رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
 • کد خبر : 3542
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : همه چیز را سیاه و سفید نبینیم!

در روزهای اخیر و بعد از زلزله تاسف بار در استان کرمانشاه، شاهد حضور خودجوش مردم برای کمک به زلزله‌زدگان بودیم. این کمکها اگرچه به علت مرگ صدها نفر و آثار خرابیها و آوارگی هزاران خانوار، همه ملت ایران را تحت تاثیر قرار داد، اما به سبب اشتراکات فرهنگی و قرابت‌های نژادی، در میان کردها […]

در روزهای اخیر و بعد از زلزله تاسف بار در استان کرمانشاه، شاهد حضور خودجوش مردم برای کمک به زلزله‌زدگان بودیم. این کمکها اگرچه به علت مرگ صدها نفر و آثار خرابیها و آوارگی هزاران خانوار، همه ملت ایران را تحت تاثیر قرار داد، اما به سبب اشتراکات فرهنگی و قرابت‌های نژادی، در میان کردها موجی از حزن و دلنگرانی برانگیخت و مردم را به گونه‌ای به صحنه کشاند که اگر بگوییم بی نظیر بود سخنی به گزاف نگفته‌ایم.
بدون شک این ابراز علاقه و همبستگی جای تقدیر دارد و در راس آن باید به انجمن‌ها، تشکلهای خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد به‌صورت ویژه تبریک گفت.
در ارزیابی کمک‌ها و انعکاس آن در رسانه‌های مجازی و حقیقی متاسفانه باید گفت کمک‌های دولتی و در مجموع نقش دستگاه‌های عمومی به نوعی در حاشیه قرار گرفت که در اینجا به برخی علل و عوامل آن اشاره می‌شود:
۱- عملکرد ضعیف ستاد بحران کشور و تناقض‌گویی در آمار و ارقام‌ها توسط مقامات محلی و نیز ضعف ساختاری ادارات دولتی در مهار پیامدهای این‌چنینی موجب شد مردم اگرچه از قبل نیز ذهنیت خوبی نداشتند اما در جریان کمکها، خط و ربط خود را از همان روز اولیه مشخص کنند و هدایا را بیشتر به چادرهای انجمنهای بخش خصوصی تحویل دهند.
۲- اینک با آرام شدن فضای هیجانی، وقت آن رسیده که مسئولان کشور در سیاست‌های ستاد بحران کشور بازنگری و خلاء ناشی از بی‌اعتمادی به نهادهای امدادرسان را به‌صورت جدی در دستور کار قرار دهند و اجازه ندهند منافع ملی قربانی ندانم‌کاری چند فرد بی‌مسئولیت شود.
۳- بخش دولتی نباید در مواقع بحرانی با حضور داوطلبانه مردم و سازمانهای خیریه به عنوان رقیب نگاه کند بلکه با آموزش داوطلبان و جلب اعتماد معتمدین محلی از این ظرفیت برای انجام ماموریت‌های محوله استفاده کند.
۴- صرف نظر از برخی جریانات که درک درستی از شرایط کنونی جامعه کوردی ندارند، به‌نظر می‌رسد بخش خصوصی به‌صورت عام نیز در خبررسانی و تحلیل‌های روزانه خود دچار نوعی بی‌انصافی شدند، چرا که خدمات سازمان‌ها و نهادهای عمومی را ندیدند و امدادرسانی نیروهای مسلح را در معادلات خود به‌حساب نیاوردند، درحالیکه هیچ وجدان منصفی نمی‌تواند نقش بی‌بدیل آنان را به ویژه در آواربرداری و انتقال سریع مجروحین و مداوای آنان در مراکز درمانی نادیده بگیرد. انتقال بیمارستان صحرایی شهیدقاضی سنندج و حضور صدهاتن از پزشکان و کمک‌های کمیته امداد و هلال احمر کردستان بخشی از این کمک‌ها بود که در جریان اطلاع‌رسانی، کمتر بازتاب داشت.
همانگونه که به وفور از کج اندیشی و عمل قابل انتقاد برخی مدیران دستگاه‌های دولتی بارها سخن به‌میان آمده است، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد و خبرسازان رسان‌ها باید به این حقیقت اعتراف کنند که تمام کمک‌های مردمی نمی‌تواند با یک محموله هلال احمر برابری کند، پس بهتر است با پیمانه علمی و نه احساسی با وقایع معامله شود. اگر قصد اصلاح امور و کمک به آوارگان را داریم برخوردهای هیجانی و احساسی در شرایط فعلی دردی دوا نمی‌کند.
۵- و اما زلزله اخیر و خبرهای پیرامون آن نشان داد که این فضای هیجانی و احساسی در بین سیاسیون بیشتر از هر قشر دیگری ظهور و بروز پیدا کرد و بسیاری از بزرگان، از این مصیبت برای اثبات دیدگاه‌های خود و منکوب کردن رقیب بهره بردند. آنان به این مهم نگاه نکردند که الان وقت تسویه حساب با رقیب نیست و قطعا آسیب دیدگان، این طرز برخورد را هرگز فراموش نخواهند کرد.

هژیر الله مرادی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...