رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
 • کد خبر : 3469
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نکوداشت دکتر ابراهیمی در دانشگاه کردستان

مراسم نکوداشت استاد فرهیخته دکتر محمود ابراهیمی چهارشنبه دهم آبان با حضور دوستداران علم وادب در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد. در این مراسم رییس دانشگاه کردستان از استاد محمود ابراهیمی به عنوان معلمی انسان ساز و سرمایه اجتماعی کردستان نام برد و گفت: نام استاد ابراهیمی با نام و تاریخ دانشگاه کردستان عجین […]

مراسم نکوداشت استاد فرهیخته دکتر محمود ابراهیمی چهارشنبه دهم آبان با حضور دوستداران علم وادب در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد.
در این مراسم رییس دانشگاه کردستان از استاد محمود ابراهیمی به عنوان معلمی انسان ساز و سرمایه اجتماعی کردستان نام برد و گفت: نام استاد ابراهیمی با نام و تاریخ دانشگاه کردستان عجین است و از اوایل شروع بکار دانشکده زبان و ادبیات فارسی حضور جدی و رونق‌بخش در این مکان آموزشی داشته‌اند. فردین اخلاقیان ادامه داد: ما باید خود را وامدار چنین اشخاص بزرگی بدانیم؛ این مراسم گرچه نمادین است ولی بیانگر احترام ما به اساتید زمان و الگوسازی بین جوانان است.
رییس بنیاد نخبگان کردستان نیز با اشاره به اینکه نفود هرجامعه‌ای در سطح بین‌المللی به قدرت علمی و وجود عالمان و دانشمندان آن بستگی دارد؛ بر ضرورت شناخت جوانان از پیشکسوتلن عرصه علم و دانش تاکید کرد و گفت: استاد ابراهیمی در کنار ترجمه و تالیف دهها جلد کتاب، در تربیت مدرسان زیادی در سطح کشور نقش داشتند. رحمت صادقی افزود: حضور گرم وپرشور مردم در چنین برنامه‌هایی نشان از درک و احترام آنها به ساحت علم و عالمان است. وی عنوان کرد: یکی از توانمندی‌های بزرگ این استاد گرانقدر این است که براحتی و آسانی و به بهترین شیوه انتقاد خود را از عملکر دیگران ابراز می کند.
وی از سرمایه‌های انسانی به عنوان بزرگترین دارایی جامعه یاد کرد و گفت: بدون تکیه بر این سرمایه‌های پیشرفت نخواهیم کرد و برای دستیابی به توسعه نیاز به بهره مندی از سرمایه های انسانی و طبیعی است.
در این مراسم دکتر پیشوایی رئیس دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی دانشگاه کردستان، دکتر مصطفی خرمدل، دکتر کوشا از اساتید دانشگاه تربیت مدرس، دکتر نعمت‌الله عزیزی دکتر رسول زاده، عرفان فرشادی و دکتر ایوب نقشبندی در سخنانی به تشریح خدمات دکتر ابراهیمی پرداختند و ایشان را الگوی اخلاق و دانش معرفی کردند که توانست در طول سالها خدمت در دانشگاه و محافل علمی شاگردان زیادی را تربیت کند.
در ادامه کلیپی کوتاه در مورد زندگی دکتر ابراهیمی پخش شد و سپس هنرمند نامی کردستان، سعدالله نصیری چند قطعه موسیقی اجرا و سرکار خانم سمیه نعمتی دکلمه‌ای تقدیم حاضرین کرد.
دکتر ابراهیمی نیز در سخنانی زیبا با کلام و گفتار شیوای خود شرکت‌کنندگان را به فیض رساند و در ادامه به پاس سالها خدمت، چند لوح تقدیر و یادبود به ایشان اهدا شد.
دکتر محمود ابراهیمی در سال ۱۳۱۹ شمسی در روستای «خلیفان» مهاباد دیده به جهان گشود؛ تحصیلات ابتدایی را در مکتب‌خانه و نزد روحانی روستا فرا گرفت و در سال ۱۳۳۷ شمسی وارد مدرسه علوم دینی مسجد جامع مهاباد شد و در سال ۱۳۴۱ تحصیلات حوزوی را به پایان رساند و موفق به اخذ گواهی‌نامه رسمی از آن مدرسه شد. در همان سال در آزمون مدرسی علوم منقول و معقول و در مدرسه دارالفنون تهران شرکت کرد و پذیرفته شد. در سال ۱۳۴۶ موفق به دریافت مدرک کارشناسی رشته زبان و ادبیات عربی در دانشکده معقول و منقول دانشگاه تهران گردید. در سال ۱۳۴۸ به عنوان دبیر در آموزش وپرورش بیجار استخدام شد. دوره فوق لیسانس و دکتری رشته فرهنگ عربی وعلوم قرآنی را در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران گذراند و در سال ۱۳۵۵ شمسی به دانشگاه جندی‌شاپور اهواز منتقل و به عنوان مربی آموزشی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشغول به کار شد. بعد از پیروزی انقلاب در تابستان ۱۳۵۸ به دانشکده تربیت دبیر سنندج وابسته به دانشگاه رازی کرمانشاه منتقل و به عنوان مدیر آموزشی دانشکده و مدیر گروه رشته زبان و ادبیات فارسی به تدرس پرداخت. با ارتقای دانشکده تربیت دبیر به دانشگاه کردستان گروه زبان و ادبیات عربی در دانشگاه تاسیس و دکتر ابراهیمی به سمت مدیر گروه آن منصوب و در دو رشته زبان و ادبیات فارسی و زبان و ادبیات عربی مشغول تدریس و تحقیق شد و سرانجام در سال ۱۳۸۳ با مرتبه علمی دانشیاری بازنشسته شد. دکتر ابراهیمی علاوه بر تدریس و مسئولیت‌های اجرایی در دانشگاه از تحقیق و پژوهش نیز غافل نبوده و تا کنون بیش از ۲۰ اثر ارزشمند را در زمینه‌های فقه اسلامی، اخلاق اسلامی، حقوق زن در اسلا م، تعلیم وتربیت و ادبیا ت عربی از عربی به فارسی ترجمه کرده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...