رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۹
 • کد خبر : 3583
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اعضای هیات منصفه مطبوعات کردستان معرفی شدند

هیات منصفه مطبوعات استان کردستان متشکل از اصناف مختلف با حضور مدیران کل دادگستری استان و فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای اسلامی شهر سنندج معارفه شدند.

با حضور مدیران کل دادگستری استان و فرهنگ و ارشاد اسلامی رئیس شورای اسلامی شهر سنندج و اعضای هیات منصفه جدید و قدیم در محل سالن کنفرانس مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج جلسه ویژه معارفه اعضای جدید هیات منصفه استان برگزار شد .

در ابتدای این جلسه جلال قلعه شاخانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان ضمن تشریح وظایف هیات منصفه گزارشی از وضعیت نشریات استان را به سمع و نظر حضار رسانید.

قلعه شاخانی گفت: هم اکنون استان کردستان دارای ۷۰ مجوز رسانه شامل ۴۹ نشریه چاپی و  ۱۹ رسانه برخط(خبرگزاری ها و پایگاه های خبری) و الکترونیک غیربرخط و ۲ نشریه داخلی انجمن های صنفی بوده و در حال حاضر ۸۰ درصد نشریات چاپی در حال انتشار است .

در ادامه مدیرکل دادگستری استان کردستان در خصوص هیات منصفه مطبوعات و فضای رسانه و مطبوعات استان کردستان اظهار کرد : مطبوعات نماینده افکار عمومی هستند و در میان اقشار جامعه دارای جایگاه والایی است، لذا با توجه به نوع اخبار و گزارشات مندرج در مطبوعات بدون شک جرائیم این حوزه نیز متفاوت خواهد بود براین اساس جرایم مطبوعاتی بایستی در حضور هیات منصفه رسیدگی شود زیرا کار مطبوعاتی کاری شرافتمندانه و دارای اهداف و رسالت عظیمی در سطح جامعه است.

گروسی افزود: نشریات نماینده افکار عمومی هستند و طبیعی است در این حوزه جرایمی نه به قصد از پیش تعیین شده و مشخص باشد بنابراین رای دادگاه برای این نوع جرایم نیز متوجه افکار عمومی خواهد بود؛ خوشبختانه ترکیب هیات منصفه مطبوعات استان کردستان بسیار علمی و شایسته انتخاب شده است .

 

وی ادامه داد: امروز دیگر اطلاع رسانی و تهیه گزارشات رویدادها تنها از کانال مطبوعات چاپی انجام نمی شود بیشتر رسالت اطلاع رسانی برعهده خبرگزاری ها و پایگاه های خبری و همچنین شبکه های پیام رسان است و در هرکجا از جهان اتفاقی روی دهد بلافاصله روی سایت ها و خبرگزاری ها می توان آن را مشاهده کرد.

مدیرکل دادگستری استان کردستان بیان کرد: آنچه امروزه در حوزه رسانه اتفاق می افتد بسیار متفاوت با گذشته است؛ بیشتر جرایم رسانه ای در حوزه فضای مجازی و پیام رسان ها اتفاق می افتد بیشتر بداخلاقی ها در حوزه پیام رسان ها انجام می شود و در واقع جرایم مطبوعات چاپی بسیار کم و ناچیز است.

وی تاکید کرد: نشریات چاپی لازم است با قدرت و توان بیشتر به حوزه رسانه استان کمک کنند تا شایعات و اخبار بعضاً کذب در فضای مجازی کمرنگ و مورد توجه مردم قرار نگیرند.

گروسی افزود: هجمه بزرگی بر سبک زندگی اسلامی به ویژه جوانان ما در حال شکل گیری و نابود کردن این قشر فعال جامعه است مطبوعات بایستی در این زمینه ها فعالت ر از همیشه به راهنمایی و ایجاد الگوه های مناسب به جوانان کمک کنند و راه رستگاری را به نحو احسن برای نسل جوان ترسیم کنند.

رئیس کل دادگستری استان کردستان با بیان اینکه خبرنگاران و هنرمندان با تمام توان در توسعه استان و جلوگیری از انحرافات نسل جوان تلاش کنند، تصریح کرد: اعضای هیات منصفه بایستی با قانون مطبوعات کشور و آیین نامه اجرایی آن تسلط کامل داشته باشند و وظایف اصلی هیات منصفه را به نحو احسن پیش ببرند.

وی خاطرنشان کرد: خدا را شاکریم که در طول دو سال گذشته هیج پرونده رسانه ای در دادگاه های استان طرح نشده است .

هیات منصفه مطبوعات به مدت ۲سال به انتخاب رئیس کل دادگستری استان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، رئیس سازمان تبلیغات، امام جمعه مرکز استان و رئیس شورای اسلامی مرکز استان و با حکم نماینده رئیس قوه قضایه کشور معرفی می شوند.

در پایان این جلسه سوگندنامه اعضای هیات منصفه مطبوعات به صورت دسته جمعی قرائت و احکام اعضای هیات منصفه نیز از سوی رئیس کل دادگستری و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به اعضاء اهدا شد.

اعضای هیات منصفه مطبوعات کردستان را توفیق رفیعی، هومن قصری، امید رشیدی، امید ورزنده، فواد حسینی، عباس چوب تاشان، لیلا آژیر، عبدالله فرجی، ماموستا اقبال بهمنی، اسعد اردلان، نجم الدین جباری، فرزام فاروقی، عبید رستمی و عباس داوودنیا تشکیل می دهند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.