رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
 • کد خبر : 3677
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : هدف بانک‌ها باید گره‌گشایی از تولید باشد

استاندار کردستان از بانک‌های استان خواست با هدف گره‌گشایی از تولید و ایجاد اشتغال، با واحدهای تولیدی تعامل و همکاری کنند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با بیان این مطلب گفت: با توجه به وضعیت تولید و اشتغال در کشور و بخصوص در […]

استاندار کردستان از بانک‌های استان خواست با هدف گره‌گشایی از تولید و ایجاد اشتغال، با واحدهای تولیدی تعامل و همکاری کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با بیان این مطلب گفت: با توجه به وضعیت تولید و اشتغال در کشور و بخصوص در استان کردستان لازم است بانک‌ها با دیده اغماض در پرداخت تسهیلات به واحدهای دارای مشکل بنگرند.
وی با بیان اینکه هم اکنون واحدهای تولیدی زیادی در استان نیازمند دریافت تسهیلات برای ادامه حیات خود هستند ادامه داد: اگر بانک‌ها بخواهد بر اساس آیین‌نامه‌ها و نگرش سخت گیرانه به قانون عمل کنند کار تولید همچنان بر همان روال گذشته خواهد بود.
مرادنیا اضافه کرد: بانک‌ها بخوبی مشتریان خود را می شناسند و اگر می‌دانند کارگاهی به دنبال ادامه کار و تداوم تولید است همه تلاش خود برای کمک و بهبود شرایط آن به کار بگیرند.
استاندار کردستان با بیان اینکه نگرش اصلی بانک ها به مشتریان و تولید کنندگان باید نگاه گره‌گشایی و رفع موانع باشد افزود: خیلی از مسایل تولید کنندگان نیاز به طرح در کارگروه ندارود و با تعامل میان مدیران قابل حل است و من نیز همین انتظار را از مدیران اجرایی و بانک ها دارم.
وی ادامه داد: ایجاد اشتغال در حال حاضر مهمترین نیاز استان است وب همین اساس بانک ها تولیدکنندگان را درگیر مسایل بروکراسی نکنند.
استاندار کردستان در جلسه شوراى هماهنگى مدیریت بحران استان، نیز گفت: وضعیت حاد استان کرمانشاه پس از زلزله، موجب شد تا کردستان در حاشیه قرار بگیرد و به مشکلات ایجاد شده در استان ما توجه نشود.
وى افزود: در زلزله اخیر ۴ هزار و ١۴ واحد مسکونى در کردستان خسارت دید که یک هزار و ١٧۶ واحد شهرى و ٢ هزار و ٨٣٨ واحد روستایى هستند و از این تعداد ٢ هزار و ٨٠٠ واحد نیازمند تعمیر و یک هزار و ٢١۴ واحد نیازمند بازسازى کامل هستند.
استاندار کردستان تاکید کرد: خسارات وارده به کردستان در پى زلزله‌هاى اخیر به حدى است که استان ما هم به خدمات و تسهیلاتى که براى کرمانشاه مصوب شده، نیاز دارد.
مرادنیا در ادامه از مجموعه مدیریت بحران استان خواست، با جدیت هرچه بیشتر تلاش کنند تا توان مدیریت بحران ارتقا پیدا کند و براى رسیدن به این هدف، با توجه به اینکه تجهیز استان از محل اعتبارات استانى میسر نیست، لازم است اعتبارات مورد نیاز از وزارتخانه هاى مربوطه تامین شود.
وى همچنین خواستار نظارت و دقت هرچه بیشتر بر ساخت و سازها شد و افزود: با توجه به اینکه کردستان در مسیر گسل سنندج – سرجان قرار دارد باید در راستاى تسریع مقاوم سازى خانه هاى روستایى اقدام شود.
اگر مدیران به وظایف خودعمل می‌کردند
استاندار کردستان در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه نیز اظهار کرد: همه در مقابل عقب‌ماندگی‌های استان مسئولیت دارند و بر همین اساس ضروری است مدیران با کار و تلاش مضاعف و جهادی برای پر کردن شکاف‌های توسعه‌ای تلاش کنند.
وی حضور قرارگاه پیشرفت و سازندگی سپاه برای محرومیت‌زدایی از روستاهای کردستان را امری مبارک اعلام کرد و افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بویژه قرارگاه سازندگی به کمک دولت آمده‌اند و یاری‌رسان دولت برای توسعه روستاها در بخش‌های مختلف هستند.
مرادنیا به عرصه آمدن سپاه برای سرعت گرفتن روند توسعه و محرومیت زدایی از روستاها را نشان کم کاری مدیران در گذشته دانست و تاکید کرد: اگر مدیران در قبال امورات و وظایف خود به درستی و با توان کار می کردند هم اکنون وضعیت استان به گونه دیگری بود.
استاندار کردستان مدیران را به حضور بیشتر در وزارتخانه‌های مربوطه برای پیگیری مسایل استان فراخواند و گفت: مدیران حداقل یک روز در هفته را به حضور در وزارتخانه‌ها اختصاص دهند و با ارائه آمار و ارقام گویا مسئولان را مجاب به کمک کنند.
وی مشکلات استان را به پرهیز از بی تفاوتی توصیه کرد و ادامه داد: در شرایط امروز کردستان بی تفاوتی گناهی بزرگ است و باید کار و تلاش مضاعف در این دولت برای منطقه انجام شود.
مرادنیا وجود بوروکراسی و فرآیند دست و پاگیر اداری را از معظلات استان برشمرد و اضافه کرد: مدیران نباید خیلی خود را درگیر پیچ و خم‌ها و راهروهای تو در توی اداری کنند بلکه لازم است ضمن پایبندی به قانون با همراهی دستگاه های نظارتی راه حل‌های مناسب برای اجرای درست امور پیدا کنند.
وی یادآور شد: هم اکنون نوعی بیگانگی در نگرش دستگاه‌ها به هم وجود دارد که ضروری است این نوع نگرش حذف و دستگاه‌ها با هم افزایی به فکر توسعه کردستان باشند.
استاندار کردستان یکی از دلایل موفقیت جهاد در اوایل انقلاب را گیر نکردن در مسایل بروکراسی دانست و از مدیران خواست از ریسک پذیری و خطر کردن نهراسند.
مرادنیا سپاه را مجموعه‌ای توانمند و دارای امکانات خاص برای کمک به توسعه دانست و گفت: یقین دارم اقدامات سپاه در قالب قرارگاه پیشرفت و سازندگی برای رفع محرومیت موفق و به نتیجه مطلوب خواهد رسید.
قرارگاه پیشرفت و سازندگی سپاه قرار است در ۳۰۰ روستای استان کردستان در شهرستان‌های بیجار و سروآباد طرح محرومیت‌زدایی را در بخش‌های عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اجرا کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...