رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۴
 • کد خبر : 3573
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ۴۲ درصد از املاک شهرستان مریوان تخریبی است

فرماندار شهرستان مریوان گفت: متأسفانه ۴۲ درصد از املاک این شهرستان جزو بافت‌های فرسوده و تخریبی هستند.

فرماندار شهرستان مریوان گفت: متأسفانه ۴۲ درصد از املاک این شهرستان جزو بافت‌های فرسوده و تخریبی هستند.

 از مریوان، محمد شفیعی پیش‌از ظهر امروز در جلسه شورای اداری این شهرستان که با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در سالن فرمانداری این شهر برگزار شد، اظهار داشت: متأسفانه ۴۲ درصد از املاک شهرستان مریوان جزو بافت‌های فرسوده و تخریبی هستند.

وی گفت: املاک فرسوده مریوان نیازمند بازسازی جدی است چراکه اگر در این شهرستان زلزله‌ای همانند زلزله اخیر کرمانشاه رخ بدهد خانه‌های زیادی تخریب می‌شوند.

فرماندار شهرستان مریوان تصریح کرد: پرداخت وام‌های بدون بهره یا با کم‌ترین بهره برای بازسازی به‌موقع و مقاوم‌سازی سازه‌ها و املاک مسکونی، جزو نیازهای مردم این شهرستان است و امیدواریم که نمایندگان مجلس این مشکل را بررسی و پیگیری کنند.

وی عنوان کرد: امیدواریم هرچه‌زودتر دولت نسبت به پرداخت تسهیلات کم‌بهره برای مقاوم‌سازی املاک این شهرستان اقدام کند.

شفیعی در بخشی دگیر از سخنان خود با اشاره به مشکلات پیش‌رو این شهرستان افزود: امیدواریم واحدهای آموزشی شهری از عوارض شهرداری معاف و درآمد فروش ساختمان‌های مازاد آموزش و پرورش از ملی به استانی تغییر کند.

راه‌های روستایی مریوان از لحاظ برخورداری از آسفالت پایین‌ترین شاخصه کشوری را دارند

وی اظهار کرد: به‌کارگیری نیروهای بامدرک تحصیلی پایین‌تر از دیپلم در امریه سربازی آموزش و پرورش و دادن تغذیه رایگان به دانش‌آموزان از جمله درخواست‌های جوانان این منطقه بوده و اگر آب سد گاران به روستاهای حومه تخصیص پیدا کند می‌توانیم شاهد اشتغالزایی ۸۳۰ نفر از جوانان جویای کار این شهرستان باشیم.

فرماندار شهرستان مریوان گفت: راه‌های روستایی این شهرستان از لحاظ برخورداری از آسفالت پایین‌ترین شاخصه کشوری را دارند و با تخصیص ۱۴ میلیارد ریال اعتبار امسال برای این حوزه تنها شاهد ۸ درصد رشد بوده‌ایم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...