رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۳
 • کد خبر : 3493
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اشتغال کردستان با دولت حل نمی شود

سالیان متمادی است مسئله بیکاری و نبود اشتغال در کردستان، از یکطرف دغدغه و دل‌مشغولی مسئولان و مردم شده است و از طرفی دیگر هر از چندگاهی بهانه و دستاویزی شده است تا عده‌ای در مقاطعی همچون کوران انتخاباتی برای رسیدن به مقاصد خویش از آن بهره جویند. اگر چه بیکاری تنها مختص کردستان نیست […]

سالیان متمادی است مسئله بیکاری و نبود اشتغال در کردستان، از یکطرف دغدغه و دل‌مشغولی مسئولان و مردم شده است و از طرفی دیگر هر از چندگاهی بهانه و دستاویزی شده است تا عده‌ای در مقاطعی همچون کوران انتخاباتی برای رسیدن به مقاصد خویش از آن بهره جویند.
اگر چه بیکاری تنها مختص کردستان نیست اما سیر صعودی این معضل اقتصادی- اجتماعی در استان، تا بدانجاست که به‌نوعی چهره و سیمای خیابان‌ها را همواره مملو از سیل جمعیتی سرگردان نموده است بی‌آنکه نسخه عملی برای آن اندیشیده شده باشد.
شعارهایی همچون دست به دست هم اشتغال ایجاد کنیم – پیش به‌سوی اشتغال و کارآفرینی- همه با هم اشتغال و… نه تنها در طول این سالها بندی از گره کور اشتغال در کردستان حل نکرد بلکه ذهنیتی ناموزون را دامن زده است که حل چنین مشکلی، انگار لاینحل و کاری بیهوده است.
از یکطرف مردم همیشه نالان و ناراضی از وضع موجود هستند در مقابل مراجع نظارتی مثل نمایندگان، بدون اینکه راهکاری برای برون‌رفت ارائه دهند چاره کار را در تیز کردن نوک انتقادات به دولتی‌ها دیده و تا پای دعوای لفظی و تهدید و گلاویز شدن با مجموعه دولت پیش رفته‌اند؛ البته دولتی‌ها هم جز تشریح آمار بیکاری و مقایسه سال به سال و فصل به فصل این آمارها، چیزی برای پاسخ و دفاع ارائه نکرده‌اند؛ اما واقعیت این است که توجیه کردن مسئله و صرف ارائه پاسخ به هر قیمت؛ دردی از درد بیکاری استان و درهای لرزان توسعه‌اش دوا نمی‌کند.
انتقاد مداوم از دولت به بهانه عدم پرداخت تسهیلات به سرمایه‌گذاران با نرخ سود پایین و بازپرداخت مناسب، بجز بازارگرمی و پاک کردن صورت مسئله، چیز دیگری نیست.
به حکم تجربه باید بپذیریم که راه اشتغال از مسیر تسهیلات دولتی نمی‌گذرد چراکه در دولت‌های نهم و دهم میلیاردها تومان تسهیلات با پایین‌ترین نرخ سود، تنفس چندین ماهه، بازپرداخت بلندمدت، امهال‌های ضروری و در نهایت پرداخت قابل توجه یارانه به دریافت‌کنندگان پرداخت شد اما در نهایت امروز تنها شاهد مبالغ زیادی از مطالبات و معوقات بانکی و بیکاران بدهکار هستیم.
خبری از آن‌همه بنگاه اقتصادی کوچک و زودبازده با انبوهی از اشتغال‌های تعهد شده در طرح‌های توجیهی مصوب سالهای اواخر دهه گذشته در استان نیست و این زنگ هشداری جدی برای جدا کردن راه اشتغال در مسیری غیر از تکیه بر منابع دولتی است.
سرمایه‌های سرگردان بیشمار همچون انبوه‌سازی‌های روزافزون و تمایل صاحبان سرمایه به سمت پس‌اندازهای بانکی بهره‌دار، نشان از آن است که مسیر برای سرمایه‌گذاری مولد توسط سرمایه‌گذاران در استان مهیا نیست.
تنها راه چاره و باز شدن مسیر توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در کردستان توجه به بخش خصوصی و فراهم سازی میدان رقابت برای این بخش از اقتصاد استان است.
دولت می‌تواند تسهیل‌گر باشد و نظارت نماید و اصلا نقش دولت هم همین است. حضور مستمر و مستقیم دولت در اقتصاد جز وابستگی و هدر رفت سرمایه‌گذاری‌هایی که سالیان شاهد آن هستیم مطلوبیت دیگری برایش متصور نیست.
باید با کاستن بروکراسی‌های اداری و فراهم‌سازی زمینه‌های سرمایه‌گذاری همانند معافیت‌های مالیاتی و بیمه‌ای فضا را برای حضور اثرگذار بخش خصوصی مهیا کنیم؛ اگر چنین فضایی تدارک دیده شود سرمایه‌گذار نیازی به خواهش و التماس نماینده و استاندار و فرماندار و مدیرکل و… برای سرمایه‌گذاری ندارد بلکه خودش به سمت سرمایه‌گذاری تمایل پیدا می‌کند.
البته برای ایجاد اشتغال، همه چیز به دولت و بخش خصوصی هم ختم نمی‌شود؛ مردم نیز نقش محوری دارند. می‌توان با خرید محصولات داخلی، امنیت سرمایه‌گذاری بویژه در بخش تولید را ضمانت نمود اما متاسفانه ورود کالاهای قاچاق و خرید این کالاها نه تنها باعث خروج ارز از کشور شده بلکه بیکاری کارگر ایرانی و در نهایت ورشکستگی سرمایه گذار را نیز بدنیال داشته است.
صداوسیمای مرکز کردستان که می‌تواند بازوی بسیار قوی برای حمایت از اشتغال و تشویق مردم به خرید کالاهای داخلی باشد و به اینگونه امنیت سرمایه‌گذاران را برای سرمایه گذاری افزایش دهد متاسفانه کمترین توجه ممکن به این امر دارد. تولید برنامه‌های با محتوای حمایت از تولید داخلی و کارگر ایرانی از سوی مسئولان صداوسیمای مرکز کردستان در حالی مشروط به تولید برنامه‌های مشارکتی و پرداخت هزینه‌های سنگین می‌شود که برنامه‌های به ظاهر فرهنگی سیما مثل “چریکه‌ی شه‌و”با هزینه‌های هنگفت تولید و پخش از استودیو گرفته تا ضبط در روستاهای دور و نزدیک استان همراه است بدون آنکه این برنامه‌ها به اعتلای فرهنگ غنی کردستان کمکی بکند.
حال در دوره خدمتگذاری استاندار جدید که خوشبختانه دیدگاه و رویکرد تقویت بخش خصوصی دارند اگر این مهم به طور جدی در دستور کار قرار گیرد در کوتاه‌مدت در حوزه تولید و اشتغال استان، شاهد حضور و رقابت سرمایه‌گذارانی خواهیم بود که نیازی به تسهیلات با سودهای سرسام آور بانکی نخواهند داشت.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...