رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۶
 • کد خبر : 3650
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اقدام ترامپ، صلح را در خاورمیانه تهدید می‌کند
واکنش علمای کردستان به تصمیم آمریکا؛

اقدام ترامپ، صلح را در خاورمیانه تهدید می‌کند

نمازگزاران سنندجی پس از اقامه نماز جمعه از مقابل مسجد جامع به سمت میدان انقلاب راهپیمایی کرده و با سر دادن شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل، اقدام رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناخت قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و تلاش برای انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس را محکوم […]

نمازگزاران سنندجی پس از اقامه نماز جمعه از مقابل مسجد جامع به سمت میدان انقلاب راهپیمایی کرده و با سر دادن شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل، اقدام رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناخت قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و تلاش برای انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس را محکوم کردند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه هفته گذشته، قدس را رسما به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت شناخت و گفت: «به این قطعیت رسیدم که باید سفارت آمریکا را از تل‌آویو به اورشلیم منتقل کنیم.»
بسیاری از کشورها با این اقدام ترامپ مخالفت کرده و موجی از اعتراض در سراسر اراضی فلسطین به راه افتاده است.
ائمه جمعه استان کردستان نیز در خطبه‌های نماز جمعه به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را اعلان جنگ علیه مسلمانان دانستند و تاکید کردند این اقدام تهدید علیه صلح در خاورمیانه است.
مسلمانان روش و منش پیامبر را الگو قرار دهند
امام جمعه موقت سنندج گفت: تصمیم “ترامپ” برای به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی “احمقانه” است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، ماموستا سیداحسن حسینی در خطبه‌های نماز جمعه تأکید کرد: باید تمام مسلمانان روش و منش پیامبرگرامی اسلام (ص) را الگوی زندگی خود قرار دهند.
وی با اشاره به تصمیم رئیس‌ جمهور آمریکا در به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی افزود: تصمیم ترامپ «احمقانه» است و صلح جهانی را تهدید می‌کند.
امام جمعه دهگلان نیز گفت: باید روحانیون و مسلمانان جهان اسلام در برابر گستاخی رئیس جمهور آمریکا درباره شهر قدس موضع بگیرند.
ماموستا یدالله محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم غاصب اسرائیل از سوی ترامپ اظهار داشت: مسجدالاقصی در قدس، قبله اول مسلمانان بوده و هر مسلمانی که در دفاع از قدس کوتاهی کند بویی از مسلمانیت نبرده است.
وی با تاکید بر اینکه قبله اول مسلمانان به مسلمانان خواهد رسید، عنوان کرد: دفاع از قبله اول مسلمانان عین دفاع از کعبه الله است.
ماموستا محمدی افزود: اگر حاکمان کشورهای اسلامی اعلام موضع نکنند بدانید که آنان خائن به تمام معنا هستند.
همچنین نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری، اقدام سخیف ترامپ را اعلام جنگ به همه مسلمانان دانست که باعث پشیمانی وی خواهد شد.
ماموستا فائق رستمی، در آیین اختتامیه کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، در تهران گفت: جهان اسلام بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت است و همه ما باید به آن التزام داشته باشیم.
وی افزود: دشمنان به دنبال به غارت کردن سرمایه‌ کشورهای اسلامی و از بین بردن زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی ما هستند و عمل سخیف رئیس جمهور آمریکا در انتقال پایتخت به بیت المقدس، اعلام جنگ علیه تمام مسلمانان است.
وی افزود: قدس، قبله اول مسلمانان است و خداوند از آن دفاع می کند؛ خداوند با درسی که به ارتش ابرهه داد، قطعا این بلا را به سر دشمنان نیز خواهد آورد؛ مردم شریف و علمای کردستان، این اقدام آمریکا را به شدت محکوم می کنند.
ماموستا رستمی، خاطرنشان کرد: خداوند متعال از مکه مکرمه محافظت فرمودند و سوره فیل را نیز در این زمینه نازل کرد و قطعاً از قدس شریف نیز که مرکز معنویت و مرکز تجمع انبیا و اولیای الهی است حمایت خواهد کرد.
وی بیان کرد: خون انسان ها باید در سراسر جهان از سوی همه مردم محترم شمرده شود؛ خداوند در قرآن کریم می فرماید که به بنی آدم کرامت بخشیدم، همچنین انسان را خلیفه خود در روی زمین معرفی می کند. عضو خبرگان رهبری، گفت: باید پیام رسول الله(ص) را جدی بگیریم که همه مسلمانان را به وحدت سوق داده است؛ نباید از دشمنان بترسیم؛ رسالت پیامبر ما رسالت تخصصی نبوده است و رسالتی عام برای همه بشریت است.
ماموستا سید احسن حسینی در دهگلان، سخنان ترامپ را احمقانه و نابودگر صلح جهانی عنوان کرد و افزود: ترامپ با این کار خود روند نابودی اسرائیل را کلید زد و قطعا با این اقدام ترامپ روز شمار مرگ رژیم صهیونیستی به شمارش افتاده است. ماموستا حسینی افزود: حماقت ترامپ از آغاز ریاست جمهوری وی در کاخ سفید شروع شده بود و با امضای انتقال مرکزیت یهود به بیت المقدس آمریکا و اسرائیل را با هم به نابودی نزدیک تر کرده است و این اقدام صلح جهانی را هم نقض می‌کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...