رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۲
 • کد خبر : 3405
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : قرآن نگل ترمیم می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی کردستان خبر داد؛

قرآن نگل ترمیم می‌شود

حیات دوباره قدیمی‌ترین اثر دینی کردستان قرآن تاریخی روستای نگل به دست یکی از مرمت‌کاران شاخص کشور با تاکید بر حفظ اصالت، ترمیم می‌شود. فرماندار سنندج در جریان بازدید از روند ترمیم قرآن نگل در جمع خبرنگاران گفت: قرآن نگل یکی از قدیمی ترین قرآن‌های موجود در کشور است که به لحاظ خط و نوع […]

حیات دوباره قدیمی‌ترین اثر دینی کردستان قرآن تاریخی روستای نگل به دست یکی از مرمت‌کاران شاخص کشور با تاکید بر حفظ اصالت، ترمیم می‌شود.
فرماندار سنندج در جریان بازدید از روند ترمیم قرآن نگل در جمع خبرنگاران گفت: قرآن نگل یکی از قدیمی ترین قرآن‌های موجود در کشور است که به لحاظ خط و نوع نگارش بسیار بااهمیت است.
ابراهیم زارعی افزود: با توجه به اهمیت و جایگاه تاریخی این کتاب، تصمیم به مرمت آن گرفته شد که برای این کار یکی از سرشناس ترین و تواناترین مرمت کاران کشور که نسخه شناس بزرگی است، انتخاب شده است.
وی عنوان کرد: در حال حاضر ۴۰ درصد ترمیم این کتاب ارزشمند رو به اتمام است و بقیه آن نیز در ماه‌های آینده به اتمام می‌رسد.
زارعی اعلام کرد: این اطمینان را به مردم می‌دهیم که هیچگونه دخل و تصرفی در اصالت این کتاب صورت نمی‌گیرد و تنها با هدف جلوگیری از بین رفتن آن، اقدام به این کار کرده‌ایم.
به گزارش ایسنا مدیرکل میراث فرهنگی کردستان نیز اظهار کرد: قرآن نگل از قدیمی ترین نسخ قرآن در کشور است که متاسفانه به دلیل شرایط نامناسب نگه داری دچار آسیب‌های زیادی شده و به مرحله خطرناکی رسیده بود که احتمال از بین رفتن آن افزایش یافته بود.
محسن علوی افزود: به منظور حفظ و نگه داری این کتاب ارزشمند، ترمیم آن مورد توجه قرار گرفت و این کار با اعتبار اولیه ۳۰ میلیون تومان آغاز شده که مقرر شده سال آینده اعتباری به آن تخصیص داده شود.
وی با اشاره به اینکه تا کنون یک سوم این کار انجام شده است، عنوان کرد: تا اوایل دی ماه کار مرمت این کتاب به پایان خواهد رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در استان کردستان کارگاهی برای انجام مرمت قرآن وجود نداشت چند بار پیشنهاد انتقال قرآن به تهران برای مرمت در کارگاه داده شد که موافقت صورت نگرفت و به همین دلیل در داخل مسجد روستای نگل کارگاهی تاسیس شد و قرآن در این محل توسط شاخص ترین چهره مرمت کار ایران مرمت می‌شود.
حمید ملکیان، مرمت کار نیز در این خصوص اظهار کرد: این کتاب به دلیل شرایط نگه‌داری دچار آسیب شده و اگر برای مرمت آن اقدام نمی‌شد، در چند سال آینده شاهد از بین رفتن کامل این کتاب بودیم.
وی افزود: مطالعات اولیه بر روی این کتاب نشان می‌دهد که این قرآن بر روی کاغذی با عنوان کاغذ سمرقندی نوشته شده و به دلیل اسیدی شدن و همچنین ساختار سلولوزی پوسیده و از هم پاشیده می‌شود.
مرمت کار شاخص کشور با اشاره به اینکه مرکب استفاده شده برای نگارش کتاب، اسیدی شده و کم کم موجب از بین رفتن کاغذ می‌شود، گفت: به همین دلیل اسیدزدایی اولین اقدام برای مرمت این کتاب است.
ملکیان با اشاره به اینکه برای این کار از تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌شود، گفت: هر اقدامی برای مرمت این کتاب با تاکید بر حفظ اصالت و ماهیت انجام می‌شود.
وی اعلام کرد: این کتاب در مجموع ۳۶۳ صفحه است که تا کنون ۹۴ صفحه آن ترمیم شده و ۱۰۲ صفحه نیز در روزهای آینده به اتمام میرسد و در مجموع تا اوایل دی ماه ترمیم کتاب طول خواهد کشید.
مرمت کار شاخص کشورادامه داد: به منظور جلوگیری از ایجاد هر گونه مشکل برای این کتاب، جلد این کتاب نیز شیرازه بندی شده و بر روی رحل قرار داده می‌شود.
وی در خصوص پیشینه این کتاب نیز اظهار کرد: این کتاب با خط کوفی پیراموز که متعلق به ایرانیان بوده و در اواخر قرن چهارم نوشته شده است.
ملکیان گفت: در دوماه اخیر ۹۴ صفحه این قرآن با تکنولوژی نانو اسیدزدایی ومرمت شده وتا پایان زمستان سال جاری تمام صفحات آن مرمت می‌شود.
قرآن نگل یکی از قرآن هایی است که در صدر اسلام توسط خلیفه سوم مسلمانان برای چهار اقلیم مسلمان نشین جهان ارسال شده و طبق روایات این قرآن توسط عبدالله بن عمر به این مکان آورده شده است.
این قرآن در سال ۸۲ به شماره ۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...