رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳
 • کد خبر : 3511
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : معرفی مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان
دکتر انتظامی: پیشینه فرهنگی، نقطه قوت کردستان است

معرفی مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ظرفیت بالای پیشنه فرهنگی را نقطه قوت استان کردستان دانست  و بر تلاش برای توسعه این ظرفیت از سوی رسانه‌ها تاکید کرد. دکتر حسین انتظامی که برای معرفی مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان به سنندج آمده بود پیش از جلسه معارفه، در […]

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ظرفیت بالای پیشنه فرهنگی را نقطه قوت استان کردستان دانست  و بر تلاش برای توسعه این ظرفیت از سوی رسانه‌ها تاکید کرد.
دکتر حسین انتظامی که برای معرفی مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان به سنندج آمده بود پیش از جلسه معارفه، در جمع خبرنگاران گفت: بیشترین سفر را در دوره فعالیت در این جایگاه مدیریتی به کردستان داشته‌ام و از هر فرصتی برای دیدار با اهل فرهنگ و اصحاب رسانه استفاده کردم.
وی با اشاره به اینکه قانون اصلاحی مطبوعات و لایحه نظام سازمان رسانه‌ای در کمیسیونهای تخصصی دولت تصویب شده و مراحل نهایی را می‌گذراند از صاحب‌نظران مطبوعات و خبرگزاری‌ها خواست دیدگاه‌های خود را برای اعمال پیش از ارسال به صحن مجلس به معاونت مطبوعاتی ارسال کنند.
انتظامی لایحه سازمان رسانه‌ای را گامی برای دفاع صنفی از روزنامه‌نگاران دانست و بر خلاف دیدگاه‌هایی که مطرح است این لایحه موجب تقویت بنیه نظام رسانه‌ای در کشور می‌شود.
وی گفت: اکنون هم قانون مطبوعات و هم قانون جزایی در رابطه با عرصه رسانه اجرا می‌شود که با فعال شدن سازمان نظام رسانه‌ای تنها یک قانون بر این عرصه حاکم خواهد شد.
‎وی اظهار کرد: هتک حرمت، نقص حریم خصوصی، نقض امنیت ملی، توهین به مقدسات و افشای اسناد محرمانه دولت تنها عناوین مجرمانه در این قانون است.
‎وی تاکید کرد: مراجع شکایت و تشخیص این اعمال مجرمانه و مجازات هر کدام نیز مشخص شده است و خارج از این مراجع کسی یا ارگانی نمی تواند از اهالی رسانه شکایت کند.
‎انتظامی ادامه داد: به عنوان مثال مرجع تشخیص نقض امنیت ملی تنها دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی است.
‎وی اظهار کرد: همیشه اهالی رسانه این بوده که تخلفات آنها از طریق مطبوعاتی ها رسیدگی شود که این قانون نیز در همین راستا تدوین شده است.
وی با بیان اینکه هر کسی روزنامه‌نگار نیست، گفت: طرف ۱۰ تا شغل دارد سالی یک دفعه یک یادداشت در فلان رسانه چاپ می‌کند و اسم خود را روزنامه‌نگار می‌گذارد. اصحاب‌رسانه نباید اجازه دهند این دست افراد وارد صنف آنها شوند و باید از حقوق صنفشان دفاع کنند.
وی با تاکید براینکه مخالف دادن کارت خبرنگاری از سوی دولت هستم و تا دو سال با آن مقابله کردم، گفت: کارت خبرنگاری را باید رسانه برای خبرنگار صادر کند نه دولت!
حسین انتظامی از تلاش های حجت الاسلام رحیم جعفری تقدیر و جلال قلعه شاخانی را به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان معرفی کرد.
قلعه شاخانی از نیروهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می شود و پیش از این معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان بود.
وی گفت: رسانه باید همکار تمام وقت خود را بیمه کند و منطقی هم این است که چند ماهی از شروع به کار فرد در آن رسانه گذشته باشد و انتظار نمی‌رود یک رسانه همکار خود را از روز اول شروع به کار بیمه کند.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سختی کار فعالان رسانه‌ای در استان‌ها و شهرستان‌ها اشاره کرد و افزود: هر اندازه که از تهران دور می‌شویم، در مراکز استان‌ها و بدتر از آن در شهرستان‌ها، میزان سخت‌گیری به روزنامه‌نگاران بیشتر می‌شود چون آستانه تحمل پایین‌تر است. وی با اشاره به یکی از مشکلاتی که در عرصه کار مطبوعاتی در استان‌ها مشاهده کرده اظهار کرد: بعضاً در سفرهای استانی کسانی خود را به عنوان سرپرست دفتر نمایندگی فلان روزنامه معرفی می‌کنند در حالی که آن روزنامه در خود تهران توزیع نمی‌شود! برای بنده سؤال است که با این شرایط دفتر نمایندگی در استان به چه کاری مشغول است؟ بنده با این همه تجربه مطبوعاتی تاکنون نتوانسته‌ام این موضوع را حل کنم!

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...