رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۱
 • کد خبر : 3586
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گزارش روژان از وضع این روزهای زلزله‌زدگان دشت ذهاب و بحران اسکان زلزله‌زدگان

پس از کابوس زلزله ۲۱ آبان، تازه آرامشی نسبی یافته بود که وزش باد نسبتا تند و بارش رعدآسای باران آرامشش را دوباره به هم زد. نیمه‌های شب بود که خواست در بیرون از چادر برای فرزندش آب بیاورد اما گل و لای اجازه نداد. به چادر برگشت و چراغ قوه را که روشن کرد […]

پس از کابوس زلزله ۲۱ آبان، تازه آرامشی نسبی یافته بود که وزش باد نسبتا تند و بارش رعدآسای باران آرامشش را دوباره به هم زد. نیمه‌های شب بود که خواست در بیرون از چادر برای فرزندش آب بیاورد اما گل و لای اجازه نداد. به چادر برگشت و چراغ قوه را که روشن کرد دید بخشی از خانه‌اش را آب فراگرفته است. در بیرون از چادر صدای همهمه‌ می‌آمد همسایگانش را دید که هرکدام بیل به دست به اتفاق نیروهای امدادگر آبهای جاری را هدایت می‌کردند که به داخل چادرها نرود. این داستان شبهای هزاران آواره‌ای است که در دشت ذهاب براثر زلزله خانه و کاشانه خود را رها کرده و درحالیکه داغ عزیزانشان را بر سینه دارند شبها را تا صبح از دست سرما و باران آرامش ندارند؛ تازه اگر خود یا افرادی مجروح نداشته یا به بیماری مبتلا نشده باشند. بیش از دو هفته زلزله ۳/۷ ریشتری استان کرمانشاه می گذرد و هر روز ابعاد تازه‌ای از دامنه خرابی‌های این حادثه تاسفبار منتشر می‌شود. اگرچه با کمک خیرین و مشارکت گسترده مردم بخش ریادی از نیازمندیذهای اولیه زلزله‌زدگان ازجمله خوراک و پوشاک تامین شده است اما تامین سرپناه موقت برای هزاران خانوار هنوز به عموان چالش جدی دولت و نگرانی کسانی که از بیم پس لرزه نمی توانند در خانه‌های خود شب را به صبح برسانند مطرح است. برابر آمار اعلام شده از بیست و یکم آبان که زلزله ازگله به وقوع پیوست تاکنون بیش از ۸۰۰ پس لرزه در استان کرمانشاه ثبت شده است.
از سوی دیگر تغییر ناگهانی هوا و بارش برف و باران و آبگرفتگی در بسیاری از محل اسکان چادر زلزله‌زدگان و همزمان با آن ورود موج سرما موجب شد تا چادر به عنوان سرپناه اولیه نتواند پاسخگوی موج آوارگان باشد و کودکان و سالخوردگان در شرایط نامطلوبی به سر ببرند. از این رو امدادگرانی که از نزدیک با زلزله‌زدگان سروکار دارند اعلام کردند تنها راه چاره در شرایط فعلی تهیه کانکس است وگرنه جان هزاران تن در معرض تهدید قرار دارد. اینک تامین مسکن برای هزاران خانواده به کابوسی تبدیل شده و گروههی خودجوش مردمی برای تامین کانکس به تشکیل کمپینها همت کرده‌اند به گونه‌ای که از سوی انجمنها و تشکلهای مردمی و دولتی تاکنون دهها کانکس به سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی و روستاهای این دو شهرستان گسیل شده است.
خیر کردستانی ۲۵۰ کانکس به زلزله‌زدگان اهدا کرد
شرکت نوشیدنی خورشید زریوار در سنندج ۲۵۰ کانکس بهمراه حمام و سرویسهای بهداشتی به زلزله زدگاه سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی اهدا کرد.
در روزهای اولیه وقوع زلزله در غرب کشور نیز این شرکت یک محموله اهدایی به استان کرمانشاه ارسال کرد.
این محموله ۷ تریلری، شامل ۱۲۶ هزار بطری یک لیتری آبمیوه و نوشیدنی‌ بود  که با کمک نیروهای اعزامی جمعیت هلال احمر استان کردستان مستقر در استان کرمانشاه در میان آسیب دیده گان توزیع شد.
مسوولان ستاد بحران کرمانشاه گفته‌اند برای تامین موقت سرپناه زلزله‌زدگان به بیش از ۳۰ هزار کانکس نیاز دارند.
در همین حال استاندار کرمانشاه در جلسه ستاد مدیریت بحران که با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در فرمانداری سرپل ذهاب گفت: برای اسکان موقت زلزله زدگان ۱۰ هزار کانکس در مناطق روستایی و چهار هزار کانکس برای مناطق شهری تهیه می‌شود.
هوشنگ بازوند با اشاره به اینکه زلزله هفت شهر بزرگ و ‌۱۹۲۰ روستا را درگیر کرده است گفت: ۳۱ هزار واحد مسکونی آسیب دیدند و۱۲ هزار واحد مسکونی روستایی و چهار هزار واحد مسکونی نیز در شهرها تخریب شده‌اند، ضمن اینکه ۱۵ هزار واحد نیز  از ۱۰ تا ۷۰ درصد آسیب و نیازمند تعمیرات هستند.
موسسه آموزش و تحقیقات سازمان ملل متحد (unitar)، با انتشار گزارشی درباره زلزله غرب کشور اعلام کرد در محدوده غرب کشور و شرق عراق، جمعیتی حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر ساکن هستند که این زلزله و امثال آن توانسته یا خواهد توانست بر زندگی آنها تاثیر بگذارد؛ جمعیت بزرگی که اهالی سرپل‌ذهاب تنها کسری از آن را شامل می‌شوند.
بر مبنای این بررسی، از حدود ۹۷۰۰ سازه بررسی شده در تصاویر ماهواره‌ای، تقریبا ۶۸۳ سازه آسیب دیده است که این آسیب‌ها در محدوده مسکن مهر و محله‌های پیرامون اداره پست شهر بیشتر بوده است. این گزارش می‌افزاید که تقریباً در ۷درصد سازه‌های آسیب دیده بررسی شده، تخریب کامل رخ داده است.
محمود محمدی از ساکنان سرپل ‌هاب که فرزند خود را در جریان زلزله ۲۱ آبان ازدست داده است می‌گوید: آنچه برای ما تسکین دهنده بود حضور مردم اقصی نقاط کشور در همان روزهای نخست حادثه بود. این حضور به حدی برای ما تسکین دهنده بود که ما درد و رنج و مصیبت خود را فراموش کردیم. او گفت: با بارش باران چادر ما را آب فراگرفت و اینک به شدن به کانکس نیاز داریم. او می گوید خانه ما قابل سکونت است و آسیب چندانی ندیده اما از بیم پس لرزه نمی توانیم در آن زندگی کنیم لذا به مسوولان پیشنهاد داد درصورت امکان کانکسها را به گونه‌ای جانمایی کنند که ما بتوانیم هم از خانه خود محافظت کنیم و هم شبها را با آرامش خاطر و به دور از سرما  یخبندان به صبح برسانیم.
اینک اگرچه بخشی از نیازهای روزمره آوارگان تامین شده است اما با ورود سرمی و بارش برف و باران و بیم از سرمای زودرس زمستان مناطق زلزله‌زده را با بحران تازه‌ای روبرو کرده است؛ بحرانی که اگر سریع نسبت به مهار آن اقدام نشود شاید فاجعه‌ای بزرگتر از زلزله ۲۱ آبان در این نقطه از کشور تکرار شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...