رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
 • کد خبر : 3666
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نماینده مجلس ترکیه به علت کاربرد لفظ «کردستان» جریمه شد

عثمان بایدمیر نماینده شهر شانلی اورفا در مجلس ملی ترکیه و سخنگوی حزب دموکراتیک خلق ها به دلیل استفاده از لفظ «کردستان» در سخنرانی خود، به مدت دو روز از حضور در جلسات مجلس منع و به پرداخت ۱۲ هزار لیر ترک (معادل۳۲۰۰ دلار) جریمه شد. ایرنا به نقل از وبسایت اینترنتی سوزجو، نوشته است؛ […]

عثمان بایدمیر نماینده شهر شانلی اورفا در مجلس ملی ترکیه و سخنگوی حزب دموکراتیک خلق ها به دلیل استفاده از لفظ «کردستان» در سخنرانی خود، به مدت دو روز از حضور در جلسات مجلس منع و به پرداخت ۱۲ هزار لیر ترک (معادل۳۲۰۰ دلار) جریمه شد.

ایرنا به نقل از وبسایت اینترنتی سوزجو، نوشته است؛ بایدمیر در جلسه رسیدگی به بودجه سال ۲۰۱۸ در مجلس ترکیه در سخنرانی خود با به‌کار بردن کلمه «کردستان» در توصیف استان‌های کردنشین جنوب شرقی ترکیه به شدت مورد اعتراض و انتقاد نمایندگان حزب عدالت و توسعه قرار گرفت که در ادامه به همراه سایر نمایندگان عضو حزب دموکراتیک خلق‌ها مجبور به ترک مجلس شد.
عثمان بایدمیر در پاسخ به سوال معاون رییس مجلس مبنی بر این که «کردستان» کجاست؟ همچنان که دست بر روی قلب خود گذاشته بود، گفت: ‘کردستان اینجا است.’
در کشور ترکیه استان، شهر و منطقه جغرافیایی مشخصی به نام ‘کردستان’ وجود ندارد ولی برخی از نمایندگان مجلس برای توصیف مناطق کردنشین جنوب شرق ترکیه از عبارت ‘کردستان’ استفاده می‌کنند که استفاده از این کلمه همواره از سوی حاکمیت ترکیه به خصوص در مراجع رسمی حکومتی و نیز رسانه ها ممنوع اعلام شده است.
دولت ترکیه استفاده از کلمه ‘کردستان’ و عمومیت دادن به آن را به معنای قومگرایی و محملی برای جدایی طلبان تلقی کرده و ممنوعیت‌هایی رسمی و اغلب غیررسمی را به استناد قانون اساسی ترکیه برقرار کرده است.
سوزجو نوشت: معاون رییس مجلس ترکیه تصمیم گیری در مورد وضعیت بایدمیر را به رای نمایندگان گذاشت که در نهایت با تصویب اکثریت نمایندگان، عثمان بایدمیر از حضور در دو جلسه آتی مجلس منع و به پرداخت جریمه ۱۲ هزار لیر ترک معادل ۳۲۰۰ دلار محکوم شد.
به گزارش ایرنا، بایدمیر که به پیگیری موضوعات قومیتی و دامن زدن به تنش های قومی در داخل ترکیه و نیز حمایت از گروه تروریستی پ.ک.ک و جدایی طلبان متهم شده، ماه گذشته میلادی در شعبه چهارم دادگاه دیاربکر به تحمل ۱۷ ماه حبس محکوم شده است.
تعداد اعضای حزب دموکراتیک خلق های ترکیه(ح.د.پ) به عنوان سومین حزب بزرگ حاضر در مجلس این کشور در پی سلب عضویت فیگن یوکسک داغ، نورسل آیدوغان، فیصل ساری یلدیز و توقبا اوزتورک به ۵۵ نفر کاهش یافته است.
بایدمیر نیز با قطعی شدن احکام قضایی صادر شده علیه وی در آستانه اخراج از مجلس ترکیه و سلب نمایندگی اش قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...