رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
 • کد خبر : 3490
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : قول مساعد آیت‌الله مکارم شیرازی برای پیگیری مشکلات اهل سنت

کتر جلالی‌زاده نماینده ادوار کردستان و استاد دانشگاه از دیدار برخی از نخبگان اهل سنت با مراجع و مراکز علمی و دانشگاهی قم خبر داده است. آنگونه که جلالی‌زاده در صفحه اختصاصی خود در شبکه تلگرام نوشته است؛ این دیدار باحضور تنی چند از علما، نمایندگان ادوار و اساتید دانشگاه در معیت حاج آقا درویشی […]

کتر جلالی‌زاده نماینده ادوار کردستان و استاد دانشگاه از دیدار برخی از نخبگان اهل سنت با مراجع و مراکز علمی و دانشگاهی قم خبر داده است.
آنگونه که جلالی‌زاده در صفحه اختصاصی خود در شبکه تلگرام نوشته است؛ این دیدار باحضور تنی چند از علما، نمایندگان ادوار و اساتید دانشگاه در معیت حاج آقا درویشی اشرفی پنجشنبه بیست و هفتم مهرماه صورت گرفت و آیت‌الله مکارم شیرازی پس از استماع سخنان میهمانان قول مساعد برای پیگیری مشکلات اهل سنت داده‌اند.
عین نوشته دکتر جلالی‌زاده به شرح زیر است:
در ملاقات با آیت‌الله مکارم شیرازی گفتم اینجانب فرزند و برادر شهید و جانباز و اسم پدرم علی و اسم مادرم فاطمه است و اهل سنت در مقاطع مختلف انقلاب مانند راهپیمائی‌ها، جنگ تحمیلی و انتخابات مشارکت و حضوری فعال داشته‌اند. در این دیدار شعری از مرحوم شیخ رضا طالبانی را در وصف امام حسین خواندم که می گوید:
لافت از عشق حسین است وسرت بر گردن است
عشقبازی سر به میدان بلا افکندن است
و در آخر می گوید:
سنی‌ام سنی و لیکن حب آل مصطفی
دین وآئین من وآباء واجداد من است
جناب مکارم بسیار از این شعر خوشحال شد و تحسین کرد و من هم گفتم: این عقیده‌ی کل اهل سنت در باره‌ی اهل بیت است.
در این دیدار گفتم گاهی برخی افراد، اهل سنت را متهم به مخالفت با ولایت اهل بیت و یا عدم محبت نسبت به آنان می‌کنند، در حالی که اصل و اساس ولایت پیامبر بزرگوار اسلام است؛ مگر می شود کسی به پیامبر (ص) علاقه و ارادت داشته باشد اما نسبت به خانواده ویارانش محبت و ارادت نداشته باشد. پس هیچ شکی در ارادت و محبت اهل سنت نسبت به اهل بیت پیامبر وجود ندارد. نکته سوم را به بیان مشکلات اهل سنت اختصاص دادم وگفتم: هنگامی که ما مطالبات و درخواست‌های خودرا با مسئولان مطرح می‌کنیم در پاسخ می‌گویند: مراجع مخالفت می‌کنند. ما دوست داریم از جناب عالی و دیگر مراجع محترم بشنویم آیا شما با به‌کارگیری شایستگان اهل سنت در مناصب و مدیریت‌ها مخالفید؟
پس از سخنان ما، آیت‌لله‌العظمی مکارم شیرازی خاطرات خود در ایام تبعید در مناطق اهل سنت چابهار و مهاباد را بیان کردند و بر لزوم ارتباط مستمر در بین اهل سنت و اهل تشیع و دوری از تفرقه تأکید نمودند و خطر تکفیری‌ها را گوشزد کردند و گفتند که دوری موجب بدبینی و نزدیکی موجب خوشبینی می‌شود و در پایان قول مساعد دادند که مشکلات ومطالبات اهل سنت را به مقام رهبری، رئیس جمهور، شورای نگهبان و دیگر نهادها منتقل کنند.
سپس از کتابخانه بی‌نظیر آیت‌الله مرعشی نجفی بازدید نمودیم و نهاررا مهمان دانشگاه ادیان و مذاهب بودیم و پس از صرف نهار و نماز جلسه‌ی ما با آقای دکتر نواب رئیس دانشگاه و دکتر فرمانیان رئیس دانشکده مذاهب حدود سه ساعت طول کشید که در این جلسه جناب شیخ درزن، دکتر شمس برهان، حاج آقا بابایی، سید معروف صمدی و دیگر همراهان به ایراد مطالب و مشکلات پرداختند.
قطعا اینگونه سفرها و دیدارها در زدودن بدبینی‌ها و نزدیک کردن دو برادر سنی و شیعه که امروز به خاطر دوری از قرآن و سنت به ملعبه مخالفان تبدیل شده‌اند و تضییع حق یکدیگررا صواب می‌دانند بسیار مؤثر است و امیدوارم همگی به عروه‌الوثقی چنگ زنند وبه سیرت پیامبر تأسی جویند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...