رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۸
 • کد خبر : 3623
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آموزش‌وپرورش بعد از زلزله

التهابات و هیجانات زمین‌ لرزه‌ی کرمانشاه در حال فروکش کردن است و یا در چند روز آینده فروکش می‌کند و آنچه باقی می‌ماند مردم بی‌خانه، بی‌بیمارستان، بی‌مدرسه و پشته‌های خاکروبه‌ی بر‌جای مانده از زلزله است. در خوش‌بینانه‌ترین حالت اگر مسئولان به فکر مدارس ویران‌شده این استان باشند، بازسازی و تأمین فضای آموزشی در اولویت برنامه‌هایشان […]

التهابات و هیجانات زمین‌ لرزه‌ی کرمانشاه در حال فروکش کردن است و یا در چند روز آینده فروکش می‌کند و آنچه باقی می‌ماند مردم بی‌خانه، بی‌بیمارستان، بی‌مدرسه و پشته‌های خاکروبه‌ی بر‌جای مانده از زلزله است. در خوش‌بینانه‌ترین حالت اگر مسئولان به فکر مدارس ویران‌شده این استان باشند، بازسازی و تأمین فضای آموزشی در اولویت برنامه‌هایشان باشد آن‌وقت است که سیستم آموزشی بایستی با رویکرد جدید وارد عرصه تعلیم و تربیت شود؛ نظام آموزشی جدیدی که با حجم زیادی از ویرانی‌های فیزیکی و امکانات بربادرفته مواجه است؛ نظام آموزشیی که تعدادی از فرهنگیان خود را ازدست‌داده و یا دارای فرهنگیانی سرخورده از قهر طبیعت است و از همه مهم‌تر شروع به کار این نظام آموزشی جدید برای دانش‌آموزانی است که به نیابت از آنها شاید چند شاخه گل جایگزین شود و یا وجودشان تنها سایه‌ای از دانش آموزان قبل از زلزله باشد.
واقعیت این است که زلزله خرابی می‌آورد؛ بحران می‌آفریند و مرگ را به ارمغان می‌آورد؛ اما باور مرگ در قابوس زندگی از مباحث عمیق فلسفی است و تبیین آن به‌عنوان یکی از مراحل زندگی، نیاز به درک درست و منطقی دارد و تفهیم این واقعیت تلخ، آن‌هم براثر وقوع زمین‌لرزه برای دانش‌آموزانی که پشتوانه‌های مادی و معنوی‌شان (پدر، مادر و سرپرست خود) را در آن واحد ازدست‌داده‌اند به‌مراتب سخت‌تر و پیچیده‌تر از تمام معضلات و مسائل تعلیم و تربیت است.
لازم است در این بحران تعلیم و تربیتی، یادمان باشد جمعی از دانش آموزان این استان تا چند وقت پیش به دیوار ساختمان‌هایی تکیه داده بودند که گرمای وجود هم‌خانه‌ای‌هایشان به آنها شوق زندگی می‌داد. اما امروز نه‌تنها دیوار ساختمان‌ها، بلکه دیوارهای زندگی‌اشان آوار شده است، هم‌خانه‌ای‌هایشان بی‌صدا و آرزوهایشان شاید تنها تکرار ثانیه‌هایی قبل از زمین‌لرزه باشد…
یادمان باشد امروز در بین معلمان این استان، معلمانی هستند که دیگر توانایی سبز کردن را ندارند، از زخم‌هایی شاکی‌اند که درمانی ندارد و ادامه راه با این زخم‌ها برایشان سخت و دشوار است.
زمین را به یادآوریم که با آن‌همه عظمت، فریادش لرزه بر تن عالم و آدم انداخت؛ پس به فریادهای دانش‌آموزان و معلمان و حتی همه مردمان کرمانشاه حق بدهیم و احترام بگذاریم که دلگیر باشند…
یادمان باشد دفن کتب درسی دانش‌آموزان زیر خروارها آوار، غنیمتی است تا کتاب‌های جدید تدوین کنیم؛ کتاب‌هایی که دانش‌آموزان را فهمیده‌تر، مستقل‌تر، انسان‌دوست‌تر و اخلاقی‌تر بسازد.
می‌توانیم به دانش‌آموزان زلزله‌زده فارغ از نظام آموزشی متمرکز الزامی، درس صداقت و راستی بدهیم، یاد بدهیم دزدی یعنی درشت! نوشتن مشق‌ها برای پر کردن صفحات. یاد بدهیم دزدی کردن از تولیدکننده و کشاورز، سرطان‌زاست. البته که دانش آموزان فهمیدند گند دزدی مهندسین ناظر در زلزله چه بلای بر سرشان آورد!!
امروز در نبود کتب درسی، می‌توانیم رؤیاهای جدیدی در ذهن دانش‌آموزان این استان بپرورانیم؛ رؤیای باهم بودن، رویا ی همبستگی، رؤیایی که دیگر نژاد، ارتباطمان را پاره نکند؛ مذهب از یکدیگر جدایمان نسازد؛ سیاست بینمان دیوار نکشد و ثروت از ما طبقه نسازد و این‌ها چیزهای بودند که دانش‌آموزان در کتب درسی قبلی نخوانده بودند؛ اما در لرزش زمین به چشم خود دیدند مردمان این مملکت فارغ از هر قومیت و نژادی با تمام مذاهب و ثروت‌ها به‌دور از سیاست، به کمک آنها شتافتند.
نهایتاً آنکه به دانش‌آموزان زلزله‌زده کرمانشاه یاد بدهیم اگرچه از دست دادن گران‌بهاترین ذخایر زندگی می‌تواند سخت‌ترین آلام را بر روح و روان هر فردی تحمیل کند اما ماندن در حسرت از دست دادن آنها، فرصت‌های دیگر زندگی را می‌سوزاند. در دانش آموزان این باور را نهادینه کنیم که هنوز ریشه در خاک ‌دارند و ساقه‌هایشان می‌توانند سبزتر از همیشه از دل آوارها سر به افلاک بکشند تا به دور از هر حاشیه‌ای بر همگان ثابت شود که دانش‌آموزان این دیار سبز بودند، سبز خواهند شد و سبز خواهند ماند.

حیدر بایزیدی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...