رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
 • کد خبر : 3396
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رونق وتوسعه صنعت توریسم در دهگلان

دهگلان شهرشرقی کردستان که بعدازقروه دروازه کردستان می باشدوراههای مواصلاتی بهتروبیشتری نسبت به سایرشهرهای استان کردستان را دارد: جاده بین المللی همدان -سنندج ،جاده آسفالته دهگلان -کامیاران ،محورارتباطی دهگلان دیواندره وجاده دهگلان -بیجار،وازسوی بادارابودن مردمانی مهربان،مهمانواز،وفادار،پاکدل ،سخاوتمندوعالم پرور که درپهن دشت سرسبزوحصلخیزلیلاخ قراردارد؛قابلیت جذب مسافرفراوان وگردشگران زیادی دارد،مشروط براینکه امکانات ولوازم وزیرساختهای لازم ،دراین شهرایجادشود.بیشترمهمانان […]

دهگلان شهرشرقی کردستان که بعدازقروه دروازه کردستان می باشدوراههای مواصلاتی بهتروبیشتری نسبت به سایرشهرهای استان کردستان را دارد: جاده بین المللی همدان -سنندج ،جاده آسفالته دهگلان -کامیاران ،محورارتباطی دهگلان دیواندره وجاده دهگلان -بیجار،وازسوی بادارابودن مردمانی مهربان،مهمانواز،وفادار،پاکدل ،سخاوتمندوعالم پرور که درپهن دشت سرسبزوحصلخیزلیلاخ قراردارد؛قابلیت جذب مسافرفراوان وگردشگران زیادی دارد،مشروط براینکه امکانات ولوازم وزیرساختهای لازم ،دراین شهرایجادشود.بیشترمهمانان ومسافرانی که ازشرق وشمال ومرکزایران ،کردستان ومناطق توریستی آن رابرای سیاحت-زیارت یاتجارت وخریدانتخاب می کنند:ازدهگلان واردکردستان می شوندکه هرسال وبویژه درایام تعطیلات نوروزمدارس ومحلهای اسکان هزاران نفررادرخودجای می دهند.شهردهگلان امکانات رفاهی وتفریحی وسرگرمی جالب وقابل توجهی نداردلذابیشترمهمانان نوروزی ازسرناچاری ،کنجکاوی ویااستراحت فقط چندساعت یایک شب اتراق می کنند.گروهی زیادی مهمان که اقامت چندروزه دراین شهرکوچک دارندکسانی هستندکه دراصل اهل این منطقه هستند و یا دوستان و یاران و اقوامی بومی و مقیم دارند. از مسافران اگر بپرسید دهگلان را چگونه دیدید و یا چقدر پسندیدید اکثرا خواهندگفت مردمی خوب و مهربان و آرام دارد؛ امنیتش بالاست و خیابان‌های زیاد و بازاری گرم و دارای رونق دارد اما توسعه نیافته وکم امکانات است.حتی با این اوصاف، مهمانان اگر به خوبی راهنمایی و هدایت شوند و معرفی و شناسایی روستاهای اطراف و کوهپایه‌های زیبای لیلاخ با آن آب و هوای مطبوع و پاک و تنوع فرهنگی و هنری، به همراه نواهای اصیل موسیقی که ریشه تاریخی چندهزار ساله دارند خوب کافی بیان گردد و از نزدیک نظاره‌گرآنها باشند، مطمئنا از اینجا لذت خواهند برد و دست خالی بر نخواهندگشت.
جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شمال لیلاخ مانندکوه جنگلی شیدا بامقبره و بقایای آثار و ابنیه و سنگ‌نبشته‌های باستانی و پر رمزورازش -گوناگونی آداب و سنن مردمان نجیب، پاکدل و پرتلاش این حوضه؛ خودحکایتهای بی‌شماری از دوران‌های مختلف تاریخ این قوم دارد. استماع ملودی‌های دلنشین و تماشا و توجه به هه‌لپرکی خاص و ویژه ساکنان لیلاخ شمالی – سندی بر اصالت آنان است. لیلاخ جنوبی با آن‌همه کوه و کوهپایه‌های زیباودامنه های پرآب وسرسبزبه همراه مزارع طلایی گندم وباغات سرسبزنشان از رنج و کوشش و توان و امیدآن مردم دارد که غیر از کشاورزی و دامپروری مجدانه درپی کسب علم ودانش هستندکه فقط در سه روستای این خطه حدود دوهزار نفر از ساکنان قبلی و فعلی تحصیلات دانشگاهی دارند. کوه‌های سلطان،سرمعلی،عبدالرحمان و… با ابهت و جلوه زیبای خود که صدها چشمه آب گوارا از دلشان جاری می‌شود، دل هرگردشگری را می‌ربایند.مردمان خوش‌چهره، تنومند و هنرپرور جنوب شهرستان دهگلان شهره مهمان‌نوازی و صلح و تصامحند. تنوع و اصالت موسیقی در اینجا به اندازه‌ای می باشدکه یکی ازکارشناسان موسیقی لیلاخ را هندوستان کردستان لقب داده‌اند. درسالهای گذشته که صنعت فرش رواج خاصی داشت ،فرشهای دست باف نه تنها درایران مشهوربودندبلکه هنرزنان کوشای لیلاخ در بازارهای خارجی هم خریداران زیادی رابه خودجلب می کرد.وجودسه سدسورهال-سنگ سیاه-قوچم ازدیگرجاذبه های این منطقه می باشدکه باایجادتاسیسات واماکن اقامتی ورفاهی وتفریحی توانمندی بالایی درجلب توجه گردشگران دارد.اگردرهوای گرم تابستان به این ناحیه کشاورزی سفرکرده باشیدحتما خاطره خوبی ازلطافت وخنکی هواباخودبه ارمغان برده اید.زیراارتفاع بالای دهگلان ازسطح دریایکی ازعوامل خنکی هواوهشت هزارهکتارزمین کشاورزی آبی بارانی غیرازکمک به خنک ترشدن هواسبب لطافت ورطوبت نسبی نیزمی شود.
شهردهگلان که حدود۸سال پیش به فرمانداری ارتقا پیداکرد،درچندسال اخیرروبه گسترش وآبادانی می رودکه امیداست باحمایت بیشتردولت وهمکاری روزافزون مردم ونخبگان آن توسعه موزون وعلمی پیداکند؛جمعیتی سی هزارنفری داردکه باحومه بیش ازهفتادهزارنفراست وبایدگفت حدودنیمی ازساکنان این شهرستان هنوزدرروستاهازندگی می کنندواین آمارنویدبخش تولیدمحوری واشتغال به امرمهم ومقدس کشاورزی ودامپروری است که درکشورکم نظیراست.وجودهزاران هکتارزمین مرغوب ومستعدکشاورزی وشهرک صنعتی پویادر۲۰کیلومتری این شهروکارخانه های بزرگ لاستیک سازی و…که قراراست ایجادشود،می تواندسهم بزرگی دررفع محرومیت وبیکاری وجذب تحصیلکردگان منطقه داشته باشد.پیرودستورات مقامات عالی کشوری مبنی بررفع محرومیت ازکردستان وتوسعه آن ،مدیران استانی بایدبیش ازپیش به دهگلان توجه نمایندوبابرنامه ریزی ودوراندیشی نسبت به تخصیص آب سدهای آزادوژاوه وتسریع درجذب اعتبارات ملی واستانی برای تحقق وعده‌های داده شده همت نمایند زیرااین شهرستان ظرفیت و پتانسیل‌های فراوان دارد تا به یکی از اقمار توریستی و گردشگری توام با کارآفرینی در میهن عزیزمان مبدل شود.
خیلی از کشورهای جهان عمده درآمد خود را از گردشگری کسب می‌کنند و وزارتخانه و کارگروه‌های ویژه جهت بسط و توسعه توریسم راه‌اندازی کرده‌اند درحالی که مملکت ما سهم ناچیزی از این صنعت دارد. ما هیچ‌ وقت ادعا نمی‌کنیم که همه عوامل و پارامترهای گردشگری را داریم اما معتقدیم مواهب خدادی فراوان و خیلی از شاخصه‌های لازم و ضروری در منطقه دهگلان وجود دارد که باعنایت دولت خدمتگزار و پیگیری مدیران تلاشگر استانی و شهرستانی و همکاری و مشارکت مردم، اگر دست به دست هم بدهند در حوزه‌های طبیعت‌گردی- پرنده‌نگری- تولید و تکثیر گیاهان دارویی- تولید عسل طبیعی این منطقه، قابلیت تبدیل به یکی از اقمار گردشگری و کسب و کار پایدار را دارد.

مهدی قادری دهگلان

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...