رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۲
 • کد خبر : 3598
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : برگزاری بزرگترین آیین مولودی خوانی در سنندج

همزمان با شب میلاد رسول‌الله (ص) به روایت اهل سنت و آغاز هفته وحدت بزرگترین مولودی خوانی غرب کشور یادواره «سیدبهاءالدین شمس قریشی»، عارف نامی کُرد دیروز شنبه ۱۱ آذرماه در مسجد قبای بهاران سنندج برگزار شد. در این مراسم معنوی گروه‌های مولودی‌خوان به اجرای برنامه پرداختند و سخنرانان نیز با اشاره به ابعاد وجودی […]

همزمان با شب میلاد رسول‌الله (ص) به روایت اهل سنت و آغاز هفته وحدت بزرگترین مولودی خوانی غرب کشور یادواره «سیدبهاءالدین شمس قریشی»، عارف نامی کُرد دیروز شنبه ۱۱ آذرماه در مسجد قبای بهاران سنندج برگزار شد.
در این مراسم معنوی گروه‌های مولودی‌خوان به اجرای برنامه پرداختند و سخنرانان نیز با اشاره به ابعاد وجودی پیامبر رحمت حضرت ختم‌المرسلین حضرت محمد مصطفی (ص) در باره ضرورت پیروی از سیره و سلوک آن حضرت برای حفظ کرامت و اقتدار مسلمانان جهان سخن گفتند و برای پیروزی مسلمانان بر کید و دشمنی نظام سلطه جهانی دعا کردند.
اجرای گروه پیشکسوتان، گروه سید بهاالدین حسینی، گروه خلیفه جلال زندسلیمی، گروه وریا فشیری و حمید وکیلی و گروه شهرام منصوری از جمله اجراهای این یادواره بود.
سخنرانی استاد مصطفی ملث از کشور لبنان و ماموستا قادری امام جمعه پاوه نیز از جمله دیگر بخش های این مراسم بود.
مولودی‌خوانی در ماه مولود ازجمله آیین‌هایی است که با شور و شوق ویژه‌ای در جریان است و صدای دف‌نوازی و مولودی‌خوانی بر گل‌دسته‌های مساجد و تکایا طنین انداز است. در سال‌های پس از انقلاب با اعلام هفته وحدت از دوازدهم تا هفدهم ربیع‌الاول برنامه‌های مولودی‌خوانی در این هفته به اوج خود می‌رسد و مسلمانان شیعه و سنی در کنار هم جلوه‌های خاصی از همبستگی خود را به نمایش می‌گذارند.
شمس الاشراف سنندج
در شهر سنندج بزرگ مردی می‌زیست که کُنج مسجد هژاره را سر به سر با تمام گنج جهان عوض نمی‌کرد و عشق بی‌کرانه او نسبت به زیباترین مخلوق خدا محمد مصطفی (ص) با عث خلق آثاری شد که هنوز طراوت بخش محافل معنوی و گرمی‌بخش دلهای عاشق است. مردم این دیار خوب اورا می شناسند و چنان علاقه‌ای به او دارند که خواندن اشعارش را باعث تبرک خانه و برکت در روزی خود می‌دانند.
پیر مرد مؤمنی که سراسر عمر خود را با تقوا و پاکی در تعلیم قرآن به مردم گذراند.”مرحوم سید بهاءالدین شمس قریشی ملقب به شمس الاشراف سنندج” با خلق آثاری چون “مولود نامه” ، “معراج نامه”، “شمس العقاید” (تماماً به زبان کردی) و “اشعاری نغز و ادیبانه به زبان فارسی، کردی و عربی”، محافل دینی مردم این دیار را رنگ و بویی نورانی بخشید. مولودنامه‌خوانان و مدیحه‌سرایان اشعار او را در میان نوای پرخروش دف‌ها چه آراسته می‌سرایند. مردم این دیار جشن‌های دینی و معنوی خود را با کلام او زینت می‌بخشند.
وی مولودنامه را در سال‌های قریب ۱۳۵۰ هجری قمری به رشته نظم درآورد و اولین‌بار به کوشش “مرحوم حاج محمود دولت‌آبادی” در سال ۱۳۶۴ هجری قمری چاپ شد و در ۳۱/۶/۱۳۴۵ هجری شمسی تصحیح و مجدداً به چاپ رسید اما تصحیح بسیار ضعیف و بدون رعایت دستور نگارش زبان کُردی و با اغلاط چاپی فراوان بود و چندین بار هم به همان صورت تجدید چاپ شد و هر گز تصحیح واقعی براساس نوشته‌های خطی شاعر انجام نگرفت. یک بار هم در چند سال اخیر توسط “ملاعبدالرحمن محمودی” در انتشارات کردستان تجدید چاپ شده که این بار دستور نگارشی زبان کردی کاملاً رعایت شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...