رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۱
 • کد خبر : 3449
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انبارهای اموال تملیکی کردستان مملو ازکالای تعیین تکلیف نشده است

مدیرکل اموال تملیکی کردستان گفت: در حال حاضر انبارهای اموال تملیکی استان مملو از کالاهای قاچاقی است که تاریخ مصرف آنها در حال اتمام است و هنوز تعیین تکلیف نشدند.

محمد الله مرادی امروز دوشنبه در هفتمین جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت برمبارزه با قاچاق کالا و ارز استان که درسالن شهدای دولت استانداری تشکیل شد، بر مشخص کردن تکلیف گشت مشترک توسط این کمیسیون تاکید کرد وگفت: روزانه بیش از هفت ساعت وقت پرسنل اموال تملیکی صرف ۱۰،۲۰ قلم  کالای قاچاق می کنند ومی طلبد نیروی انتظامی در حجم بالا کالاها را در اختیار ما قرار دهد.

وی تعداد پرونده های تشکیل شده اموال تملیکی دراستان را هزار و ۳۵۰ فقره پرونده ذکر کرد و اظهارداشت: از این تعداد ۲۷۶ فقره پرونده استرداد شدند و بی شک این نشان از غیراصولی بودن کارها را می رساند.

وی اظهارداشت: در هفت ماهه امسال ۸ فقره انهدام کالاهای قاچاق دراستان داشتیم که از این تعداد دو فقره مربوط به سیگار بوده است.

 مدیرکل اموال تملیکی کردستان بیان کرد: در ۶ ماهه نخست امسال ۲۱ میلیارد  تومان درآمد داشتیم که از این مبلغ ۱۷ میلیارد تومان آن به صورت مزایده  بوده است.

الله مرادی اعلام کرد: در انبارهای اموال تملیکی استان کالاهای زیادی به ارزش تریلیاردها تومان وجود دارد که متاسفانه تعدادی از آنها تاریخ مصرفشان به اتمام رسیده و تعدادی هم در حال اتمام است و هنوز تعیین تکلیف نشدند.

وی عنوان کرد: ۲۰ هزار حلقه لاستیک که دو، سه ماه هم از تاریخ مصرف آنها گذشته بود با پذیرش مسئولیت آنها به ارتش واگذار شدند.

علیرضا آشناگر در این جلسه اظهار داشت : ۸۰ درصد ترانزیت از مرزهای کردستان، کالای مقصد است که مرز باشماق یکی از مرزهای زنده، پرتردد و پر فعالیت کشور است.

وی عنوان کرد: مرز سیرانبند هم در حال حاضر فعال است که باید از تمام تلاش‌های دستگاه‌های ذیربط در ارتباط با این مرز تقدیر کرد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان خاطرنشان کرد: در تردد اتوبوس‌های مسافربری از مرزهای استان،  سخت‌گیری بی‌مورد نشود.

آشناگر گفت: چرخش کالا در سطح استان آزاد است اما برای خروج کالا از استان، برای حمایت از مردم که معمولا برای تهیه جهیزیه به بانه و مریوان سفر می‌کنند، اجازه خروج دو قلم لوازم خانگی داده شود.

وی اظهار کرد: واردات البسه و پوشاک با توجه به مصوبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از نیمه دوم آذرماه امسال ممنوع شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان اذعان داشت: ممنوعیت واردات البسه به داخل کشور هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند چراکه مشابه آن در داخل تولید می‌شود کما اینکه مشکل اصلی تولیدکنندگان داخلی البسه، بحث واردات بی‌رویه است.

به گفته آشناگر، گشت‌های مشترک برای توجیه و تذکر خوب است ولی اگر موجب تعطیلی کار می‌شود منطقی نیست در صورتیکه باید بهره‌وری را بالا برد.

وی افزود: یکی از مشکلات جدی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هزینه‌های نگهداری کالاهای ضبط شده در انبارها است.

وی اظهار کرد: نباید اجازه دهیم کالاهایی موجود در انبارهای اموال تملیکی از بین برود بلکه باید در کوتاه‌ترین زمان تعیین‌تکلیف شوند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان تاکید داشت: برای تجهیز مبادی ورودی و خروجی گمرکات طی فراخوانی از بخش خصوصی استفاده شود.

آشناگر خاطرنشان کرد: در گذشته گمرک زیاد موافق ورود بخش خصوصی نبود ولی الان با توجه به قانون واگذاری بخشی از فعالیت‌ها به بخش خصوصی، باید این مهم انجام شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...