رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
 • کد خبر : 3560
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اقبال عمومی به یک انتصاب خوب
قلعه‌شاخانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی شد

اقبال عمومی به یک انتصاب خوب

روژان: اکثر قریب به اتفاق اصحاب فرهنگ و رسانه در استان کردستان، انتصاب مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی را عملی سنجیده تلقی کردند و آنرا گامی مثبت در جهت فروریختن دیوار بی‌اعتمادی دانستند. البته نه فقط به خاطر کرد بودن ایشان؛ بلکه به این دلیل که وی از بدنه همین تشکیلات وزارت فرهنگ و […]

سید اسماعیلروژان: اکثر قریب به اتفاق اصحاب فرهنگ و رسانه در استان کردستان، انتصاب مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی را عملی سنجیده تلقی کردند و آنرا گامی مثبت در جهت فروریختن دیوار بی‌اعتمادی دانستند. البته نه فقط به خاطر کرد بودن ایشان؛ بلکه به این دلیل که وی از بدنه همین تشکیلات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شده بود.
کرد بودن و بومی بودن ایشان البته جای خود دارد که شایسته است در باره آن نیز سخن گفت.
بر همگان واضح و مبرهن است که فرایند مدیریت در کشور ما و به تبع در استان کردستان، دارای دو ضعف عمده است که تاکنون با وجود انتقادات گوناگون و سازنده هنوز فرم صحیح خودرا نیافته است. یکی از این ضعف‌ها کوتاه بودن عمر دوران مدیریت یک فرد و دیگری آوردن فردی خارج از پیکره یک سازمان و تشکیلات و انتصابش به عنوان مدیر آن سازمان است.
فرد خارج از سازمان، حالت صفر کیلومتر دارد و چندین سال طول می‌کشد تا فوت و فن و ریزه کاری‌های حوزه مدیریت خود را بیاموزد. در این گیرودار و در یک چشم به هم زدن دوران مدیریت فرد که اغلب چهار ساله است به پایان می‌رسد و فرد دیگری جایگزین وی می‌گردد و همه چیز دوباره به همان نقطه اول باز می‌گردد و این چرخش حیات مدیریت معیوب به همین منوال به راه خود ادامه می‌دهد.
یکی از تبعات ناگوار این شیوه انتخاب مدیریت ناصحیح در کشور ما این است که افراد چاپلوس و متملق و سست‌عنصر که سال‌هاست در آن اداره و تشکیلات لانه کرده و همه جوانب و زوایای آشکار و نهان حوزه کاری خود را به خوبی آزموده‌اند به محض ورود مدیر تازه وارد و ناآشنا به مسایل، با دور زدن سلسله مراتب اداری، مانند مگسان دور شیرینی، گرداگردش حلقه می‌زنند و با دادن خط و خطوط و نقشه راه، برنامه‌های مورد نظر خودشان را به وی تحمیل می‌کنند و همگی فارغ‌البال به راه خود ادامه می‌دهند.
فرد تازه‌وارد که هیچ گونه تجربه مدیریت در آن اداره  و سازمان ندارد پس از مدتی به فردی دهن‌بین، تملق پذیر، پرخاشگر، هاج و واج و بدگمان تبدیل می‌شود و در نتیجه رشته مدیریت از دستش خارج و به فردی بی‌اراده و فاقد تصمصم‌گیری تبدیل می‌گردد و همه چیز را به حال خود رها می‌کند و دنباله کار خویش را می‌گیرد. به گفته سعدی:
بنشینم و صبر پیش گیرم/ دنباله کار خویش گیرم
بدیهی است در این گیرودار، ماهها و سال‌ها می گذرد بدون اینکه خشتی روی خشت بند شده باشد.
اگر بخواهیم آب رفته را به جوی برگردانیم، چاره‌ای جز این نداریم که باید عمر مدیریت‌ها را افزایش دهیم و فرد را از بدنه همان وزارتخانه و تشکیلات انتخاب کنیم. در این فرایند، کسان دیگری از همان اداره و تشکیلات، بالا می‌آیند و چه بسا به مقام مدیرکلی و یا مدیریت پایین‌دستی می‌رسند و این روند به بهبود اوضاع وزارتخانه‌ها و ادارات کمک شایانی خواهد کرد.
برگردیم به موضوع اعتمادسازی و استفاده از افراد بومی و محلی در پست‌های مختلف مدیریتی در استان کردستان که یکی از آرزوهای دیرینه نخبگان و اصحاب فرهنگ و رسانه این استان است.
سالهاست که افراد بومی و محلی به عنوان کارمند ساده و یا سمت‌های پایین دستی در ادارات دولتی استخدام می‌شوند اما متاسفانه برای بکارگیری در پستهای کلیدی و بالادستی چندان مورد اعتماد نیستند و سهمی از این مدیریت‌ها ندارند که این امر برخلاف همگرایی، وحدت ملی و عدالت اجتماعی است که اسلام برآن تاکید دارد.
چینی‌ها ضرب المثل زیبایی دارند که می‌گوید: «هرگاه کسی را استخدام کردید نباید نسبت به او شک داشته باشید؛ اگر شک دارید نباید اورا استخدام کنید.» البته صداقت و پاکی هر فرد در آزمون و خطا مشخص می‌شود و این بدان معنی نیست که هر فرد بومی و محلی شایسته مدیریت است زیرا مدیریت موفق، نیازمند ایمان، خلوص، پاکدستی، صداقت، شجاعت و از همه مهمتر، دانش مدیریت است که همه افراد از این ویژگی‌ها برخوردار نیستند. به گفته «حافظ»:
نه هر که چهره برافروخت دلبری داند
نه هرکه آینه سازد سکندری داند
نه هرکه طرف کله کج نهاد و تند نشست
کلاهداری و آیین سروری داند
به امید روزی که دیوار اعتمادسازی آنقدر مستحکم بنا شود که از زلزله‌های شدید آسیب نبیند.

سید اسماعیل حسینی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...