رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۳
 • کد خبر : 3612
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : درسی که آموختیم

وقوع حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، آتشفشان و… اجتناب ناپذیر است و جزئی از حیات نامتناهی زمین؛ اما تدبیر و مدیریت هر لحظه آن حوداث و اتخاذ تصمیم سریع و اساسی می‌تواند از عمق فاجعه کاسته و صدمات جانی و مالی را کاهش دهد و آلام حادثه‌دیدگان را التیام بخشد. ایران کشوری است حادثه خیز، […]

وقوع حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، آتشفشان و… اجتناب ناپذیر است و جزئی از حیات نامتناهی زمین؛ اما تدبیر و مدیریت هر لحظه آن حوداث و اتخاذ تصمیم سریع و اساسی می‌تواند از عمق فاجعه کاسته و صدمات جانی و مالی را کاهش دهد و آلام حادثه‌دیدگان را التیام بخشد.
ایران کشوری است حادثه خیز، هر چند سال یک‌بار سیل و بخصوص زلزله در منطقه‌ای از این سرزمین پهناور، مشکلات عدیده و صدمات غیر قابل جبرانی را بر مردم وارد کرده است، اما اینکه ما چه راه‌کاری در برابر آن اتخاذ کرده‌ایم و چقدر آمادگی برای واکنش سریع در برابر حوادث پیش بینی‌نشده داریم درسی است که باید از زلزله اخیر به مرکزیت ازگله کرمانشاه آموخت. بدون شک اگر امکانات و لوازم پیش‌بینی کردن هر لحظه برای حوادث را داشته باشیم یقینا بسیاری از صدمات غیرقابل جبران را جبران و به کمترین حد خود کاهش می‌دهیم.
زلزله اخیر کرمانشاه یکی از حوادث دردناک و اسفباری بود که آثار و پیامدهای زیانبار آن تا مدتهای مدید در ذهن و روح مردم ما باقی می‌ماند و آذاردهنده تر از آن ناتوانی دولت و ستاد بحران بود که نشان داد نه تنها نمی‌تواند در رفع بحران کمک کند بلکه خود جزئی لاینفک از بحران است و بودن تشکیلاتی به این اسم (ستاد بحران کشور) فقط در حد نام آن باقی مانده و فاقد کارایی لازم است.
یکی از گرفتاری‌هایی که دولتمردان ما بدان دچار هستند این است به جای اینکه مشکلات را حل کنند و باری از دوش مردم بردارند بیشتر در حد شعار ظاهر می‌شوند و تازه آنهم به صورت انفعالی در واکنش به انتقادات فقط از عملکرد ضعیف خود دفاع می‌کنند و یا اگر فرصت را مناسب ببینند با طعنه و تشر به رقیب می‌تازند تا سرپوشی بر ناتوانی خود بگذارند. وقایع زلزله اخیر نشان داد دولت در عمل، هیچ چیزی برای گفتن و قانع کردن افکارعمومی ندارد.
در همین حادثه زلزله اخیر سرپل ذهاب و اکناف آن اگر مردم خودجوش از روی احساس مسئولیت و بعد انسان‌دوستانه به داد زلزله‌زدگان نمی‌رسیدند چه بسا عواقب و صدمات غیرقابل جبران آن بسیار بیشتر و سنگین تر از خود حادثه زلزله می‌بود. ابعاد و خامت این حادثه آنچنان بود که دل هر انسانی را به درد می‌آورد و عجبب‌تر آنکه در نشان دادن عمق فاجعه و تلفات انسانی آن، همین مردم با در دست داشتن یک گوشی تلفن همراه و مخابره کردن تصاویر آن از طریق فضای مجازی به همدیگر جامعه را به کنش واداشت و وجدان خفته بسیاری از مسوولان را بیدار کرد تا آنجایی که حتی در زمینه اطلاع‌رسانی به همدیگر از صدا و سیما که سطحی به آن پرداخته بود پیشی گرفتند و سهمی بزرگ در به خود آمدن و دست در دست هم گذاشتن طبقه‌های مختلف جامعه چه از فقرایی که در پایین شهر و روستاهای دور و محروم زندگی می‌کنند چه از طبقه مرفه که در بالا شهر و در ناز و نعمت زندگی می‌کنند چه از روشنفکران و سیاسیون و ورزشکاران و هنرمندان و همه و همه بر عهده گرفتند و پیشگام‌تر از دولت سهمی بزرگ از یاری رساندن به همنوعان خود به دور از تعصبات قومی و مذهبی به منصه ظهور رساندند و اثبات کردند که هدف از خلقت انسان خدمت کردن به همنوع خود و در بعضی مواقع حتی دست از خود شستن و همچون حلقه‌های تنیده زنجیر به هم اتصال پیدا کردن است و انسان بودنمان را با تمام وجود به اثبات رساندن است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...