رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۵
 • کد خبر : 3699
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ذبح اعتماد کوردها به اصلاحات

اصلاحات یک مدل پذیرفته شده در مناسبات سیاسی دنیای امروز است و ریشه در پذیرش تکثر و تنوع هویتهای فکری، عقیدتی و نژادی دارد؛ این مدل در اصل برای حذف انحصارطلبی در نظام قدرت، مطلق‌نگری در اعتقادات و خشونت در تعقیب هدف بنیان‌گذاری شد و ماحصل هزاران سال تجربه تقابل بشر در عرصه نظام قدرت […]

اصلاحات یک مدل پذیرفته شده در مناسبات سیاسی دنیای امروز است و ریشه در پذیرش تکثر و تنوع هویتهای فکری، عقیدتی و نژادی دارد؛ این مدل در اصل برای حذف انحصارطلبی در نظام قدرت، مطلق‌نگری در اعتقادات و خشونت در تعقیب هدف بنیان‌گذاری شد و ماحصل هزاران سال تجربه تقابل بشر در عرصه نظام قدرت است که افق‌ها حکایت از غلبه این رویکرد بر سایر مدل‌های سیاسی دارد.
جهان اول با بهره‌گیری از اصلاحات توانست از دیکتاتوریت حکومتی و غیر حکومتی عبور نموده و فضای تقابل را به تفاهم تبدیل کرده و جابجایی قدرت در این کشورها بدون تنش صورت می‌گیرد.
نخستین حرکات عملی اصلاح‌طلبانه در ایران بر می‌گردد به انتخابات ریاست جمهوری سال ۷۶ که بعد از پیروزی جناح چپ در این رقابت چهره‌های سیاسی اقدام به تشکیل نهادهای مدنی و حزبی نموده و به تبع آن حوزه مطبوعات وارد فاز نوینی از تنوع و تکثر شد و فضای سیاسی کشور حال و هوای جدیدی به خود گرفت.
در این زمان احزاب اصلی اصلاح‌طلب با محور قرار دادن شعار دفاع از حقوق اقلیت‌ها در استان‌های اقلیت نشین کشور اقدام به فعال نمودن شعب استانی نموده و توانستند بخش عظیمی از گرایشات سیاسی و لایه‌های اجتماعی را در راستای برنامه‌های خویش بسیج نمایند. در این شرایط ملت کورد به علت سرخوردگی‌های سیاسی قبل از اصلاحات و اعتماد به این روند، استقبال عظیمی از آن نموده و با تمام توان به میدان حمایت از اصلاحات آمدند تا جایی که دیگر هیچ صدای سیاسی غیر اطلاح طلبانه به گوش این مردم نمی‌رسید و در اتنخابات مجلس ششم و ریاست جمهوری دور دوم اصلاحات با ریختن آرای بالا به صندوق کاندیداهای این گرایش آنها را با درصد بالایی به پیروزی رساندند.
اما بعد از این حمایت کوردها از اصلاحات، هیچ نشانه‌ای از تغییر در شرایط سیاسی و روند توسعه کردستان مشاهده نشد و مناسبات بر مدار قبلی خود می‌چرخید و تعامل کورد با اصلاحات یک طرفه بود و تنها سران این جنبش بودند که از حمایت کورد استفاده می‌کردند.
مردم کورد از اصلاحات توقع داشتند تا جناح غالب زمینه حضور سازمان یافته و تاثیر گذار آنها در معادله قدرت را فراهم نمایند نه حضور تشریفاتی و یک طرفه، اما این جناح دچار توهم محبوبیت و بیماری دونکیشوتیسم شده بود و خیال می‌نمود که در هر شرایطی کورد به آنها اعتماد می‌کند و این امر سبب پایان یافتن اعتماد و سوختن کارتهای سیاسی و کوپن‌های حمایت کورد از روند شد.
دولت و مجلس اصلاحات به جای تلاش در راستای تغییر ساختار قدرت به نفع مردم از طریق ایجاد تغییرات در قوانین و تحول در نگرش به مطالبات این ملت سرگرم تقسیم غنایم در بین لایه‌های حزبی خود بود و کوچکترین گامی در حوزه اقلیت‌ها انجام نداد و در یک کلام بر اثر سرمستی ناشی از پیروزی، عقلانیت و اخلاق را فراموش کرد.
علت دوم ناامیدی کورد از اصلاحات برمی‌گردد به کارکرد نامناسب فعالین اصلاح‌طلب کورد که به جای کوشش در راستای تعریف جایگاه برای مطالبات ملت خود و ایجاد فاز نوین در گفتمان سیاسی برای قدرتمند کردن کورد در کلان قدرت ایران به فکر به دست آوردن مقام و کسب رانت‌های گوناگون بودند که در این حوزه هم به علت بریدن از مردم نتوانستند موفق شده و جایگاه خود را در میان مرد نیز از دست دادند.
برای اثبات این ادعا می‌توان به رویگردانی مردم از این افراد در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شوراهای شهر استناد نمود که چگونه کوردها اصولگرایان و افراد مستقل را به جای آنها انتخاب کردند. سند دوم برای اثبات این ادعا بی تفاوتی مردم در قبال رد صلاحیت کاندیداهای اصلاح‌طلب در انتخابات مجلس و شوراهای شهر است زیرا حذف این افراد کوچکترین انتقاد و اعتراض مردمی در پی نداشت. سند دیگر عدم استقبال مردم از برنامه‌ها و میتینگ‌های انتخاباتی آنان می‌باشد و تمام مراسمات‌شان خالی از حضور مردم بود.
بعد از پایان عصر تسلط اصولگرایان و از دست رفتن مقبولیت این جناح و گرم شدن بازار اعتدال‌گرایی چهره‌های فعال اصلاح‌طلب کورد، باز هم سعی در فتح خاکریزهای قدرت نمودند اما به علت نداشتن اعتبار سیاسی در میان مردم باز هم ناموفقیت قرین احوالشان شد.
رای کوردها به روحانی ریشه در تفاوت تئوریک جریان جدید داشت نه ریشه در مقبولیت فعالین ستاد تبلیغاتی وی در مناطق کوردنشین؛ اگر غیر این بود چرا در انتخابات مجلس و شوراهای شهر کاندیداهای مورد حمایت این افراد نتوانستند رای لازم برای پیروزی را کسب کنند.
اکنون بر استاندار کوردستان به عنوان نماینده عالی دولت در استان واجب است تا در حوزه توزیع مناسب و پست‌های مدیریتی مصلحت استان را در نظر داشته باشد نه مصلحت‌سنجی ناشی از ادعا و شانتاژ افراد «در ستادی».

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...