رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۵ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 14 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۷
 • کد خبر : 3479
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آرامستان بهشت محمدی و مشکلات هزارتوی آن

شهر سنندج به نسبت سال ۱۳۶۰ چه به لحاظ جمعیتی و چه ازنظر ساخت‌وساز شهری، تغییرات فراوانی کرده و از این رهگذر جمعیت قابل توجهی را در خود جای‌داده است. خیابان‌ها و معابر جوابگوی حجم تردد وسایل نقلیه و عابران نیست؛ کمی ان طرف‌تر از هسته مرکزی شهر، آرامگاه بهشت محمدی سنندج قرار دارد مکانی […]

شهر سنندج به نسبت سال ۱۳۶۰ چه به لحاظ جمعیتی و چه ازنظر ساخت‌وساز شهری، تغییرات فراوانی کرده و از این رهگذر جمعیت قابل توجهی را در خود جای‌داده است.
خیابان‌ها و معابر جوابگوی حجم تردد وسایل نقلیه و عابران نیست؛ کمی ان طرف‌تر از هسته مرکزی شهر، آرامگاه بهشت محمدی سنندج قرار دارد مکانی که در روزهای مختلف سال پذیرای عموم شهروندان است.
بهشت محمدی در شب‌های سه‌شنبه و جمعه مملو‌ از جمعیت است. شلوغی و ترافیک این مکان غیر قابل تصور و به‌ویژه در این دو روز غیر قابل تحمل است.
به دلیل کمبود زمین جهت دفن اموات این روزها از نقطه‌به‌نقطه این مکان در قطعات مختلف آرامستان جهت دفن اموات استفاده می‌شود. شلوغی ‌و تداخل در قطعه‌های موجود برای خانواده‌هایی که عزادار هستند سخت و بسیار آزاردهنده است. با وضع موجود در بهشت محمدی هرلحظه امکان اتمام زمین با توجه به حجم دفن اموات در طول هفته که رقم آن، گاها به عدد ۲۵ و ۲۰ نفر فوتی می‌رسد وجود دارد.
در چند ماه گذشته توسط شهردار وقت و مدیریت آرامستان‌های سنندج، خبری رسانه‌ای شد که گویا موافقت‌نامه‌ای با سپاه بیت‌المقدس کردستان جهت واگذاری قسمتی از زمین‌های پادگان امام علی برای الحاق به مجموعه فعلی بهشت محمدی در شرف انعقاد است؛ اقدامی مثبت و ارزنده که در صورت عملی شدن منجر به حل مشکلات موجود خواهد شد. اکنون همه شهروندان منتظر محقق شدن وعده داده شده هستند.
مدیریت فعلی سازمان آرامستانها با ابتکار عمل توانسته قسمتی از کمبودها و معضلات موجود در بهشت محمدی را حل‌وفصل کند اما موضوع الحاق زمین به بهشت محمدی عزم وهمت همه متولیان حوزه شهری را می‌طلبد؛ قطعاً همه متولیان حوزه شهری و بسیاری شهروندان سنندجی از نزدیک وضع موجود در قطعات مختلف بهشت محمدی را دیده و یا عزیزی از دست‌رفتگانشان در آنجا مدفون است. رفت‌وآمد بسیار سخت در مابین قبور و نداشتن فاصله مناسب در بین قبور معضلی اساسی و قابل تأمل است و ‌شهروندانی که به آرامستان می‌آیند از وضع موجود گله‌مند هستند.
بهشت محمدی سنندج در حال حاضر نیازمند تدبیری اساسی و رفع مشکلات موجود آن به‌صورت عاجل است و تعلل متولیان حوزه شهری پذیرفتنی نیست.
یکی دیگر از مشکلات خانواده‌هایی که عزیزانشان را از دست می‌دهند رفت‌وآمد در مسیر طولانی پزشکی قانونی واقع در خیابان شهید تعریف و آرامستان است؛ تلاش‌هایی برای استقرار اکیپ پزشکی قانونی در آرمستان انجام شده که قابل تقدیر است اما این معضل باید به صورت ریشه‌ای و اساسی حل شود و در صورت محقق شدن این مهم شهروندان دیگر شاهد گیر کردن در ترافیک‌ سنگین به جهت حضور خانواده‌ها و وابستگان در مسیر خیابان شهید تعریف تا آرامستان خواهند بود. عنایت و توجه ویژه مدیریت پزشکی قانونی کردستان می‌تواند این معضل را برطرف کند.
از سوی دیگر نبود مکانی مشخص در آرامستان برای مراجعه‌کنندگانی که سؤال شرعی و یا هر نوع مشورتی در باب شرعی و فقهی دارند یکی دیگر از مشکلات است که موجب سرگردانی شده است. لذا پیشنهاد می‌شود با توجه به حضور و وجود روحانی برای ادای نماز میت و سنت‌های کفن‌ودفن مکانی مشخصی نیز برای مراجعه شهروندان در نظر گرفته شود.
در مواردی استثنایی گاها دفن میتی در شب انجام می‌پذیرد؛ آرامستان و قطعات موجود در آن فاقد روشنایی مناسب و بعضاً تاریک مطلق است. انتظار است که در خصوص تأمین روشنایی و نصب چراغ‌های برق در محوطه آرامستان اقدام اساسی و شایسته صورت گیرد.
از اعضای شورا شهر سنندج به‌عنوان متولیان امور شهری که همواره خود در مراسم مختلف شهروندان حضوری فعال و چشمگیر دارند و بعضاً بنرهای تسلیت و تراکت‌های آنان زینت‌بخش محافل عزا و شادی است انتظار دارد با توجه به اهمیت آرامستان بهشت محمدی به‌صورت ویژه و فوق‌العاده در خصوص مشکل کمبود زمین بهشت محمدی اقدام کنند تا بیش از این مردم سرگردان نشوند. در مقطع کنونی سیما و فضای داخلی بهشت محمدی نیازمند اصلاح و بازنگری است. امید که شاهد اقدامات عملی و اساسی در این مکان عمومی باهمت همه متولیان حوزه شهری باشیم.

عباد زینبی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...