رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۱
 • کد خبر : 3586
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گزارش روژان از وضع این روزهای زلزله‌زدگان دشت ذهاب و بحران اسکان زلزله‌زدگان

پس از کابوس زلزله ۲۱ آبان، تازه آرامشی نسبی یافته بود که وزش باد نسبتا تند و بارش رعدآسای باران آرامشش را دوباره به هم زد. نیمه‌های شب بود که خواست در بیرون از چادر برای فرزندش آب بیاورد اما گل و لای اجازه نداد. به چادر برگشت و چراغ قوه را که روشن کرد […]

پس از کابوس زلزله ۲۱ آبان، تازه آرامشی نسبی یافته بود که وزش باد نسبتا تند و بارش رعدآسای باران آرامشش را دوباره به هم زد. نیمه‌های شب بود که خواست در بیرون از چادر برای فرزندش آب بیاورد اما گل و لای اجازه نداد. به چادر برگشت و چراغ قوه را که روشن کرد دید بخشی از خانه‌اش را آب فراگرفته است. در بیرون از چادر صدای همهمه‌ می‌آمد همسایگانش را دید که هرکدام بیل به دست به اتفاق نیروهای امدادگر آبهای جاری را هدایت می‌کردند که به داخل چادرها نرود. این داستان شبهای هزاران آواره‌ای است که در دشت ذهاب براثر زلزله خانه و کاشانه خود را رها کرده و درحالیکه داغ عزیزانشان را بر سینه دارند شبها را تا صبح از دست سرما و باران آرامش ندارند؛ تازه اگر خود یا افرادی مجروح نداشته یا به بیماری مبتلا نشده باشند. بیش از دو هفته زلزله ۳/۷ ریشتری استان کرمانشاه می گذرد و هر روز ابعاد تازه‌ای از دامنه خرابی‌های این حادثه تاسفبار منتشر می‌شود. اگرچه با کمک خیرین و مشارکت گسترده مردم بخش ریادی از نیازمندیذهای اولیه زلزله‌زدگان ازجمله خوراک و پوشاک تامین شده است اما تامین سرپناه موقت برای هزاران خانوار هنوز به عموان چالش جدی دولت و نگرانی کسانی که از بیم پس لرزه نمی توانند در خانه‌های خود شب را به صبح برسانند مطرح است. برابر آمار اعلام شده از بیست و یکم آبان که زلزله ازگله به وقوع پیوست تاکنون بیش از ۸۰۰ پس لرزه در استان کرمانشاه ثبت شده است.
از سوی دیگر تغییر ناگهانی هوا و بارش برف و باران و آبگرفتگی در بسیاری از محل اسکان چادر زلزله‌زدگان و همزمان با آن ورود موج سرما موجب شد تا چادر به عنوان سرپناه اولیه نتواند پاسخگوی موج آوارگان باشد و کودکان و سالخوردگان در شرایط نامطلوبی به سر ببرند. از این رو امدادگرانی که از نزدیک با زلزله‌زدگان سروکار دارند اعلام کردند تنها راه چاره در شرایط فعلی تهیه کانکس است وگرنه جان هزاران تن در معرض تهدید قرار دارد. اینک تامین مسکن برای هزاران خانواده به کابوسی تبدیل شده و گروههی خودجوش مردمی برای تامین کانکس به تشکیل کمپینها همت کرده‌اند به گونه‌ای که از سوی انجمنها و تشکلهای مردمی و دولتی تاکنون دهها کانکس به سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی و روستاهای این دو شهرستان گسیل شده است.
خیر کردستانی ۲۵۰ کانکس به زلزله‌زدگان اهدا کرد
شرکت نوشیدنی خورشید زریوار در سنندج ۲۵۰ کانکس بهمراه حمام و سرویسهای بهداشتی به زلزله زدگاه سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی اهدا کرد.
در روزهای اولیه وقوع زلزله در غرب کشور نیز این شرکت یک محموله اهدایی به استان کرمانشاه ارسال کرد.
این محموله ۷ تریلری، شامل ۱۲۶ هزار بطری یک لیتری آبمیوه و نوشیدنی‌ بود  که با کمک نیروهای اعزامی جمعیت هلال احمر استان کردستان مستقر در استان کرمانشاه در میان آسیب دیده گان توزیع شد.
مسوولان ستاد بحران کرمانشاه گفته‌اند برای تامین موقت سرپناه زلزله‌زدگان به بیش از ۳۰ هزار کانکس نیاز دارند.
در همین حال استاندار کرمانشاه در جلسه ستاد مدیریت بحران که با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در فرمانداری سرپل ذهاب گفت: برای اسکان موقت زلزله زدگان ۱۰ هزار کانکس در مناطق روستایی و چهار هزار کانکس برای مناطق شهری تهیه می‌شود.
هوشنگ بازوند با اشاره به اینکه زلزله هفت شهر بزرگ و ‌۱۹۲۰ روستا را درگیر کرده است گفت: ۳۱ هزار واحد مسکونی آسیب دیدند و۱۲ هزار واحد مسکونی روستایی و چهار هزار واحد مسکونی نیز در شهرها تخریب شده‌اند، ضمن اینکه ۱۵ هزار واحد نیز  از ۱۰ تا ۷۰ درصد آسیب و نیازمند تعمیرات هستند.
موسسه آموزش و تحقیقات سازمان ملل متحد (unitar)، با انتشار گزارشی درباره زلزله غرب کشور اعلام کرد در محدوده غرب کشور و شرق عراق، جمعیتی حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر ساکن هستند که این زلزله و امثال آن توانسته یا خواهد توانست بر زندگی آنها تاثیر بگذارد؛ جمعیت بزرگی که اهالی سرپل‌ذهاب تنها کسری از آن را شامل می‌شوند.
بر مبنای این بررسی، از حدود ۹۷۰۰ سازه بررسی شده در تصاویر ماهواره‌ای، تقریبا ۶۸۳ سازه آسیب دیده است که این آسیب‌ها در محدوده مسکن مهر و محله‌های پیرامون اداره پست شهر بیشتر بوده است. این گزارش می‌افزاید که تقریباً در ۷درصد سازه‌های آسیب دیده بررسی شده، تخریب کامل رخ داده است.
محمود محمدی از ساکنان سرپل ‌هاب که فرزند خود را در جریان زلزله ۲۱ آبان ازدست داده است می‌گوید: آنچه برای ما تسکین دهنده بود حضور مردم اقصی نقاط کشور در همان روزهای نخست حادثه بود. این حضور به حدی برای ما تسکین دهنده بود که ما درد و رنج و مصیبت خود را فراموش کردیم. او گفت: با بارش باران چادر ما را آب فراگرفت و اینک به شدن به کانکس نیاز داریم. او می گوید خانه ما قابل سکونت است و آسیب چندانی ندیده اما از بیم پس لرزه نمی توانیم در آن زندگی کنیم لذا به مسوولان پیشنهاد داد درصورت امکان کانکسها را به گونه‌ای جانمایی کنند که ما بتوانیم هم از خانه خود محافظت کنیم و هم شبها را با آرامش خاطر و به دور از سرما  یخبندان به صبح برسانیم.
اینک اگرچه بخشی از نیازهای روزمره آوارگان تامین شده است اما با ورود سرمی و بارش برف و باران و بیم از سرمای زودرس زمستان مناطق زلزله‌زده را با بحران تازه‌ای روبرو کرده است؛ بحرانی که اگر سریع نسبت به مهار آن اقدام نشود شاید فاجعه‌ای بزرگتر از زلزله ۲۱ آبان در این نقطه از کشور تکرار شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.