رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
 • کد خبر : 3706
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : افزایش قیمت‌ها ویارانه

در تمامی کشورهای جهان همیشه دو قشر مرفه و فقیر کنار همدیگر وبا کمال امنیت و آرامش زندگی می‌نمایند و از وضعیت زندگی همدیگر آگاهی دارند و فقرا به نوعی در خدمت قشر مرفه هستند. ادیان الهی برای با کم کردن فاصله طبقاتی و تامین زندگی فقرا برنامه‌های تکمیلی در قالب واجبات، محرمات، مستحبات و […]

در تمامی کشورهای جهان همیشه دو قشر مرفه و فقیر کنار همدیگر وبا کمال امنیت و آرامش زندگی می‌نمایند و از وضعیت زندگی همدیگر آگاهی دارند و فقرا به نوعی در خدمت قشر مرفه هستند. ادیان الهی برای با کم کردن فاصله طبقاتی و تامین زندگی فقرا برنامه‌های تکمیلی در قالب واجبات، محرمات، مستحبات و توصیه‌های اخلاقی دارند. مکاتب نیز برنامه‌هایی تحت عناوین عدالت اجتماعی به منظور رفاه حال نیازمندان و مستمندان اعمال می‌کنند و نظام‌های حکومتی نیز در قالب بودجه‌های سالانه و تصویب قوانین، ضمن ایجاد نهادهای پشتیبان از فقرا گام‌هایی در راستای کم نمودن فاصله طبقاتی دارند. (مورد مذکور در ارتباط با ادیان الهی نیز مصداق دارد.)
اسلام، ملاک برتری مسلمانان نسبت به همدیگر را تنها (تقوی الهی) می‌داند و خداوند می‌فرماید مسلمانان هیچ‌گونه برتری بر همدیگر ندارند و در جای دیگر مسلمانان را برادر یکدیگر خطاب نموده است و در خصوص آگاهی از وضعیت و احوال از هم می‌فرماید «اگر مسلمانی شبی را صبح کند و از اوضاع واحوال برادر مسلمان خود (همسایه) خبر نداشته باشد مسلمان نیست».
با بعثت پیامبر اسلام (ص) مباحث جدیدی در روابط مسلمین تحت عناوین خمس، زکات و فطریه به منظور کاهش فاصله‌ی طبقاتی زندگی فقرا و اغنیا به مطرح شد و فقرا شریک زندگی اغنیا در مناسبات جدید شدند.
نظام حکومتی ایران که مبتنی بر آموزه‌های دین مبین اسلام می‌باشد جهت کاهش فاصله زندگی فقرا و اغنیا ضمن تاسیس نهادهای همانند: کمیته امداد – سازمان بهزیستی – بنیاد مستضعفان وغیره جهت کمک به نیازمندان، برنامه‌های عدالت اجتماعی خاصی در قالب بودجه‌های سالانه و برنامه‌های توسعه‌ای میان مدت، کوتاه مدت و بلندمدت تصویب و به مرحله اجرا درآورد.
متاسفانه به علت تورم شدید و رکودهای اقتصادی، برنامه‌های مذکور در دست‌یابی به اهداف پیش‌بینی شده نه تنها توفیق چندانی نداشت بلکه باعث افزایش فاصله طبقاتی نیز شد.
قریب ۲۰ سال پیش برنامه عدالت اجتماعی با اولویت استفاده کنندگان از منابع طبیعی به تناسب بهره‌مندی افراد از حامل‌های انرژی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. در سال ۱۳۸۸ برنامه یارانه‌ها که در ادوار گذشته به تصویب رسیده بود به مرحله اجرا درآمد. در این نوشتار ضمن بررسی وضعیت قیمت‌ حامل‌های انرژی در سال ۱۳۸۸ نسبت به سال ۱۳۹۶ در پروسه زمانی ۸ ساله پرداخته می‌شود.
در مرحله اجرا پرداخت یارانه‌ها مبلغ ۴۰۰۰۰۰ ریال به تمامی ملت ایران در خصوص آزادسازی قیمت‌های حامل‌های انرژی اختصاص پیدا کرد و به فاصله چند روزه موضوع آزادسازی قیمت نان نیز به موضوع اضافه شد. در آن زمان قیمت هر قرص نان ۹۰۰ ریال بود و مبلغ ۵۵۰۰۰ ریال به مبلغ پرداختی اضافه شد، یعنی به هر فرد ۴۵۵۰۰۰ ریال اختصاص داده شد.
با تصویب و اجرای قانون یارانه، قیمت بنزین در ۲ قیمت ۴۰۰۰ ریالی جهت تمامی استفاده کنندگان و ۶۰۰۰ ریالی به کسانی که مازاد بر سهمیه مصرف داشتند (اغنیا) عملیاتی گردید. بعد از مدت کوتاهی موضوع یکسان‌سازی قیمت بنزین تصویب و اجرا شد و قیمت ۱۰۰۰۰ ریالی، اجرائی گردید. با افزایش قیمت بنزین مایحتاج عمومی مردم افزایش چند برابری پیدا کرد و قیمت دیگر حامل‌ها نیز افزایش یافت و عملاً قانون یارانه‌ها اهداف خود را از دست داد و دولت با درآمد سرشاری روبرو شد.
در قانون هدف‌مندی یارانه‌ها، سهم کلیه بخش‌ها لحاظ گردید، از قبیل سهم تولید و یارانه صنعت؛ ولی در عمل و برابر اعلام مسئولین مربوطه سهم واحدهایی که بایستی از افزایش قیمت‌ها در راستای توانمندی اقتصاد استفاده گردد، اقدام در خور توجهی انجام نگرفت. برابر اعلام کارشناسان بانک مرکزی، قدرت یارانه پرداختی سال ۸۸ به مردم کمتر از یک سوم رسیده است (یعنی کمتر از پانزده هزار تومان).
با توجه به مطالب ذکر شده واتصال وگره‌زدن موضوع یارانه‌ها توسط دولت‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به حامل‌های انرژی و مبنا قرار گرفتن یارانه‌ها جهت پرداخت هزینه‌های آب، برق، گاز، بنزین و نان و افزایش چند برابری قیمت حامل‌های انرژی و قیمت نان در وضعیت کنونی یارانه‌ها جوابگوی هزینه‌های زندگی مردم نمی‌باشد و مردم جهت تامین زندگی روزمره خود دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند. یارانه پرداختی توسط دولت به مردم در وضعیت فعلی نه تنها کمک‌حال مخارج مردم نیست بلکه باعث شده که مردم برای پرداخت بهای مصرفی آب، برق، گاز و تلفن دچار عسر و حرج شوند؛ به‌طوری که تعداد زیادی از اقشار آسیب‌پذیر به منظور تامین قوت اولیه خود، کارت‌های یارانه خود را در نانوایی‌ها به گروه می‌گذراند تا بتوانند قوت خود و عائله تحت تکفل را تامین کنند.
دولت یازدهم و دوازدهم با افزایش قیمت حامل‌های انرژی که باعث افزایش قیمت چندبرابری مایحتاج عمومی مردم شد، عرصه را بر مردم در ادامه زندگی سخت نمود و به تعبیر بهتری دولت با دست بردن در جیب‌ مردم هزینه‌های خود را تامین می‌نماید واگر به فلسفه اعلامی مسئولین وقت در ارتباط با یارانه‌ها توجه کنیم، پرداخت یارانه به افراد در راستای استفاده بهینه و عدالت در مصرف برابر کارشناسی بود؛ در حالیکه با افزایش چند برابری قیمت‌ها به تبع بایستی یارانه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کردند. دولت می‌تواند با کاهش ۱۰درصد هزینه‌های جاری خود زندگی مستمندان و فقرا را با پرداخت یارانه به هر فرد از اعضاء خانواده فقراء به مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۸ نجات دهد.
امید است دولت با کاهش هزینه‌های جاری به مقدار ۱۰٪ و واریز سهم بخش‌های تولید و صنعت که در این سال‌ها به صورت ناقص و جزئی پرداخت نموده است فقرا را برای همیشه از فقر و نداری برهاند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...