رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۳
 • کد خبر : 3475
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : راه‌های فرار مالیاتی باید مسدود شود
مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان:

راه‌های فرار مالیاتی باید مسدود شود

یکی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی، نقش روزافزون مالیات در توسعه پایدار و افزایش سهم مالیات در تامین هزینه‌های عمومی مانند یارانه‌‌ها، حقوق کارکنان و عمران و آبادانی شهرها و روستاها است. در این راستا سازمان امور مالیاتی به عنوان متولی قانونی مالیات در کشور رسالتی خطیر دارد و وظیفه دارد به موجب قانون مالیات […]

یکی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی، نقش روزافزون مالیات در توسعه پایدار و افزایش سهم مالیات در تامین هزینه‌های عمومی مانند یارانه‌‌ها، حقوق کارکنان و عمران و آبادانی شهرها و روستاها است. در این راستا سازمان امور مالیاتی به عنوان متولی قانونی مالیات در کشور رسالتی خطیر دارد و وظیفه دارد به موجب قانون مالیات را از صاحبان درآمد و ثروت اخذ و به حساب خزانه دولت واریز نموده تا بخشی از بودجه از این طریق تامین گردد.
مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان در این باره می‌گوید: مالیات ۱۹ فقره پرونده مربوط به تراکنش‌های بانکی بررسی شده، معادل مالیات سه سال گذشته استان است.
علیرضا الوندی در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی امور مالیاتی با اشاره به اینکه مودیانی که دارای تراکنشهای بالایی هستند حاکی از وجود فعالیت بوده و این تکلیف ازآنها ساقط نمی‌باشد و به دلیل عدم تسلیم اظهارنامه اداره امور مالیاتی وفق مقررات و باعنایت به مواد ۲۳۰ و ۲۳۱ ق.م.م. مکلف است برای تعیین درآمد، به اسناد، مدارک و قرائنی که نزد اشخاص ثالث یا ارگانهای دولتی وجود دارد، از طریق مکاتبه و مراجعه استناد نماید گفت: به موجب تبصره ماده ۲۳۱ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب سال ۱۳۸۰ بانکها و موسسات اعتباری نیز مکلف هستند تا در صورت مطالبه اسناد و مدارک مربوط به درآمد مودیان از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی اطلاعات مربوط به حسابهای بانکی مودیان را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند.
وی افزود: از ابتدای سال ۱۳۸۷ نیز به موجب ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده خود سازمان امور مالیاتی راسا می‌تواند اطلاعات درآمدی مودیان را از بانکها و موسسات مالی و اعتباری مطالبه نماید که در صورت عدم همکاری، بانکها و موسسات مزبور مسئول جبران زیان وارده خواهند بود.
الوندی اظهارداشت: با توجه به جمیع جهات قانونی و در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی، سازمان امور مالیاتی کشور و به تبع آن اداره کل امور مالیاتی استان کردستان اقدام به رسیدگی به مالیات مودیان با مبالغ تراکنش های بانکی بالا نموده است که گویا به مذاق عده معدودی ناخوشایند می‌باشد.
به گفته الوندی از ابتدای سال ۱۳۹۵ تاکنون مالیات ۱۹ نفر از اشخاص حقیقی با گردش مالی بالا توسط این اداره کل مورد رسیدگی قرار گرفته که منجر به صدور تعداد ۶۰ فقره برگ تشخیص به مبلغ ۷۷۰ میلیارد تومان شده است و مراحل قطعی سازی آن در دست انجام است. هر چند این اقدام موجب دخالت و کارشکنی افرادی، جهت قطعیت پرونده ها می باشد و این اداره کل به موجب قانون بدون تعامل و تسامع تا قطعیت پرونده های مزبور را پیگیری می نماید.گفتنی است رقم مالیات فوق معادل مجموع مالیات وصولی۳ سال قبل استان کردستان می‌باشد.
وی تمکین عموم مردم نسبت به قوانین و مقررات را لازمه اجرای عدالت اجتماعی و رشد اقتصادی، دانست و گفت: اگر قرار باشد اقشار ضعیف جامعه از جمله کسبه جزء و حقوق بگیران، کارگران و کارمندان مالیات خود را ماهانه یا سالانه به صورت منظم و سر وقت پرداخت نمایند، دلیلی ندارد عده‌ای که بیشترین درآمد را دارند از زیر دین مالیات شانه خالی کنند و یا با جوّسازی رسانه‌ای اذهان مردم را در راستای منافع خود خود مغشوش و منحرف کنند.
الوندی تاکید کرد: اداره کل امور مالیاتی استان کردستان حسب وظایف قانونی خود در راستای صیانت از بیت‌المال نسبت به رسیدگی بیشتر به ارقام بالای تراکنشهای بانکی و وصول حقوق دولتی مقرر بر آن تلاشی روزافزون خواهد داشت و از تمامی مودیان وظیفه شناس مالیاتی اعم از بازاریان و صاحبان حرف، حقوق بگیران و تولیدکنندگان که نسبت به پرداخت به موقع مالیات و مشارکت در آبادانی این استان این اداره کل را یاری نموده‌اند، تشکر و قدردانی می نماید.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...