رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۵
 • کد خبر : 3614
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : چراشیفته خارج هستیم؟
محمد فایق مجیدی دهگلان

چراشیفته خارج هستیم؟

اگر از نسل جوان ایران بپرسی کجا را برای زندگی کردن ترجیح می‌دهی درصد بالایی می‌گویند خارج از کشور بدون این که شناخت کامل از خارج داشته باشند. تجربه زندگی در دوحه به من نکاتی را آموخت از آن جمله که در همین کشور کوچک عربی همه شهروندان خارجی درجه دو محسوب می‌شوند یعنی؛ فرق […]

اگر از نسل جوان ایران بپرسی کجا را برای زندگی کردن ترجیح می‌دهی درصد بالایی می‌گویند خارج از کشور بدون این که شناخت کامل از خارج داشته باشند.
تجربه زندگی در دوحه به من نکاتی را آموخت از آن جمله که در همین کشور کوچک عربی همه شهروندان خارجی درجه دو محسوب می‌شوند یعنی؛ فرق نمی‌کند دکتر یا پرفسور هستید وقتی دربیمارستان کاری دارید ومی خواهید شماره بگیرید دستگاه شماره‌دهی اولین سؤال‌اش این است قطری هشتی یا غیر قطری؟ در حالی که در کشور خودت این گونه نیست.
در صف نانوایی هستی؛ لباس هایت نشان می‌دهد غیر عربی. کسی بالباس عربی می‌آید نوبت، نوبت اوست و تو باید در صف بمانی!
اما نکته مهم تر برای اغلب ما ایرانی‌ها در آن‌ئوی مرزها، عدم تسلط به زبان بین‌المللی است. برای رفتن به خارج دانستن زبان انگلیسی جزو ضروری‌ترین چیزهاست؛ زیرا در خیابان‌های دوحه، وقتی رانندگی می‌کنی به غیر از عرب‌ها یک عالمه شهروند غیر بومی زندگی می‌کنند که آنها هم دست و پا شکسته انگلیسی بلدند.
وقتی نیاز پیدا می‌کنی به بیمارستان بروی ضرورت دانستن زبان انگلیسی برایت بیشتر از همه جا نمود پیدا می‌کند. یا وقتی تصادف پیش می‌آید، وقتی ماشین‌ات خراب می‌شود.
خارج، زیبایی‌هایی دارد و جاذبه‌هایی، ولی در کنارش مشکلات و مسایل خاص خودش راهم دارد.
این جا خبری از نان‌های باکیفیت و متنوع ایرانی و یا میوه‌های تازه و ارزان نیست؛ هرچه هست محصولات سردخانه‌ای است.
به یاد سخن هراکلیتوس افتادم که قرن‌ها پیش فرموده بود: آدمی به هرچه که نزدیک است از آن دور است…
امیدوارم کسانی که تجربه زندگی در خارج را داشته‌اند مشکلات و چالش‌های زندگی در غرب و شرق را به زیبایی بیان کنند تا عده‌ای فریب سراب را نخورند. به قول صائب:
برق را در خرمن مردم تماشا کرده است
آنکه پندارد که حال مردم دنیا خوش است
همان جمله معروف که اکنون زیاد تکرار می‌شود در مورد خارج صدق می‌کند:«هرگز باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید».
سرزمین پدری و مادری ما بهشتی است دیدنی با مردمانی سلحشور و مهربان؛ باید بود و آن را ساخت. ساختنی بهتر از خارجی که در رویاهایمان است و در باورهایی که از اطلاعات ناقص به وجود آمده است. تاکتابتی دیگر بدرود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...