رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳
 • کد خبر : 3511
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : معرفی مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان
دکتر انتظامی: پیشینه فرهنگی، نقطه قوت کردستان است

معرفی مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ظرفیت بالای پیشنه فرهنگی را نقطه قوت استان کردستان دانست  و بر تلاش برای توسعه این ظرفیت از سوی رسانه‌ها تاکید کرد. دکتر حسین انتظامی که برای معرفی مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان به سنندج آمده بود پیش از جلسه معارفه، در […]

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ظرفیت بالای پیشنه فرهنگی را نقطه قوت استان کردستان دانست  و بر تلاش برای توسعه این ظرفیت از سوی رسانه‌ها تاکید کرد.
دکتر حسین انتظامی که برای معرفی مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان به سنندج آمده بود پیش از جلسه معارفه، در جمع خبرنگاران گفت: بیشترین سفر را در دوره فعالیت در این جایگاه مدیریتی به کردستان داشته‌ام و از هر فرصتی برای دیدار با اهل فرهنگ و اصحاب رسانه استفاده کردم.
وی با اشاره به اینکه قانون اصلاحی مطبوعات و لایحه نظام سازمان رسانه‌ای در کمیسیونهای تخصصی دولت تصویب شده و مراحل نهایی را می‌گذراند از صاحب‌نظران مطبوعات و خبرگزاری‌ها خواست دیدگاه‌های خود را برای اعمال پیش از ارسال به صحن مجلس به معاونت مطبوعاتی ارسال کنند.
انتظامی لایحه سازمان رسانه‌ای را گامی برای دفاع صنفی از روزنامه‌نگاران دانست و بر خلاف دیدگاه‌هایی که مطرح است این لایحه موجب تقویت بنیه نظام رسانه‌ای در کشور می‌شود.
وی گفت: اکنون هم قانون مطبوعات و هم قانون جزایی در رابطه با عرصه رسانه اجرا می‌شود که با فعال شدن سازمان نظام رسانه‌ای تنها یک قانون بر این عرصه حاکم خواهد شد.
‎وی اظهار کرد: هتک حرمت، نقص حریم خصوصی، نقض امنیت ملی، توهین به مقدسات و افشای اسناد محرمانه دولت تنها عناوین مجرمانه در این قانون است.
‎وی تاکید کرد: مراجع شکایت و تشخیص این اعمال مجرمانه و مجازات هر کدام نیز مشخص شده است و خارج از این مراجع کسی یا ارگانی نمی تواند از اهالی رسانه شکایت کند.
‎انتظامی ادامه داد: به عنوان مثال مرجع تشخیص نقض امنیت ملی تنها دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی است.
‎وی اظهار کرد: همیشه اهالی رسانه این بوده که تخلفات آنها از طریق مطبوعاتی ها رسیدگی شود که این قانون نیز در همین راستا تدوین شده است.
وی با بیان اینکه هر کسی روزنامه‌نگار نیست، گفت: طرف ۱۰ تا شغل دارد سالی یک دفعه یک یادداشت در فلان رسانه چاپ می‌کند و اسم خود را روزنامه‌نگار می‌گذارد. اصحاب‌رسانه نباید اجازه دهند این دست افراد وارد صنف آنها شوند و باید از حقوق صنفشان دفاع کنند.
وی با تاکید براینکه مخالف دادن کارت خبرنگاری از سوی دولت هستم و تا دو سال با آن مقابله کردم، گفت: کارت خبرنگاری را باید رسانه برای خبرنگار صادر کند نه دولت!
حسین انتظامی از تلاش های حجت الاسلام رحیم جعفری تقدیر و جلال قلعه شاخانی را به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان معرفی کرد.
قلعه شاخانی از نیروهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می شود و پیش از این معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان بود.
وی گفت: رسانه باید همکار تمام وقت خود را بیمه کند و منطقی هم این است که چند ماهی از شروع به کار فرد در آن رسانه گذشته باشد و انتظار نمی‌رود یک رسانه همکار خود را از روز اول شروع به کار بیمه کند.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سختی کار فعالان رسانه‌ای در استان‌ها و شهرستان‌ها اشاره کرد و افزود: هر اندازه که از تهران دور می‌شویم، در مراکز استان‌ها و بدتر از آن در شهرستان‌ها، میزان سخت‌گیری به روزنامه‌نگاران بیشتر می‌شود چون آستانه تحمل پایین‌تر است. وی با اشاره به یکی از مشکلاتی که در عرصه کار مطبوعاتی در استان‌ها مشاهده کرده اظهار کرد: بعضاً در سفرهای استانی کسانی خود را به عنوان سرپرست دفتر نمایندگی فلان روزنامه معرفی می‌کنند در حالی که آن روزنامه در خود تهران توزیع نمی‌شود! برای بنده سؤال است که با این شرایط دفتر نمایندگی در استان به چه کاری مشغول است؟ بنده با این همه تجربه مطبوعاتی تاکنون نتوانسته‌ام این موضوع را حل کنم!

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...