رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۹
 • کد خبر : 3583
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اعضای هیات منصفه مطبوعات کردستان معرفی شدند

هیات منصفه مطبوعات استان کردستان متشکل از اصناف مختلف با حضور مدیران کل دادگستری استان و فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای اسلامی شهر سنندج معارفه شدند.

با حضور مدیران کل دادگستری استان و فرهنگ و ارشاد اسلامی رئیس شورای اسلامی شهر سنندج و اعضای هیات منصفه جدید و قدیم در محل سالن کنفرانس مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج جلسه ویژه معارفه اعضای جدید هیات منصفه استان برگزار شد .

در ابتدای این جلسه جلال قلعه شاخانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان ضمن تشریح وظایف هیات منصفه گزارشی از وضعیت نشریات استان را به سمع و نظر حضار رسانید.

قلعه شاخانی گفت: هم اکنون استان کردستان دارای ۷۰ مجوز رسانه شامل ۴۹ نشریه چاپی و  ۱۹ رسانه برخط(خبرگزاری ها و پایگاه های خبری) و الکترونیک غیربرخط و ۲ نشریه داخلی انجمن های صنفی بوده و در حال حاضر ۸۰ درصد نشریات چاپی در حال انتشار است .

در ادامه مدیرکل دادگستری استان کردستان در خصوص هیات منصفه مطبوعات و فضای رسانه و مطبوعات استان کردستان اظهار کرد : مطبوعات نماینده افکار عمومی هستند و در میان اقشار جامعه دارای جایگاه والایی است، لذا با توجه به نوع اخبار و گزارشات مندرج در مطبوعات بدون شک جرائیم این حوزه نیز متفاوت خواهد بود براین اساس جرایم مطبوعاتی بایستی در حضور هیات منصفه رسیدگی شود زیرا کار مطبوعاتی کاری شرافتمندانه و دارای اهداف و رسالت عظیمی در سطح جامعه است.

گروسی افزود: نشریات نماینده افکار عمومی هستند و طبیعی است در این حوزه جرایمی نه به قصد از پیش تعیین شده و مشخص باشد بنابراین رای دادگاه برای این نوع جرایم نیز متوجه افکار عمومی خواهد بود؛ خوشبختانه ترکیب هیات منصفه مطبوعات استان کردستان بسیار علمی و شایسته انتخاب شده است .

 

وی ادامه داد: امروز دیگر اطلاع رسانی و تهیه گزارشات رویدادها تنها از کانال مطبوعات چاپی انجام نمی شود بیشتر رسالت اطلاع رسانی برعهده خبرگزاری ها و پایگاه های خبری و همچنین شبکه های پیام رسان است و در هرکجا از جهان اتفاقی روی دهد بلافاصله روی سایت ها و خبرگزاری ها می توان آن را مشاهده کرد.

مدیرکل دادگستری استان کردستان بیان کرد: آنچه امروزه در حوزه رسانه اتفاق می افتد بسیار متفاوت با گذشته است؛ بیشتر جرایم رسانه ای در حوزه فضای مجازی و پیام رسان ها اتفاق می افتد بیشتر بداخلاقی ها در حوزه پیام رسان ها انجام می شود و در واقع جرایم مطبوعات چاپی بسیار کم و ناچیز است.

وی تاکید کرد: نشریات چاپی لازم است با قدرت و توان بیشتر به حوزه رسانه استان کمک کنند تا شایعات و اخبار بعضاً کذب در فضای مجازی کمرنگ و مورد توجه مردم قرار نگیرند.

گروسی افزود: هجمه بزرگی بر سبک زندگی اسلامی به ویژه جوانان ما در حال شکل گیری و نابود کردن این قشر فعال جامعه است مطبوعات بایستی در این زمینه ها فعالت ر از همیشه به راهنمایی و ایجاد الگوه های مناسب به جوانان کمک کنند و راه رستگاری را به نحو احسن برای نسل جوان ترسیم کنند.

رئیس کل دادگستری استان کردستان با بیان اینکه خبرنگاران و هنرمندان با تمام توان در توسعه استان و جلوگیری از انحرافات نسل جوان تلاش کنند، تصریح کرد: اعضای هیات منصفه بایستی با قانون مطبوعات کشور و آیین نامه اجرایی آن تسلط کامل داشته باشند و وظایف اصلی هیات منصفه را به نحو احسن پیش ببرند.

وی خاطرنشان کرد: خدا را شاکریم که در طول دو سال گذشته هیج پرونده رسانه ای در دادگاه های استان طرح نشده است .

هیات منصفه مطبوعات به مدت ۲سال به انتخاب رئیس کل دادگستری استان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، رئیس سازمان تبلیغات، امام جمعه مرکز استان و رئیس شورای اسلامی مرکز استان و با حکم نماینده رئیس قوه قضایه کشور معرفی می شوند.

در پایان این جلسه سوگندنامه اعضای هیات منصفه مطبوعات به صورت دسته جمعی قرائت و احکام اعضای هیات منصفه نیز از سوی رئیس کل دادگستری و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به اعضاء اهدا شد.

اعضای هیات منصفه مطبوعات کردستان را توفیق رفیعی، هومن قصری، امید رشیدی، امید ورزنده، فواد حسینی، عباس چوب تاشان، لیلا آژیر، عبدالله فرجی، ماموستا اقبال بهمنی، اسعد اردلان، نجم الدین جباری، فرزام فاروقی، عبید رستمی و عباس داوودنیا تشکیل می دهند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...