رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰
 • کد خبر : 3701
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گروسی: پرونده‌های مربوط به نزاع در دادگستری بالاست
تشکیل ستادی برای افزایش آستانه تحمل جامعه

گروسی: پرونده‌های مربوط به نزاع در دادگستری بالاست

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان با اشاره به اینکه آستانه تحمل مردم پایین آمده و در این راستا متولیان امر فرهنگی و افراد صلح‌دوست یک ستاد باعنوان «ستاد ملی صبر» تشکیل داده‌اند، گفت: این ستاد با هدف ترویج فرهنگ صلح و سازش و ارتقای کارآمدی دستگاه قضا در حل و فصل منازعات، قرار است در سطح […]

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان با اشاره به اینکه آستانه تحمل مردم پایین آمده و در این راستا متولیان امر فرهنگی و افراد صلح‌دوست یک ستاد باعنوان «ستاد ملی صبر» تشکیل داده‌اند، گفت: این ستاد با هدف ترویج فرهنگ صلح و سازش و ارتقای کارآمدی دستگاه قضا در حل و فصل منازعات، قرار است در سطح استان‌ها نیز تشکیل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دادگستری استان کردستان، علی‌اکبر گروسی با اشاره به اینکه متاسفانه در استان کردستان پرونده‌های مربوط به نزاع بالاست افزود: به واسطه پاره‌ای از مسائل در سطح جامعه شهری و حتی روستایی آستانه تحمل مردم پایین آمده و این امر، منجر به خشونت و درگیری‌هایی می‌شود که گاها مشکلات زیادی به دنبال دارد.
وی برنامه‌ریزی درست در زمینه ایجاد اشتغال و تامین معیشت مردم را از مهم‌ترین نیازهای امروز جامعه دانست و افزود: اگر در این راستا به درستی عمل شود قطعا در زمینه آسیب‌های اجتماعی و پرونده‌های قضایی با کاهش مواجه خواهیم بود.
گروسی ایجاد همفکری در راستای فرهنگ‌سازی در زمینه صلح و سازی را مورد تاکید قرار داد و گفت: با توجه به اینکه استان کردستان استان فرهنگی است قطعا در پیشبرد اهداف این ستاد تاثیر بسزایی خواهد داشت. گروسی گفت: جامعه منتظر این است که فرد مجرم مجازات شود، درحالیکه خیلی از قتل‌ها، ناگهانی و به صورت انی است. وی این را هم گفت که برخی از آسیب‌های اجتماعی در جامعه امروز ما ناشی از عملکرد بد دستگاه‌ها و نهادها است؛ از این رو باید هر کدام از ما روی عملکرد خود تجدید نظر کنیم.
دادستان مرکز استان کردستان نیز با بیان اینکه در بحث صلح و سازش اقدامات خوبی در سالهای اخیر انجام گرفته است، گفت: حدود ۱۷ مورد طی این چند سال رضایت گرفته‌ایم و مانع از قصاص شده‌ایم.
اکبر جوهری گفت: آمار پرونده‌های توهین و درگیری در کردستان بالا است. به دلایل عدیده فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و غیره آستانه تحمل مردم کم بوده و می‌طلبد مردم پای کار بیایند و در این مسیر نقش شهرداری، صدا و سیما و دستگاه‌های فرهنگی بی‌بدیل است.
رئیس پلیس پیشگیری انتظامی کردستان هم با اشاره به اهمیت بررسی دلایل پایین‌آمدن آستانه صبر در جامعه گفت: قشر عظمیمی از جوانان استان به دلیل نبود زیرساخت‌های اشتغال بیکار هستند و همین بیکاری زمینه و بستر آسیب‌های اجتماعی را فراهم ساخته است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.