رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۵
 • کد خبر : 3394
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رسانه‌گریزی مدیران و بی‌تفاوتی دولت

رسانه به علت ایفای نقش در جریان آزاد اخبار و اطلاعات اهمیت استراتژیک و جایگاه بی بدیلی در مدیریت و توسعه دارد به این دلیل است که در جوامع توسعه یافته از آن به نام رکن چهار دموکراسی یاد شده و آزاد بودن رسانه در صدر شعارهای تبلیغاتی احزاب سیاسی و در اولویت برنامه های […]

رسانه به علت ایفای نقش در جریان آزاد اخبار و اطلاعات اهمیت استراتژیک و جایگاه بی بدیلی در مدیریت و توسعه دارد به این دلیل است که در جوامع توسعه یافته از آن به نام رکن چهار دموکراسی یاد شده و آزاد بودن رسانه در صدر شعارهای تبلیغاتی احزاب سیاسی و در اولویت برنامه های دولت و پارلمان قرار دارد.
کار خبرنگار جستجوی شبانه‌روزی برای کشف اخبار، کسب اطلاع از وضعیتهای مختلف جامعه، رساندن نقاط ضعف اداره کشور به متصدیان سرنوشت مردم و ایجاد پل ارتباط بین حاکمیت و جامعه است تا از این طریق بتواند در روند مدیریت جامعه خود نقش مثبت بازی کند.
خبرنگاری شغلی سخت و زیان آور است چون همواره باید در خط مقدم تولید خبر، کشف فسادهای سازمان یافته در درون و بیرون نظام اداری، آشکار سازی خسارات ناشی از سوء مدیریت، میزان پایبندی نظام قدرت و مدیریت به شعارها و جلوگیری از تبانی در مقابله با متجاوزان به حقوق مردم باشد.
روزنامه‌نگار سرباز بی‌توقع دفاع از منافع مادی و معنوی جامعه است و همیشه در تلاش است تا در روند مبارزه با خیانت و جنایت‌های سازمان‌یافته و جلوگیری از تسلط دروغ، دزدی و دلالی بر مدیریت توسعه نقش ایفا کند؛ به این دلیل در کشورهای جهان سوم که نظام قدرت و مدیریت دارای ایرادات قانونی و حقوقی می‌باشد همواره مورد تهاجم قرار گرفته و به انواع مختلف مجازات می‌گردد که نمونه‌های بسیاری از این موارد هر روز رخ می‌دهد.
بر این اساس در نظام مدیریتی عقلایی و توسعه‌گرا، سعی می‌شود از ظرفیتهای نظام رسانه نهایت استفاده را در اداره کشور بنمایند تا بتوانند از این طریق به اهداف شاخص خویش برسند اما بر عکس در نظام مدیریتی فاقد عقلانیت توسعه‌گرا، مدیران تمام تلاش خود را به کار می‌برند تا خود را از دسترس خبرنگاران دور نگه دارند.

باید این واقعیت را دانست که مدیر رسانه‌گریز یا در حوزه نگرش عقلایی دارای اشکال است، یا از عملکرد ضعیف برخوردار یا اینکه دستی در رانت دارد. اگر این طور نیست چگونه مدیری راضی به از دست دادن ظرفیت‌های بدون جایگزین رسانه در عرصه خدمت خواهد شد؟ این چه منش و روش مدیریتی است که نمی‌خواهد از ظرفیت رسانه در دسترسی به نقاط ضعف و کمک به شفافیت عملکرد و اصلاح قضاوت جامعه در مورد خود بهره بگیرد؟
مدیریت دولت تدبیر و امید در کردستان از روز اول تا کنون هیچ اعتقادی به ارتباط با رسانه‌های منتقد نداشته و فقط به روزنامه‌نگاران خودی و درج مطالب سفارشی قناعت نموده که این امر یکی از عوامل ناموفقیت در عملکرد، افزایش نارضایتی از دولت در کردستان و ظهور روند شایعه‌سازی و شایعه باوری در خصوص کارکردهای دولتمردان در استان شده است که نگاهی به پایین آمدن سطح مشارکت کوردها در انتخابات ( ۵۳ درصد )، دادن رای به روحانی بر اساس شایعات مطرح شده در مورد یکی از رقیبانش و ترس از رئیس جمهور شدن وی  و پر شدن فضای مجازی و رسانه‌ای از حمله به دولتیان و طرح بی شمار موارد ناکارآمدی و…
نگارنده معتقد است رئیس سازمان برنامه و بودجه و مدیرکل راه و شهرسازی فعلی در صدر لیست مدیران خبرنگار گریز دولت قرار دارند و تمام تلاش خود را می‌نمایند تا خود را از دسترسی رسانه‌ها دور نگه دارند. روز اول می گفتند تازه آمده‌ایم و حرفی برای گفتن نداریم، اجازه دهید تا مدتی بگذرد، اما امروز که آن مدت مورد نظر خودشان و خیلی بیشتر هم گذشته این حضرات بازهم خود را از دسترس خبرنگاران دور نگه می‌دارند و یکی از این حضرات در قبال انتقاد بنده از ایشان گفت من زیاد علاقه به رسانه ندارم؛ اجازه دهید کاری برای کردستان انجام دهیم. اکنون وقت آن رسیده که بگویم رئیس، جان خودت به ما بگو در این مدت مدیریت چکار کرده‌ای؟ بیان کن عملکردت را تا سیاه شود روی دشمن و کور شود روی حسود.
مدیران خبرنگارگریز باید بدانند که افرادی از رسانه می‌ترسند که یا در مدیریت ناتوان بوده اند یا ساختار تفکر مدیریتی آنها اشکال عقلی دارد و یا…
حال این وظیفه دولت و مجلس است تا با این حضرات برخورد نموده و از تحمیل تاوان‌های سنگین این رویکرد بر دست مقبولیت نظام، مشروعیت دولت و روند توسعه کردستان جلوگیری کنند و مصلحت ملک و ملت را فدای باند بازی و جناح‌بازی خود ننمایند؛ چون این امر تبعاتی مثل شدت گرفتن عطش رانت جوئی، بی‌مبالاتی مدیریتی، هدر رفت زمان و منابع، شایعه‌سازی و شایعه باوری را به دنبال دارد.

صدیق مینایی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...