رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۲
 • کد خبر : 3603
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ۲۵ نوامبر؛ روزجهانی منع خشونت علیه زنان

در سال۱۹۶۰خواهران میرابال از مخالفان رافائل تروخیو دیکتاتور جمهوری دومینیک بعد از ماه‌ها مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفتن سرانجام در۲۵نوامبر همان سال به قتل رسیدند. در همین راستا۲۵ نوامبر برابر با (۴آذر) روز جهانی منع خشونت علیه زنان قرار داده شده که به مدت ۱۵روز تا ۱۰دسامبر ( روز جهانی حقوق بشر) برای اطلاع […]

در سال۱۹۶۰خواهران میرابال از مخالفان رافائل تروخیو دیکتاتور جمهوری دومینیک بعد از ماه‌ها مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفتن سرانجام در۲۵نوامبر همان سال به قتل رسیدند.
در همین راستا۲۵ نوامبر برابر با (۴آذر) روز جهانی منع خشونت علیه زنان قرار داده شده که به مدت ۱۵روز تا ۱۰دسامبر ( روز جهانی حقوق بشر) برای اطلاع از انواع خشونت علیه زنان ادامه خواهد یافت. بحث خشونت علیه زنان بحث یک واقعیت فراگیر است که شکلهای مختلفی دارد و صرفا بحث فقط خشونت فیزیکی نیست.
چهار شکل خشونت علیه زنان وجود دارد: خشونت فیزیکی، خشونت روانی و کلامی، خشونت اقتصادی و خشونت جنسی.
خشونت فیزیکی هر نوع آزار و اذیتی است که به جسم صدمه می‌زند و شامل کتک زدن، کشیدن مو، حبس کردن در خانه، شکستن عضوی از بدن و…
خشونت روانی و کلامی شامل دشنام، بی احترامی، تحقیر، شک کردن بی مورد وتهمت زدن است. این نوع خشونت موجب کمبود اعتماد به‌نفس و عزت نفس، گریز از فعالیت‌های اجتماعی و اضطراب در زنان می‌شود.
خشونت اقتصادی نوعی دیگر از خشونت علیه زنان است که شامل سواستفاده مالی از زن، محروم کردن از ارث و نفقه و… است. در بعضی موارد زن حتی حق تصرف در اموال خود را نیز ندارد.
خشونت جنسی هم شامل اجبار در روابط زناشویی، تجاوز، روسپی گری، ازدواج اجباری، لمس یا بوسیدن زن بدون رضایت او و رفتارهایی از این دست.
بحث خشونت علیه زنان از لحاظ روانشناسی قابل بررسی است. روانشناسان معتقدند کودکی که در خانه و جامعه شاهد هر نوع خشونت علیه زنان باشد و در مقابل آن شاهد سکوت زن در برابر این خشونت باشد، در بزرگسالی یا کودکی این مسئله برای او دردآور نخواهد بود. اگر پسر باشد به راحتی خشونت را انجام میدهد و اگر دختر باشد به راحتی خشونت را می‌پذیرد.
در خیلی از موارد، زنان در برابر این خشونت‌ها سکوت کرده و انرا پنهان می‌کنند. خشونت‌هایی که در خانه و جامعه رخ می‌دهد، تن‌هایی که کبود می‌شود، حرمت‌هایی که شکسته می‌شود، تحقیرهایی که در حق روح و روان یک زن صورت می‌گیرد؛ همه اینها در نهایت تبدیل به خشونت پنهان می‌شود. خشونتی که بجای خشونتگر خشونت دیده از گفتن آن شرمنده است. آنها حتی جرات شکایت کردن ندارند چون فکر می‌کنند به درد سرش نمی ارزد، فکر می‌کنند اگر مطیع‌تر باشند کمتر آسیب می‌بینند؛ متاسفانه این طرز تلقی غالب در مناسبات جامعه موجب شده است بسیاری از زنان نسبت به حقوق خود غافل باشند و معلوم نیست تا کی نیز ادامه می‌یابد.
هیچ زنی را وادار به قبول خشونت نکنیم؛ این بزرگترین ستم به خود زن و به خود جامعه است. اعتماد بنفس از دست رفته‌اشان را به آنها برگردانیم تا دیگر هیچ زنی خشونت را روند عادی زندگی خود نداند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...