبه کرد.
کردستان در اوایل انقلاب نتوانست از ارز ارزان برای توسعه صنعت بهره بگیرد، در سال‌های بعد از آن نیز به دلایل متعدد نه تنها گامی درخور شان مردم برداشته نشد بلکه برخی از واحدهای بزرگ نظیر نساجی کردستان به‌نام خصوصی‌سازی به تاراج رفت. اینک نیز تعداد معدود واحدهای باقی مانده با چنگ و دندان خود را سر پا نگه داشته‌اند.
فرهنگ در دولت تدبیر و امید به دادن مجوز به نشریات خلاصه شد که تازه آنهم معلوم نیست در این آشفته‌بازار و نابسامانی اوضاع، سرانجامشان به کجا ختم می‌شود. دولت نتوانسته هنوز تکلیف مدیرکل ارشاد کردستان را روشن کند، هرچند از ابتدای کار هم مدیرکل منصوب دولت در هفته دوسه روز بیشتر در کردستان حضور نداشت. رهبر معظم انقلاب، کردستان را استان فرهنگی نام نهادند؛ چرا که بر ابعاد خدمات ادیبان این دیار به فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی و نقش آنان در احیای مرجعیت علمی کشور واقفند. جای تاسف است که رهبری در چند فراز از سخنانشان به نیکی از مرحوم عبدالرحمن شرفکندی (هژار) یاد می‌کنند اما مدیران فرهنگی ما ایشان و بسیاری از مفاخر کردستان را نمی‌شناسند!
جناب مرادنیا؛ کار با تمرکز صورت می‌گیرد، مدیری که جسمش در اینجا و روحش در جای دیگر است هرگز نمی‌تواند منشاء خدمت باشد و از حاصل مدیریتش کردستان سامان یابد. مدیران را به تمرکز حواس بر استان دعوت کنید. این رمز موفقیت است. رهایی کردستان از بن‌بست‌های اقتصادی و فرهنگی از عهده یک جناح بر نمی‌آید.
شما را به فردی فراجناحی و معتدل می‌شناسند، در سال‌های اخیر گروه‌هایی فرتوت و فرسوده که در گذشته نیز امتحان خوبی پس ندادند در سایه مدیریت پروازی، خود را بازسازی کردند و اینک مقدرات استان را در دست گرفته و به‌نام دولت به کاسبی می‌پردازند. سعی کنید متناسب با دیدگاه‌های دولت مدیران را انتخاب کنید؛ این حق دولت است که برنامه‌های خود را متناسب با شعارهای رییس جمهور پیش ببرد. دولت‌ها می‌خواهند کار کنند اما افرادی که مناصب دولتی را ارث پدری می‌دانند همیشه مانع بوده‌اند.
از ارائه آمار و ارقام خودداری می‌کنم چون خود بهتر از همه بر آمار و ارقام واقعی و ساختگی اشراف دارید. قوانین حاکم بر نظام اجرایی، با انتظارات مردم هم‌خوانی ندارد؛ مردم از بوروکراسی اداری به ستوه آمده‌اند. گردش کار در دستگاه‌های اجرایی نیاز به روان‌سازی دارد و بهترین نسخه برای این کار اقدام توام با عمل و پرهیز از شعارزدگی است. اگر بخش زیادی از متن سخنرانی و اظهار نظر مدیران قبلی را در خبرگزاریها و مطبوعات مرور کنید اغلب به بیان توانمندی‌های استان و ذکر محاسن مردم کردستان پرداخته‌اند. از این شعارها حتما شما هم خسته شده‌اید. مردم از مسوولان کار می‌خواهند؛ خود بهتر از هر کس دیگر بر محاسن و معایب خویش آگاهند.
آقای استاندار؛ حال که دولت پس از ۵ سال، با انتخاب شما به حجت شرعی رسیده است مردم از شما به سبب کردستانی بودنتان بیشتر از دیگران انتظار دارند. این انتظار و امید را به یاس مبدل نکنید.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...