رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۶
 • کد خبر : 3650
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اقدام ترامپ، صلح را در خاورمیانه تهدید می‌کند
واکنش علمای کردستان به تصمیم آمریکا؛

اقدام ترامپ، صلح را در خاورمیانه تهدید می‌کند

نمازگزاران سنندجی پس از اقامه نماز جمعه از مقابل مسجد جامع به سمت میدان انقلاب راهپیمایی کرده و با سر دادن شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل، اقدام رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناخت قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و تلاش برای انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس را محکوم […]

نمازگزاران سنندجی پس از اقامه نماز جمعه از مقابل مسجد جامع به سمت میدان انقلاب راهپیمایی کرده و با سر دادن شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل، اقدام رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناخت قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و تلاش برای انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس را محکوم کردند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه هفته گذشته، قدس را رسما به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت شناخت و گفت: «به این قطعیت رسیدم که باید سفارت آمریکا را از تل‌آویو به اورشلیم منتقل کنیم.»
بسیاری از کشورها با این اقدام ترامپ مخالفت کرده و موجی از اعتراض در سراسر اراضی فلسطین به راه افتاده است.
ائمه جمعه استان کردستان نیز در خطبه‌های نماز جمعه به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را اعلان جنگ علیه مسلمانان دانستند و تاکید کردند این اقدام تهدید علیه صلح در خاورمیانه است.
مسلمانان روش و منش پیامبر را الگو قرار دهند
امام جمعه موقت سنندج گفت: تصمیم “ترامپ” برای به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی “احمقانه” است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، ماموستا سیداحسن حسینی در خطبه‌های نماز جمعه تأکید کرد: باید تمام مسلمانان روش و منش پیامبرگرامی اسلام (ص) را الگوی زندگی خود قرار دهند.
وی با اشاره به تصمیم رئیس‌ جمهور آمریکا در به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی افزود: تصمیم ترامپ «احمقانه» است و صلح جهانی را تهدید می‌کند.
امام جمعه دهگلان نیز گفت: باید روحانیون و مسلمانان جهان اسلام در برابر گستاخی رئیس جمهور آمریکا درباره شهر قدس موضع بگیرند.
ماموستا یدالله محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم غاصب اسرائیل از سوی ترامپ اظهار داشت: مسجدالاقصی در قدس، قبله اول مسلمانان بوده و هر مسلمانی که در دفاع از قدس کوتاهی کند بویی از مسلمانیت نبرده است.
وی با تاکید بر اینکه قبله اول مسلمانان به مسلمانان خواهد رسید، عنوان کرد: دفاع از قبله اول مسلمانان عین دفاع از کعبه الله است.
ماموستا محمدی افزود: اگر حاکمان کشورهای اسلامی اعلام موضع نکنند بدانید که آنان خائن به تمام معنا هستند.
همچنین نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری، اقدام سخیف ترامپ را اعلام جنگ به همه مسلمانان دانست که باعث پشیمانی وی خواهد شد.
ماموستا فائق رستمی، در آیین اختتامیه کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، در تهران گفت: جهان اسلام بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت است و همه ما باید به آن التزام داشته باشیم.
وی افزود: دشمنان به دنبال به غارت کردن سرمایه‌ کشورهای اسلامی و از بین بردن زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی ما هستند و عمل سخیف رئیس جمهور آمریکا در انتقال پایتخت به بیت المقدس، اعلام جنگ علیه تمام مسلمانان است.
وی افزود: قدس، قبله اول مسلمانان است و خداوند از آن دفاع می کند؛ خداوند با درسی که به ارتش ابرهه داد، قطعا این بلا را به سر دشمنان نیز خواهد آورد؛ مردم شریف و علمای کردستان، این اقدام آمریکا را به شدت محکوم می کنند.
ماموستا رستمی، خاطرنشان کرد: خداوند متعال از مکه مکرمه محافظت فرمودند و سوره فیل را نیز در این زمینه نازل کرد و قطعاً از قدس شریف نیز که مرکز معنویت و مرکز تجمع انبیا و اولیای الهی است حمایت خواهد کرد.
وی بیان کرد: خون انسان ها باید در سراسر جهان از سوی همه مردم محترم شمرده شود؛ خداوند در قرآن کریم می فرماید که به بنی آدم کرامت بخشیدم، همچنین انسان را خلیفه خود در روی زمین معرفی می کند. عضو خبرگان رهبری، گفت: باید پیام رسول الله(ص) را جدی بگیریم که همه مسلمانان را به وحدت سوق داده است؛ نباید از دشمنان بترسیم؛ رسالت پیامبر ما رسالت تخصصی نبوده است و رسالتی عام برای همه بشریت است.
ماموستا سید احسن حسینی در دهگلان، سخنان ترامپ را احمقانه و نابودگر صلح جهانی عنوان کرد و افزود: ترامپ با این کار خود روند نابودی اسرائیل را کلید زد و قطعا با این اقدام ترامپ روز شمار مرگ رژیم صهیونیستی به شمارش افتاده است. ماموستا حسینی افزود: حماقت ترامپ از آغاز ریاست جمهوری وی در کاخ سفید شروع شده بود و با امضای انتقال مرکزیت یهود به بیت المقدس آمریکا و اسرائیل را با هم به نابودی نزدیک تر کرده است و این اقدام صلح جهانی را هم نقض می‌کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...