رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
 • کد خبر : 3540
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مرگبارترین زلزله هم، «چریکه شو» را نلرزاند

یکشنبه‌شب بیست و یکم آبان ماه ۱۳۹۶ مصادف با ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷ جهان در اثر دو واقعه لرزید یکی زلزله ۷.۳ دهم ریشتری ازگله کرمانشاه که علاوه بر این منطقه؛ استان‌های کردستان، ایلام، لرستان و چندین کشور منطقه: عراق، ترکیه، کویت، عربستان و… را لرزاند و دیگری خبر این واقعه دردناک بود که تنها پس […]

یکشنبه‌شب بیست و یکم آبان ماه ۱۳۹۶ مصادف با ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷ جهان در اثر دو واقعه لرزید یکی زلزله ۷.۳ دهم ریشتری ازگله کرمانشاه که علاوه بر این منطقه؛ استان‌های کردستان، ایلام، لرستان و چندین کشور منطقه: عراق، ترکیه، کویت، عربستان و… را لرزاند و دیگری خبر این واقعه دردناک بود که تنها پس از چند لحظه از وقوع زلزله، همه جهان را در بهت و ماتم فروبرد.
اگرچه برآوردها و حدس و گمان‌ها در مورد خسارت‌های جانی و مالی این رخداد طبیعی هنوز زود است اما خسارت‌های روحی و روانی که بازماندگان این واقعه سال‌ها با آن روبرو خواهد شد قابل برآورد نیست.
در چنین شرایطی چه حادثه دیدگان و چه آنهایی که اخبار زلزله را رصد می‌کنند سخت به یک نوع آرامش روانی محتاج‌اند این آرامش که می‌تواند نقش اساسی را در مدیریت بحران زلزله ایفا کند بر عهده رسانه‌هاست.
شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی درست و به‌موقع از آخرین اتفاقات زلزله، وضعیت بازماندگان، نحوه دسترسی به خدمات ضروری، مایحتاج و … ابتدایی‌ترین وظیفه و رسالتی است که رسانه‌های رسمی باید در اختیار مردم قرار دهند اهمیت این نقش از رسانه‌ها به‌ویژه در لحظات ابتدایی وقوع حادثه بسیار اثرگذار است تا جایی که کوچک‌ترین تعلل رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های رسمی در پیوستن به‌صف پیش‌قراولان اطلاع‌رسانی این واقعه، می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به اعتماد مخاطبانش وارد آورد.
در استان کردستان که هم یکی از قربانیان پس‌لرزه‌های زلزله بود و هم نزدیک‌ترین همسایه به کانون زلزله یعنی کرمانشاه بشمار می‌آمد نقش رسانه‌های محلی به‌ویژه صداوسیما بسیار پررنگ‌تر از جاهای دیگر است چراکه انتظارات مردم هم اساساً از این رسانه بیشتر است.
یک اصل ارتباطاتی در مواقع بحرانی وجود دارد مبنی بر اینکه «به همه آن را بگو، زود بگو و با صداقت بگو»، غفلت رسانه‌ها از این اصل ابتدایی در درازمدت رویگردانی مردم به سمت رسانه‌های دیگر به‌ویژه رسانه‌های خارجی را در مواقع خبری به همراه دارد.
درحالی‌که اواخر یکشنبه‌شب بسیاری از مردم در شهرهای استان به‌ویژه در سنندج به دنبال وقوع پس‌لرزه و ترس از وقوع زمین‌لرزه‌ای قوی‌تر به خیابان‌ها هجوم آورده و پمپ بنزین‌ها مملو از خودروهای در صف بنزین بودند صداوسیمای مرکز استان بدون اینکه کوچک‌ترین اشاره‌ای به وقوع زلزله داشته باشد و مردم را به آرامش دعوت کند تمام‌قد در حال پخش شوی دنباله‌دار “چریکه شو” بود برنامه‌ای که نه‌تنها کمکی به فرهنگ و هنر اصیل کردی نکرده بلکه صداوسیما را از پرداختن به مشکلات و دغدغه‌های اصلی مردم کردستان که همانا زیرساخت‌های بسیار ضعیف توسعه و بیکاری سرسام‌آور است غافل و مهجور نموده است.
در چنین شرایطی که مردم از طریق شبکه‌های اجتماعی اخبار ضدونقیض در مورد کانون زلزله و خسارت‌های احتمالی را دریافت می‌کردند و برخی از شبکه‌های رادیویی از طریق ستاد مدیریت بحران استان و کشور، مردم را به دریافت اطلاعات واقعی تنها از رسانه‌های رسمی توصیه می‌کردند گویا شدت زمین‌لرزه ۷.۳ دهم ریشتری ازگله که عنوان مرگبارترین زلزله جهان لقب گرفت هم نتوانست چریکه شو را از صداوسیمای کردستان برای لحظه‌ای هرچند کوتاه قطع نماید تا مردم به‌جای آنکه در آن لحظات پر از ترس و اضطراب، بیننده آوازها و ترانه‌های محلی باشند تمهیدات و شیوه‌های رویارویی با زلزله را فراگیرند.
سیمای مکر کردستان می‌توانست دست‌ کم با زیرنویس‌هایی در ارتباط با نکات ایمنی و خودمراقبتی به هنگام وقوع حوادث طبیعی، هم به‌نوعی آموزش‌های لازم برای رویارویی مردم با زلزله را آموزش دهد و هم آرامشی روحی و روانی را به‌منظور مدیریت بحران پیش‌آمده در جامعه ایجاد نماید.
این واقعه آشکار ساخت که صداوسیمای مرکز کردستان نیاز است با تکیه بر جذب و جلب اعتماد افکار عمومی، به اولویت‌های کشور و استان توجه کند تا مسائل اصلی و ملی کشور تحت‌الشعاع مسائل حاشیه‌ای و جذب مخاطب به هر قیمت ممکن قرار نگیرد.
مسائل اشتغال- سرمایه‌گذاری- مشکلات زیست‌محیطی- توسعه- امنیت و بسیاری از مسائل ازاین‌دست مهم‌ترین اولویت‌های جامعه ماست که رسانه صداوسیمای مرکز کردستان به‌عنوان قوی‌ترین و اثرگذارترین رسانه رسمی لازم است به آن توجه کند.
تهدیدات فضای نرم که این روزها بیش از هر تهدید دیگری کانون خانواده‌ها را هدف قرار داده است در برنامه‌های سیمای محلی ما کمترین جایگاه دارند.
همه مردم ایران و به‌ویژه کردستان در زلزله ازگله نشان دادند که می‌توانند در کنار برخی جریانات انقلابی، قوی‌تر و جلوتر از دولت در بحران‌های احتمالی با تمام تاب‌وتوان به یاری آسیب دیدگان بپردازند یقیناً ترویج این بخش قوی از فرهنگ همگرایی در میان مردم ما می‌تواند دستمایه و دلمایه برنامه‌سازان و تهیه‌کنندگان مستندهای صداو سیمای مرکز کردستان باشد چراکه انتقادات تند مردم به عدم قطع چریکه شو با وجود وقوع مرگبارترین زلزله جهان که پس‌لرزه‌های آن سراسر استان را گرفته بود نشان می‌دهد که اولویت برنامه‌های سیمای مرکز کردستان با اولویت‌ها و دغدغه‌های مردم همخوانی ندارد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...