رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۲
 • کد خبر : 3421
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : شهر فدای شورا

روز ۱۲ دی ۹۴ شورای شهر سنندج در یک اقدام تعجب برانگیز منوچهر فخری شهردار سابق کرمانشاه را به عنوان شهردار انتخاب نمود که در آن روز موج عظیمی از انتقاد و اعتراض بر علیه اعضای شورای شهر به راه افتاد؛ زیرا همه بر این باور بودند که با وصف وجود این همه مهندس و […]

روز ۱۲ دی ۹۴ شورای شهر سنندج در یک اقدام تعجب برانگیز منوچهر فخری شهردار سابق کرمانشاه را به عنوان شهردار انتخاب نمود که در آن روز موج عظیمی از انتقاد و اعتراض بر علیه اعضای شورای شهر به راه افتاد؛ زیرا همه بر این باور بودند که با وصف وجود این همه مهندس و مدیر لایق در سنندج نبایستی نمایندگان مردم، شهردار را از خارج استان می آوردند و بسیاری این حرکت را بی احترامی به مردم شهر و افراد تحصیل‌کرده و توانمند سنندجی می‌دانستند.
بعد ظهر همان روز بنده در مراسمی در زورخانه پهلوان نادر به آقایان جلال شریعتی و وفا اصلانی گفتم اعضای شورا باید بسیار پررو باشند که در میان مردم شهر حاضر شوند زیرا یک حرکت زشتی انجام دادید و در این شهر پر از انسان توانمند رفتید شهردار سابق کرمانشاه را به سنندج آوردید، اگر شهردار لایقی بود چرا شورای آنجا وی را عزل نمود.
در روزهای اول هر کسی از ظن خود در این باره تحلیل و قضاوت می‌نمود؛ یکی می‌گفت فخری به آنها قول‌هایی داده است، دیگری می گفت ۷ نفر از اعضای شورا پرونده تخلف داشته‌اند و به آنها گفته‌اند اگر به فخری رای ندهند حتما دادگاهی می‌شوند، دیگری هم می‌گفت فخری خیلی با نفوذ است و به اعضای شورا قول داده تا از این نفوذش در حکومت برای گرفتن بودجه های ویژه برای شهر استفاده کند.
در این گیرودار اعضای شورای وقت بر انتخاب خود پای فشردند و با تمام توان از وی حمایت نموده و تمام انتقادات، اعتراضات و اتهامات را تحمل کردند و در محافل خصوصی و ادارای از این انتخاب دفاع کردند.
در این روزها شهرداری به علت کاهش شدید فعالیت ساخت و ساز، سوء مدیریت برخی مدیران و نفوذ افراد خودسر در بدنه اداری، کارشناسی و مالی با بحران مالی بزرگی روبرو بود به طوری که تمام درآمد شهرداری تنها کفاف حقوق و مزایای گوناگون مدیران شهرداری را می‌کرد و دیگر چیزی برای کارکنان رده پایین، کارگران و نیروهای شرکتی که تمام زحمات شهر را بر دوش داشتند نمی‌ماند.

حقوق ۴ ماه نیروهای شرکتی و خدماتی از جمله رفتگران پرداخت نشده بود، طلب پول بنزین ۸ ماه رانندگان شهرداری نواحی پرداخت نشده بود، تمام پروژه‌های عمران شهری تعطیل بود، شرکتهای پیمانکاری میلیاردها تومان طلب معوق داشتند که برخی از آنها به بیش از ۷ سال رسیده بود، شرکتهای خدماتی به علت نپرداختن مطالباتشان داشتند کارها را تعطیل می‌کردند و چند روز مانده بود به زمان پرداخت حقوق و مزایای پایان سال.
در این شرایط هیچ انسان عاقلی، مدیریت شهرداری سنندج را قبول نمی‌کرد و تقبل این پست توسط فخری تمام ذهنیت‌های منفی در مورد وی و تبانی با شورای شهر را به یقین تبدیل کرد زیرا هیچ زمینه‌ای برای بهبود وضعیت وجود نداشت.
اما فعال شدن ناگهانی پروژه‌های عمران شهری و پرداخت تمام حقوق معوق نیروهای شرکتی و خدماتی و مزایای پایان سال تمام نیروهای شهرداری در چند روز تعجب همگان را بر انگیخت زیرا حرکت شبیه به معجزه بود و از عهده شرایط مالی شهرداری برنمی‌آمد.
اما تداوم تحرک تحول‌آفرین در شهرداری و ایجاد انظباط پرداخت حقوق کارکنان و شرکتهای پیمانکاری بعد از سال ۹۴ یکباره تمام ذهنیت‌های منفی افکار عمومی در خصوص فخری را مثبت نموده و مخالفینش تبدیل به موافق شدند اما در این میان عده‌ای معلوم الحال که سال‌ها به عناوین مختلف و در لباس پیمانکار، شرکت خدماتی، مشاور و عضو شورا دست در کیسه شهرداری داشتند و به دلخواه خویش فعالیت می‌نمودند و در این دوران منافعشان را از دست داده بودند بر علیه فخری قیام نمودند و شروع کردند به جوسازی و مذاکره با اعضای شورای جدید برای برکناری فخری.
در این زمان تعدادی از اعضای شورا که در شورای قبل هم بودند شروع کردند به مخالفت با فخری که شدیدترین حملات مربوط به فردی بود که خود فخری را به سنندج دعوت کرد و تا وی را شهردار نکرد از پا ننشست.
شورای فعلی با وصف اطلاع از رضایت شهرنشینان و کارکنان شهرداری از عملکرد فخری، اقدام به برکناری وی نمودند و شعارشان بومی سازی شهرداری و مقابله با نفوذ غیر بومی در این نهاد بود، اما کسی از آنها جوابگوی این سوال نبود که ای برادر بومی دوست غیر بومی ستیز، چرا ۱۷ ماه قبل فخری کرمانشاهی از نظر حضرات بومی بود و اعتنایی به اعتراضات مردم نکردید و وی را شهردار نمودید اما امروز که شهر در مسیر آبادانی قرار گرفته و انظباط مالی و اداری بر شهرداری حاکم است وی غیر بومی شده و شما غیر بومی ستیز؟
فردی که انتخابش به علت غیر کوردستانی بودن مورد  اعتراضات مردم قرار گرفت  در میان اعتراض مردم به علت داشتن کارنامه قابل قبول هم برکنار شد، با این رویکرد بی‌توجه به نظر انتخاب کنندگان آیا خود را نماینده مردم می دانید؟ این چه نماینده‌ای است که در انتخاب و عزل، نظر مردم برایش مهم نیست؟ آیا حق نداریم فکر کنیم که در جایی دیگر به شما برنامه می‌دهند؟ آیا حق نداریم که فکر کنیم منافع اشخاص بر منافع شهر برتری دارد؟
اکنون که این روحیه بیگانه‌ستیزی اعضای شورا، فخری را از شهرداری برکنار نمود جالب است بدانیم وضعیت قبل از فخری بار دیگر بر سرنوشت شهر و کارکنان رده‌پایین شهرداری مسلط می‌شود، ۲ ماه است که رفتگران و نیروهای شرکتی حقوق نگرفته اند، پروژه‌های عمرانی به کما رفته‌اند، شهرداری بار دیگر…
جالب است به این واقعیت نمایندگی و وکالت اعضای شورای شهر سنندج نگاه کنیم، روزی بر خلاف نظر شهروندان فردی را خارج از استان برای شهرداری می‌آورند و روز دیگر در میان اعتراضات مردم وی را بر می دارند، این نوع وکالت را با چه مدلی باید مقایسه نمود و قبول کرد؟
آیا امروز هم این افراد رویه وکالت دو سال قبل را در برابر مردم برمی گزینند و حرمتی برای علایق و احساسات و منافع موکلین خود نمی گذارند؟ آیا جوابی برای بازگشت وضعیت به ۲ سال قبل دارند؟

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...