رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۱
 • کد خبر : 3606
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : توسعه کشاورزی کردستان نیازمند حمایت جدی است

استاندار کردستان با بیان اینکه توسعه کشاورزی استان نیازمند حمایت جدی وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: افزایش سطح اراضی آبی، حمایت از دامپروری و تاسیس شرکت‌های صادراتی مهم‌ترین نیاز کشاورزی این استان است. به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، «بهمن مرادنیا» در آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: […]

استاندار کردستان با بیان اینکه توسعه کشاورزی استان نیازمند حمایت جدی وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: افزایش سطح اراضی آبی، حمایت از دامپروری و تاسیس شرکت‌های صادراتی مهم‌ترین نیاز کشاورزی این استان است.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، «بهمن مرادنیا» در آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: اگر وزارت جهاد کشاورزی، استان را در سه زمینه افزایش سطح اراضی آبی، توسعه دامپروری و تشکیل شرکت های صادراتی یاری و پشتیبانی کند می توان با تقویت بنیه اقتصادی کشاورزان و روستاییان بسیاری چالش های اقتصادی و اشتغال استان را برطرف کرد.
به گفته وی، از یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کردستان تنها ۱۲۰ هزار هکتار معادل ۱۰ درصد آبی است که تا میانگین کشوری حدود ۳۷ درصد اختلاف دارد و این مساله یکی از عوامل کاهش درآمدهای اقتصادی استان است.
مرادنیا تاکید کرد: اگر اراضی آبی استان به ۳۷ درصد میانگین کشور حدود ۳۰۰ هزار هکتار برسد تنها در بخش تولید گندم سالانه ۱۲ هزار میلیارد ریال به در آمد کشاورزان استان افزوده می شود که با تزریق این میزان نقدینگی به داخل بازار شاهد تحرک جدی در اقتصاد کردستان خواهیم بود.
استاندار کردستان یادآور شد: اقتصاد کردستان وابسته به کشاورزی است و اگر درآمد سرانه فعالان و بهره برداران افزایش یابد محرک اصلی اقتصاد استان در بخش های دیگر خواهد بود و نقش بخش خصوصی در توسعه استان نیز پررنگ از قبل می شود.
وی همچنین بر توجه ویژه به بخش دامپروری استان تاکید کرد و گفت: در آخرین سرشماری میزان پرورش دام سبک در کردستان نسبت به دوره سرشماری قبلی خود حدود ۴۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.
مرادنیا با بیان اینکه این کاهش نشان از کاهش جمعیت روستاییان و افزایش حاشیه‌نشینی در شهرهاست، اضافه کرد: اگر بتوان تسهیلات کم‌بهره یا بدون بهره برای توسعه دامپروری استان تزریق کرد می‌توان در کنار افزایش جمعیت دامی، در توسعه بخش های مختلف اقتصادی وابسته به دامپروری در زمینه تولید و صادرات نیز گام برداشت.
وی افزود: پتانسیل مرزی از دیگر توانایی‌هایی است که می‌توان از آن برای توسعه بخش کشاورزی کردستان استفاده کرد و لازم است وزارت جهاد کشاورزی زمینه حمایت از تاسیس شرکت‌های قدرتمند صادراتی بویژه در عرصه دام، طیور گام‌های جدی‌تری بردارد.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون مرز باشماق مریوان نقش موثری در اقتصاد استان دارد و بزودی مرز سیف سقز نیز فعال می‌شود، اظهار کرد: استان کردستان از ۲۲۱ کیلومتر مرز خود با کشور عراق کمترین بهره‌وری را داشته اما در عوض برخی کشورهای همسایه از این فرصت بیشترین استفاده را می‌برند.
مرادنیا گفت: تلاش گسترده‌ای برای توسعه کشاورزی کردستان انجام گرفته اما تا رسیدن به نقطه رضایت‌بخش فاصله داریم لذا تعامل و همکاری بیش از گذشته در عرصه‌های بین بخشی و وزارتی لازمه رسیدن به نقطه ایده‌آل است.
رئیس جدید سازمان جهادکشاورزی کردستان نیز در این آیین افزود: به ارزش و سرمایه‌های انسانی این سازمان واقف هستم و با تعاملی که از گذشته در سازمان وجود دارد، می‌توان به سیاست‌های شش‌گانه وزارت جهاد کشاورزی دست یافت. «خالد جعفری» تاکید کرد: استفاده از حمایت‌های جدی وزارتخانه، کمک و همکاری استانداری، نمایندگی ولی فقیه و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی از دیگر برنامه‌ها برای رسیدن به نقطه ایده‌آل توسعه در سازمان جهاد کشاورزی کردستان است.
در این آیین که با حضور علی‌ اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد خالد جعفری به عنوان رئیس جدید سازمان جهاد کشاورزی کردستان معرفی و از خدمان ۳۹ ماهه کریم ذوالفقاری در این سمت قدردانی شد.
معاونت امور دام سازمان جهاد کشاورزی کردستان از سال ۸۱ تاکنون و مدیر کل پشتیبانی امور دام استان از سال ۱۳۷۶ تا سال ۱۳۸۱ از سوابق مدیریتی خالد جعفری است. وی نماینده دولت و رئیس هیئت مدیره صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان، عضویت شورای نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان در چهار دوره و عضویت مجمع نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور را در سوابق خود دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...