رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۷
 • کد خبر : 3674
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : منع تردد تانکرهای حامل مازوت
آیا امنیت به جاده‌های کردستان باز می‌گردد؟

منع تردد تانکرهای حامل مازوت

روژان: به دنبال بالا گرفتن انتقادات از جمله انتقاد هفته‌نامه روژان نسبت به افزایش تصادفات در محور سنندج مریوان به دلیل تردد تانکرهای سوخت، فرمانده پلیس راه کردستان از اعمال محدودیت تردد این تانکرها در جاده مریوان سنندج خبر داد. به گفته سرهنگ گوهری، روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ دستگاه تانکر حامل سوخت در جاده‌های ارتباطی […]

روژان: به دنبال بالا گرفتن انتقادات از جمله انتقاد هفته‌نامه روژان نسبت به افزایش تصادفات در محور سنندج مریوان به دلیل تردد تانکرهای سوخت، فرمانده پلیس راه کردستان از اعمال محدودیت تردد این تانکرها در جاده مریوان سنندج خبر داد.
به گفته سرهنگ گوهری، روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ دستگاه تانکر حامل سوخت در جاده‌های ارتباطی این استان تردد می کنند که تصمیم گرفته شد برای جلوگیری از حوادث رانندگی، تردد این تانکرها از ساعت ۴ بعدازظهر تا ۷ صبح هر روز، در محور سنندج ـ مریوان ممنوع شود.
در هشت ماه گذشته از سال جاری شاهد وقوع ۱۹ فقره تصادف رانندگی تانکرهای حامل سوخت عراقی در جاده های استان بودیم که در بسیاری از موارد، محموله سوختی این تانکرهای کشنده وارد محیط زیست و سطح جاده ها شده و مشکلاتی ایجاد کرده است.
ابراهیم رسولی‌ تحلیل‌گر مسائل سیاسی در این یاره می‌گوید: اگر چه این ممنوعیت یک گام روبه جلو محسوب می‌شود اما اعلام نشده که این محدودیت برای چه مدتی است.
برای کاهش تصادفات و جلوگیری از آلوده شدن رودخانه‌های کردستان به دلیل سقوط تانکرهای سوخت به دره‌ها، نیاز به اقداماتی مانند ساخت آزادراه است زیرا مسیر سنندج مریوان یکی از شاه‌راه های اصلی تجاری شمال به جنوب است.
کمتر هفته‌ای است که خبری از سقوط یکی از صدها تانکر سوختی که در جاده‌های کردستان تردد می‌کنند به داخل یکی از رودخانه‌های این استان منتشر نشود. محیط زیست که هیچ، امنیت جانی کسانی که در این جاده‌ها در حرکت هستند نیز هر لحظه در خطر است.
بر اساس آمارهای فرمانداری مریوان درسال ۱۳۹۴ روزانه حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ تانکر عراقی در مسیرهای مختلف استان کردستان تردد می‌کنند که با توجه به وضعیت نامناسب جاده‌های استان، وضعیت نگران کننده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...