رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۲ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 27 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۵
 • کد خبر : 3394
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رسانه‌گریزی مدیران و بی‌تفاوتی دولت

رسانه به علت ایفای نقش در جریان آزاد اخبار و اطلاعات اهمیت استراتژیک و جایگاه بی بدیلی در مدیریت و توسعه دارد به این دلیل است که در جوامع توسعه یافته از آن به نام رکن چهار دموکراسی یاد شده و آزاد بودن رسانه در صدر شعارهای تبلیغاتی احزاب سیاسی و در اولویت برنامه های […]

رسانه به علت ایفای نقش در جریان آزاد اخبار و اطلاعات اهمیت استراتژیک و جایگاه بی بدیلی در مدیریت و توسعه دارد به این دلیل است که در جوامع توسعه یافته از آن به نام رکن چهار دموکراسی یاد شده و آزاد بودن رسانه در صدر شعارهای تبلیغاتی احزاب سیاسی و در اولویت برنامه های دولت و پارلمان قرار دارد.
کار خبرنگار جستجوی شبانه‌روزی برای کشف اخبار، کسب اطلاع از وضعیتهای مختلف جامعه، رساندن نقاط ضعف اداره کشور به متصدیان سرنوشت مردم و ایجاد پل ارتباط بین حاکمیت و جامعه است تا از این طریق بتواند در روند مدیریت جامعه خود نقش مثبت بازی کند.
خبرنگاری شغلی سخت و زیان آور است چون همواره باید در خط مقدم تولید خبر، کشف فسادهای سازمان یافته در درون و بیرون نظام اداری، آشکار سازی خسارات ناشی از سوء مدیریت، میزان پایبندی نظام قدرت و مدیریت به شعارها و جلوگیری از تبانی در مقابله با متجاوزان به حقوق مردم باشد.
روزنامه‌نگار سرباز بی‌توقع دفاع از منافع مادی و معنوی جامعه است و همیشه در تلاش است تا در روند مبارزه با خیانت و جنایت‌های سازمان‌یافته و جلوگیری از تسلط دروغ، دزدی و دلالی بر مدیریت توسعه نقش ایفا کند؛ به این دلیل در کشورهای جهان سوم که نظام قدرت و مدیریت دارای ایرادات قانونی و حقوقی می‌باشد همواره مورد تهاجم قرار گرفته و به انواع مختلف مجازات می‌گردد که نمونه‌های بسیاری از این موارد هر روز رخ می‌دهد.
بر این اساس در نظام مدیریتی عقلایی و توسعه‌گرا، سعی می‌شود از ظرفیتهای نظام رسانه نهایت استفاده را در اداره کشور بنمایند تا بتوانند از این طریق به اهداف شاخص خویش برسند اما بر عکس در نظام مدیریتی فاقد عقلانیت توسعه‌گرا، مدیران تمام تلاش خود را به کار می‌برند تا خود را از دسترس خبرنگاران دور نگه دارند.

باید این واقعیت را دانست که مدیر رسانه‌گریز یا در حوزه نگرش عقلایی دارای اشکال است، یا از عملکرد ضعیف برخوردار یا اینکه دستی در رانت دارد. اگر این طور نیست چگونه مدیری راضی به از دست دادن ظرفیت‌های بدون جایگزین رسانه در عرصه خدمت خواهد شد؟ این چه منش و روش مدیریتی است که نمی‌خواهد از ظرفیت رسانه در دسترسی به نقاط ضعف و کمک به شفافیت عملکرد و اصلاح قضاوت جامعه در مورد خود بهره بگیرد؟
مدیریت دولت تدبیر و امید در کردستان از روز اول تا کنون هیچ اعتقادی به ارتباط با رسانه‌های منتقد نداشته و فقط به روزنامه‌نگاران خودی و درج مطالب سفارشی قناعت نموده که این امر یکی از عوامل ناموفقیت در عملکرد، افزایش نارضایتی از دولت در کردستان و ظهور روند شایعه‌سازی و شایعه باوری در خصوص کارکردهای دولتمردان در استان شده است که نگاهی به پایین آمدن سطح مشارکت کوردها در انتخابات ( ۵۳ درصد )، دادن رای به روحانی بر اساس شایعات مطرح شده در مورد یکی از رقیبانش و ترس از رئیس جمهور شدن وی  و پر شدن فضای مجازی و رسانه‌ای از حمله به دولتیان و طرح بی شمار موارد ناکارآمدی و…
نگارنده معتقد است رئیس سازمان برنامه و بودجه و مدیرکل راه و شهرسازی فعلی در صدر لیست مدیران خبرنگار گریز دولت قرار دارند و تمام تلاش خود را می‌نمایند تا خود را از دسترسی رسانه‌ها دور نگه دارند. روز اول می گفتند تازه آمده‌ایم و حرفی برای گفتن نداریم، اجازه دهید تا مدتی بگذرد، اما امروز که آن مدت مورد نظر خودشان و خیلی بیشتر هم گذشته این حضرات بازهم خود را از دسترس خبرنگاران دور نگه می‌دارند و یکی از این حضرات در قبال انتقاد بنده از ایشان گفت من زیاد علاقه به رسانه ندارم؛ اجازه دهید کاری برای کردستان انجام دهیم. اکنون وقت آن رسیده که بگویم رئیس، جان خودت به ما بگو در این مدت مدیریت چکار کرده‌ای؟ بیان کن عملکردت را تا سیاه شود روی دشمن و کور شود روی حسود.
مدیران خبرنگارگریز باید بدانند که افرادی از رسانه می‌ترسند که یا در مدیریت ناتوان بوده اند یا ساختار تفکر مدیریتی آنها اشکال عقلی دارد و یا…
حال این وظیفه دولت و مجلس است تا با این حضرات برخورد نموده و از تحمیل تاوان‌های سنگین این رویکرد بر دست مقبولیت نظام، مشروعیت دولت و روند توسعه کردستان جلوگیری کنند و مصلحت ملک و ملت را فدای باند بازی و جناح‌بازی خود ننمایند؛ چون این امر تبعاتی مثل شدت گرفتن عطش رانت جوئی، بی‌مبالاتی مدیریتی، هدر رفت زمان و منابع، شایعه‌سازی و شایعه باوری را به دنبال دارد.

صدیق مینایی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...