رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۱
 • کد خبر : 3454
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز جزو وظایف شهرداری‌هاست/دولت آماده حمایت همه جانبه از شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی است

معاون عمرانی استاندار کردستان با تأکید بر اینکه قانون، جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز را جزو وظایف شهرداری قرار داده است، گفت: مدیریت جامع و کامل این مسئله نیازمند یکپارچگی و همکاری همه دستگاه‌ها است و دولت آماده حمایت همه جانبه از شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی است.

امیر قادری ظهر امروز در چهارمین جلسه شورای اداری شهرستان بانه و تکریم و معارفه شهردار بانه، تصریح کرد: مدیریت موفق در شهرداری‌ها مستلزم داشتن اختیارات کافی، منابع مالی قوی و مشارکت عمومی شهروندان است و شهرداری‌ها و شوراها باید زمینه این مهم را فراهم کنند.

وی اضافه کرد: شهرداری عرصه بسیار مهمی در مدیریت شهری است و با توجه به ماهیت ذاتی آن، که نهادی عمومی محسوب می‌شود، کار کردن در آن بسیار مهم و حساس است.

وی با بیان اینکه امروزه شهرها با گذشته تفاوت اساسی یافته‌اند و اکنون مدیریت شهری از پیچیدگی خاصی برخوردار است، دلیل آن را وجود شهروندان با فرهنگ‌های مختلف عنوان کرد و گفت: ساکنان شهرها با فرهنگ‌های گوناگون در یک سکونتگاه به نام شهر زندگی می‌کنند و این کار مدیریت شهری را دشوار می‌کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان تصریح کرد: در کنار توسعه شهری، امکانات، تجهیزات و تأسیسات شهری نیز تفاوت پیدا می‌کند و مسوولان مدیریت شهری باید خود را به روز کنند تا خدمات مطلوب به شهروندان ارائه دهند.

قادری مدیریت موفق شهرداری‌ها را نیازمند برخورداری از امکانات، منابع مالی و مشارکت شهروندان دانست و گفت: شوراها باید شرایط این امر را فراهم آورند.

وی با بیان اینکه در برخی موارد نیز نیازمند تغییر قانون هستیم، تأکید کرد: اگر در کشور شوراهای شهر یکپارچه و موفق عمل کنند، اختیاراتی که از شهرداری‌ها جدا و به سایر دستگاه‌ها واگذار شده است، در دل شهرداری و مدیریت شهری قرار خواهد گرفت و عرصه مدیریت شهری در شهرداری‌ها متمرکز خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان با اشاره به اینکه عرصه مدیریت شهری ارتباط مستقیمی با مردم دارد، افزود: زمانی جمعیت شهرنشین ۳۰ درصد و روستانشین ۷۰ درصد بود و امروز این نسبت بالعکس شده اس».

قادری ادامه داد: اگرچه هنوز نسبت به شاخص‌های آماری کشوری، جمعیت روستایی کردستان بیشتر است، اما روند شهرنشینی در حال افزایش است و از این رو مدیریت شهری نیازمند تغییرات اساسی است.‌

وی در ادامه شهر بانه را دارای شرایط خاصی عنوان کرد و گفت: ساخت و ساز غیرمجاز امروزه در برخی شهرها وجود دارد و حریم شهرها و اراضی کشاورزی که نقش مهمی در تولید دارند، در معرض تهدید قرار گرفته‌اند، از این رو برای جلوگیری از این خطر و حفظ این منابع برای نسل‌های آینده، باید با ساخت و سازهای غیرمجاز مقابله شود.

معاون عمرانی استاندار کردستان با تأکید بر اینکه قانون، جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز را جزو وظایف شهرداری قرار داده است، گفت: مدیریت جامع و کامل این مسئله نیازمند یکپارچگی و همکاری همه دستگاه‌ها است و دولت آماده حمایت همه جانبه از شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی است.

وی در پایان از تلاش‌های نماینده مردم بانه و سقز در مجلس شورای اسلامی (در راستای پیگیری امورات عمرانی استان)، و همچنین پیگیری‌ها و اقدامات فرماندار شهرستان بانه و شهردار پیشین بانه هم قدردانی و برای شهردار جدید آرزوی موفقیت کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...