رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۸
 • کد خبر : 3532
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : درگذشت نجم‌الدین شوکتیاریان شاعر و مترجم کورد

استاد «نجم‌الدین شوکتیاریان» شاعر، ادیب و از چهرههای برجسته‌ی فرهنگ و ادبیات کردستان پس از سالها خدمت به فرهنگ و ادبیات کردی ۲۷ ابان ماه ۱۳۹۶ براثر عارضه فلبی درگذشت. این نویسنده و مترجم کورد اسفندماه ۱۳۲۹ هجری شمسی در سنندج چشم به جهان گشود. وی چند سالی در صدا و سیمای مرکز کردستان گوینده […]

استاد «نجم‌الدین شوکتیاریان» شاعر، ادیب و از چهرههای برجسته‌ی فرهنگ و ادبیات کردستان پس از سالها خدمت به فرهنگ و ادبیات کردی ۲۷ ابان ماه ۱۳۹۶ براثر عارضه فلبی درگذشت.
این نویسنده و مترجم کورد اسفندماه ۱۳۲۹ هجری شمسی در سنندج چشم به جهان گشود. وی چند سالی در صدا و سیمای مرکز کردستان گوینده و نویسنده برنامه‌های ادبی به زبان کوردی بود و دو کتاب شعر استاد بزرگ و برجسته شعر کوردی استاد «عبدالله په‌شیو» به نام‌های «برووسکه چاندن» (آذرخش افشانی) و «به‌ره‌و زه‌رده‌په‌ڕ» (رو به سوی غروب) را به زبان فارسی ترجمه و منتشر کرده است.
وی همچنین ترجمه دو کتاب شعر دیگر از استاد «عبدالله په‌شیو» و زنده یاد استاد «شیرکو بیکه‌س» را نیز در کارنامه‌ی ادبی خود دارد.
این فعال فرهنگی همچنین چند سال دبیر زبان و ادبیات فارسی در دبیرستان‌های استان بوده و ده ها مقاله فرهنگی و ادبی در نشریات و مجلات ادبی منطقه از او به چاپ رسیده است.
ترجمه اشعار شاعران برجسته فارس زبان همچون دکتر اسماعیل خویی، نیما، فروغ و… به زبان کوردی از دیگر فعالیت‌های او است.
نجم‌الدین شوکتیاریان سال ۱۳۷۹ انجمن ادبی ئاوێنە (آینه) را در سنندج تاسیس کرد.
پیکر این هنرمند پرآوازه پنجشنبه گذشته باحضور قشرهای مختلف و هنرمندان کردستان، تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...