رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰
 • کد خبر : 3701
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گروسی: پرونده‌های مربوط به نزاع در دادگستری بالاست
تشکیل ستادی برای افزایش آستانه تحمل جامعه

گروسی: پرونده‌های مربوط به نزاع در دادگستری بالاست

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان با اشاره به اینکه آستانه تحمل مردم پایین آمده و در این راستا متولیان امر فرهنگی و افراد صلح‌دوست یک ستاد باعنوان «ستاد ملی صبر» تشکیل داده‌اند، گفت: این ستاد با هدف ترویج فرهنگ صلح و سازش و ارتقای کارآمدی دستگاه قضا در حل و فصل منازعات، قرار است در سطح […]

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان با اشاره به اینکه آستانه تحمل مردم پایین آمده و در این راستا متولیان امر فرهنگی و افراد صلح‌دوست یک ستاد باعنوان «ستاد ملی صبر» تشکیل داده‌اند، گفت: این ستاد با هدف ترویج فرهنگ صلح و سازش و ارتقای کارآمدی دستگاه قضا در حل و فصل منازعات، قرار است در سطح استان‌ها نیز تشکیل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دادگستری استان کردستان، علی‌اکبر گروسی با اشاره به اینکه متاسفانه در استان کردستان پرونده‌های مربوط به نزاع بالاست افزود: به واسطه پاره‌ای از مسائل در سطح جامعه شهری و حتی روستایی آستانه تحمل مردم پایین آمده و این امر، منجر به خشونت و درگیری‌هایی می‌شود که گاها مشکلات زیادی به دنبال دارد.
وی برنامه‌ریزی درست در زمینه ایجاد اشتغال و تامین معیشت مردم را از مهم‌ترین نیازهای امروز جامعه دانست و افزود: اگر در این راستا به درستی عمل شود قطعا در زمینه آسیب‌های اجتماعی و پرونده‌های قضایی با کاهش مواجه خواهیم بود.
گروسی ایجاد همفکری در راستای فرهنگ‌سازی در زمینه صلح و سازی را مورد تاکید قرار داد و گفت: با توجه به اینکه استان کردستان استان فرهنگی است قطعا در پیشبرد اهداف این ستاد تاثیر بسزایی خواهد داشت. گروسی گفت: جامعه منتظر این است که فرد مجرم مجازات شود، درحالیکه خیلی از قتل‌ها، ناگهانی و به صورت انی است. وی این را هم گفت که برخی از آسیب‌های اجتماعی در جامعه امروز ما ناشی از عملکرد بد دستگاه‌ها و نهادها است؛ از این رو باید هر کدام از ما روی عملکرد خود تجدید نظر کنیم.
دادستان مرکز استان کردستان نیز با بیان اینکه در بحث صلح و سازش اقدامات خوبی در سالهای اخیر انجام گرفته است، گفت: حدود ۱۷ مورد طی این چند سال رضایت گرفته‌ایم و مانع از قصاص شده‌ایم.
اکبر جوهری گفت: آمار پرونده‌های توهین و درگیری در کردستان بالا است. به دلایل عدیده فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و غیره آستانه تحمل مردم کم بوده و می‌طلبد مردم پای کار بیایند و در این مسیر نقش شهرداری، صدا و سیما و دستگاه‌های فرهنگی بی‌بدیل است.
رئیس پلیس پیشگیری انتظامی کردستان هم با اشاره به اهمیت بررسی دلایل پایین‌آمدن آستانه صبر در جامعه گفت: قشر عظمیمی از جوانان استان به دلیل نبود زیرساخت‌های اشتغال بیکار هستند و همین بیکاری زمینه و بستر آسیب‌های اجتماعی را فراهم ساخته است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...