رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۱
 • کد خبر : 3606
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : توسعه کشاورزی کردستان نیازمند حمایت جدی است

استاندار کردستان با بیان اینکه توسعه کشاورزی استان نیازمند حمایت جدی وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: افزایش سطح اراضی آبی، حمایت از دامپروری و تاسیس شرکت‌های صادراتی مهم‌ترین نیاز کشاورزی این استان است. به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، «بهمن مرادنیا» در آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: […]

استاندار کردستان با بیان اینکه توسعه کشاورزی استان نیازمند حمایت جدی وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: افزایش سطح اراضی آبی، حمایت از دامپروری و تاسیس شرکت‌های صادراتی مهم‌ترین نیاز کشاورزی این استان است.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، «بهمن مرادنیا» در آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: اگر وزارت جهاد کشاورزی، استان را در سه زمینه افزایش سطح اراضی آبی، توسعه دامپروری و تشکیل شرکت های صادراتی یاری و پشتیبانی کند می توان با تقویت بنیه اقتصادی کشاورزان و روستاییان بسیاری چالش های اقتصادی و اشتغال استان را برطرف کرد.
به گفته وی، از یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کردستان تنها ۱۲۰ هزار هکتار معادل ۱۰ درصد آبی است که تا میانگین کشوری حدود ۳۷ درصد اختلاف دارد و این مساله یکی از عوامل کاهش درآمدهای اقتصادی استان است.
مرادنیا تاکید کرد: اگر اراضی آبی استان به ۳۷ درصد میانگین کشور حدود ۳۰۰ هزار هکتار برسد تنها در بخش تولید گندم سالانه ۱۲ هزار میلیارد ریال به در آمد کشاورزان استان افزوده می شود که با تزریق این میزان نقدینگی به داخل بازار شاهد تحرک جدی در اقتصاد کردستان خواهیم بود.
استاندار کردستان یادآور شد: اقتصاد کردستان وابسته به کشاورزی است و اگر درآمد سرانه فعالان و بهره برداران افزایش یابد محرک اصلی اقتصاد استان در بخش های دیگر خواهد بود و نقش بخش خصوصی در توسعه استان نیز پررنگ از قبل می شود.
وی همچنین بر توجه ویژه به بخش دامپروری استان تاکید کرد و گفت: در آخرین سرشماری میزان پرورش دام سبک در کردستان نسبت به دوره سرشماری قبلی خود حدود ۴۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.
مرادنیا با بیان اینکه این کاهش نشان از کاهش جمعیت روستاییان و افزایش حاشیه‌نشینی در شهرهاست، اضافه کرد: اگر بتوان تسهیلات کم‌بهره یا بدون بهره برای توسعه دامپروری استان تزریق کرد می‌توان در کنار افزایش جمعیت دامی، در توسعه بخش های مختلف اقتصادی وابسته به دامپروری در زمینه تولید و صادرات نیز گام برداشت.
وی افزود: پتانسیل مرزی از دیگر توانایی‌هایی است که می‌توان از آن برای توسعه بخش کشاورزی کردستان استفاده کرد و لازم است وزارت جهاد کشاورزی زمینه حمایت از تاسیس شرکت‌های قدرتمند صادراتی بویژه در عرصه دام، طیور گام‌های جدی‌تری بردارد.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون مرز باشماق مریوان نقش موثری در اقتصاد استان دارد و بزودی مرز سیف سقز نیز فعال می‌شود، اظهار کرد: استان کردستان از ۲۲۱ کیلومتر مرز خود با کشور عراق کمترین بهره‌وری را داشته اما در عوض برخی کشورهای همسایه از این فرصت بیشترین استفاده را می‌برند.
مرادنیا گفت: تلاش گسترده‌ای برای توسعه کشاورزی کردستان انجام گرفته اما تا رسیدن به نقطه رضایت‌بخش فاصله داریم لذا تعامل و همکاری بیش از گذشته در عرصه‌های بین بخشی و وزارتی لازمه رسیدن به نقطه ایده‌آل است.
رئیس جدید سازمان جهادکشاورزی کردستان نیز در این آیین افزود: به ارزش و سرمایه‌های انسانی این سازمان واقف هستم و با تعاملی که از گذشته در سازمان وجود دارد، می‌توان به سیاست‌های شش‌گانه وزارت جهاد کشاورزی دست یافت. «خالد جعفری» تاکید کرد: استفاده از حمایت‌های جدی وزارتخانه، کمک و همکاری استانداری، نمایندگی ولی فقیه و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی از دیگر برنامه‌ها برای رسیدن به نقطه ایده‌آل توسعه در سازمان جهاد کشاورزی کردستان است.
در این آیین که با حضور علی‌ اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد خالد جعفری به عنوان رئیس جدید سازمان جهاد کشاورزی کردستان معرفی و از خدمان ۳۹ ماهه کریم ذوالفقاری در این سمت قدردانی شد.
معاونت امور دام سازمان جهاد کشاورزی کردستان از سال ۸۱ تاکنون و مدیر کل پشتیبانی امور دام استان از سال ۱۳۷۶ تا سال ۱۳۸۱ از سوابق مدیریتی خالد جعفری است. وی نماینده دولت و رئیس هیئت مدیره صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان، عضویت شورای نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان در چهار دوره و عضویت مجمع نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور را در سوابق خود دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...