رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰
 • کد خبر : 3669
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : پایانی بر رکود یک جشنواره
معرفی برترین‌های یازدهمین دوره جشنواره کشوری داستان بانه؛

پایانی بر رکود یک جشنواره

یازدهمین دوره جشنواره کشوری داستان بانه پس از سه روز کاری، با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد. با رای هیئت داوران در بخش کودک هستین یوسفی نویسنده داستان خه ونی شکلات از بانه، ویانا قزلچی نویسنده داستان سفر رویایی از بوکان، ئالا رضایی نویسنده سفر به کوهستان تاریک از بوکان، زهرا گلچینی نویسنده […]

یازدهمین دوره جشنواره کشوری داستان بانه پس از سه روز کاری، با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد.
با رای هیئت داوران در بخش کودک هستین یوسفی نویسنده داستان خه ونی شکلات از بانه، ویانا قزلچی نویسنده داستان سفر رویایی از بوکان، ئالا رضایی نویسنده سفر به کوهستان تاریک از بوکان، زهرا گلچینی نویسنده ده سه ل خودا از هرسین کرمانشاه ، شهرزاد لعل بذری نویسنده  آهن پاره ها  از مشهد و آریا عجمی نویسنده تنها بازمانده  با اهدای لوح تقدیر و تندیس جشنواره تجلیل شد.
در بخش مقالات برتر فارسی هم با رای هیئت داوران از  محمدرضا کلهر و جمیله معظمی و در بخش کردی از عمر محمدی و مصطفی ایلخانی زاده تقدیر و تجلیل شد.
با رای هیئت داوران این دوره از جشنواره داستان بانه از میان ۳۰ اثر بخش فارسی و ۳۰ اثر بخش کردی راه یافته به مرحله نهایی این جشنواره ۱۰ اثر در آیتم های تعیین شده به عنوان اثر برتر انتخاب شدند.
در بخش داستان برتر فارسی تندیس جشنواره و هدیه نقدی و لوح سپاس به افرا سرنایه نویسنده داستان فارمالاها به دلیل آیتم طرح و تکنیک روایت، غفور پیرزاد نویسنده داستان خساو به دلیل طرح و تکنیک، مصطفی میرزایی نویسنده روی برف می چسبد به دلیل فضاسازی خوب، نادر ساعیور نویسنده  و سروه مجیدی نویسنده داستان ره شنووسی بوشایی اهدا شد.
با رای هیئت داوران در بخش کردی هم کاوه عزیت خواه نویسنده ماسی سپی چاوره ش، صادق خالدی نویسنده دوا سه مای ژنه رال، کیومرث بلده نویسنده داستان زه‌ویبه‌ش وه‌گورز، بهاره ارشد ریاحی نویسنده ویلای فروشی برای مدت محدود به عنوان آثار برتر معرفی و تجلیل شدند.
دبیر اجرایی یازدهمین جشنواره کشوری داستان بانه هم در این مراسم گفت: این دوره از جشنواره با نامگذاری خیابانی به نام چیروک (داستان) آغاز بکار کرد و این می‌تواند زیرساخت روانی در جامعه در راستای دستیابی به اهداف برگزاری چنین رویداد فرهنگی باشد.
محمد صدیق کریمپور با بیان اینکه جشنواره داستان بانه پلی میان داستان نویسان کرد زبان و فارس زبان ایجاد کرده است، بیان کرد: ارسال هزار و ۶۷ اثر به این دوره از جشنواره نشان از موفقیت در اجرای این رویداد فرهنگی و ادبی است.
وی با بیان اینکه هنر می‌تواند بحران هویت را رفع کند، افزود: با برگزاری این جشنواره در سطح بین‌المللی بانه پایتخت داستان ایران خواهد شد.
یازدهمین جشنواره داستان بانه از روز سه شنبه و با حضور جمع زیادی از هنرمندان برجسته این حوزه در دو بخش کردی و فارسی آغاز شد و روز پنج شنبه نیز با برگزاری مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد.
در حاشیه جشنواره به همت شهرداری و شورای شهر بانه و با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان کوچه کتاب در شهرک توحید این شهر افتتاح شد.
حضور نویسندگانی چون عطا نهایی، کریم دافعی (ک.د.ئازاد)، دکتر محمدرضا کلهر، سروه مجیدی، مریم قاضی، زانا قاسمی فر و  … این جشنواره سه روزه را به کارگاهی آموزشی برای   مشتاقان و علاقه‌مندان به هنر داستان‌نویسی تبدیل کرد تا بانه همچنان کانون داستان‌نویسی در غرب کشور باقی بماند.
همچنین در مراسم پایانی از نماد دبیرخانه دائمی جشنواره داستان بانه رونمایی شد.
حضور مدیرکل جدید و بومی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان در جمع هنرمندان و نویسندگان با لباس کردی جلوه‌ای ویژه به این رخداد فرهنگی بخشید و زمینه دلگرمی و تشویق نویسندگان و هنرمندان را فراهم کرد؛ نویسندگانی که سختی راه و سرمای زمستانی پاییز را بر خود هموار کردند تا برگ دیگری از هنر در کردستان برای آیندگان در دیار مهربانی‌ها و زادگاه یونسی‌ها ثبت کنند.
یازدهمین دوره جشنواره کشوری داستان بانه به پایان رسید اما بدون شک پایان این جشنواره آغاز حرکتی نو برای خلق آثاری جدید خواهد بود تا کردستان بدان افتخار کند. با بودن مدیری از جنس همین مردم رسیدن کردستان به جایگاه هنری خود دور از انتظار نیست.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...