رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۵
 • کد خبر : 3394
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رسانه‌گریزی مدیران و بی‌تفاوتی دولت

رسانه به علت ایفای نقش در جریان آزاد اخبار و اطلاعات اهمیت استراتژیک و جایگاه بی بدیلی در مدیریت و توسعه دارد به این دلیل است که در جوامع توسعه یافته از آن به نام رکن چهار دموکراسی یاد شده و آزاد بودن رسانه در صدر شعارهای تبلیغاتی احزاب سیاسی و در اولویت برنامه های […]

رسانه به علت ایفای نقش در جریان آزاد اخبار و اطلاعات اهمیت استراتژیک و جایگاه بی بدیلی در مدیریت و توسعه دارد به این دلیل است که در جوامع توسعه یافته از آن به نام رکن چهار دموکراسی یاد شده و آزاد بودن رسانه در صدر شعارهای تبلیغاتی احزاب سیاسی و در اولویت برنامه های دولت و پارلمان قرار دارد.
کار خبرنگار جستجوی شبانه‌روزی برای کشف اخبار، کسب اطلاع از وضعیتهای مختلف جامعه، رساندن نقاط ضعف اداره کشور به متصدیان سرنوشت مردم و ایجاد پل ارتباط بین حاکمیت و جامعه است تا از این طریق بتواند در روند مدیریت جامعه خود نقش مثبت بازی کند.
خبرنگاری شغلی سخت و زیان آور است چون همواره باید در خط مقدم تولید خبر، کشف فسادهای سازمان یافته در درون و بیرون نظام اداری، آشکار سازی خسارات ناشی از سوء مدیریت، میزان پایبندی نظام قدرت و مدیریت به شعارها و جلوگیری از تبانی در مقابله با متجاوزان به حقوق مردم باشد.
روزنامه‌نگار سرباز بی‌توقع دفاع از منافع مادی و معنوی جامعه است و همیشه در تلاش است تا در روند مبارزه با خیانت و جنایت‌های سازمان‌یافته و جلوگیری از تسلط دروغ، دزدی و دلالی بر مدیریت توسعه نقش ایفا کند؛ به این دلیل در کشورهای جهان سوم که نظام قدرت و مدیریت دارای ایرادات قانونی و حقوقی می‌باشد همواره مورد تهاجم قرار گرفته و به انواع مختلف مجازات می‌گردد که نمونه‌های بسیاری از این موارد هر روز رخ می‌دهد.
بر این اساس در نظام مدیریتی عقلایی و توسعه‌گرا، سعی می‌شود از ظرفیتهای نظام رسانه نهایت استفاده را در اداره کشور بنمایند تا بتوانند از این طریق به اهداف شاخص خویش برسند اما بر عکس در نظام مدیریتی فاقد عقلانیت توسعه‌گرا، مدیران تمام تلاش خود را به کار می‌برند تا خود را از دسترس خبرنگاران دور نگه دارند.

باید این واقعیت را دانست که مدیر رسانه‌گریز یا در حوزه نگرش عقلایی دارای اشکال است، یا از عملکرد ضعیف برخوردار یا اینکه دستی در رانت دارد. اگر این طور نیست چگونه مدیری راضی به از دست دادن ظرفیت‌های بدون جایگزین رسانه در عرصه خدمت خواهد شد؟ این چه منش و روش مدیریتی است که نمی‌خواهد از ظرفیت رسانه در دسترسی به نقاط ضعف و کمک به شفافیت عملکرد و اصلاح قضاوت جامعه در مورد خود بهره بگیرد؟
مدیریت دولت تدبیر و امید در کردستان از روز اول تا کنون هیچ اعتقادی به ارتباط با رسانه‌های منتقد نداشته و فقط به روزنامه‌نگاران خودی و درج مطالب سفارشی قناعت نموده که این امر یکی از عوامل ناموفقیت در عملکرد، افزایش نارضایتی از دولت در کردستان و ظهور روند شایعه‌سازی و شایعه باوری در خصوص کارکردهای دولتمردان در استان شده است که نگاهی به پایین آمدن سطح مشارکت کوردها در انتخابات ( ۵۳ درصد )، دادن رای به روحانی بر اساس شایعات مطرح شده در مورد یکی از رقیبانش و ترس از رئیس جمهور شدن وی  و پر شدن فضای مجازی و رسانه‌ای از حمله به دولتیان و طرح بی شمار موارد ناکارآمدی و…
نگارنده معتقد است رئیس سازمان برنامه و بودجه و مدیرکل راه و شهرسازی فعلی در صدر لیست مدیران خبرنگار گریز دولت قرار دارند و تمام تلاش خود را می‌نمایند تا خود را از دسترسی رسانه‌ها دور نگه دارند. روز اول می گفتند تازه آمده‌ایم و حرفی برای گفتن نداریم، اجازه دهید تا مدتی بگذرد، اما امروز که آن مدت مورد نظر خودشان و خیلی بیشتر هم گذشته این حضرات بازهم خود را از دسترس خبرنگاران دور نگه می‌دارند و یکی از این حضرات در قبال انتقاد بنده از ایشان گفت من زیاد علاقه به رسانه ندارم؛ اجازه دهید کاری برای کردستان انجام دهیم. اکنون وقت آن رسیده که بگویم رئیس، جان خودت به ما بگو در این مدت مدیریت چکار کرده‌ای؟ بیان کن عملکردت را تا سیاه شود روی دشمن و کور شود روی حسود.
مدیران خبرنگارگریز باید بدانند که افرادی از رسانه می‌ترسند که یا در مدیریت ناتوان بوده اند یا ساختار تفکر مدیریتی آنها اشکال عقلی دارد و یا…
حال این وظیفه دولت و مجلس است تا با این حضرات برخورد نموده و از تحمیل تاوان‌های سنگین این رویکرد بر دست مقبولیت نظام، مشروعیت دولت و روند توسعه کردستان جلوگیری کنند و مصلحت ملک و ملت را فدای باند بازی و جناح‌بازی خود ننمایند؛ چون این امر تبعاتی مثل شدت گرفتن عطش رانت جوئی، بی‌مبالاتی مدیریتی، هدر رفت زمان و منابع، شایعه‌سازی و شایعه باوری را به دنبال دارد.

صدیق مینایی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...