رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰
 • کد خبر : 3701
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گروسی: پرونده‌های مربوط به نزاع در دادگستری بالاست
تشکیل ستادی برای افزایش آستانه تحمل جامعه

گروسی: پرونده‌های مربوط به نزاع در دادگستری بالاست

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان با اشاره به اینکه آستانه تحمل مردم پایین آمده و در این راستا متولیان امر فرهنگی و افراد صلح‌دوست یک ستاد باعنوان «ستاد ملی صبر» تشکیل داده‌اند، گفت: این ستاد با هدف ترویج فرهنگ صلح و سازش و ارتقای کارآمدی دستگاه قضا در حل و فصل منازعات، قرار است در سطح […]

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان با اشاره به اینکه آستانه تحمل مردم پایین آمده و در این راستا متولیان امر فرهنگی و افراد صلح‌دوست یک ستاد باعنوان «ستاد ملی صبر» تشکیل داده‌اند، گفت: این ستاد با هدف ترویج فرهنگ صلح و سازش و ارتقای کارآمدی دستگاه قضا در حل و فصل منازعات، قرار است در سطح استان‌ها نیز تشکیل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دادگستری استان کردستان، علی‌اکبر گروسی با اشاره به اینکه متاسفانه در استان کردستان پرونده‌های مربوط به نزاع بالاست افزود: به واسطه پاره‌ای از مسائل در سطح جامعه شهری و حتی روستایی آستانه تحمل مردم پایین آمده و این امر، منجر به خشونت و درگیری‌هایی می‌شود که گاها مشکلات زیادی به دنبال دارد.
وی برنامه‌ریزی درست در زمینه ایجاد اشتغال و تامین معیشت مردم را از مهم‌ترین نیازهای امروز جامعه دانست و افزود: اگر در این راستا به درستی عمل شود قطعا در زمینه آسیب‌های اجتماعی و پرونده‌های قضایی با کاهش مواجه خواهیم بود.
گروسی ایجاد همفکری در راستای فرهنگ‌سازی در زمینه صلح و سازی را مورد تاکید قرار داد و گفت: با توجه به اینکه استان کردستان استان فرهنگی است قطعا در پیشبرد اهداف این ستاد تاثیر بسزایی خواهد داشت. گروسی گفت: جامعه منتظر این است که فرد مجرم مجازات شود، درحالیکه خیلی از قتل‌ها، ناگهانی و به صورت انی است. وی این را هم گفت که برخی از آسیب‌های اجتماعی در جامعه امروز ما ناشی از عملکرد بد دستگاه‌ها و نهادها است؛ از این رو باید هر کدام از ما روی عملکرد خود تجدید نظر کنیم.
دادستان مرکز استان کردستان نیز با بیان اینکه در بحث صلح و سازش اقدامات خوبی در سالهای اخیر انجام گرفته است، گفت: حدود ۱۷ مورد طی این چند سال رضایت گرفته‌ایم و مانع از قصاص شده‌ایم.
اکبر جوهری گفت: آمار پرونده‌های توهین و درگیری در کردستان بالا است. به دلایل عدیده فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و غیره آستانه تحمل مردم کم بوده و می‌طلبد مردم پای کار بیایند و در این مسیر نقش شهرداری، صدا و سیما و دستگاه‌های فرهنگی بی‌بدیل است.
رئیس پلیس پیشگیری انتظامی کردستان هم با اشاره به اهمیت بررسی دلایل پایین‌آمدن آستانه صبر در جامعه گفت: قشر عظمیمی از جوانان استان به دلیل نبود زیرساخت‌های اشتغال بیکار هستند و همین بیکاری زمینه و بستر آسیب‌های اجتماعی را فراهم ساخته است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...