رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
 • کد خبر : 3469
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نکوداشت دکتر ابراهیمی در دانشگاه کردستان

مراسم نکوداشت استاد فرهیخته دکتر محمود ابراهیمی چهارشنبه دهم آبان با حضور دوستداران علم وادب در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد. در این مراسم رییس دانشگاه کردستان از استاد محمود ابراهیمی به عنوان معلمی انسان ساز و سرمایه اجتماعی کردستان نام برد و گفت: نام استاد ابراهیمی با نام و تاریخ دانشگاه کردستان عجین […]

مراسم نکوداشت استاد فرهیخته دکتر محمود ابراهیمی چهارشنبه دهم آبان با حضور دوستداران علم وادب در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد.
در این مراسم رییس دانشگاه کردستان از استاد محمود ابراهیمی به عنوان معلمی انسان ساز و سرمایه اجتماعی کردستان نام برد و گفت: نام استاد ابراهیمی با نام و تاریخ دانشگاه کردستان عجین است و از اوایل شروع بکار دانشکده زبان و ادبیات فارسی حضور جدی و رونق‌بخش در این مکان آموزشی داشته‌اند. فردین اخلاقیان ادامه داد: ما باید خود را وامدار چنین اشخاص بزرگی بدانیم؛ این مراسم گرچه نمادین است ولی بیانگر احترام ما به اساتید زمان و الگوسازی بین جوانان است.
رییس بنیاد نخبگان کردستان نیز با اشاره به اینکه نفود هرجامعه‌ای در سطح بین‌المللی به قدرت علمی و وجود عالمان و دانشمندان آن بستگی دارد؛ بر ضرورت شناخت جوانان از پیشکسوتلن عرصه علم و دانش تاکید کرد و گفت: استاد ابراهیمی در کنار ترجمه و تالیف دهها جلد کتاب، در تربیت مدرسان زیادی در سطح کشور نقش داشتند. رحمت صادقی افزود: حضور گرم وپرشور مردم در چنین برنامه‌هایی نشان از درک و احترام آنها به ساحت علم و عالمان است. وی عنوان کرد: یکی از توانمندی‌های بزرگ این استاد گرانقدر این است که براحتی و آسانی و به بهترین شیوه انتقاد خود را از عملکر دیگران ابراز می کند.
وی از سرمایه‌های انسانی به عنوان بزرگترین دارایی جامعه یاد کرد و گفت: بدون تکیه بر این سرمایه‌های پیشرفت نخواهیم کرد و برای دستیابی به توسعه نیاز به بهره مندی از سرمایه های انسانی و طبیعی است.
در این مراسم دکتر پیشوایی رئیس دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی دانشگاه کردستان، دکتر مصطفی خرمدل، دکتر کوشا از اساتید دانشگاه تربیت مدرس، دکتر نعمت‌الله عزیزی دکتر رسول زاده، عرفان فرشادی و دکتر ایوب نقشبندی در سخنانی به تشریح خدمات دکتر ابراهیمی پرداختند و ایشان را الگوی اخلاق و دانش معرفی کردند که توانست در طول سالها خدمت در دانشگاه و محافل علمی شاگردان زیادی را تربیت کند.
در ادامه کلیپی کوتاه در مورد زندگی دکتر ابراهیمی پخش شد و سپس هنرمند نامی کردستان، سعدالله نصیری چند قطعه موسیقی اجرا و سرکار خانم سمیه نعمتی دکلمه‌ای تقدیم حاضرین کرد.
دکتر ابراهیمی نیز در سخنانی زیبا با کلام و گفتار شیوای خود شرکت‌کنندگان را به فیض رساند و در ادامه به پاس سالها خدمت، چند لوح تقدیر و یادبود به ایشان اهدا شد.
دکتر محمود ابراهیمی در سال ۱۳۱۹ شمسی در روستای «خلیفان» مهاباد دیده به جهان گشود؛ تحصیلات ابتدایی را در مکتب‌خانه و نزد روحانی روستا فرا گرفت و در سال ۱۳۳۷ شمسی وارد مدرسه علوم دینی مسجد جامع مهاباد شد و در سال ۱۳۴۱ تحصیلات حوزوی را به پایان رساند و موفق به اخذ گواهی‌نامه رسمی از آن مدرسه شد. در همان سال در آزمون مدرسی علوم منقول و معقول و در مدرسه دارالفنون تهران شرکت کرد و پذیرفته شد. در سال ۱۳۴۶ موفق به دریافت مدرک کارشناسی رشته زبان و ادبیات عربی در دانشکده معقول و منقول دانشگاه تهران گردید. در سال ۱۳۴۸ به عنوان دبیر در آموزش وپرورش بیجار استخدام شد. دوره فوق لیسانس و دکتری رشته فرهنگ عربی وعلوم قرآنی را در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران گذراند و در سال ۱۳۵۵ شمسی به دانشگاه جندی‌شاپور اهواز منتقل و به عنوان مربی آموزشی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشغول به کار شد. بعد از پیروزی انقلاب در تابستان ۱۳۵۸ به دانشکده تربیت دبیر سنندج وابسته به دانشگاه رازی کرمانشاه منتقل و به عنوان مدیر آموزشی دانشکده و مدیر گروه رشته زبان و ادبیات فارسی به تدرس پرداخت. با ارتقای دانشکده تربیت دبیر به دانشگاه کردستان گروه زبان و ادبیات عربی در دانشگاه تاسیس و دکتر ابراهیمی به سمت مدیر گروه آن منصوب و در دو رشته زبان و ادبیات فارسی و زبان و ادبیات عربی مشغول تدریس و تحقیق شد و سرانجام در سال ۱۳۸۳ با مرتبه علمی دانشیاری بازنشسته شد. دکتر ابراهیمی علاوه بر تدریس و مسئولیت‌های اجرایی در دانشگاه از تحقیق و پژوهش نیز غافل نبوده و تا کنون بیش از ۲۰ اثر ارزشمند را در زمینه‌های فقه اسلامی، اخلاق اسلامی، حقوق زن در اسلا م، تعلیم وتربیت و ادبیا ت عربی از عربی به فارسی ترجمه کرده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...