رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۲
 • کد خبر : 3405
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : قرآن نگل ترمیم می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی کردستان خبر داد؛

قرآن نگل ترمیم می‌شود

حیات دوباره قدیمی‌ترین اثر دینی کردستان قرآن تاریخی روستای نگل به دست یکی از مرمت‌کاران شاخص کشور با تاکید بر حفظ اصالت، ترمیم می‌شود. فرماندار سنندج در جریان بازدید از روند ترمیم قرآن نگل در جمع خبرنگاران گفت: قرآن نگل یکی از قدیمی ترین قرآن‌های موجود در کشور است که به لحاظ خط و نوع […]

حیات دوباره قدیمی‌ترین اثر دینی کردستان قرآن تاریخی روستای نگل به دست یکی از مرمت‌کاران شاخص کشور با تاکید بر حفظ اصالت، ترمیم می‌شود.
فرماندار سنندج در جریان بازدید از روند ترمیم قرآن نگل در جمع خبرنگاران گفت: قرآن نگل یکی از قدیمی ترین قرآن‌های موجود در کشور است که به لحاظ خط و نوع نگارش بسیار بااهمیت است.
ابراهیم زارعی افزود: با توجه به اهمیت و جایگاه تاریخی این کتاب، تصمیم به مرمت آن گرفته شد که برای این کار یکی از سرشناس ترین و تواناترین مرمت کاران کشور که نسخه شناس بزرگی است، انتخاب شده است.
وی عنوان کرد: در حال حاضر ۴۰ درصد ترمیم این کتاب ارزشمند رو به اتمام است و بقیه آن نیز در ماه‌های آینده به اتمام می‌رسد.
زارعی اعلام کرد: این اطمینان را به مردم می‌دهیم که هیچگونه دخل و تصرفی در اصالت این کتاب صورت نمی‌گیرد و تنها با هدف جلوگیری از بین رفتن آن، اقدام به این کار کرده‌ایم.
به گزارش ایسنا مدیرکل میراث فرهنگی کردستان نیز اظهار کرد: قرآن نگل از قدیمی ترین نسخ قرآن در کشور است که متاسفانه به دلیل شرایط نامناسب نگه داری دچار آسیب‌های زیادی شده و به مرحله خطرناکی رسیده بود که احتمال از بین رفتن آن افزایش یافته بود.
محسن علوی افزود: به منظور حفظ و نگه داری این کتاب ارزشمند، ترمیم آن مورد توجه قرار گرفت و این کار با اعتبار اولیه ۳۰ میلیون تومان آغاز شده که مقرر شده سال آینده اعتباری به آن تخصیص داده شود.
وی با اشاره به اینکه تا کنون یک سوم این کار انجام شده است، عنوان کرد: تا اوایل دی ماه کار مرمت این کتاب به پایان خواهد رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در استان کردستان کارگاهی برای انجام مرمت قرآن وجود نداشت چند بار پیشنهاد انتقال قرآن به تهران برای مرمت در کارگاه داده شد که موافقت صورت نگرفت و به همین دلیل در داخل مسجد روستای نگل کارگاهی تاسیس شد و قرآن در این محل توسط شاخص ترین چهره مرمت کار ایران مرمت می‌شود.
حمید ملکیان، مرمت کار نیز در این خصوص اظهار کرد: این کتاب به دلیل شرایط نگه‌داری دچار آسیب شده و اگر برای مرمت آن اقدام نمی‌شد، در چند سال آینده شاهد از بین رفتن کامل این کتاب بودیم.
وی افزود: مطالعات اولیه بر روی این کتاب نشان می‌دهد که این قرآن بر روی کاغذی با عنوان کاغذ سمرقندی نوشته شده و به دلیل اسیدی شدن و همچنین ساختار سلولوزی پوسیده و از هم پاشیده می‌شود.
مرمت کار شاخص کشور با اشاره به اینکه مرکب استفاده شده برای نگارش کتاب، اسیدی شده و کم کم موجب از بین رفتن کاغذ می‌شود، گفت: به همین دلیل اسیدزدایی اولین اقدام برای مرمت این کتاب است.
ملکیان با اشاره به اینکه برای این کار از تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌شود، گفت: هر اقدامی برای مرمت این کتاب با تاکید بر حفظ اصالت و ماهیت انجام می‌شود.
وی اعلام کرد: این کتاب در مجموع ۳۶۳ صفحه است که تا کنون ۹۴ صفحه آن ترمیم شده و ۱۰۲ صفحه نیز در روزهای آینده به اتمام میرسد و در مجموع تا اوایل دی ماه ترمیم کتاب طول خواهد کشید.
مرمت کار شاخص کشورادامه داد: به منظور جلوگیری از ایجاد هر گونه مشکل برای این کتاب، جلد این کتاب نیز شیرازه بندی شده و بر روی رحل قرار داده می‌شود.
وی در خصوص پیشینه این کتاب نیز اظهار کرد: این کتاب با خط کوفی پیراموز که متعلق به ایرانیان بوده و در اواخر قرن چهارم نوشته شده است.
ملکیان گفت: در دوماه اخیر ۹۴ صفحه این قرآن با تکنولوژی نانو اسیدزدایی ومرمت شده وتا پایان زمستان سال جاری تمام صفحات آن مرمت می‌شود.
قرآن نگل یکی از قرآن هایی است که در صدر اسلام توسط خلیفه سوم مسلمانان برای چهار اقلیم مسلمان نشین جهان ارسال شده و طبق روایات این قرآن توسط عبدالله بن عمر به این مکان آورده شده است.
این قرآن در سال ۸۲ به شماره ۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...