رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
 • کد خبر : 3706
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : افزایش قیمت‌ها ویارانه

در تمامی کشورهای جهان همیشه دو قشر مرفه و فقیر کنار همدیگر وبا کمال امنیت و آرامش زندگی می‌نمایند و از وضعیت زندگی همدیگر آگاهی دارند و فقرا به نوعی در خدمت قشر مرفه هستند. ادیان الهی برای با کم کردن فاصله طبقاتی و تامین زندگی فقرا برنامه‌های تکمیلی در قالب واجبات، محرمات، مستحبات و […]

در تمامی کشورهای جهان همیشه دو قشر مرفه و فقیر کنار همدیگر وبا کمال امنیت و آرامش زندگی می‌نمایند و از وضعیت زندگی همدیگر آگاهی دارند و فقرا به نوعی در خدمت قشر مرفه هستند. ادیان الهی برای با کم کردن فاصله طبقاتی و تامین زندگی فقرا برنامه‌های تکمیلی در قالب واجبات، محرمات، مستحبات و توصیه‌های اخلاقی دارند. مکاتب نیز برنامه‌هایی تحت عناوین عدالت اجتماعی به منظور رفاه حال نیازمندان و مستمندان اعمال می‌کنند و نظام‌های حکومتی نیز در قالب بودجه‌های سالانه و تصویب قوانین، ضمن ایجاد نهادهای پشتیبان از فقرا گام‌هایی در راستای کم نمودن فاصله طبقاتی دارند. (مورد مذکور در ارتباط با ادیان الهی نیز مصداق دارد.)
اسلام، ملاک برتری مسلمانان نسبت به همدیگر را تنها (تقوی الهی) می‌داند و خداوند می‌فرماید مسلمانان هیچ‌گونه برتری بر همدیگر ندارند و در جای دیگر مسلمانان را برادر یکدیگر خطاب نموده است و در خصوص آگاهی از وضعیت و احوال از هم می‌فرماید «اگر مسلمانی شبی را صبح کند و از اوضاع واحوال برادر مسلمان خود (همسایه) خبر نداشته باشد مسلمان نیست».
با بعثت پیامبر اسلام (ص) مباحث جدیدی در روابط مسلمین تحت عناوین خمس، زکات و فطریه به منظور کاهش فاصله‌ی طبقاتی زندگی فقرا و اغنیا به مطرح شد و فقرا شریک زندگی اغنیا در مناسبات جدید شدند.
نظام حکومتی ایران که مبتنی بر آموزه‌های دین مبین اسلام می‌باشد جهت کاهش فاصله زندگی فقرا و اغنیا ضمن تاسیس نهادهای همانند: کمیته امداد – سازمان بهزیستی – بنیاد مستضعفان وغیره جهت کمک به نیازمندان، برنامه‌های عدالت اجتماعی خاصی در قالب بودجه‌های سالانه و برنامه‌های توسعه‌ای میان مدت، کوتاه مدت و بلندمدت تصویب و به مرحله اجرا درآورد.
متاسفانه به علت تورم شدید و رکودهای اقتصادی، برنامه‌های مذکور در دست‌یابی به اهداف پیش‌بینی شده نه تنها توفیق چندانی نداشت بلکه باعث افزایش فاصله طبقاتی نیز شد.
قریب ۲۰ سال پیش برنامه عدالت اجتماعی با اولویت استفاده کنندگان از منابع طبیعی به تناسب بهره‌مندی افراد از حامل‌های انرژی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. در سال ۱۳۸۸ برنامه یارانه‌ها که در ادوار گذشته به تصویب رسیده بود به مرحله اجرا درآمد. در این نوشتار ضمن بررسی وضعیت قیمت‌ حامل‌های انرژی در سال ۱۳۸۸ نسبت به سال ۱۳۹۶ در پروسه زمانی ۸ ساله پرداخته می‌شود.
در مرحله اجرا پرداخت یارانه‌ها مبلغ ۴۰۰۰۰۰ ریال به تمامی ملت ایران در خصوص آزادسازی قیمت‌های حامل‌های انرژی اختصاص پیدا کرد و به فاصله چند روزه موضوع آزادسازی قیمت نان نیز به موضوع اضافه شد. در آن زمان قیمت هر قرص نان ۹۰۰ ریال بود و مبلغ ۵۵۰۰۰ ریال به مبلغ پرداختی اضافه شد، یعنی به هر فرد ۴۵۵۰۰۰ ریال اختصاص داده شد.
با تصویب و اجرای قانون یارانه، قیمت بنزین در ۲ قیمت ۴۰۰۰ ریالی جهت تمامی استفاده کنندگان و ۶۰۰۰ ریالی به کسانی که مازاد بر سهمیه مصرف داشتند (اغنیا) عملیاتی گردید. بعد از مدت کوتاهی موضوع یکسان‌سازی قیمت بنزین تصویب و اجرا شد و قیمت ۱۰۰۰۰ ریالی، اجرائی گردید. با افزایش قیمت بنزین مایحتاج عمومی مردم افزایش چند برابری پیدا کرد و قیمت دیگر حامل‌ها نیز افزایش یافت و عملاً قانون یارانه‌ها اهداف خود را از دست داد و دولت با درآمد سرشاری روبرو شد.
در قانون هدف‌مندی یارانه‌ها، سهم کلیه بخش‌ها لحاظ گردید، از قبیل سهم تولید و یارانه صنعت؛ ولی در عمل و برابر اعلام مسئولین مربوطه سهم واحدهایی که بایستی از افزایش قیمت‌ها در راستای توانمندی اقتصاد استفاده گردد، اقدام در خور توجهی انجام نگرفت. برابر اعلام کارشناسان بانک مرکزی، قدرت یارانه پرداختی سال ۸۸ به مردم کمتر از یک سوم رسیده است (یعنی کمتر از پانزده هزار تومان).
با توجه به مطالب ذکر شده واتصال وگره‌زدن موضوع یارانه‌ها توسط دولت‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به حامل‌های انرژی و مبنا قرار گرفتن یارانه‌ها جهت پرداخت هزینه‌های آب، برق، گاز، بنزین و نان و افزایش چند برابری قیمت حامل‌های انرژی و قیمت نان در وضعیت کنونی یارانه‌ها جوابگوی هزینه‌های زندگی مردم نمی‌باشد و مردم جهت تامین زندگی روزمره خود دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند. یارانه پرداختی توسط دولت به مردم در وضعیت فعلی نه تنها کمک‌حال مخارج مردم نیست بلکه باعث شده که مردم برای پرداخت بهای مصرفی آب، برق، گاز و تلفن دچار عسر و حرج شوند؛ به‌طوری که تعداد زیادی از اقشار آسیب‌پذیر به منظور تامین قوت اولیه خود، کارت‌های یارانه خود را در نانوایی‌ها به گروه می‌گذراند تا بتوانند قوت خود و عائله تحت تکفل را تامین کنند.
دولت یازدهم و دوازدهم با افزایش قیمت حامل‌های انرژی که باعث افزایش قیمت چندبرابری مایحتاج عمومی مردم شد، عرصه را بر مردم در ادامه زندگی سخت نمود و به تعبیر بهتری دولت با دست بردن در جیب‌ مردم هزینه‌های خود را تامین می‌نماید واگر به فلسفه اعلامی مسئولین وقت در ارتباط با یارانه‌ها توجه کنیم، پرداخت یارانه به افراد در راستای استفاده بهینه و عدالت در مصرف برابر کارشناسی بود؛ در حالیکه با افزایش چند برابری قیمت‌ها به تبع بایستی یارانه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کردند. دولت می‌تواند با کاهش ۱۰درصد هزینه‌های جاری خود زندگی مستمندان و فقرا را با پرداخت یارانه به هر فرد از اعضاء خانواده فقراء به مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۸ نجات دهد.
امید است دولت با کاهش هزینه‌های جاری به مقدار ۱۰٪ و واریز سهم بخش‌های تولید و صنعت که در این سال‌ها به صورت ناقص و جزئی پرداخت نموده است فقرا را برای همیشه از فقر و نداری برهاند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...