رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴
 • کد خبر : 3485
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بازهم مسئله دستمزد…

خط فقر رسمی نزدیک به دو سال است که بیش از دو میلیون و پانصد هزار تومان تعیین‌شده، حتی بر اساس برخی آمارها و برآوردها خط فقر سه میلیون و پانصدهزارتومان است و بر همین اساس دستمزد زیر دو میلیون تومان دستمزدی زیر خط فلاکت محسوب می‌شود. با همه این اوصاف، دولت روحانی هم مانند […]

خط فقر رسمی نزدیک به دو سال است که بیش از دو میلیون و پانصد هزار تومان تعیین‌شده، حتی بر اساس برخی آمارها و برآوردها خط فقر سه میلیون و پانصدهزارتومان است و بر همین اساس دستمزد زیر دو میلیون تومان دستمزدی زیر خط فلاکت محسوب می‌شود.
با همه این اوصاف، دولت روحانی هم مانند دُوَلِ قبل تمام محاسبات و اعداد و آمار را نادیده می‌گیرد و هرسال تنها با اتکا به نرخ تورم رسمی و اعلام‌شده توسط مراکز دولتی در همان سال، دستمزد سال بعد کارگران را تعیین می‌کند و این نه‌تنها برخلاف بند دوم ماده ۴۱ قانون کار که برخلاف مقاوله نامه‌های بین‌المللی دستمزد نیز هست.
درواقع باید گفت، نادیده گرفتن حداقل نیازهای خانوارهای کارگری در افزایش سطوح مزدی، تنها اولویت‌بخشی به منافع کسانی است که به‌اصطلاح شرکای اجتماعی کارگران محسوب می‌شوند یعنی کارفرمایان و دولتی که خود بزرگ‌ترین کارفرمای فعلی کشور است. و البته این بی‌مهری آشکار وجه تشابه تمامی دولت‌های ۳۰ سال اخیر است.
جالب اینجاست که هرساله دولت این تصمیمات خلاف منافع جمعی کارگران را با توسل به بهانه‌هایی همچون ورشکستگی صنایع و عدم رونق تولید و ناتوانی صاحبان سرمایه نادیده می‌گیرد. بیش از نیمی از جامعه درگیر مشکلات معیشتی هستند و مطالبه مشترکی دارند تحت عنوان افزایش عادلانه، قانونمند و ‌منصفانه دستمزدها و این خواسته حداقلی اگر قرار باشد با مقاومت و ممانعت حداکثری مواجه شود، جامعه دچار مشکلات عدیده خواهد شد.
در حال حاضر، به ضرس قاطع می‌توان گفت، مهم‌ترین مطالبه قانونی اقشار دستمزدبگیر، افزایش عادلانه دستمزدها برای خروج از زیر خط فلاکت است.
قبول این واقعیت برای مسئولین و تصمیم‌گیرندگان انگار ساده نیست که تعیین دستمزد بر اساس تورم رسمی و اتفاقی ماه‌های آخر سال، نمی‌تواند گشایشی در معیشت دستمزد بگیران و کارگران ایجاد کند و قادر نیست حوایج اولیه خانوارهای کارگری را در جامعه‌ای که به‌شدت به سمت کالایی شدن نیازهای ضروری پیش می‌رود برآورده نمایند.
تنها چیزی که می‌توانیم با قاطعیت بگوییم این است که بیش از نیمی از جامعه درگیر مشکلات معیشتی هستند و مطالبه مشترکی دارند تحت عنوان افزایش عادلانه، قانونمند و منصفانه دستمزدها و این خواسته حداقلی اگر قرار باشد با مقاومت و ممانعت حداکثری مواجه شود، جامعه ایران به‌زودی درگیر بحرانی خواهد شد که می‌توان آن را بحران معیشت نام نهاد.
حال این‌که عواقب اجتماعی و فرهنگی و سیاسی این بحران چه خواهد باید منتظر ماند و دید… والله اعلم بالصواب…

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...