رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶
 • الأحد ۹ جماد ثاني ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 25 February

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰
 • کد خبر : 3701
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گروسی: پرونده‌های مربوط به نزاع در دادگستری بالاست
تشکیل ستادی برای افزایش آستانه تحمل جامعه

گروسی: پرونده‌های مربوط به نزاع در دادگستری بالاست

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان با اشاره به اینکه آستانه تحمل مردم پایین آمده و در این راستا متولیان امر فرهنگی و افراد صلح‌دوست یک ستاد باعنوان «ستاد ملی صبر» تشکیل داده‌اند، گفت: این ستاد با هدف ترویج فرهنگ صلح و سازش و ارتقای کارآمدی دستگاه قضا در حل و فصل منازعات، قرار است در سطح […]

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان با اشاره به اینکه آستانه تحمل مردم پایین آمده و در این راستا متولیان امر فرهنگی و افراد صلح‌دوست یک ستاد باعنوان «ستاد ملی صبر» تشکیل داده‌اند، گفت: این ستاد با هدف ترویج فرهنگ صلح و سازش و ارتقای کارآمدی دستگاه قضا در حل و فصل منازعات، قرار است در سطح استان‌ها نیز تشکیل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دادگستری استان کردستان، علی‌اکبر گروسی با اشاره به اینکه متاسفانه در استان کردستان پرونده‌های مربوط به نزاع بالاست افزود: به واسطه پاره‌ای از مسائل در سطح جامعه شهری و حتی روستایی آستانه تحمل مردم پایین آمده و این امر، منجر به خشونت و درگیری‌هایی می‌شود که گاها مشکلات زیادی به دنبال دارد.
وی برنامه‌ریزی درست در زمینه ایجاد اشتغال و تامین معیشت مردم را از مهم‌ترین نیازهای امروز جامعه دانست و افزود: اگر در این راستا به درستی عمل شود قطعا در زمینه آسیب‌های اجتماعی و پرونده‌های قضایی با کاهش مواجه خواهیم بود.
گروسی ایجاد همفکری در راستای فرهنگ‌سازی در زمینه صلح و سازی را مورد تاکید قرار داد و گفت: با توجه به اینکه استان کردستان استان فرهنگی است قطعا در پیشبرد اهداف این ستاد تاثیر بسزایی خواهد داشت. گروسی گفت: جامعه منتظر این است که فرد مجرم مجازات شود، درحالیکه خیلی از قتل‌ها، ناگهانی و به صورت انی است. وی این را هم گفت که برخی از آسیب‌های اجتماعی در جامعه امروز ما ناشی از عملکرد بد دستگاه‌ها و نهادها است؛ از این رو باید هر کدام از ما روی عملکرد خود تجدید نظر کنیم.
دادستان مرکز استان کردستان نیز با بیان اینکه در بحث صلح و سازش اقدامات خوبی در سالهای اخیر انجام گرفته است، گفت: حدود ۱۷ مورد طی این چند سال رضایت گرفته‌ایم و مانع از قصاص شده‌ایم.
اکبر جوهری گفت: آمار پرونده‌های توهین و درگیری در کردستان بالا است. به دلایل عدیده فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و غیره آستانه تحمل مردم کم بوده و می‌طلبد مردم پای کار بیایند و در این مسیر نقش شهرداری، صدا و سیما و دستگاه‌های فرهنگی بی‌بدیل است.
رئیس پلیس پیشگیری انتظامی کردستان هم با اشاره به اهمیت بررسی دلایل پایین‌آمدن آستانه صبر در جامعه گفت: قشر عظمیمی از جوانان استان به دلیل نبود زیرساخت‌های اشتغال بیکار هستند و همین بیکاری زمینه و بستر آسیب‌های اجتماعی را فراهم ساخته است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

اینک وقت جبران است

هفته‌ی گذشته در جریان برگزاری جشنواره رسانه‌ای ابوذر، فرصتی دست داد تا پای صحبت‌های استاندار کردستان بنشینم؛ هرچند صحبت‌ها کوتاه و حول محور رسانه بود و مجال پرداختن به موضوعات دیگر اندک؛ اما در همین فرصت کوتاه آنچه استاندارد و دیگر سخنرانان بر آن تاکید داشتند ضرورت سرمایه‌گذاری برای توسعه استان بود و اگر صحبتی هم از رسانه به میان آمد از بابت ایجابیِ استفاده از آن برای کمک به حل مشکلات استان مانند: بیکاری، ناهنجاری‌های اجتماعی و در نهایت شتاب بخشیدن به روند توسعه برای جبران عقب‌ماندگی‌های کردستان بود. واقعیت امر این است کردستان در مقایسه با سایر استان‌ها آمار بیکاری بیشتری دارد و با روند فعلی کار در دستگاه‌های دولتی امیدی به رفع آن نیست و تنها حرکتی جهادی می‌تواند این خلاء را پر کند و کردستان را به جایگاه واقعی خود برساند. افزایش روز افزون بیکاری، اعتیاد و طلاق به عنوان چالش عمده در مسیر توسعه استان خودنمایی می‌کنند و آنچه در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم صرفا ارایه‌ی آمارهای ساختگی و برگزاری جلسات تشریفاتی با موضوعاتی تکراری از سوی متولیان امر بوده و اگر هم تصمیماتی گرفته شده فاقد اراده برای پیگیری بوده است. اگر واقعا خواهان تحول در جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی هستیم؛ راهی جز افزایش ظرفیت‌های اجرایی، البته در کنار آن قاطعیت در پیگیری و به انجام رساندن آن و مهمتر از همه احترام به ارباب رجوع و مشارکت دادن توده‌های مردم در تصمیم گیری‌ها نداریم. امید به توسعه در شرایط فعلی از آنجا ناشی می‌شود که استاندار به صراحت اعلام کرد که فارغ از گرایشات سیاسی، به دنبال حل نابسامانی‌های اقتصادی است؛ نابسامانی‌هایی که می‌توان آنرا ریشه عقب‌ماندگی‌های استان دانست. شاید موضوع گرانی و تورم در همه جای ایران یکسان باشد اما برای ساکنان کردستان که بیکاری بیشتری دارد و درآمد سرانه پایین تری؛ قطعاً این گرانی‌ها کمرشکن‌تر است. حال باید دید مدیر ارشد استان هارمونی موزون در عوامل تاثیرگذار در توسعه را چگونه ایجاد می‌کنند؟ بدون شک اصلاح ساختار اداری و ایجاد حس مسئولیت بین نمایندگان و نخبگان در درجه نخست قرار دارد، تا زمانی که خود مردم احساس مسئولیت نکنند و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی پا پیش نگذارند هرگونه اقدام، ولو از سوی بالاترین مقام اجرایی هم که باشد صرفا در حد شعار باقی خواهد ماند... نگاهی به سخنرانی‌ها و موضع‌گیری‌های استاندار کردستان در دو ماه گذشته نشان می‌دهد که ایشان به خوبی بر مشکلات کردستان و شرایط محیطی و استعدادهای آن اشراف دارند و دردها را هم خوب تشخیص داده‌اند. حال باید دید آیا توان لازم برای به زانو درآوردن غول بروکراسی را دارند؟ آیا در جذب سرمایه‌گذار و توسعه اقتصادی استان موفق خواهند شد؟ بدون شک پاسخ به این سوالات در شکل‌گیری یک اراده جمعی نهفته است. امید که نخبگان و اهل علم و فرهنگ به ویژه مدیرانی که دغدغه خدمت دارند از این فرصت (وجود یک استاندار بومی) برای جبران عقب‌ماندگی‌های کردستان نهایت استفاده را ببرند. هژیر الله‌ مرادی