رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
 • کد خبر : 3490
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : قول مساعد آیت‌الله مکارم شیرازی برای پیگیری مشکلات اهل سنت

کتر جلالی‌زاده نماینده ادوار کردستان و استاد دانشگاه از دیدار برخی از نخبگان اهل سنت با مراجع و مراکز علمی و دانشگاهی قم خبر داده است. آنگونه که جلالی‌زاده در صفحه اختصاصی خود در شبکه تلگرام نوشته است؛ این دیدار باحضور تنی چند از علما، نمایندگان ادوار و اساتید دانشگاه در معیت حاج آقا درویشی […]

کتر جلالی‌زاده نماینده ادوار کردستان و استاد دانشگاه از دیدار برخی از نخبگان اهل سنت با مراجع و مراکز علمی و دانشگاهی قم خبر داده است.
آنگونه که جلالی‌زاده در صفحه اختصاصی خود در شبکه تلگرام نوشته است؛ این دیدار باحضور تنی چند از علما، نمایندگان ادوار و اساتید دانشگاه در معیت حاج آقا درویشی اشرفی پنجشنبه بیست و هفتم مهرماه صورت گرفت و آیت‌الله مکارم شیرازی پس از استماع سخنان میهمانان قول مساعد برای پیگیری مشکلات اهل سنت داده‌اند.
عین نوشته دکتر جلالی‌زاده به شرح زیر است:
در ملاقات با آیت‌الله مکارم شیرازی گفتم اینجانب فرزند و برادر شهید و جانباز و اسم پدرم علی و اسم مادرم فاطمه است و اهل سنت در مقاطع مختلف انقلاب مانند راهپیمائی‌ها، جنگ تحمیلی و انتخابات مشارکت و حضوری فعال داشته‌اند. در این دیدار شعری از مرحوم شیخ رضا طالبانی را در وصف امام حسین خواندم که می گوید:
لافت از عشق حسین است وسرت بر گردن است
عشقبازی سر به میدان بلا افکندن است
و در آخر می گوید:
سنی‌ام سنی و لیکن حب آل مصطفی
دین وآئین من وآباء واجداد من است
جناب مکارم بسیار از این شعر خوشحال شد و تحسین کرد و من هم گفتم: این عقیده‌ی کل اهل سنت در باره‌ی اهل بیت است.
در این دیدار گفتم گاهی برخی افراد، اهل سنت را متهم به مخالفت با ولایت اهل بیت و یا عدم محبت نسبت به آنان می‌کنند، در حالی که اصل و اساس ولایت پیامبر بزرگوار اسلام است؛ مگر می شود کسی به پیامبر (ص) علاقه و ارادت داشته باشد اما نسبت به خانواده ویارانش محبت و ارادت نداشته باشد. پس هیچ شکی در ارادت و محبت اهل سنت نسبت به اهل بیت پیامبر وجود ندارد. نکته سوم را به بیان مشکلات اهل سنت اختصاص دادم وگفتم: هنگامی که ما مطالبات و درخواست‌های خودرا با مسئولان مطرح می‌کنیم در پاسخ می‌گویند: مراجع مخالفت می‌کنند. ما دوست داریم از جناب عالی و دیگر مراجع محترم بشنویم آیا شما با به‌کارگیری شایستگان اهل سنت در مناصب و مدیریت‌ها مخالفید؟
پس از سخنان ما، آیت‌لله‌العظمی مکارم شیرازی خاطرات خود در ایام تبعید در مناطق اهل سنت چابهار و مهاباد را بیان کردند و بر لزوم ارتباط مستمر در بین اهل سنت و اهل تشیع و دوری از تفرقه تأکید نمودند و خطر تکفیری‌ها را گوشزد کردند و گفتند که دوری موجب بدبینی و نزدیکی موجب خوشبینی می‌شود و در پایان قول مساعد دادند که مشکلات ومطالبات اهل سنت را به مقام رهبری، رئیس جمهور، شورای نگهبان و دیگر نهادها منتقل کنند.
سپس از کتابخانه بی‌نظیر آیت‌الله مرعشی نجفی بازدید نمودیم و نهاررا مهمان دانشگاه ادیان و مذاهب بودیم و پس از صرف نهار و نماز جلسه‌ی ما با آقای دکتر نواب رئیس دانشگاه و دکتر فرمانیان رئیس دانشکده مذاهب حدود سه ساعت طول کشید که در این جلسه جناب شیخ درزن، دکتر شمس برهان، حاج آقا بابایی، سید معروف صمدی و دیگر همراهان به ایراد مطالب و مشکلات پرداختند.
قطعا اینگونه سفرها و دیدارها در زدودن بدبینی‌ها و نزدیک کردن دو برادر سنی و شیعه که امروز به خاطر دوری از قرآن و سنت به ملعبه مخالفان تبدیل شده‌اند و تضییع حق یکدیگررا صواب می‌دانند بسیار مؤثر است و امیدوارم همگی به عروه‌الوثقی چنگ زنند وبه سیرت پیامبر تأسی جویند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...