رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱
 • کد خبر : 3523
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : هر سه روز یک روستا گازدار می شود
مدیرعامل شرکت گاز کردستان در جمع خبرنگاران استان؛

هر سه روز یک روستا گازدار می شود

مدیر عامل شرکت گاز کردستان با اشاره به تسریع گازرسانی به مناطق روستایی این استان، گفت: در سال جاری هر سه روز یک روستای استان کردستان از نعمت گاز خانگی بهره مند می شود. مهندس احمد فعله گری در جمع خبرنگاران به فعالیت‌های شرکت گاز استان اشاره کرد و افزود: در ابتدای سال جاری میزان […]

مدیر عامل شرکت گاز کردستان با اشاره به تسریع گازرسانی به مناطق روستایی این استان، گفت: در سال جاری هر سه روز یک روستای استان کردستان از نعمت گاز خانگی بهره مند می شود.
مهندس احمد فعله گری در جمع خبرنگاران به فعالیت‌های شرکت گاز استان اشاره کرد و افزود: در ابتدای سال جاری میزان نفوذ گاز طبیعی در مناطق روستایی ۷۷ درصد بود که برنامه ریزی شده است تا پایان سال این میزان با افزایش ۱۰ درصد همراه بوده و به میزان ۸۸ درصد افزایش یابد.
وی گفت: در راستایی عملیاتی کردن این برنامه در سال جاری، مقرر شد که کار گازرسانی به ۱۲۰ روستای استان کردستان اجرایی و عملیاتی شود و به همین دلیل ابتدای سال تا پایان سال جاری بطور متوسط به ازای هر سه روز یک روستا در استان کردستان از نعمت گاز خانگی بهره مند می شود.
مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان ادامه داد: با توجه به شرایط جغرافیایی و طبیعی استان کردستان کار گازرسانی در مناطق روستایی بسیار مشکل است و در همین راستا شرکت باید هزینه بیشتری نسبت به سایر نقاط کشور داشته باشد و به همین دلیل کار سخت بوده و کندتر دنبال می شود.
وی گفت: در راستای اجرایی کردن برنامه سال جاری شرکت گاز کردستان در بخش روستایی، قرار است که تا پایان سال ۱۲ هزار و ۷۰۰ علمک نصب شده و ۱۳ هزار خانوار نیز از نعمت گاز خانگی بهره مند شوند.
فعله گری یادآور شد: برای عملیاتی کردن برنامه سال جاری در استان کردستان اعتباری بالغ بر ۱۱۰ میلیارد تومان مورد نیاز است که خوشبختانه با دعوت از پیمانکاران بومی، هم اکنون تمای پروژه ها فعال بوده و به صورت مستقیم بیش از هزار نفر اشتغال ایجاد شده است.
وی با اشاره به میزان پیشرفت پروژه های در دست اجرای شرکت گاز کردستان، عنوان کرد: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته تا دهه فجر سال جاری ۱۰۰ روستا گازرسانی می شود و ۲۰ روستای دیگر نیز تا پایان سال مورد بهره برداری قرار می گیرد.
مدیرعامل شرکت گاز کردستان گفت: خدمت رسانی به مردم به ویژه در روستاهای استان کردستان یکی از اولویت های شرکت گاز است و خوشبختانه به دلیل امنیت ایجاد شده، هم اکنون ما مشکلی برای خدمت رسانی به مردم استان به ویژه در مناطق روستایی نداریم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سایر فعالیت های شرکت گاز استان کردستان، یادآور شد: در هفت ماهه اول سال جاری ۵۵۰ کیلومتر شبکه گذاری در استان کردستان اجرایی شده است.
فعله گری به اجرای یک خط جدید ورودی به استان کردستان اشاره کرد و گفت: با تکمیل این خط انتقال در استان کردستان ضمن افزایش ظرفیت و توان استان، زمینه برای صادرات گاز به اقلیم کردستان عراق فراهم می شود و کردستان این توان و قابیلت را پیدا کرده است.
وی عنوان کرد: در هفت ماهه اول سال جاری در استان کردستان شش هزار و ۵۰۰ علمک نصب شده است و کل علمک های استان کردستان به بیش از ۲۵۰ هزار مورد رسیده و به همین دلیل ۴۷۱ هزار مشترک نیز از نعمت گاز بهره مند هستند.
وی به موضوع افزایش میزان مصرف گاز در استان کردستان اشاره کرد و یادآور شد: در بخش میزان مصرف در ماه جاری در مقایسه با مدت مشابه ماه گذشته میزان مصرف ۲۵ درصد افزایش یافته است به گونه ای که در مهر ماه میزان مصرف روزانه استان هفت میلیون متر مکعب بود که این میزان در هفته گذشته بطور میانگین در روز به ۸.۵ متر مکعب افزایش پیدا کرده است.
فعله گری گفت: با توجه به فرا رسیدن هوای سرد انتظار می رود که با همکاری خود مردم و همچنین اقدامات شرکت گاز، به هیچ عنوان شاهد قطعی گاز در استان کردستان نباشیم که این مهم نیاز دارد ، مشترکین محترم شرکت ملی گاز در سراسر کشور عزیزمان ایران با رعایت صرفه جویی و استفاده بهینه از گاز طبیعی این شرکت را یاری دهند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...