رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۹
 • کد خبر : 3684
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : «هۆرە»؛ مادر آوازها، تصنیف‌ها و ترانه‌ها
اولین جشنواره منطقه‌ای هوره و سیاچه‌مانه در کامیاران برگزار شد؛

«هۆرە»؛ مادر آوازها، تصنیف‌ها و ترانه‌ها

اولین جشنواره منطقه‌ای هوره و سیاچه‌مانه شامگاه چهارشنبه با حضور جمعی از هنرمندان و نام‌آوران موسیقی کردستان، مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانهای کردستان و کرمانشاه، رییس حوزه هنری استان های کردستان و کرمانشاه، مدیران کل تبلیغات اسلامی و پست کردستان در کامیاران برگزارشد. در این جشنواره سرپرست فرمانداری کامیاران با بیان اینکه این […]

اولین جشنواره منطقه‌ای هوره و سیاچه‌مانه شامگاه چهارشنبه با حضور جمعی از هنرمندان و نام‌آوران موسیقی کردستان، مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانهای کردستان و کرمانشاه، رییس حوزه هنری استان های کردستان و کرمانشاه، مدیران کل تبلیغات اسلامی و پست کردستان در کامیاران برگزارشد.
در این جشنواره سرپرست فرمانداری کامیاران با بیان اینکه این شهرستان از نظر موسیقی بسیار غنی است، گفت: یکی از نمادهای فرهنگی هر منطقه زبان، پوشش و موسیقی آنها است.
جمال ارشدی افزود: ما به‌وسیله نمادهای فرهنگی می‌توانیم در ارتباط با بازتولید مناسبات و تحکیم بنیانهای اجتماعی بحث کنیم.
وی بر حفظ هویت اصلی منطقه تاکید کرد و افزود: در دنیای مدرن فقط بحث توسعه اقتصادی و فرهنگی مطرح نیست و یکی از مباحث مهم توسعه فرهنگی است.
فرماندار کامیاران افزود: درصدد تدوین تقویم فرهنگی کامیاران هستیم و از دیگر برنامه‌های ما در سال جاری برگزاری جشنواره موسیقی کردی و کتاب سال کردی است.
هوره، با روح و جان انسان آمیخته است
هنرمند، کارگردان و نویسنده تئاتر کشور در این مراسم اظهار داشت: “هوره” ساد‌ه‌ترین، ابتدایی‌ترین و اصیل‌ترین گونه موسیقی و از زیباترین و کهن‌ترین جلوه‌های هنری و موسیقی بوده و با روح و جان انسان آمیخته است.
قطب‌الدین صادقی هوره را دارای سه سرچشمه دانست و افزود: محققان آغاز «هوره» را زمان اهورا مزدا می‌دانند که این نوا در واقع ندای حق‌طلبی بوده و برگرفته از نام اهورا به معنی خدایان است.
وی گفت: در سرایش «هوره» کلمات به نرمی و به آرامی بر زبان جاری شده و داغ، درد، غریبی و شکوه از روزگار را نهفته در لابه لای خود به ذهن شنونده می‌بخشند.
صادقی تصریح کرد: هوره نوا و آوازی متفاوت از بزم و رزم بوده و مبنای آن رقص و پایکوبی نیست و طوری خوانده می‌شود که معنی در آن مفهوم خود را از دست داده و در واقع اصالت این آواز کهن در نحوه گفتن آن است نه در کلماتی که بر زبان آوازخوان آن می‌آید.
وی از مسئولان برگزاری اینگونه جشنواره‌های زیبا قدردانی کرد.
موسیقی هورامان بیش از ۲۰ هزار سال قدمت دارد
نویسنده کتاب موسیقی هورامان هم در این جشنواره گفت: به واسطه هنرمندان خود باید هنرهای مختلف به ویژه موسیقی را معرفی کنیم.
مهدی احمدی با بیان اینکه سرچشمه موسیقی کردی در هورامان است، بیان کرد: قدمت موسیقی هورامان به بیش از ۲۰ هزار سال پیش بر می‌گردد و این مهم در نشستی موزیسین‌های مطرح دنیا در مسکو در سال ۲۰۱۵ به اثبات رسید.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه سوئد فرکانس صدای عثمان هورامی را آنالیز کردند، بیان کرد: سال‌های سال افرادی که موسیقی منطقه ما را می شناختند عنوان می کردند موسیقی هورامی دو،سه نت است که این آنالیز نشان داد این نوع موسیقی دو اکتاو وسعت دارد.
در این جشنواره از تمبر یادبود یادبود جشنواره و تابلوی دبیرخانه دائمی جشنواره موسیقی هوره در کامیاران توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و جمع دیگری از مسئولان استانی و شهرستانی رونمایی شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...