رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
 • کد خبر : 3542
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : همه چیز را سیاه و سفید نبینیم!

در روزهای اخیر و بعد از زلزله تاسف بار در استان کرمانشاه، شاهد حضور خودجوش مردم برای کمک به زلزله‌زدگان بودیم. این کمکها اگرچه به علت مرگ صدها نفر و آثار خرابیها و آوارگی هزاران خانوار، همه ملت ایران را تحت تاثیر قرار داد، اما به سبب اشتراکات فرهنگی و قرابت‌های نژادی، در میان کردها […]

در روزهای اخیر و بعد از زلزله تاسف بار در استان کرمانشاه، شاهد حضور خودجوش مردم برای کمک به زلزله‌زدگان بودیم. این کمکها اگرچه به علت مرگ صدها نفر و آثار خرابیها و آوارگی هزاران خانوار، همه ملت ایران را تحت تاثیر قرار داد، اما به سبب اشتراکات فرهنگی و قرابت‌های نژادی، در میان کردها موجی از حزن و دلنگرانی برانگیخت و مردم را به گونه‌ای به صحنه کشاند که اگر بگوییم بی نظیر بود سخنی به گزاف نگفته‌ایم.
بدون شک این ابراز علاقه و همبستگی جای تقدیر دارد و در راس آن باید به انجمن‌ها، تشکلهای خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد به‌صورت ویژه تبریک گفت.
در ارزیابی کمک‌ها و انعکاس آن در رسانه‌های مجازی و حقیقی متاسفانه باید گفت کمک‌های دولتی و در مجموع نقش دستگاه‌های عمومی به نوعی در حاشیه قرار گرفت که در اینجا به برخی علل و عوامل آن اشاره می‌شود:
۱- عملکرد ضعیف ستاد بحران کشور و تناقض‌گویی در آمار و ارقام‌ها توسط مقامات محلی و نیز ضعف ساختاری ادارات دولتی در مهار پیامدهای این‌چنینی موجب شد مردم اگرچه از قبل نیز ذهنیت خوبی نداشتند اما در جریان کمکها، خط و ربط خود را از همان روز اولیه مشخص کنند و هدایا را بیشتر به چادرهای انجمنهای بخش خصوصی تحویل دهند.
۲- اینک با آرام شدن فضای هیجانی، وقت آن رسیده که مسئولان کشور در سیاست‌های ستاد بحران کشور بازنگری و خلاء ناشی از بی‌اعتمادی به نهادهای امدادرسان را به‌صورت جدی در دستور کار قرار دهند و اجازه ندهند منافع ملی قربانی ندانم‌کاری چند فرد بی‌مسئولیت شود.
۳- بخش دولتی نباید در مواقع بحرانی با حضور داوطلبانه مردم و سازمانهای خیریه به عنوان رقیب نگاه کند بلکه با آموزش داوطلبان و جلب اعتماد معتمدین محلی از این ظرفیت برای انجام ماموریت‌های محوله استفاده کند.
۴- صرف نظر از برخی جریانات که درک درستی از شرایط کنونی جامعه کوردی ندارند، به‌نظر می‌رسد بخش خصوصی به‌صورت عام نیز در خبررسانی و تحلیل‌های روزانه خود دچار نوعی بی‌انصافی شدند، چرا که خدمات سازمان‌ها و نهادهای عمومی را ندیدند و امدادرسانی نیروهای مسلح را در معادلات خود به‌حساب نیاوردند، درحالیکه هیچ وجدان منصفی نمی‌تواند نقش بی‌بدیل آنان را به ویژه در آواربرداری و انتقال سریع مجروحین و مداوای آنان در مراکز درمانی نادیده بگیرد. انتقال بیمارستان صحرایی شهیدقاضی سنندج و حضور صدهاتن از پزشکان و کمک‌های کمیته امداد و هلال احمر کردستان بخشی از این کمک‌ها بود که در جریان اطلاع‌رسانی، کمتر بازتاب داشت.
همانگونه که به وفور از کج اندیشی و عمل قابل انتقاد برخی مدیران دستگاه‌های دولتی بارها سخن به‌میان آمده است، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد و خبرسازان رسان‌ها باید به این حقیقت اعتراف کنند که تمام کمک‌های مردمی نمی‌تواند با یک محموله هلال احمر برابری کند، پس بهتر است با پیمانه علمی و نه احساسی با وقایع معامله شود. اگر قصد اصلاح امور و کمک به آوارگان را داریم برخوردهای هیجانی و احساسی در شرایط فعلی دردی دوا نمی‌کند.
۵- و اما زلزله اخیر و خبرهای پیرامون آن نشان داد که این فضای هیجانی و احساسی در بین سیاسیون بیشتر از هر قشر دیگری ظهور و بروز پیدا کرد و بسیاری از بزرگان، از این مصیبت برای اثبات دیدگاه‌های خود و منکوب کردن رقیب بهره بردند. آنان به این مهم نگاه نکردند که الان وقت تسویه حساب با رقیب نیست و قطعا آسیب دیدگان، این طرز برخورد را هرگز فراموش نخواهند کرد.

هژیر الله مرادی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...