رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
 • کد خبر : 3396
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رونق وتوسعه صنعت توریسم در دهگلان

دهگلان شهرشرقی کردستان که بعدازقروه دروازه کردستان می باشدوراههای مواصلاتی بهتروبیشتری نسبت به سایرشهرهای استان کردستان را دارد: جاده بین المللی همدان -سنندج ،جاده آسفالته دهگلان -کامیاران ،محورارتباطی دهگلان دیواندره وجاده دهگلان -بیجار،وازسوی بادارابودن مردمانی مهربان،مهمانواز،وفادار،پاکدل ،سخاوتمندوعالم پرور که درپهن دشت سرسبزوحصلخیزلیلاخ قراردارد؛قابلیت جذب مسافرفراوان وگردشگران زیادی دارد،مشروط براینکه امکانات ولوازم وزیرساختهای لازم ،دراین شهرایجادشود.بیشترمهمانان […]

دهگلان شهرشرقی کردستان که بعدازقروه دروازه کردستان می باشدوراههای مواصلاتی بهتروبیشتری نسبت به سایرشهرهای استان کردستان را دارد: جاده بین المللی همدان -سنندج ،جاده آسفالته دهگلان -کامیاران ،محورارتباطی دهگلان دیواندره وجاده دهگلان -بیجار،وازسوی بادارابودن مردمانی مهربان،مهمانواز،وفادار،پاکدل ،سخاوتمندوعالم پرور که درپهن دشت سرسبزوحصلخیزلیلاخ قراردارد؛قابلیت جذب مسافرفراوان وگردشگران زیادی دارد،مشروط براینکه امکانات ولوازم وزیرساختهای لازم ،دراین شهرایجادشود.بیشترمهمانان ومسافرانی که ازشرق وشمال ومرکزایران ،کردستان ومناطق توریستی آن رابرای سیاحت-زیارت یاتجارت وخریدانتخاب می کنند:ازدهگلان واردکردستان می شوندکه هرسال وبویژه درایام تعطیلات نوروزمدارس ومحلهای اسکان هزاران نفررادرخودجای می دهند.شهردهگلان امکانات رفاهی وتفریحی وسرگرمی جالب وقابل توجهی نداردلذابیشترمهمانان نوروزی ازسرناچاری ،کنجکاوی ویااستراحت فقط چندساعت یایک شب اتراق می کنند.گروهی زیادی مهمان که اقامت چندروزه دراین شهرکوچک دارندکسانی هستندکه دراصل اهل این منطقه هستند و یا دوستان و یاران و اقوامی بومی و مقیم دارند. از مسافران اگر بپرسید دهگلان را چگونه دیدید و یا چقدر پسندیدید اکثرا خواهندگفت مردمی خوب و مهربان و آرام دارد؛ امنیتش بالاست و خیابان‌های زیاد و بازاری گرم و دارای رونق دارد اما توسعه نیافته وکم امکانات است.حتی با این اوصاف، مهمانان اگر به خوبی راهنمایی و هدایت شوند و معرفی و شناسایی روستاهای اطراف و کوهپایه‌های زیبای لیلاخ با آن آب و هوای مطبوع و پاک و تنوع فرهنگی و هنری، به همراه نواهای اصیل موسیقی که ریشه تاریخی چندهزار ساله دارند خوب کافی بیان گردد و از نزدیک نظاره‌گرآنها باشند، مطمئنا از اینجا لذت خواهند برد و دست خالی بر نخواهندگشت.
جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شمال لیلاخ مانندکوه جنگلی شیدا بامقبره و بقایای آثار و ابنیه و سنگ‌نبشته‌های باستانی و پر رمزورازش -گوناگونی آداب و سنن مردمان نجیب، پاکدل و پرتلاش این حوضه؛ خودحکایتهای بی‌شماری از دوران‌های مختلف تاریخ این قوم دارد. استماع ملودی‌های دلنشین و تماشا و توجه به هه‌لپرکی خاص و ویژه ساکنان لیلاخ شمالی – سندی بر اصالت آنان است. لیلاخ جنوبی با آن‌همه کوه و کوهپایه‌های زیباودامنه های پرآب وسرسبزبه همراه مزارع طلایی گندم وباغات سرسبزنشان از رنج و کوشش و توان و امیدآن مردم دارد که غیر از کشاورزی و دامپروری مجدانه درپی کسب علم ودانش هستندکه فقط در سه روستای این خطه حدود دوهزار نفر از ساکنان قبلی و فعلی تحصیلات دانشگاهی دارند. کوه‌های سلطان،سرمعلی،عبدالرحمان و… با ابهت و جلوه زیبای خود که صدها چشمه آب گوارا از دلشان جاری می‌شود، دل هرگردشگری را می‌ربایند.مردمان خوش‌چهره، تنومند و هنرپرور جنوب شهرستان دهگلان شهره مهمان‌نوازی و صلح و تصامحند. تنوع و اصالت موسیقی در اینجا به اندازه‌ای می باشدکه یکی ازکارشناسان موسیقی لیلاخ را هندوستان کردستان لقب داده‌اند. درسالهای گذشته که صنعت فرش رواج خاصی داشت ،فرشهای دست باف نه تنها درایران مشهوربودندبلکه هنرزنان کوشای لیلاخ در بازارهای خارجی هم خریداران زیادی رابه خودجلب می کرد.وجودسه سدسورهال-سنگ سیاه-قوچم ازدیگرجاذبه های این منطقه می باشدکه باایجادتاسیسات واماکن اقامتی ورفاهی وتفریحی توانمندی بالایی درجلب توجه گردشگران دارد.اگردرهوای گرم تابستان به این ناحیه کشاورزی سفرکرده باشیدحتما خاطره خوبی ازلطافت وخنکی هواباخودبه ارمغان برده اید.زیراارتفاع بالای دهگلان ازسطح دریایکی ازعوامل خنکی هواوهشت هزارهکتارزمین کشاورزی آبی بارانی غیرازکمک به خنک ترشدن هواسبب لطافت ورطوبت نسبی نیزمی شود.
شهردهگلان که حدود۸سال پیش به فرمانداری ارتقا پیداکرد،درچندسال اخیرروبه گسترش وآبادانی می رودکه امیداست باحمایت بیشتردولت وهمکاری روزافزون مردم ونخبگان آن توسعه موزون وعلمی پیداکند؛جمعیتی سی هزارنفری داردکه باحومه بیش ازهفتادهزارنفراست وبایدگفت حدودنیمی ازساکنان این شهرستان هنوزدرروستاهازندگی می کنندواین آمارنویدبخش تولیدمحوری واشتغال به امرمهم ومقدس کشاورزی ودامپروری است که درکشورکم نظیراست.وجودهزاران هکتارزمین مرغوب ومستعدکشاورزی وشهرک صنعتی پویادر۲۰کیلومتری این شهروکارخانه های بزرگ لاستیک سازی و…که قراراست ایجادشود،می تواندسهم بزرگی دررفع محرومیت وبیکاری وجذب تحصیلکردگان منطقه داشته باشد.پیرودستورات مقامات عالی کشوری مبنی بررفع محرومیت ازکردستان وتوسعه آن ،مدیران استانی بایدبیش ازپیش به دهگلان توجه نمایندوبابرنامه ریزی ودوراندیشی نسبت به تخصیص آب سدهای آزادوژاوه وتسریع درجذب اعتبارات ملی واستانی برای تحقق وعده‌های داده شده همت نمایند زیرااین شهرستان ظرفیت و پتانسیل‌های فراوان دارد تا به یکی از اقمار توریستی و گردشگری توام با کارآفرینی در میهن عزیزمان مبدل شود.
خیلی از کشورهای جهان عمده درآمد خود را از گردشگری کسب می‌کنند و وزارتخانه و کارگروه‌های ویژه جهت بسط و توسعه توریسم راه‌اندازی کرده‌اند درحالی که مملکت ما سهم ناچیزی از این صنعت دارد. ما هیچ‌ وقت ادعا نمی‌کنیم که همه عوامل و پارامترهای گردشگری را داریم اما معتقدیم مواهب خدادی فراوان و خیلی از شاخصه‌های لازم و ضروری در منطقه دهگلان وجود دارد که باعنایت دولت خدمتگزار و پیگیری مدیران تلاشگر استانی و شهرستانی و همکاری و مشارکت مردم، اگر دست به دست هم بدهند در حوزه‌های طبیعت‌گردی- پرنده‌نگری- تولید و تکثیر گیاهان دارویی- تولید عسل طبیعی این منطقه، قابلیت تبدیل به یکی از اقمار گردشگری و کسب و کار پایدار را دارد.

مهدی قادری دهگلان

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...