رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۱
 • کد خبر : 3454
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز جزو وظایف شهرداری‌هاست/دولت آماده حمایت همه جانبه از شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی است

معاون عمرانی استاندار کردستان با تأکید بر اینکه قانون، جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز را جزو وظایف شهرداری قرار داده است، گفت: مدیریت جامع و کامل این مسئله نیازمند یکپارچگی و همکاری همه دستگاه‌ها است و دولت آماده حمایت همه جانبه از شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی است.

امیر قادری ظهر امروز در چهارمین جلسه شورای اداری شهرستان بانه و تکریم و معارفه شهردار بانه، تصریح کرد: مدیریت موفق در شهرداری‌ها مستلزم داشتن اختیارات کافی، منابع مالی قوی و مشارکت عمومی شهروندان است و شهرداری‌ها و شوراها باید زمینه این مهم را فراهم کنند.

وی اضافه کرد: شهرداری عرصه بسیار مهمی در مدیریت شهری است و با توجه به ماهیت ذاتی آن، که نهادی عمومی محسوب می‌شود، کار کردن در آن بسیار مهم و حساس است.

وی با بیان اینکه امروزه شهرها با گذشته تفاوت اساسی یافته‌اند و اکنون مدیریت شهری از پیچیدگی خاصی برخوردار است، دلیل آن را وجود شهروندان با فرهنگ‌های مختلف عنوان کرد و گفت: ساکنان شهرها با فرهنگ‌های گوناگون در یک سکونتگاه به نام شهر زندگی می‌کنند و این کار مدیریت شهری را دشوار می‌کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان تصریح کرد: در کنار توسعه شهری، امکانات، تجهیزات و تأسیسات شهری نیز تفاوت پیدا می‌کند و مسوولان مدیریت شهری باید خود را به روز کنند تا خدمات مطلوب به شهروندان ارائه دهند.

قادری مدیریت موفق شهرداری‌ها را نیازمند برخورداری از امکانات، منابع مالی و مشارکت شهروندان دانست و گفت: شوراها باید شرایط این امر را فراهم آورند.

وی با بیان اینکه در برخی موارد نیز نیازمند تغییر قانون هستیم، تأکید کرد: اگر در کشور شوراهای شهر یکپارچه و موفق عمل کنند، اختیاراتی که از شهرداری‌ها جدا و به سایر دستگاه‌ها واگذار شده است، در دل شهرداری و مدیریت شهری قرار خواهد گرفت و عرصه مدیریت شهری در شهرداری‌ها متمرکز خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان با اشاره به اینکه عرصه مدیریت شهری ارتباط مستقیمی با مردم دارد، افزود: زمانی جمعیت شهرنشین ۳۰ درصد و روستانشین ۷۰ درصد بود و امروز این نسبت بالعکس شده اس».

قادری ادامه داد: اگرچه هنوز نسبت به شاخص‌های آماری کشوری، جمعیت روستایی کردستان بیشتر است، اما روند شهرنشینی در حال افزایش است و از این رو مدیریت شهری نیازمند تغییرات اساسی است.‌

وی در ادامه شهر بانه را دارای شرایط خاصی عنوان کرد و گفت: ساخت و ساز غیرمجاز امروزه در برخی شهرها وجود دارد و حریم شهرها و اراضی کشاورزی که نقش مهمی در تولید دارند، در معرض تهدید قرار گرفته‌اند، از این رو برای جلوگیری از این خطر و حفظ این منابع برای نسل‌های آینده، باید با ساخت و سازهای غیرمجاز مقابله شود.

معاون عمرانی استاندار کردستان با تأکید بر اینکه قانون، جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز را جزو وظایف شهرداری قرار داده است، گفت: مدیریت جامع و کامل این مسئله نیازمند یکپارچگی و همکاری همه دستگاه‌ها است و دولت آماده حمایت همه جانبه از شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی است.

وی در پایان از تلاش‌های نماینده مردم بانه و سقز در مجلس شورای اسلامی (در راستای پیگیری امورات عمرانی استان)، و همچنین پیگیری‌ها و اقدامات فرماندار شهرستان بانه و شهردار پیشین بانه هم قدردانی و برای شهردار جدید آرزوی موفقیت کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...