رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۳
 • کد خبر : 3612
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : درسی که آموختیم

وقوع حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، آتشفشان و… اجتناب ناپذیر است و جزئی از حیات نامتناهی زمین؛ اما تدبیر و مدیریت هر لحظه آن حوداث و اتخاذ تصمیم سریع و اساسی می‌تواند از عمق فاجعه کاسته و صدمات جانی و مالی را کاهش دهد و آلام حادثه‌دیدگان را التیام بخشد. ایران کشوری است حادثه خیز، […]

وقوع حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، آتشفشان و… اجتناب ناپذیر است و جزئی از حیات نامتناهی زمین؛ اما تدبیر و مدیریت هر لحظه آن حوداث و اتخاذ تصمیم سریع و اساسی می‌تواند از عمق فاجعه کاسته و صدمات جانی و مالی را کاهش دهد و آلام حادثه‌دیدگان را التیام بخشد.
ایران کشوری است حادثه خیز، هر چند سال یک‌بار سیل و بخصوص زلزله در منطقه‌ای از این سرزمین پهناور، مشکلات عدیده و صدمات غیر قابل جبرانی را بر مردم وارد کرده است، اما اینکه ما چه راه‌کاری در برابر آن اتخاذ کرده‌ایم و چقدر آمادگی برای واکنش سریع در برابر حوادث پیش بینی‌نشده داریم درسی است که باید از زلزله اخیر به مرکزیت ازگله کرمانشاه آموخت. بدون شک اگر امکانات و لوازم پیش‌بینی کردن هر لحظه برای حوادث را داشته باشیم یقینا بسیاری از صدمات غیرقابل جبران را جبران و به کمترین حد خود کاهش می‌دهیم.
زلزله اخیر کرمانشاه یکی از حوادث دردناک و اسفباری بود که آثار و پیامدهای زیانبار آن تا مدتهای مدید در ذهن و روح مردم ما باقی می‌ماند و آذاردهنده تر از آن ناتوانی دولت و ستاد بحران بود که نشان داد نه تنها نمی‌تواند در رفع بحران کمک کند بلکه خود جزئی لاینفک از بحران است و بودن تشکیلاتی به این اسم (ستاد بحران کشور) فقط در حد نام آن باقی مانده و فاقد کارایی لازم است.
یکی از گرفتاری‌هایی که دولتمردان ما بدان دچار هستند این است به جای اینکه مشکلات را حل کنند و باری از دوش مردم بردارند بیشتر در حد شعار ظاهر می‌شوند و تازه آنهم به صورت انفعالی در واکنش به انتقادات فقط از عملکرد ضعیف خود دفاع می‌کنند و یا اگر فرصت را مناسب ببینند با طعنه و تشر به رقیب می‌تازند تا سرپوشی بر ناتوانی خود بگذارند. وقایع زلزله اخیر نشان داد دولت در عمل، هیچ چیزی برای گفتن و قانع کردن افکارعمومی ندارد.
در همین حادثه زلزله اخیر سرپل ذهاب و اکناف آن اگر مردم خودجوش از روی احساس مسئولیت و بعد انسان‌دوستانه به داد زلزله‌زدگان نمی‌رسیدند چه بسا عواقب و صدمات غیرقابل جبران آن بسیار بیشتر و سنگین تر از خود حادثه زلزله می‌بود. ابعاد و خامت این حادثه آنچنان بود که دل هر انسانی را به درد می‌آورد و عجبب‌تر آنکه در نشان دادن عمق فاجعه و تلفات انسانی آن، همین مردم با در دست داشتن یک گوشی تلفن همراه و مخابره کردن تصاویر آن از طریق فضای مجازی به همدیگر جامعه را به کنش واداشت و وجدان خفته بسیاری از مسوولان را بیدار کرد تا آنجایی که حتی در زمینه اطلاع‌رسانی به همدیگر از صدا و سیما که سطحی به آن پرداخته بود پیشی گرفتند و سهمی بزرگ در به خود آمدن و دست در دست هم گذاشتن طبقه‌های مختلف جامعه چه از فقرایی که در پایین شهر و روستاهای دور و محروم زندگی می‌کنند چه از طبقه مرفه که در بالا شهر و در ناز و نعمت زندگی می‌کنند چه از روشنفکران و سیاسیون و ورزشکاران و هنرمندان و همه و همه بر عهده گرفتند و پیشگام‌تر از دولت سهمی بزرگ از یاری رساندن به همنوعان خود به دور از تعصبات قومی و مذهبی به منصه ظهور رساندند و اثبات کردند که هدف از خلقت انسان خدمت کردن به همنوع خود و در بعضی مواقع حتی دست از خود شستن و همچون حلقه‌های تنیده زنجیر به هم اتصال پیدا کردن است و انسان بودنمان را با تمام وجود به اثبات رساندن است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...