رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳
 • کد خبر : 3380
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انتخاب استاندار بومی؛ حجت دولت یا ضرورت توسعه کردستان

پس از بحث‌های فراوان از سوی گرو‌های سیاسی سرانجام دولت روحانی در دور دوم فعالیت خود، الحمد لله به این حجت رسید که نیرویی بومی برای منصب استانداری کردستان برگزیند، چهره‌ای دارای شناخت از نیازهای کردستان و تجربه ۴ سال نمایندگی مجلس که تجاربش می‌تواند نویدبخش روزهایی روشن برای آینده کردستان باشد. استانی که زخم‌های […]

پس از بحث‌های فراوان از سوی گرو‌های سیاسی سرانجام دولت روحانی در دور دوم فعالیت خود، الحمد لله به این حجت رسید که نیرویی بومی برای منصب استانداری کردستان برگزیند، چهره‌ای دارای شناخت از نیازهای کردستان و تجربه ۴ سال نمایندگی مجلس که تجاربش می‌تواند نویدبخش روزهایی روشن برای آینده کردستان باشد. استانی که زخم‌های متعددی بر پیکر دارد و کمتر مدیرانی توانستند باری از روی دوش آن بردارند؛ هرکسی آمد با انگیز‌هایی که کمتر با دغدغ‌های مردم هم‌خوانی داشت چند صباحی بر این دیار حکومت کرد و دست آخر آنچه از خود برجای گذاشت انبوهی از وعده‌های بی‌سرانجام و ایجاد بدبینی در بین مردم نسبت به حاکمیت بود.
اگر برای بعضی‌ها چند سال زندگی کردن مجردی در کردستان البته در مناصب دولتی امتیاز محسوب می‌شود برای ساکنان کردستان که در این منطقه مرزی و دور از مرکز به دنیا می‌آیند، سال‌ها زندگی می‌کنند، در مقابل تجاوزات دشمن می‌ایستند و از مرزها پاسداری می‌کنند و در نهایت در همین دیار می‌میرند و دفن می‌شوند باید چگونه قضاوت کرد؟ قصد طرح نخ‌نمای بومی غیر بومی مطرح نیست بلکه هدف شناخت سره از ناسره و معرفی افرادی است که از قبل حسن نیت حاکمیت بر سر سفره این مردم می‌نشینند و به بیت‌المال رحم نمی‌کنند و در نهایت نه تنها باری از دوش مردم و حاکمیت بر نمی‌دارند بلکه عملکردشان موجب بی‌اعتمادی و سوء اعتماد در جامعه می‌شود.
جناب آقای استاندار؛ آهنگ مشترک نمایندگان مردم و مدیران استان برای رفع نابسامانی‌ها آرزوی به‌دل مانده بسیاری از دلسوزان کردستان است. امیدوارم سازی کوک کنید که حاصل آن زدودن غبار محرومیت‌ها از سیمای کردستان باتکیه بر تمام ظرفیت‌ها، فارغ از مرزبندی‌های جناحی و سیاسی باشد. بعضا نمایندگان مجلس به سبب ارتباط تنگاتنگ با مردم نارسایی‌ها را بیشتر از شما می‌دانند، فریاد آنان را بشنوید و به مردم ثابت کنید که برای خدمت، آهنگ بازگشت به کردستان کرده‌‌اید. شما ریشه در این خاک دارید و نمی‌توانید رشته پیوند را با زادگاهتان قطع کنید؛ سعی نمایید پس از دوران گزرای مدیریت، اگر در بین مردم حضور یافتید با سری بلند و قامتی برافراشته حضور یابید. از همین امروز به فکر باشید کاری ماندگار از خود به یادگار بگذارید.

قبول کنید نظام اجرایی ما مریض است، ساعت مفید کاری به حد اقل رسیده، شکایت‌های زیادی از زبان مدیران قبلی و نمایندگان مردم در فراری دادن سرمایه‌گذاران مطرح شده است. ظرفیت اجرایی استان به نازل‌ترین سطح خود رسیده و به اعتقاد آگاهان در تراز انقلاب و انتظار مردم نیست؛ برای اصلاح سعی کنید خود الگو باشید نه چون دیگران به صندلی قدرت تکیه بزنی و زبان به شکوه و گلایه بگشایی! فراموش نکنید که شما نماینده حاکمیت در استان هستید. بسان مردم کوچه و بازار که دستی در قدرت ندارند و صدالبته انتقاد آنها برخلاف نق‌زدن دولت‌مردان کاملا بجا و منطقی است حرف نزنید؛ برای زخمهای کردستان التیام باشید، نمک پاشیدن درد را دوا نمی‌کند.
آمارسازی و خبرسازی‌های بی‌اساس را با واقعیت‌های موجود در جامعه همسان کنید. برخی گزارشات رسمی از مراکز دولتی با حرف‌های مردم و واقعیتهای جامعه همخوانی ندارد. نمایندگان مردم از آمار ۴۰درصدی بیکاران استان سخن می‌گویند درحالیکه آمارهای استانداری چیز دیگری است. هیچ کس منکر مشکلات ازجمله کمبود اعتبارات نیست اما می‌شود با مدیریت جهادی و استفاده از ظرفیت‌های مردم بر بسیاری از مشکلات غلبه کرد.
کردستان در اوایل انقلاب نتوانست از ارز ارزان برای توسعه صنعت بهره بگیرد، در سال‌های بعد از آن نیز به دلایل متعدد نه تنها گامی درخور شان مردم برداشته نشد بلکه برخی از واحدهای بزرگ نظیر نساجی کردستان به‌نام خصوصی‌سازی به تاراج رفت. اینک نیز تعداد معدود واحدهای باقی مانده با چنگ و دندان خود را سر پا نگه داشته‌اند.
فرهنگ در دولت تدبیر و امید به دادن مجوز به نشریات خلاصه شد که تازه آنهم معلوم نیست در این آشفته‌بازار و نابسامانی اوضاع، سرانجامشان به کجا ختم می‌شود. دولت نتوانسته هنوز تکلیف مدیرکل ارشاد کردستان را روشن کند، هرچند از ابتدای کار هم مدیرکل منصوب دولت در هفته دوسه روز بیشتر در کردستان حضور نداشت. رهبر معظم انقلاب، کردستان را استان فرهنگی نام نهادند؛ چرا که بر ابعاد خدمات ادیبان این دیار به فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی و نقش آنان در احیای مرجعیت علمی کشور واقفند. جای تاسف است که رهبری در چند فراز از سخنانشان به نیکی از مرحوم عبدالرحمن شرفکندی (هژار) یاد می‌کنند اما مدیران فرهنگی ما ایشان و بسیاری از مفاخر کردستان را نمی‌شناسند!
جناب مرادنیا؛ کار با تمرکز صورت می‌گیرد، مدیری که جسمش در اینجا و روحش در جای دیگر است هرگز نمی‌تواند منشاء خدمت باشد و از حاصل مدیریتش کردستان سامان یابد. مدیران را به تمرکز حواس بر استان دعوت کنید. این رمز موفقیت است. رهایی کردستان از بن‌بست‌های اقتصادی و فرهنگی از عهده یک جناح بر نمی‌آید.
شما را به فردی فراجناحی و معتدل می‌شناسند، در سال‌های اخیر گروه‌هایی فرتوت و فرسوده که در گذشته نیز امتحان خوبی پس ندادند در سایه مدیریت پروازی، خود را بازسازی کردند و اینک مقدرات استان را در دست گرفته و به‌نام دولت به کاسبی می‌پردازند. سعی کنید متناسب با دیدگاه‌های دولت مدیران را انتخاب کنید؛ این حق دولت است که برنامه‌های خود را متناسب با شعارهای رییس جمهور پیش ببرد. دولت‌ها می‌خواهند کار کنند اما افرادی که مناصب دولتی را ارث پدری می‌دانند همیشه مانع بوده‌اند.
از ارائه آمار و ارقام خودداری می‌کنم چون خود بهتر از همه بر آمار و ارقام واقعی و ساختگی اشراف دارید. قوانین حاکم بر نظام اجرایی، با انتظارات مردم هم‌خوانی ندارد؛ مردم از بوروکراسی اداری به ستوه آمده‌اند. گردش کار در دستگاه‌های اجرایی نیاز به روان‌سازی دارد و بهترین نسخه برای این کار اقدام توام با عمل و پرهیز از شعارزدگی است. اگر بخش زیادی از متن سخنرانی و اظهار نظر مدیران قبلی را در خبرگزاریها و مطبوعات مرور کنید اغلب به بیان توانمندی‌های استان و ذکر محاسن مردم کردستان پرداخته‌اند. از این شعارها حتما شما هم خسته شده‌اید. مردم از مسوولان کار می‌خواهند؛ خود بهتر از هر کس دیگر بر محاسن و معایب خویش آگاهند.
آقای استاندار؛ حال که دولت پس از ۵ سال، با انتخاب شما به حجت شرعی رسیده است مردم از شما به سبب کردستانی بودنتان بیشتر از دیگران انتظار دارند. این انتظار و امید را به یاس مبدل نکنید.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...