رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۶
 • کد خبر : 3592
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : شهرداری سنندج چند نفر نیروی مازاد دارد؟
پرسش دادستان سنندج در مراسم تکریم و معارفه شهردار سنندج:

شهرداری سنندج چند نفر نیروی مازاد دارد؟

دادستان سنندج وضعیت شهرداری سنندج را به خودرویی که دارای بدنه‌ای بزرگ و موتور ضعیفی است، تشیبه کرد و گفت: این سوال که شهرداری سنندج چند نفر نیروی اضافه دارد و این افراد چگونه جذب شدند، همواره مطرح است ولی تاکنون پاسخی به آن داده نشده است. اکبرجوهری روز دوشنبه در مراسم تکریم ومعارفه شهردار […]

دادستان سنندج وضعیت شهرداری سنندج را به خودرویی که دارای بدنه‌ای بزرگ و موتور ضعیفی است، تشیبه کرد و گفت: این سوال که شهرداری سنندج چند نفر نیروی اضافه دارد و این افراد چگونه جذب شدند، همواره مطرح است ولی تاکنون پاسخی به آن داده نشده است.
اکبرجوهری روز دوشنبه در مراسم تکریم ومعارفه شهردار سنندج یکی از ایرادات ونقاط ضعف شهرداری سنندج را طول عمر کوتاه مدیریت آن دانست که شهرداری تا بر حیطه کاری خود مسلط می‌شود از کار برکنارش می کنند گفت: شهرداران زمانی می‌توانند در انجام کارها و وظایف خود موفق عمل کنند که برنامه‌های شهری را فارغ از مسائل سیاسی پیش ببرند.
وی با اشاره به اینکه تجلی کار تمام دستگاه ها ونهادها در چهره شهر نمایان است، گفت: هرکسی بخواهد در مورد استانی نظر بدهد به مرکز آن استان نگاه وتوجه می کند.
وی با بیان اینکه شهرداران باید فارغ از مسائل سیاسی به امور شهر که نیازمند کار فنی وتخصصی است، بپردازند گفت: اگر در انتخاب شهرداری و مدیریت شهری مسائل سیاسی در اولویت قرار داده شود هر چقدر هم دراین نهاد توان برای انجام کارها گذاشته شود بی‌شک نتیجه رضایت بخشی به دنبال نخواهد داشت.
دادستان سنندج افزود: دستگاه قضایی استان به عنوان دستگاهی نظارتی وحاکمیتی همواره یار بی بدیل برای شهر و شهرداری وامورات شهر بوده است.
جوهری با اعلام اینکه متاسفانه قوانین شهرداری به روز نیستند اضافه کرد: یکی از وظایف مسئولان شهری ما این است که امور را رصد و نارسایی ها را بیان کنند تا قانون گذاران هم اقدام به به روز کردن قوانین در راستای رفع مشکلات جامعه کنند.
تابناک در خبری نوشته که آنچه جوهری بر زبان آورد حال تذکراتی بود که اگر مورد توجه شهردار جدید قرار نگیرد، دیر یا زود «صیدی» را گرفتار مشکلاتی عدیده خواهد کرد.
پس از سخنرانی کوتاه رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان که بر ضرورت ایجاد سازمان فرهنگی شهرداری سنندج تاکید کرد رئیس شورای شهر سنندج هم، اذعان کرد؛ پرداخت ماهیانه ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان حقوق به پرسنل که با وجود رکودی که در درآمدهای شهرداری طی سال‌های اخیر به وجود آمده، یکی از مشکلات اس! «جلال شریعتی» میزان بدهی‌های شهرداری سنندج را حدود بیش از ۱۰۰ میلیارد و مطالبات آنرا ۷۰ میلیارد تومان عنوان کرد و با اشاره به اینکه خیلی از مشکلات شهرداری‌ها به دلیل قدیمی بودن قانون شهرداری‌هاست گفت:۲۳۰۰ نیرو در شهرداری سنندج استخدام شده‌اند و این حجم بالای نیروی انسانی هزینه‌های شهرداری را افزایش داده است. این درحالی است که درآمد شهرداری چند سالی دچار رکود شده و آنچنان که باید و شاید جوابگوی نیاز خدمان و نیروهای شهرداری نیست.
شهردار جدید سنندج نیز وضعیت شهرداری سنندج را نگران‌کننده و بحرانی توصیف کرد و با اشاره به سابقه مدیریتی خود در حوزه شهری گفت: «آگاهانه به عرصه آمده‌ام».
«حشمت‌اله صیدی» با اشاره به وضعیت فعلی سنندج افزود: انتظار معجزه از بنده نباید وجود داشته باشد، برای مقابله با ساخت و ساز غیر مجاز و حل مشکل دست‌فروشی برنامه‌ریزی خوبی کرده‌ام البته نیامده‌ام با دست‌فروشان با روش سخت مقابله کنم.
وی با اشاره به اینکه اهل تعامل هستم اظهار کرد: وابسته به هیچ جریانی نیستم و برای تقابل نیامده‌ام، آمده‌ام شهردار همه مردم سنندج باشم و رعایت قانون فصل‌الخطاب من در پیشبرد امور خواهد بود.
استاندار کردستان در این جلسه با ابراز نارضایتی از عدم پرداخت ۳ ماه حقوق کارگران شهرداری سنندج تأکید کرد: نباید این قشر زحمتکش در تنگنا باشند و توصیه من به همه شهرداران استان این است که پرداخت حقوق ماهیانه به کارگران شهرداری در اولویت باشد.
«بهمن مرادنیا» به بدهی برخی دستگاه‌های اجرایی به شهرداری سنندج اشاره کرد و خطاب به رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گفت: دستگاه‌های اجرایی اگر به شهرداری بدهی دارند، آن را با اولویت پرداخت کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...