رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۳
 • کد خبر : 3544
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حال ناخوش مادران دیار «دالاهو»
گزارش روژان از زلزله دشت ذهاب

حال ناخوش مادران دیار «دالاهو»

  یکشنبه‌شب بود و حوالی ساعت ده، برخی‌ها میهمانی بودند و برخی بساط شام را تازه پهن کرده بودند و برخی ها هم تولد فرزندشان را جشن می‌گرفتند. اما حکایت زندگی در روستاها چیز دیگری بود. زن خانه صبح را به رفت و روب خانه و سرد و گرم بچه‌ها به شب رسانده و در […]

 

یکشنبه‌شب بود و حوالی ساعت ده، برخی‌ها میهمانی بودند و برخی بساط شام را تازه پهن کرده بودند و برخی ها هم تولد فرزندشان را جشن می‌گرفتند. اما حکایت زندگی در روستاها چیز دیگری بود. زن خانه صبح را به رفت و روب خانه و سرد و گرم بچه‌ها به شب رسانده و در انتظار مرد خانه بود که برگردد… اما بناگاه همه چی دگرگون شد؛ او نه مرد زندگیش را دید و نه بچه‌هایش را، چشم که باز کرد در بیمارستان تهران بود و آدمهای ناشناس بالاسرش. اینک نه اجاقی دارد و نه آغلی و نه مردی… او باید ادامه مسیر حیات را تنها و بدون همسر و تنها فرزندش طی کند. این حکایت سودابه و بسیاری از زنان روستاهای دشت ذهاب است، زنانی که روزهای سختی را پیش رو دارند. در اینجا روستای کوئیک، زمان ایستاده و زندگی بر خلاف عقربه‌های ساعت می‌چرخد.
این روزها دیار دالاهو حال خوشی ندارد؛ حادثه و مصیبت در چند ثانیه اتفاق افتاد. در ظلمات شب زمین غرید و حرکت کرد و در این میان، بسیاری سراسیمه به خیابان‌ها ریختند. همه چیز در یک چشم به‌هم زدن به هم خورد.
شوک زلزله، اهالی نه تنها دهها روستا و ساکنین «ازگله»، «سرپل ذهاب» «ثلاث باباجانی»و چند شهر دیگر را سخت تحت تاثیر قرار داده بلکه مسئولان ستاد بحران و بسیاری از ادارات دولتی و رسانه ملی و خبرگزاری‌ها را گیج کرده و تا صبح روز بعد چیزهایی بنام خبر تحویل مردم دادند که خود، روز بعد مجبور به تکذیب آن شدند. شب اول بر سر تعداد کشته‌ها بحث بود، فرماندار قصر شیرین خبر برخی منابع محلی را که تعداد کشته‌ها را ۶ نفر اعلام کرده بود به شدت تکذیب و صحیح آنرا ۴ نفر اعلام کرد! و این نقطه آغاز نادیده انگاشتن عمق فاجعه و القای جزئی‌پنداری زلزله کرمانشاه بود. من خبرنگار، گفتم خوب در بین این خبرها اختلاف بر سر دو نفر چیزی نیست! نهایتا دوبرابرهم بشود به ۲۰ نفر تلفات نمی رسد؛ اما واقعیت چیز دیگری بود. صبح روز بعد کم کم واقعیتها روشن شد. پراکنده‌گویی مسئولان تا آنجا پیش رفت که استاندار کرمانشاه در سومین روز حادثه صدایش درآمد و همکارانش را نهیب داد آمار صحیح ارائه دهند.
اما این طرف و در دور و بر خودمان، حکایت چیز دیگری بود، همدردی با زلزله‌زدگان «ازگله» سبب شد تا همه گرد هم جمع شوند، از مامه رحمان پیرانشهر که بار قاطرش را روانه دشت ذهاب کرد تا آن روستای مرزی مریوان و پیرزن تکابی که فرش زیر پایش را به نیازمندان هدیه کرد. حس نوع دوستی در عرصه ملی وکردستان به اوج‌ رسید. در همین سنندج‌ پیرزنی فرش خانه خود را و نوجوانی با وجود سرمای پاییزی کاپشن تن خود را اهدا نمود. همه بسیج شدند. همه آمدند و هرچه در توان داشتند به مراکز جمع آوری تحویل دادند تا به دست زلزله زدگان برسد. در این میان اگرچه سلفی گرفتن برخی‌ها با لباس کوردی و ژست آنچنانی یا سواستفاده برخی دیگر بنام انجمن و مرکز جمع آوری کمک و سواستفاده از احساسات پاک مردم مایه تاسف خیلی‌ها شد، اما زلالیت و پاکی اکثر خیران و سازمانهای مردم نهاد به حدی فراگیر بود که این ضعف‌ها در جامعه به شدت رنگ باخت و خیلی زود همه در یک مسیر قرار گرفتند و آن ابراز همدردی با زلزله‌زدگان بود. اقدام سازمانهایی نظیر کمیته امداد و هلال احمر در همراهی با مردم روزهای خوبی رقم زد که جای تقدیر دارد.
علاوه بر اینها بخش خصوصی و اندک واحدهای فعال تولیدی و در راس آن ایستک کردستان با محموله‌ای به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان و همت سازمان نظام مهندسی ساختمان کردستان در فراخوان جلب کمکهای مردمی هفته گذشته خوش درخشیدند.
این خیزش عمومی، از سویی شور و شوق و احساس مسئولیت فراوان مردم نسبت به سرنوشت همنوعانشان را به نمایش گذاشت و از دیگر سو افزایش اعتماد به نهادهای مدنی را در سطح وسیعی از شهرها و روستاها نشان داد و ثابت کرد این سرمایه اجتماعی توانسته در کنار دولت، بخش عمده‌ای از نیازهای مردم آسیب‌دیده را برآورده سازد.
به‌عقیده بسیاری از کارشناسان، حضور فعال مردم و نهادهای مدنی، نباید صرفا محدود به چنین روزهایی باشد. به عبارت دیگر باید کنش‌های هیجانی و مقطعی مردم به کنش‌های عقلانی و پایدار تبدیل و در فرایند توسعه استان بنابه اقتضای زمان و مکان بکار گرفته شوند.
زنگی برای بیداری
در ارزیابی وقایع روزهای اخیر باید گفت زلزله اخیر ضرورت بازنگری در قوانین برای چابکسازی دولت در مواجهه با بحران را بار دیگر آشکار ساخت و نشان داد نظام اجرایی نه فقط در مسیر سرمایه‌گذاری، بلکه در امدادرسانی نیز فاقد کارایی لازم است.
هواپیمای حامل کمکهای اردوغان به زلزله‌زدگان عراقی صبح روز بعد از حادثه (دوشنبه) در فرودگاه سلیمانیه بر زمین نشست و نزدیکی‌های ظهر همان روز ۵۰ کامیون حامل کمکهای ترکیه از مرز فیشخاپور گذشتند درحالیکه هزاران آواره سرپل زهابی تا دو روز بعداز زلزله، در حسرت یک بطری آب مانده بودند و ستاد بحران ما پس از گذشت ۱۵ ساعت از وقوع زلزله، تازه از اعلام آماده‌باش نیروهای امدادرسان خبر می‌داد! و اگر نبود اقدام سریع نیروهای مردمی و بسیجی و حضور فرمانده‌هان سپاه و ارتش از همان آغاز وقوع حادثه، شاید تلفات بسیار بیشتر خود را نمایان می‌ساخت.
اگر خواهان پیشرفت و توسعه هستیم باید دولت را چابک کنیم. بپذیریم که بوروکراسی و قوانین خشک حاکم بر بسیاری از دوایر دولتی، مانع تسریع در کار است و با انتظارات مردم از دولت فرسنگها فاصله دارد.
نمایندگان مجلس و مقاماتی که چشم به توسعه و پیشرفت کشور دوخته‌اند باید برای چابکسازی دولت در همه عرصه‌ها وارد عمل شوند، اگر امروز نجنبیم روز به‌روز در این باتلاق فربگی بیشتر گرفتار خواهیم شد.
ایران تنها تهران نیست
به میان انبوه آوارگان دشت ذهاب می‌رویم؛ مردم از ستاد بحران کشور و رسانه ملی گله‌مندند و می‌گویند مرگ ۵۰۰ نفر، مصدومیت و آوارگی هزاران نفر دیگر، آنقدر مهم بود که شبکه خبر به میزان حادثه آتش سوزی پلاسکو برای آن وقت می‌گذاشت!
و سخن آخر اینکه این حادثه تلخ هم مانند بسیاری از حوادث دیگر فراموش می‌شود و آنچه از آن باقی می‌ماند خاطره‌ای برای ملت و درس عبرتی برای مسئولان است که در حافظه‌ها و لابلای تاریخ به یادگار می‌ماند و آیندگان براساس آن قضاوت خواهند کرد.
عکس: عطا حسینی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...