رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
 • کد خبر : 3677
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : هدف بانک‌ها باید گره‌گشایی از تولید باشد

استاندار کردستان از بانک‌های استان خواست با هدف گره‌گشایی از تولید و ایجاد اشتغال، با واحدهای تولیدی تعامل و همکاری کنند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با بیان این مطلب گفت: با توجه به وضعیت تولید و اشتغال در کشور و بخصوص در […]

استاندار کردستان از بانک‌های استان خواست با هدف گره‌گشایی از تولید و ایجاد اشتغال، با واحدهای تولیدی تعامل و همکاری کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با بیان این مطلب گفت: با توجه به وضعیت تولید و اشتغال در کشور و بخصوص در استان کردستان لازم است بانک‌ها با دیده اغماض در پرداخت تسهیلات به واحدهای دارای مشکل بنگرند.
وی با بیان اینکه هم اکنون واحدهای تولیدی زیادی در استان نیازمند دریافت تسهیلات برای ادامه حیات خود هستند ادامه داد: اگر بانک‌ها بخواهد بر اساس آیین‌نامه‌ها و نگرش سخت گیرانه به قانون عمل کنند کار تولید همچنان بر همان روال گذشته خواهد بود.
مرادنیا اضافه کرد: بانک‌ها بخوبی مشتریان خود را می شناسند و اگر می‌دانند کارگاهی به دنبال ادامه کار و تداوم تولید است همه تلاش خود برای کمک و بهبود شرایط آن به کار بگیرند.
استاندار کردستان با بیان اینکه نگرش اصلی بانک ها به مشتریان و تولید کنندگان باید نگاه گره‌گشایی و رفع موانع باشد افزود: خیلی از مسایل تولید کنندگان نیاز به طرح در کارگروه ندارود و با تعامل میان مدیران قابل حل است و من نیز همین انتظار را از مدیران اجرایی و بانک ها دارم.
وی ادامه داد: ایجاد اشتغال در حال حاضر مهمترین نیاز استان است وب همین اساس بانک ها تولیدکنندگان را درگیر مسایل بروکراسی نکنند.
استاندار کردستان در جلسه شوراى هماهنگى مدیریت بحران استان، نیز گفت: وضعیت حاد استان کرمانشاه پس از زلزله، موجب شد تا کردستان در حاشیه قرار بگیرد و به مشکلات ایجاد شده در استان ما توجه نشود.
وى افزود: در زلزله اخیر ۴ هزار و ١۴ واحد مسکونى در کردستان خسارت دید که یک هزار و ١٧۶ واحد شهرى و ٢ هزار و ٨٣٨ واحد روستایى هستند و از این تعداد ٢ هزار و ٨٠٠ واحد نیازمند تعمیر و یک هزار و ٢١۴ واحد نیازمند بازسازى کامل هستند.
استاندار کردستان تاکید کرد: خسارات وارده به کردستان در پى زلزله‌هاى اخیر به حدى است که استان ما هم به خدمات و تسهیلاتى که براى کرمانشاه مصوب شده، نیاز دارد.
مرادنیا در ادامه از مجموعه مدیریت بحران استان خواست، با جدیت هرچه بیشتر تلاش کنند تا توان مدیریت بحران ارتقا پیدا کند و براى رسیدن به این هدف، با توجه به اینکه تجهیز استان از محل اعتبارات استانى میسر نیست، لازم است اعتبارات مورد نیاز از وزارتخانه هاى مربوطه تامین شود.
وى همچنین خواستار نظارت و دقت هرچه بیشتر بر ساخت و سازها شد و افزود: با توجه به اینکه کردستان در مسیر گسل سنندج – سرجان قرار دارد باید در راستاى تسریع مقاوم سازى خانه هاى روستایى اقدام شود.
اگر مدیران به وظایف خودعمل می‌کردند
استاندار کردستان در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه نیز اظهار کرد: همه در مقابل عقب‌ماندگی‌های استان مسئولیت دارند و بر همین اساس ضروری است مدیران با کار و تلاش مضاعف و جهادی برای پر کردن شکاف‌های توسعه‌ای تلاش کنند.
وی حضور قرارگاه پیشرفت و سازندگی سپاه برای محرومیت‌زدایی از روستاهای کردستان را امری مبارک اعلام کرد و افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بویژه قرارگاه سازندگی به کمک دولت آمده‌اند و یاری‌رسان دولت برای توسعه روستاها در بخش‌های مختلف هستند.
مرادنیا به عرصه آمدن سپاه برای سرعت گرفتن روند توسعه و محرومیت زدایی از روستاها را نشان کم کاری مدیران در گذشته دانست و تاکید کرد: اگر مدیران در قبال امورات و وظایف خود به درستی و با توان کار می کردند هم اکنون وضعیت استان به گونه دیگری بود.
استاندار کردستان مدیران را به حضور بیشتر در وزارتخانه‌های مربوطه برای پیگیری مسایل استان فراخواند و گفت: مدیران حداقل یک روز در هفته را به حضور در وزارتخانه‌ها اختصاص دهند و با ارائه آمار و ارقام گویا مسئولان را مجاب به کمک کنند.
وی مشکلات استان را به پرهیز از بی تفاوتی توصیه کرد و ادامه داد: در شرایط امروز کردستان بی تفاوتی گناهی بزرگ است و باید کار و تلاش مضاعف در این دولت برای منطقه انجام شود.
مرادنیا وجود بوروکراسی و فرآیند دست و پاگیر اداری را از معظلات استان برشمرد و اضافه کرد: مدیران نباید خیلی خود را درگیر پیچ و خم‌ها و راهروهای تو در توی اداری کنند بلکه لازم است ضمن پایبندی به قانون با همراهی دستگاه های نظارتی راه حل‌های مناسب برای اجرای درست امور پیدا کنند.
وی یادآور شد: هم اکنون نوعی بیگانگی در نگرش دستگاه‌ها به هم وجود دارد که ضروری است این نوع نگرش حذف و دستگاه‌ها با هم افزایی به فکر توسعه کردستان باشند.
استاندار کردستان یکی از دلایل موفقیت جهاد در اوایل انقلاب را گیر نکردن در مسایل بروکراسی دانست و از مدیران خواست از ریسک پذیری و خطر کردن نهراسند.
مرادنیا سپاه را مجموعه‌ای توانمند و دارای امکانات خاص برای کمک به توسعه دانست و گفت: یقین دارم اقدامات سپاه در قالب قرارگاه پیشرفت و سازندگی برای رفع محرومیت موفق و به نتیجه مطلوب خواهد رسید.
قرارگاه پیشرفت و سازندگی سپاه قرار است در ۳۰۰ روستای استان کردستان در شهرستان‌های بیجار و سروآباد طرح محرومیت‌زدایی را در بخش‌های عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اجرا کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...