رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷
 • کد خبر : 3488
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آموزش یا پرورش

در کشورهای توسعه‌یافته بخش اعظم وظیفه‌ی نهادینه شدن ارزش‌ها و مفاهیم اساسی برعهده‌ی نظام آموزش این کشورها می‌باشد؛ در این نظام آموزشی افرادی کارآمد در تمام ابعاد (نه تک بعدی) تربیت می‌شوند که در نهایت مهره‌های اصلی رشد و توسعه کشورشان به شمار می‌آیند و این رشد و توسعه زمانی شکل می‌گیرد که دانش‌آموزان در […]

در کشورهای توسعه‌یافته بخش اعظم وظیفه‌ی نهادینه شدن ارزش‌ها و مفاهیم اساسی برعهده‌ی نظام آموزش این کشورها می‌باشد؛ در این نظام آموزشی افرادی کارآمد در تمام ابعاد (نه تک بعدی) تربیت می‌شوند که در نهایت مهره‌های اصلی رشد و توسعه کشورشان به شمار می‌آیند و این رشد و توسعه زمانی شکل می‌گیرد که دانش‌آموزان در مدارس علاوه بر آموزش مهارت‌ها و تخصص‌های حرفه‌ای،آموزش‌های لازم در زمینه تبدیل شدن به شهروند حرفه‌ای را هم فرامی‌گیرند؛ به طوریکه ارزش‌های پذیرفته شده جامعه را در کنار سایر دروس و مهارت‌ها در وجودشان نهادینه می‌شود. به بیانی دیگر مبنای تخصص‌ها و مهارت‌های حرفه‌ای،ارزش‌ها و هنجارهای پذیرفته شده جامعه است و به هیچ وجه تربیت جدا از تعلیم نیست. برای مثال در چنین سیستم‌هایی دانش آموز، عشق به میهن و کشورش را از مهد کودک حس می‌کند و در مقاطع بالاتر، این احساس تعلق را وجدانی و درونی و در بزرگسالی نه به اختلاس گرایش پیدا می‌کند و نه از کارش می‌دزدد!
در نظام آموزشی ما هم مطابق سند تحول بنیادین از آموزش به عنوان وسیله‌ای برای شکوفا نمودن استعدادهای آدمی و سوق دادن او به سوی ارزش‌های والای اسلامی و انسانی نام برده می‌شود. به عبارت دیگر تعلیم و تربیت در یک راستا و در راه رسیدن به حیات طیبه در هم تنیده‌اند؛ اما چرا محصولات نظام آموزشی ما منجر به رشد و توسعه مد نظر نشده است؟ چرا برخورد با فساد و کژرفتاری‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را از قوای قهریه واهرم‌های پلیسی طلب می‌کنیم؟حال آنکه از ریشه‌های تربیتی این آسیب‌ها غافلیم!!
واقعیت این است اسناد بالا دستی ما در نظام آموزشی اگر غنی‌تر از اسناد کشورهای توسعه‌یافته نباشدکمتر از آنها نیست، ولی برابر با اسناد نانوشته حاکم بر برنامه درسی، حوزه‌های تعلیم و تربیت کاملا از هم جدا فعالیت می‌کنند.
بدیهی است جدایی این دو حوزه نه تنها حیات طیبه را هدف نمی‌گیرد بلکه سرمایه‌های نظام تعلیم و تربیت اسلامی را هم بر باد می‌دهد.

گواه این مهم آنکه در چند سال اخیر آمار رشد علمی کشور، تنها متکی به نخبگان بوده و در جشنواره‌ها و المپیادهای بین‌المللی آنچه بدان بالیده‌ایم برآمده از استعدادهای ذاتی  فرزندان این مرز و بوم بوده است. .در داخل مدارس هم سرطان کنکور هر روز قربانی‌های بیشتری را می‌گیرد ،کنکور و همه شعبه و شعبده‌هایش  فاقد هرگونه سودمندی مهارتی برای دختران و پسران این مملکت می‌باشد.
از نظر تربیتی هم، نشانه‌های «بدهویتی» یا هویت مخدوش را در نسل جوان و نوجوان امروز به وضوح می توان دید، مفاهیم پرورشی و تربیتی در مدارس ما اساسی و بنیادی آموزش داده نمی‌شود و نتیجه آنکه برای مثال ما شهروندانی هستیم که باهم کارکردن و کار گروهی را با باندبازی و قانون‌شکنی اشتباه می‌گیریم!!
واقعیت این است آنچه امروز در آموزش و پرورش بیش از هر چیز دیگری مورد غفلت قرار گرفته است عدم بروز حساسیت، درایت و کفایت لازم از سوی مدیران و راهبران آموزشی جامعه در جهت هم‌گرایی بیشتر حوزه‌های تعلیم و تربیت می‌باشد که این امر به راحتی باعث هدر رفتن سرمایه‌ها و ذخایر  بالقوه انسانی شده است. چنانچه سیاست‌گذاری‌های کلان آموزش و پرورش تغییر نکند و راهبردهای هوشمندانه در این راستا اتخاذ نگردد. نظام آموزشی ما، برعکس نظام‌های مترقی دنیا (که تعلیم و تربیت نماد تربیت انسان‌های طراز اول توسعه به حساب می‌آید) انسان‌های تک بعدی را تربیت می‌کند که هنوز در مراحل آغازین توسعه دست و پا می‌زند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...