رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۳
 • کد خبر : 3475
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : راه‌های فرار مالیاتی باید مسدود شود
مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان:

راه‌های فرار مالیاتی باید مسدود شود

یکی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی، نقش روزافزون مالیات در توسعه پایدار و افزایش سهم مالیات در تامین هزینه‌های عمومی مانند یارانه‌‌ها، حقوق کارکنان و عمران و آبادانی شهرها و روستاها است. در این راستا سازمان امور مالیاتی به عنوان متولی قانونی مالیات در کشور رسالتی خطیر دارد و وظیفه دارد به موجب قانون مالیات […]

یکی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی، نقش روزافزون مالیات در توسعه پایدار و افزایش سهم مالیات در تامین هزینه‌های عمومی مانند یارانه‌‌ها، حقوق کارکنان و عمران و آبادانی شهرها و روستاها است. در این راستا سازمان امور مالیاتی به عنوان متولی قانونی مالیات در کشور رسالتی خطیر دارد و وظیفه دارد به موجب قانون مالیات را از صاحبان درآمد و ثروت اخذ و به حساب خزانه دولت واریز نموده تا بخشی از بودجه از این طریق تامین گردد.
مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان در این باره می‌گوید: مالیات ۱۹ فقره پرونده مربوط به تراکنش‌های بانکی بررسی شده، معادل مالیات سه سال گذشته استان است.
علیرضا الوندی در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی امور مالیاتی با اشاره به اینکه مودیانی که دارای تراکنشهای بالایی هستند حاکی از وجود فعالیت بوده و این تکلیف ازآنها ساقط نمی‌باشد و به دلیل عدم تسلیم اظهارنامه اداره امور مالیاتی وفق مقررات و باعنایت به مواد ۲۳۰ و ۲۳۱ ق.م.م. مکلف است برای تعیین درآمد، به اسناد، مدارک و قرائنی که نزد اشخاص ثالث یا ارگانهای دولتی وجود دارد، از طریق مکاتبه و مراجعه استناد نماید گفت: به موجب تبصره ماده ۲۳۱ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب سال ۱۳۸۰ بانکها و موسسات اعتباری نیز مکلف هستند تا در صورت مطالبه اسناد و مدارک مربوط به درآمد مودیان از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی اطلاعات مربوط به حسابهای بانکی مودیان را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند.
وی افزود: از ابتدای سال ۱۳۸۷ نیز به موجب ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده خود سازمان امور مالیاتی راسا می‌تواند اطلاعات درآمدی مودیان را از بانکها و موسسات مالی و اعتباری مطالبه نماید که در صورت عدم همکاری، بانکها و موسسات مزبور مسئول جبران زیان وارده خواهند بود.
الوندی اظهارداشت: با توجه به جمیع جهات قانونی و در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی، سازمان امور مالیاتی کشور و به تبع آن اداره کل امور مالیاتی استان کردستان اقدام به رسیدگی به مالیات مودیان با مبالغ تراکنش های بانکی بالا نموده است که گویا به مذاق عده معدودی ناخوشایند می‌باشد.
به گفته الوندی از ابتدای سال ۱۳۹۵ تاکنون مالیات ۱۹ نفر از اشخاص حقیقی با گردش مالی بالا توسط این اداره کل مورد رسیدگی قرار گرفته که منجر به صدور تعداد ۶۰ فقره برگ تشخیص به مبلغ ۷۷۰ میلیارد تومان شده است و مراحل قطعی سازی آن در دست انجام است. هر چند این اقدام موجب دخالت و کارشکنی افرادی، جهت قطعیت پرونده ها می باشد و این اداره کل به موجب قانون بدون تعامل و تسامع تا قطعیت پرونده های مزبور را پیگیری می نماید.گفتنی است رقم مالیات فوق معادل مجموع مالیات وصولی۳ سال قبل استان کردستان می‌باشد.
وی تمکین عموم مردم نسبت به قوانین و مقررات را لازمه اجرای عدالت اجتماعی و رشد اقتصادی، دانست و گفت: اگر قرار باشد اقشار ضعیف جامعه از جمله کسبه جزء و حقوق بگیران، کارگران و کارمندان مالیات خود را ماهانه یا سالانه به صورت منظم و سر وقت پرداخت نمایند، دلیلی ندارد عده‌ای که بیشترین درآمد را دارند از زیر دین مالیات شانه خالی کنند و یا با جوّسازی رسانه‌ای اذهان مردم را در راستای منافع خود خود مغشوش و منحرف کنند.
الوندی تاکید کرد: اداره کل امور مالیاتی استان کردستان حسب وظایف قانونی خود در راستای صیانت از بیت‌المال نسبت به رسیدگی بیشتر به ارقام بالای تراکنشهای بانکی و وصول حقوق دولتی مقرر بر آن تلاشی روزافزون خواهد داشت و از تمامی مودیان وظیفه شناس مالیاتی اعم از بازاریان و صاحبان حرف، حقوق بگیران و تولیدکنندگان که نسبت به پرداخت به موقع مالیات و مشارکت در آبادانی این استان این اداره کل را یاری نموده‌اند، تشکر و قدردانی می نماید.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...