رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
 • کد خبر : 3666
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نماینده مجلس ترکیه به علت کاربرد لفظ «کردستان» جریمه شد

عثمان بایدمیر نماینده شهر شانلی اورفا در مجلس ملی ترکیه و سخنگوی حزب دموکراتیک خلق ها به دلیل استفاده از لفظ «کردستان» در سخنرانی خود، به مدت دو روز از حضور در جلسات مجلس منع و به پرداخت ۱۲ هزار لیر ترک (معادل۳۲۰۰ دلار) جریمه شد. ایرنا به نقل از وبسایت اینترنتی سوزجو، نوشته است؛ […]

عثمان بایدمیر نماینده شهر شانلی اورفا در مجلس ملی ترکیه و سخنگوی حزب دموکراتیک خلق ها به دلیل استفاده از لفظ «کردستان» در سخنرانی خود، به مدت دو روز از حضور در جلسات مجلس منع و به پرداخت ۱۲ هزار لیر ترک (معادل۳۲۰۰ دلار) جریمه شد.

ایرنا به نقل از وبسایت اینترنتی سوزجو، نوشته است؛ بایدمیر در جلسه رسیدگی به بودجه سال ۲۰۱۸ در مجلس ترکیه در سخنرانی خود با به‌کار بردن کلمه «کردستان» در توصیف استان‌های کردنشین جنوب شرقی ترکیه به شدت مورد اعتراض و انتقاد نمایندگان حزب عدالت و توسعه قرار گرفت که در ادامه به همراه سایر نمایندگان عضو حزب دموکراتیک خلق‌ها مجبور به ترک مجلس شد.
عثمان بایدمیر در پاسخ به سوال معاون رییس مجلس مبنی بر این که «کردستان» کجاست؟ همچنان که دست بر روی قلب خود گذاشته بود، گفت: ‘کردستان اینجا است.’
در کشور ترکیه استان، شهر و منطقه جغرافیایی مشخصی به نام ‘کردستان’ وجود ندارد ولی برخی از نمایندگان مجلس برای توصیف مناطق کردنشین جنوب شرق ترکیه از عبارت ‘کردستان’ استفاده می‌کنند که استفاده از این کلمه همواره از سوی حاکمیت ترکیه به خصوص در مراجع رسمی حکومتی و نیز رسانه ها ممنوع اعلام شده است.
دولت ترکیه استفاده از کلمه ‘کردستان’ و عمومیت دادن به آن را به معنای قومگرایی و محملی برای جدایی طلبان تلقی کرده و ممنوعیت‌هایی رسمی و اغلب غیررسمی را به استناد قانون اساسی ترکیه برقرار کرده است.
سوزجو نوشت: معاون رییس مجلس ترکیه تصمیم گیری در مورد وضعیت بایدمیر را به رای نمایندگان گذاشت که در نهایت با تصویب اکثریت نمایندگان، عثمان بایدمیر از حضور در دو جلسه آتی مجلس منع و به پرداخت جریمه ۱۲ هزار لیر ترک معادل ۳۲۰۰ دلار محکوم شد.
به گزارش ایرنا، بایدمیر که به پیگیری موضوعات قومیتی و دامن زدن به تنش های قومی در داخل ترکیه و نیز حمایت از گروه تروریستی پ.ک.ک و جدایی طلبان متهم شده، ماه گذشته میلادی در شعبه چهارم دادگاه دیاربکر به تحمل ۱۷ ماه حبس محکوم شده است.
تعداد اعضای حزب دموکراتیک خلق های ترکیه(ح.د.پ) به عنوان سومین حزب بزرگ حاضر در مجلس این کشور در پی سلب عضویت فیگن یوکسک داغ، نورسل آیدوغان، فیصل ساری یلدیز و توقبا اوزتورک به ۵۵ نفر کاهش یافته است.
بایدمیر نیز با قطعی شدن احکام قضایی صادر شده علیه وی در آستانه اخراج از مجلس ترکیه و سلب نمایندگی اش قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...