رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۲
 • کد خبر : 3405
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : قرآن نگل ترمیم می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی کردستان خبر داد؛

قرآن نگل ترمیم می‌شود

حیات دوباره قدیمی‌ترین اثر دینی کردستان قرآن تاریخی روستای نگل به دست یکی از مرمت‌کاران شاخص کشور با تاکید بر حفظ اصالت، ترمیم می‌شود. فرماندار سنندج در جریان بازدید از روند ترمیم قرآن نگل در جمع خبرنگاران گفت: قرآن نگل یکی از قدیمی ترین قرآن‌های موجود در کشور است که به لحاظ خط و نوع […]

حیات دوباره قدیمی‌ترین اثر دینی کردستان قرآن تاریخی روستای نگل به دست یکی از مرمت‌کاران شاخص کشور با تاکید بر حفظ اصالت، ترمیم می‌شود.
فرماندار سنندج در جریان بازدید از روند ترمیم قرآن نگل در جمع خبرنگاران گفت: قرآن نگل یکی از قدیمی ترین قرآن‌های موجود در کشور است که به لحاظ خط و نوع نگارش بسیار بااهمیت است.
ابراهیم زارعی افزود: با توجه به اهمیت و جایگاه تاریخی این کتاب، تصمیم به مرمت آن گرفته شد که برای این کار یکی از سرشناس ترین و تواناترین مرمت کاران کشور که نسخه شناس بزرگی است، انتخاب شده است.
وی عنوان کرد: در حال حاضر ۴۰ درصد ترمیم این کتاب ارزشمند رو به اتمام است و بقیه آن نیز در ماه‌های آینده به اتمام می‌رسد.
زارعی اعلام کرد: این اطمینان را به مردم می‌دهیم که هیچگونه دخل و تصرفی در اصالت این کتاب صورت نمی‌گیرد و تنها با هدف جلوگیری از بین رفتن آن، اقدام به این کار کرده‌ایم.
به گزارش ایسنا مدیرکل میراث فرهنگی کردستان نیز اظهار کرد: قرآن نگل از قدیمی ترین نسخ قرآن در کشور است که متاسفانه به دلیل شرایط نامناسب نگه داری دچار آسیب‌های زیادی شده و به مرحله خطرناکی رسیده بود که احتمال از بین رفتن آن افزایش یافته بود.
محسن علوی افزود: به منظور حفظ و نگه داری این کتاب ارزشمند، ترمیم آن مورد توجه قرار گرفت و این کار با اعتبار اولیه ۳۰ میلیون تومان آغاز شده که مقرر شده سال آینده اعتباری به آن تخصیص داده شود.
وی با اشاره به اینکه تا کنون یک سوم این کار انجام شده است، عنوان کرد: تا اوایل دی ماه کار مرمت این کتاب به پایان خواهد رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در استان کردستان کارگاهی برای انجام مرمت قرآن وجود نداشت چند بار پیشنهاد انتقال قرآن به تهران برای مرمت در کارگاه داده شد که موافقت صورت نگرفت و به همین دلیل در داخل مسجد روستای نگل کارگاهی تاسیس شد و قرآن در این محل توسط شاخص ترین چهره مرمت کار ایران مرمت می‌شود.
حمید ملکیان، مرمت کار نیز در این خصوص اظهار کرد: این کتاب به دلیل شرایط نگه‌داری دچار آسیب شده و اگر برای مرمت آن اقدام نمی‌شد، در چند سال آینده شاهد از بین رفتن کامل این کتاب بودیم.
وی افزود: مطالعات اولیه بر روی این کتاب نشان می‌دهد که این قرآن بر روی کاغذی با عنوان کاغذ سمرقندی نوشته شده و به دلیل اسیدی شدن و همچنین ساختار سلولوزی پوسیده و از هم پاشیده می‌شود.
مرمت کار شاخص کشور با اشاره به اینکه مرکب استفاده شده برای نگارش کتاب، اسیدی شده و کم کم موجب از بین رفتن کاغذ می‌شود، گفت: به همین دلیل اسیدزدایی اولین اقدام برای مرمت این کتاب است.
ملکیان با اشاره به اینکه برای این کار از تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌شود، گفت: هر اقدامی برای مرمت این کتاب با تاکید بر حفظ اصالت و ماهیت انجام می‌شود.
وی اعلام کرد: این کتاب در مجموع ۳۶۳ صفحه است که تا کنون ۹۴ صفحه آن ترمیم شده و ۱۰۲ صفحه نیز در روزهای آینده به اتمام میرسد و در مجموع تا اوایل دی ماه ترمیم کتاب طول خواهد کشید.
مرمت کار شاخص کشورادامه داد: به منظور جلوگیری از ایجاد هر گونه مشکل برای این کتاب، جلد این کتاب نیز شیرازه بندی شده و بر روی رحل قرار داده می‌شود.
وی در خصوص پیشینه این کتاب نیز اظهار کرد: این کتاب با خط کوفی پیراموز که متعلق به ایرانیان بوده و در اواخر قرن چهارم نوشته شده است.
ملکیان گفت: در دوماه اخیر ۹۴ صفحه این قرآن با تکنولوژی نانو اسیدزدایی ومرمت شده وتا پایان زمستان سال جاری تمام صفحات آن مرمت می‌شود.
قرآن نگل یکی از قرآن هایی است که در صدر اسلام توسط خلیفه سوم مسلمانان برای چهار اقلیم مسلمان نشین جهان ارسال شده و طبق روایات این قرآن توسط عبدالله بن عمر به این مکان آورده شده است.
این قرآن در سال ۸۲ به شماره ۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...