رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۵
 • کد خبر : 3409
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بانک‌ها فرصت‌سوزی نکنند
در جلسه كارگروه رفع موانع توليد استان کردستان مطرح شد؛

بانک‌ها فرصت‌سوزی نکنند

روژان: استاندار کردستان گفت: بانک ها نقش مهمی در حمایت از تولید دارند اما این نهادها در استان تسهیلات را با نهایت سختگیری به تولیدگران و متقاضیان پرداخت می‌کنند. «بهمن مرادنیا» در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید کردستان افزود: یا من پرتوقع هستم یا شرایط استان به لحاظ پرداخت تسهیلات به واحدهاى تولیدى واقعا […]

روژان: استاندار کردستان گفت: بانک ها نقش مهمی در حمایت از تولید دارند اما این نهادها در استان تسهیلات را با نهایت سختگیری به تولیدگران و متقاضیان پرداخت می‌کنند.
«بهمن مرادنیا» در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید کردستان افزود: یا من پرتوقع هستم یا شرایط استان به لحاظ پرداخت تسهیلات به واحدهاى تولیدى واقعا راضى کننده نیست.
وی تاکید کرد: همه ما مى‌گوییم در استان مسکل بیکارى وجود دارد و این مسئله به شعار تبدیل شده و اگر نتوانیم هرچه سریعتر حرکتى در استان ایجاد کنیم، همچنان در حد شعار باقى خواهد ماند.
مرادنیا ضمن انتقاد از اینکه سود ١٨٪‏ به نفع تولید نیست، افزود: درست است که بانک‌ها باید حافظ منافع خود باشند اما پراختى‌هاى فعلى فقط براى حفظ وضعیت موجود است.
وى گفت: تولیدکننده‌هایى که در شرایط موجود با بحران مواجهند نیازمند کمک هستند اما پرداخت ٢٧ میلیارد تومان تسهیلات از آغاز سال تاکنون رقم چشمگیرى نیست. در جاهاى دیگر ١٠٠ و حتى ٢٠٠ میلیارد تومان تسهیلات به صورت تلفتى به تولید کننده پرداخت مى‌شود.
مرادنیا از امید به پیشرفت و جهش در استان سخن گفت و تاکید کرد: همه با هم باید عزم جزم ایجاد کنیم مشکلات را بررسى و راهکار رفع آنها را ارائه کنیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان نیز گفت: با توجه به فرصت کوتاه باقی مانده تا پایان سال و حجم اعتبارات امسال، بانک‌های عامل پیگیر تخصیص منابع برای این تسهیلات باشند.
به گزارش فارس، احمد رشیدی در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید اظهار داشت: امسال سهم اعتبارات استان، استثنایی است که با سرعت عمل بانک‌ها این فرصت نباید از دست برود.
وی به دغدغه موجود در زمینه اشتغال و تولید اشاره کرد و افزود: اعتبار امسال این بخش در کشور مناسب است.
رشیدی با بیان اینکه بسته اشتغال فراگیر از بسته‌های اقتصاد مقاومتی است، گفت: این بسته جایگاه ویژه‌ای در توسعه اشتغال دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان مجموع تسهیلات کشور در این بخش را ۲۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: ۱۰ هزار میلیارد تومان هم برای اشتغال روستایی اختصاص یافته است.
وی سهم استان از مجموع این مبلغ را حدود یک‌هزار میلیارد تومان اعلام و اظهار داشت: این میزان ۳.۴۲ درصد از مجموع اعتبار استانی را شامل می‌شود.
به گفته رشیدی، سهم مشاغل خانگی و نهادهای حمایتی و دیگر موارد از اعتبارات اشتغال در استان بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان است.
وی افزود: حدود ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه برای بسته های مختلف اشتغال فراگیر در کشور در نظر گرفته شده است که از کانال‌های مختلف، پیگیر سهم بودجه استان از این محل هم هستیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان هم گفت: اجرای برنامه اشتغال فراگیر وظیفه همه نهادها، سازمان ها و ارگان های دولتی و غیر دولتی است.
حسین فیروزی افزود: در کل کشور ۲۰ هزار میلیارد تومان برای رسته های اولویت دار شغلی از سوی بانک مرکزی در نظر گرفته شده که سهم اولیه برای استان ۷۰۰ میلیارد تومان مقرر شده است.
وی اظهارداشت: با احتساب سهم استان از مشاغل خانگی وخرد واعتبارات دستگاه‌های حمایتی هم چون بهزیستی و کمیته امداد، هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بانک ها باید در توسعه اشتغال استان هزینه کنند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان ادامه داد: ماحصل جلسه امروز درخواست از مدیران بانک ها برای تلاش بیشتر در راستای تسهیل پرداخت تسهیلات مورد نیاز واحدهای تولیدی بخش صنعتی وکشاورزی است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...