رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
 • کد خبر : 3396
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رونق وتوسعه صنعت توریسم در دهگلان

دهگلان شهرشرقی کردستان که بعدازقروه دروازه کردستان می باشدوراههای مواصلاتی بهتروبیشتری نسبت به سایرشهرهای استان کردستان را دارد: جاده بین المللی همدان -سنندج ،جاده آسفالته دهگلان -کامیاران ،محورارتباطی دهگلان دیواندره وجاده دهگلان -بیجار،وازسوی بادارابودن مردمانی مهربان،مهمانواز،وفادار،پاکدل ،سخاوتمندوعالم پرور که درپهن دشت سرسبزوحصلخیزلیلاخ قراردارد؛قابلیت جذب مسافرفراوان وگردشگران زیادی دارد،مشروط براینکه امکانات ولوازم وزیرساختهای لازم ،دراین شهرایجادشود.بیشترمهمانان […]

دهگلان شهرشرقی کردستان که بعدازقروه دروازه کردستان می باشدوراههای مواصلاتی بهتروبیشتری نسبت به سایرشهرهای استان کردستان را دارد: جاده بین المللی همدان -سنندج ،جاده آسفالته دهگلان -کامیاران ،محورارتباطی دهگلان دیواندره وجاده دهگلان -بیجار،وازسوی بادارابودن مردمانی مهربان،مهمانواز،وفادار،پاکدل ،سخاوتمندوعالم پرور که درپهن دشت سرسبزوحصلخیزلیلاخ قراردارد؛قابلیت جذب مسافرفراوان وگردشگران زیادی دارد،مشروط براینکه امکانات ولوازم وزیرساختهای لازم ،دراین شهرایجادشود.بیشترمهمانان ومسافرانی که ازشرق وشمال ومرکزایران ،کردستان ومناطق توریستی آن رابرای سیاحت-زیارت یاتجارت وخریدانتخاب می کنند:ازدهگلان واردکردستان می شوندکه هرسال وبویژه درایام تعطیلات نوروزمدارس ومحلهای اسکان هزاران نفررادرخودجای می دهند.شهردهگلان امکانات رفاهی وتفریحی وسرگرمی جالب وقابل توجهی نداردلذابیشترمهمانان نوروزی ازسرناچاری ،کنجکاوی ویااستراحت فقط چندساعت یایک شب اتراق می کنند.گروهی زیادی مهمان که اقامت چندروزه دراین شهرکوچک دارندکسانی هستندکه دراصل اهل این منطقه هستند و یا دوستان و یاران و اقوامی بومی و مقیم دارند. از مسافران اگر بپرسید دهگلان را چگونه دیدید و یا چقدر پسندیدید اکثرا خواهندگفت مردمی خوب و مهربان و آرام دارد؛ امنیتش بالاست و خیابان‌های زیاد و بازاری گرم و دارای رونق دارد اما توسعه نیافته وکم امکانات است.حتی با این اوصاف، مهمانان اگر به خوبی راهنمایی و هدایت شوند و معرفی و شناسایی روستاهای اطراف و کوهپایه‌های زیبای لیلاخ با آن آب و هوای مطبوع و پاک و تنوع فرهنگی و هنری، به همراه نواهای اصیل موسیقی که ریشه تاریخی چندهزار ساله دارند خوب کافی بیان گردد و از نزدیک نظاره‌گرآنها باشند، مطمئنا از اینجا لذت خواهند برد و دست خالی بر نخواهندگشت.
جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شمال لیلاخ مانندکوه جنگلی شیدا بامقبره و بقایای آثار و ابنیه و سنگ‌نبشته‌های باستانی و پر رمزورازش -گوناگونی آداب و سنن مردمان نجیب، پاکدل و پرتلاش این حوضه؛ خودحکایتهای بی‌شماری از دوران‌های مختلف تاریخ این قوم دارد. استماع ملودی‌های دلنشین و تماشا و توجه به هه‌لپرکی خاص و ویژه ساکنان لیلاخ شمالی – سندی بر اصالت آنان است. لیلاخ جنوبی با آن‌همه کوه و کوهپایه‌های زیباودامنه های پرآب وسرسبزبه همراه مزارع طلایی گندم وباغات سرسبزنشان از رنج و کوشش و توان و امیدآن مردم دارد که غیر از کشاورزی و دامپروری مجدانه درپی کسب علم ودانش هستندکه فقط در سه روستای این خطه حدود دوهزار نفر از ساکنان قبلی و فعلی تحصیلات دانشگاهی دارند. کوه‌های سلطان،سرمعلی،عبدالرحمان و… با ابهت و جلوه زیبای خود که صدها چشمه آب گوارا از دلشان جاری می‌شود، دل هرگردشگری را می‌ربایند.مردمان خوش‌چهره، تنومند و هنرپرور جنوب شهرستان دهگلان شهره مهمان‌نوازی و صلح و تصامحند. تنوع و اصالت موسیقی در اینجا به اندازه‌ای می باشدکه یکی ازکارشناسان موسیقی لیلاخ را هندوستان کردستان لقب داده‌اند. درسالهای گذشته که صنعت فرش رواج خاصی داشت ،فرشهای دست باف نه تنها درایران مشهوربودندبلکه هنرزنان کوشای لیلاخ در بازارهای خارجی هم خریداران زیادی رابه خودجلب می کرد.وجودسه سدسورهال-سنگ سیاه-قوچم ازدیگرجاذبه های این منطقه می باشدکه باایجادتاسیسات واماکن اقامتی ورفاهی وتفریحی توانمندی بالایی درجلب توجه گردشگران دارد.اگردرهوای گرم تابستان به این ناحیه کشاورزی سفرکرده باشیدحتما خاطره خوبی ازلطافت وخنکی هواباخودبه ارمغان برده اید.زیراارتفاع بالای دهگلان ازسطح دریایکی ازعوامل خنکی هواوهشت هزارهکتارزمین کشاورزی آبی بارانی غیرازکمک به خنک ترشدن هواسبب لطافت ورطوبت نسبی نیزمی شود.
شهردهگلان که حدود۸سال پیش به فرمانداری ارتقا پیداکرد،درچندسال اخیرروبه گسترش وآبادانی می رودکه امیداست باحمایت بیشتردولت وهمکاری روزافزون مردم ونخبگان آن توسعه موزون وعلمی پیداکند؛جمعیتی سی هزارنفری داردکه باحومه بیش ازهفتادهزارنفراست وبایدگفت حدودنیمی ازساکنان این شهرستان هنوزدرروستاهازندگی می کنندواین آمارنویدبخش تولیدمحوری واشتغال به امرمهم ومقدس کشاورزی ودامپروری است که درکشورکم نظیراست.وجودهزاران هکتارزمین مرغوب ومستعدکشاورزی وشهرک صنعتی پویادر۲۰کیلومتری این شهروکارخانه های بزرگ لاستیک سازی و…که قراراست ایجادشود،می تواندسهم بزرگی دررفع محرومیت وبیکاری وجذب تحصیلکردگان منطقه داشته باشد.پیرودستورات مقامات عالی کشوری مبنی بررفع محرومیت ازکردستان وتوسعه آن ،مدیران استانی بایدبیش ازپیش به دهگلان توجه نمایندوبابرنامه ریزی ودوراندیشی نسبت به تخصیص آب سدهای آزادوژاوه وتسریع درجذب اعتبارات ملی واستانی برای تحقق وعده‌های داده شده همت نمایند زیرااین شهرستان ظرفیت و پتانسیل‌های فراوان دارد تا به یکی از اقمار توریستی و گردشگری توام با کارآفرینی در میهن عزیزمان مبدل شود.
خیلی از کشورهای جهان عمده درآمد خود را از گردشگری کسب می‌کنند و وزارتخانه و کارگروه‌های ویژه جهت بسط و توسعه توریسم راه‌اندازی کرده‌اند درحالی که مملکت ما سهم ناچیزی از این صنعت دارد. ما هیچ‌ وقت ادعا نمی‌کنیم که همه عوامل و پارامترهای گردشگری را داریم اما معتقدیم مواهب خدادی فراوان و خیلی از شاخصه‌های لازم و ضروری در منطقه دهگلان وجود دارد که باعنایت دولت خدمتگزار و پیگیری مدیران تلاشگر استانی و شهرستانی و همکاری و مشارکت مردم، اگر دست به دست هم بدهند در حوزه‌های طبیعت‌گردی- پرنده‌نگری- تولید و تکثیر گیاهان دارویی- تولید عسل طبیعی این منطقه، قابلیت تبدیل به یکی از اقمار گردشگری و کسب و کار پایدار را دارد.

مهدی قادری دهگلان

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...