رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳
 • کد خبر : 3472
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : دکتر انتظامی: نشریات محلی برای توسعه دیار خود تلاش کنند
گزارش روژان از نمایشگاه مطبوعات ؛

دکتر انتظامی: نشریات محلی برای توسعه دیار خود تلاش کنند

برگزاری نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) در تهران فرصتی ولو اندک برای مطبوعات کردستان فراهم کرد تا در عرصه ملی خود را نشان دهند و در تعامل با دست‌اندرکاران نشریات دیگر در جهت اعتلای کار خود در حوزه‌های مختلف به ویژه اقتصاد رسانه و بازاریابی و همچنین دست‌رسی به تازه‌ترین یافته‌های […]

برگزاری نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) در تهران فرصتی ولو اندک برای مطبوعات کردستان فراهم کرد تا در عرصه ملی خود را نشان دهند و در تعامل با دست‌اندرکاران نشریات دیگر در جهت اعتلای کار خود در حوزه‌های مختلف به ویژه اقتصاد رسانه و بازاریابی و همچنین دست‌رسی به تازه‌ترین یافته‌های علمی برای ارتقای سطح کیفی تولیدات به اندوخته‌های خود بیفزایند و جایگاه خود را در سطحی فراتر از استان و منطقه ارزیابی کنند.
غرفه مطبوعات محلی استان کردستان اگرچه در مکان مناسبی واقع نشده بود اما لحظه لحظه وقت غرفه‌داران در طول یک هفته کاری صبح و بعدازظهر در گفتگو با میهمانان صرف شد؛ میهمانانی که از مقامات دولتی، شخصیتهای سیاسی، علمی و فرهنگی و کوردهای مقیم تهران گرفته تا مسوولان و علاقه‌مندان به کردستان از گوشه و کنار کشور بود که با شور و اشتیاق اخبار کردستان را از مطبوعات می گرفتند. ماجد رموزی کارشناس مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان می‌گوید در طول برگزاری نمایشگاه هزاران نفر از غرفه کردستان بازدید کردند و اغلب نشریات چاپ استان را با خود به یادگار می‌بردند. وی اگرچه وضع مطبوعات کردستان را از نظر کمی پایین‌تر از استانها دیگر می‌داند اما معتقد است سطح کیفی تولیدات و همچنین صفحه‌آرایی نشریات کردستان بالاتر از بسیاری از نشریات محلی استانهاست.
به گزارش خبرنگار روژان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی، تعدادی از نمایندگان فعلی و ادوار استان در مجلس شورای اسلامی، استاندار قبلی کردستان، جمعی از هنرمندان، مدیران مسوول نشریات کردستان، برخی از اعضای شورای اسلامی شهر سنندج، مدیران استان و مسوولان روابط عمومی شرکت‌های برق و آبفا و انتقال خون از جمله افرادی بودند که از غرفه مطبوعات محلی کردستان در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها بازدید کردند.
یارانه نشریات تا آخر پاییز پرداخت می‌شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از غرفه کردستان گفت: استان کردستان یک استان فرهنگی و با اصالت است که موضوعات آیینی و فرهنگی در آن بسیار پررنگ است.
سید عباس صالحی افزود: نشریات کردستان از لحاظ کمی و کیفی رشد کرده و از لحاظ موضوعات توانسته دغدغه های مردم را نشر دهند.
وی در خصوص پرداخت یارانه هم گفت: یارانه نشریات تا آخر پاییز پرداخت خواهد شد.
نشریات محلی برای توسعه دیار خود تلاش کنند
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: یکی از قوانین مطبوعات کشور چاپ نشریات به صورت منظم است و اگر نشریه‌ای از این قانون پیروی نکند مشمول ماده ۱۶ (لغو امتیاز) می شود. ما نشریات محلی را تشویق خواهیم کرد که در راستای فرهنگ و توسعه دیار خود تلاش کنند.
حسین انتظامی تاکید کرد: یکی از کارهایی که رسانه‌های استانی باید انجام دهند فعالیت در خصوص نیازهای استان و پرداختن به دغدغه های داخلی است و از پرداختن به مطالب کشوری تا حد امکان خودداری کنند چرا که رسانه‌های سراسری نیز فعال هستند.
انتظامی در خصوص روزنامه برای کردستان گفت: دو نشریه برای چاپ روزنامه درخواست داده‌اند؛ دوستان باید بدانند شروع به چاپ روزنامه در یک استان از جهت اقتصادی سخت است.
نماینده سنندج، دیواندره، کامیاران در مجلس شورای اسلامی هم در جریان بازدید از غرفه کردستان گفت: متاسفانه نشریات استان کردستان مظلوم مانده‌اند و نتوانسته اند پل ارتباطی خوبی باشند.
سید احسن علوی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی در نشریات محلی خوب نیست، اظهار کرد: مطبوعات کردستانمستقل نیست و برای اینکه استقلال پیدا کنند باید اسپانسر جذب کنند. اگر نشریات در استان کردستان استقلال داشته باشند می توانند به درستی مسائل جامعه را تحلیل کنند.
شورای شهر از نشریات محلی حمایت می‌کند
عضو شورای شهر سنندج گفت: نشریات کردستان متاسفانه بی بضاعت و بدون حامی مالی هستند و شورای شهر حاضر است که نشریات استان را حمایت کند. ارسطو گویلی در جریان بازدید از غرفه استان افزود: برای اینکه شورای شهر فعالیت بهتری داشته باشد باید شفاف سازی کند و این مهم باید توسط رسانه‌ها نشر داده شود. وی با بیان این مهم که شورای شهر منتظر پیشنهادات نشریات در خصوص توسعه شهر است، تصریح کرد: همیشه شورای شهر به دنبال نقد منصفانه از سوی نشریات است و اگر نقدی بدون غرض باشد ما هیچ مشکلی نخواهیم داشت و تا حد توان نیز کمک می‌کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...