رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
 • کد خبر : 3540
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مرگبارترین زلزله هم، «چریکه شو» را نلرزاند

یکشنبه‌شب بیست و یکم آبان ماه ۱۳۹۶ مصادف با ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷ جهان در اثر دو واقعه لرزید یکی زلزله ۷.۳ دهم ریشتری ازگله کرمانشاه که علاوه بر این منطقه؛ استان‌های کردستان، ایلام، لرستان و چندین کشور منطقه: عراق، ترکیه، کویت، عربستان و… را لرزاند و دیگری خبر این واقعه دردناک بود که تنها پس […]

یکشنبه‌شب بیست و یکم آبان ماه ۱۳۹۶ مصادف با ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷ جهان در اثر دو واقعه لرزید یکی زلزله ۷.۳ دهم ریشتری ازگله کرمانشاه که علاوه بر این منطقه؛ استان‌های کردستان، ایلام، لرستان و چندین کشور منطقه: عراق، ترکیه، کویت، عربستان و… را لرزاند و دیگری خبر این واقعه دردناک بود که تنها پس از چند لحظه از وقوع زلزله، همه جهان را در بهت و ماتم فروبرد.
اگرچه برآوردها و حدس و گمان‌ها در مورد خسارت‌های جانی و مالی این رخداد طبیعی هنوز زود است اما خسارت‌های روحی و روانی که بازماندگان این واقعه سال‌ها با آن روبرو خواهد شد قابل برآورد نیست.
در چنین شرایطی چه حادثه دیدگان و چه آنهایی که اخبار زلزله را رصد می‌کنند سخت به یک نوع آرامش روانی محتاج‌اند این آرامش که می‌تواند نقش اساسی را در مدیریت بحران زلزله ایفا کند بر عهده رسانه‌هاست.
شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی درست و به‌موقع از آخرین اتفاقات زلزله، وضعیت بازماندگان، نحوه دسترسی به خدمات ضروری، مایحتاج و … ابتدایی‌ترین وظیفه و رسالتی است که رسانه‌های رسمی باید در اختیار مردم قرار دهند اهمیت این نقش از رسانه‌ها به‌ویژه در لحظات ابتدایی وقوع حادثه بسیار اثرگذار است تا جایی که کوچک‌ترین تعلل رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های رسمی در پیوستن به‌صف پیش‌قراولان اطلاع‌رسانی این واقعه، می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به اعتماد مخاطبانش وارد آورد.
در استان کردستان که هم یکی از قربانیان پس‌لرزه‌های زلزله بود و هم نزدیک‌ترین همسایه به کانون زلزله یعنی کرمانشاه بشمار می‌آمد نقش رسانه‌های محلی به‌ویژه صداوسیما بسیار پررنگ‌تر از جاهای دیگر است چراکه انتظارات مردم هم اساساً از این رسانه بیشتر است.
یک اصل ارتباطاتی در مواقع بحرانی وجود دارد مبنی بر اینکه «به همه آن را بگو، زود بگو و با صداقت بگو»، غفلت رسانه‌ها از این اصل ابتدایی در درازمدت رویگردانی مردم به سمت رسانه‌های دیگر به‌ویژه رسانه‌های خارجی را در مواقع خبری به همراه دارد.
درحالی‌که اواخر یکشنبه‌شب بسیاری از مردم در شهرهای استان به‌ویژه در سنندج به دنبال وقوع پس‌لرزه و ترس از وقوع زمین‌لرزه‌ای قوی‌تر به خیابان‌ها هجوم آورده و پمپ بنزین‌ها مملو از خودروهای در صف بنزین بودند صداوسیمای مرکز استان بدون اینکه کوچک‌ترین اشاره‌ای به وقوع زلزله داشته باشد و مردم را به آرامش دعوت کند تمام‌قد در حال پخش شوی دنباله‌دار “چریکه شو” بود برنامه‌ای که نه‌تنها کمکی به فرهنگ و هنر اصیل کردی نکرده بلکه صداوسیما را از پرداختن به مشکلات و دغدغه‌های اصلی مردم کردستان که همانا زیرساخت‌های بسیار ضعیف توسعه و بیکاری سرسام‌آور است غافل و مهجور نموده است.
در چنین شرایطی که مردم از طریق شبکه‌های اجتماعی اخبار ضدونقیض در مورد کانون زلزله و خسارت‌های احتمالی را دریافت می‌کردند و برخی از شبکه‌های رادیویی از طریق ستاد مدیریت بحران استان و کشور، مردم را به دریافت اطلاعات واقعی تنها از رسانه‌های رسمی توصیه می‌کردند گویا شدت زمین‌لرزه ۷.۳ دهم ریشتری ازگله که عنوان مرگبارترین زلزله جهان لقب گرفت هم نتوانست چریکه شو را از صداوسیمای کردستان برای لحظه‌ای هرچند کوتاه قطع نماید تا مردم به‌جای آنکه در آن لحظات پر از ترس و اضطراب، بیننده آوازها و ترانه‌های محلی باشند تمهیدات و شیوه‌های رویارویی با زلزله را فراگیرند.
سیمای مکر کردستان می‌توانست دست‌ کم با زیرنویس‌هایی در ارتباط با نکات ایمنی و خودمراقبتی به هنگام وقوع حوادث طبیعی، هم به‌نوعی آموزش‌های لازم برای رویارویی مردم با زلزله را آموزش دهد و هم آرامشی روحی و روانی را به‌منظور مدیریت بحران پیش‌آمده در جامعه ایجاد نماید.
این واقعه آشکار ساخت که صداوسیمای مرکز کردستان نیاز است با تکیه بر جذب و جلب اعتماد افکار عمومی، به اولویت‌های کشور و استان توجه کند تا مسائل اصلی و ملی کشور تحت‌الشعاع مسائل حاشیه‌ای و جذب مخاطب به هر قیمت ممکن قرار نگیرد.
مسائل اشتغال- سرمایه‌گذاری- مشکلات زیست‌محیطی- توسعه- امنیت و بسیاری از مسائل ازاین‌دست مهم‌ترین اولویت‌های جامعه ماست که رسانه صداوسیمای مرکز کردستان به‌عنوان قوی‌ترین و اثرگذارترین رسانه رسمی لازم است به آن توجه کند.
تهدیدات فضای نرم که این روزها بیش از هر تهدید دیگری کانون خانواده‌ها را هدف قرار داده است در برنامه‌های سیمای محلی ما کمترین جایگاه دارند.
همه مردم ایران و به‌ویژه کردستان در زلزله ازگله نشان دادند که می‌توانند در کنار برخی جریانات انقلابی، قوی‌تر و جلوتر از دولت در بحران‌های احتمالی با تمام تاب‌وتوان به یاری آسیب دیدگان بپردازند یقیناً ترویج این بخش قوی از فرهنگ همگرایی در میان مردم ما می‌تواند دستمایه و دلمایه برنامه‌سازان و تهیه‌کنندگان مستندهای صداو سیمای مرکز کردستان باشد چراکه انتقادات تند مردم به عدم قطع چریکه شو با وجود وقوع مرگبارترین زلزله جهان که پس‌لرزه‌های آن سراسر استان را گرفته بود نشان می‌دهد که اولویت برنامه‌های سیمای مرکز کردستان با اولویت‌ها و دغدغه‌های مردم همخوانی ندارد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...