رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۷
 • کد خبر : 3691
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تجلیل از «طاهر یارویسی» استاد موسیقی مقامی تنبور

جمعی از اهالی فرهنگ و هنر به دعوت انجمن مردمی تجلیل از مفاخر و هنرمندان کردستان (مؤسسه تروسکه ی فرهنگی) با حضور در شهر گهواره منطقه یارسان دالاهو در منزل استاد طاهر یارویسی، از اساتید پیشکسوت موسیقی مقامی تنبور ایران، نوازنده و سازنده این ساز کهن و مقدس از خدمات چندین دهه وی در عرصه […]

جمعی از اهالی فرهنگ و هنر به دعوت انجمن مردمی تجلیل از مفاخر و هنرمندان کردستان (مؤسسه تروسکه ی فرهنگی) با حضور در شهر گهواره منطقه یارسان دالاهو در منزل استاد طاهر یارویسی، از اساتید پیشکسوت موسیقی مقامی تنبور ایران، نوازنده و سازنده این ساز کهن و مقدس از خدمات چندین دهه وی در عرصه هنر، موسیقی و عرفان تجلیل کردند.
به گزارش روابط عمومی انجمن جمعی از فعالان فرهنگ و هنر، در این مراسم که تعدادی از اساتید و اهالی فرهنگ و هنر و ادب مناطق کردنشین کشور مانند: سنندج، پاوه و جوانرود و هنرمندانی از همدان و یزد حضور داشتند عضو هیئت مدیره انجمن تجلیل از مفاخر کردستان (موسسه تروسکه ی سنه‌ی فرهنگی) به روند شکل‌گیری و اهداف این انجمن پرداخت و گفت: بیش از ۱۵ سال از فعالیت این انجمن می‌گذرد که فقط توسط ادیبان، هنرمندان و فعالان فرهنگی کشور به ویژه استان کردستان اداره می‌شود و وابستگی به هیچ حزب و گروه و جریانی نداشته و ندارد چون اعتقاد داریم فرهنگ زیربنای توسعه است.
یحیی صمدی، افزود: متاسفانه به هنرمندان و اهالی فرهنگ توجه درخور و بهای لازم داده نمی‌شود و ما ضمن دیدار با این هنرمندان، قدردان سال‌ها فعالیت و خدمت آنها هستیم و سعی می کنیم بخشی از مشکلات آنها را با همراهی مدیران و مسؤلان نهادهای مرتبط برطرف کنیم.
وی خواستار تداوم اینگونه برنامه‌ها شد و ابراز امیدواری کرد در آینده نیز برگزاری چنین مراسمی برای احترام و قدردانی از هنرمندان استان و رفع موانع و مشکلاتی که دارند گسترش یابد. وی پیشنهاد داد توسط ادارات مرتبط مانند: فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری کرمانشاه برای پاسداشت و بهره‌گیری از گنجینه‌ای مانند استاد طاهر یارویسی همایش ویژه‌ای با حضور اساتید برجسته کشور و منطقه برگزار شود.
استاد طاهر یارویسی متولد ۱۳۱۹ شهر گهواره در شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه است و نوازنده و سازنده تنبور است.
استاد طاهر یارویسی نواختن تنبور را از سن ۱۲ سالگی شروع کرد و از همان سنین اولیه مشغول فراگیری آواهای مقامی این ساز نزد استاد چنگیز فرمانی بود. اولین و تاثیر گذارترین استاد او، سید ولی حسینی است که از نوادر نوازندگان عصر خود بود. استاد بیرخان ( الو بیرخان) از اساتید بنام منطقه زرده (دالاهو) نیز از جمله استادان وی بوده‌است. یارویسی هنر ساختن تنبور را در محضر استاد چنگیز فرمانی فراگرفته و شاگردان بسیاری در تهران، کرمانشاهان، منطقه گوران، کردستان و دیگر شهرهای کشور تعلیم داده است.
وی زندگی بسیار ساده‌ای دارد و بسیار مهربان و مهمان‌نواز است تمام و عمر و زندگی خود را وقف خوانندگی و نوازندگی مقام‌های تنبور کرده و امروز از مهم‌ترین مراجع موسیقی مقامی تنبور محسوب می‌شود.
ضرورت دارد برای سالهای پایانی عمرش که متاسفانه بیماری امان او را بریده، خدمات ویژه‌ای درنظر گرفته و جهت استفاده از تجربه و هنری که سالها برای آن رنج کشیده برنامه و اقدامی شایسته برگزار شود.
این استاد با همراهی دیگر هنرمندان منطقه و اساتید این حوزه توانسته در مدت فعالیت خود بیش از ۷۰ مقام اصیل کردی را که در ۷۰۰ سال گذشته سینه به سینه توسط مردان حق نقل شده را حفظ و از نابودی جلوگیری کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.