رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶
 • الأحد ۹ جماد ثاني ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 25 February

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲
 • کد خبر : 3704
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اقتصاد مقاومتی راهکار اصلی توسعه کردستان است
فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان:

اقتصاد مقاومتی راهکار اصلی توسعه کردستان است

فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان با اشاره به شاخص‌های توسعه گفت: در حال حاضر وضعیت استان کردستان در شاخص‌های مختلف توسعه واقعا نگران کننده و مایه تاسف است. به گزارش خبرنگار ما، سردار محمدحسین رجبی در مراسم تقدیر از برترین‌های اردوهای جهادی و اقتصاد مقاومتی استان کردستان بر تلاش و جدیت مدیران ادارات و سازمان […]

فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان با اشاره به شاخص‌های توسعه گفت: در حال حاضر وضعیت استان کردستان در شاخص‌های مختلف توسعه واقعا نگران کننده و مایه تاسف است.
به گزارش خبرنگار ما، سردار محمدحسین رجبی در مراسم تقدیر از برترین‌های اردوهای جهادی و اقتصاد مقاومتی استان کردستان بر تلاش و جدیت مدیران ادارات و سازمان های دولتی صورت برای ارتقای شاخص‌های توسعه تاکید کرد.
وی بر ضرورت تجدید نظر در مناسبات کاری و روند امور اجرایی برای رهایی از پیچیدگی‌های بوروکراسی تاکید کرد و با بیان اینکه دولت به تنهایی نمی تواند تمامی مشکلات استان کردستان را رفع کرده و این استان را به توسعه برساند، بیان کرد: باید همه ادارات و سازمان‌ها، بخش خصوصی و خود مردم نیز دست به دست هم داده و برای توسعه کردستان تلاش کنند. وی گفت: سپاه امنیت هر گونه سرمایه گذاری را حتی در مرزی ترین نقطه استان کردستان تضمین کرده و سرمایه گذاران هیچ گونه تردیدی در این زمینه نداشته باشند و با خیال آسوده در استان سرمایه گذاری کنند. فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان توجه به اقتصاد مقاومتی و حرکت در این مسیر را یکی از راهکارهای اصلی برای توسعه در کردستان دانست و افزود: متاسفانه امروز یک مشکل اصلی ما این است که به جای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی بیشتر شعار می‌دهیم و این واقعا جای اشکال دارد. وی به برگزاری اردوهای جهادی اشاره کرد و اظهار داشت: برگزاری اردوهای جهادی باید از سوی مدیران و مسئولان از جمله مسئولان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مورد توجه قرار گیرد. در این مراسم از برترین های حوزه اردوهای جهادی استان کردستان از جمله روسای دانشگاه ها، دانشحویان و همچنین ادارات و سازمان های دولتی همکار تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

اینک وقت جبران است

هفته‌ی گذشته در جریان برگزاری جشنواره رسانه‌ای ابوذر، فرصتی دست داد تا پای صحبت‌های استاندار کردستان بنشینم؛ هرچند صحبت‌ها کوتاه و حول محور رسانه بود و مجال پرداختن به موضوعات دیگر اندک؛ اما در همین فرصت کوتاه آنچه استاندارد و دیگر سخنرانان بر آن تاکید داشتند ضرورت سرمایه‌گذاری برای توسعه استان بود و اگر صحبتی هم از رسانه به میان آمد از بابت ایجابیِ استفاده از آن برای کمک به حل مشکلات استان مانند: بیکاری، ناهنجاری‌های اجتماعی و در نهایت شتاب بخشیدن به روند توسعه برای جبران عقب‌ماندگی‌های کردستان بود. واقعیت امر این است کردستان در مقایسه با سایر استان‌ها آمار بیکاری بیشتری دارد و با روند فعلی کار در دستگاه‌های دولتی امیدی به رفع آن نیست و تنها حرکتی جهادی می‌تواند این خلاء را پر کند و کردستان را به جایگاه واقعی خود برساند. افزایش روز افزون بیکاری، اعتیاد و طلاق به عنوان چالش عمده در مسیر توسعه استان خودنمایی می‌کنند و آنچه در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم صرفا ارایه‌ی آمارهای ساختگی و برگزاری جلسات تشریفاتی با موضوعاتی تکراری از سوی متولیان امر بوده و اگر هم تصمیماتی گرفته شده فاقد اراده برای پیگیری بوده است. اگر واقعا خواهان تحول در جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی هستیم؛ راهی جز افزایش ظرفیت‌های اجرایی، البته در کنار آن قاطعیت در پیگیری و به انجام رساندن آن و مهمتر از همه احترام به ارباب رجوع و مشارکت دادن توده‌های مردم در تصمیم گیری‌ها نداریم. امید به توسعه در شرایط فعلی از آنجا ناشی می‌شود که استاندار به صراحت اعلام کرد که فارغ از گرایشات سیاسی، به دنبال حل نابسامانی‌های اقتصادی است؛ نابسامانی‌هایی که می‌توان آنرا ریشه عقب‌ماندگی‌های استان دانست. شاید موضوع گرانی و تورم در همه جای ایران یکسان باشد اما برای ساکنان کردستان که بیکاری بیشتری دارد و درآمد سرانه پایین تری؛ قطعاً این گرانی‌ها کمرشکن‌تر است. حال باید دید مدیر ارشد استان هارمونی موزون در عوامل تاثیرگذار در توسعه را چگونه ایجاد می‌کنند؟ بدون شک اصلاح ساختار اداری و ایجاد حس مسئولیت بین نمایندگان و نخبگان در درجه نخست قرار دارد، تا زمانی که خود مردم احساس مسئولیت نکنند و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی پا پیش نگذارند هرگونه اقدام، ولو از سوی بالاترین مقام اجرایی هم که باشد صرفا در حد شعار باقی خواهد ماند... نگاهی به سخنرانی‌ها و موضع‌گیری‌های استاندار کردستان در دو ماه گذشته نشان می‌دهد که ایشان به خوبی بر مشکلات کردستان و شرایط محیطی و استعدادهای آن اشراف دارند و دردها را هم خوب تشخیص داده‌اند. حال باید دید آیا توان لازم برای به زانو درآوردن غول بروکراسی را دارند؟ آیا در جذب سرمایه‌گذار و توسعه اقتصادی استان موفق خواهند شد؟ بدون شک پاسخ به این سوالات در شکل‌گیری یک اراده جمعی نهفته است. امید که نخبگان و اهل علم و فرهنگ به ویژه مدیرانی که دغدغه خدمت دارند از این فرصت (وجود یک استاندار بومی) برای جبران عقب‌ماندگی‌های کردستان نهایت استفاده را ببرند. هژیر الله‌ مرادی