رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
 • کد خبر : 3714
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : وعده یک هفته‌ای دولت برای بازگشایی مرزها
وزیر کار در سفر به کردستان عنوان کرد؛

وعده یک هفته‌ای دولت برای بازگشایی مرزها

روژان: آغاز به‌کار سایت معدن طلای قلقله سقز/ ۱۵۰ نفر دیگر در لاستیک بارز استخدام می‌شوند

هفته گذشته علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر دو روزه خود به کردستان در نشست کارگروه اشتغال استان و جلسات شورای اداری شهرهای بانه و سقز شرکت کرد و از آغاز عملیات سایت معدن طلای قلقله توسط شرکت شستا در شهرستان سقز خبر داد. او گفت: ۶۰۰ میلیارد ریال در این معدن سرمایه گذاری می‌شود.
او گفت: این معدن با ظرفیت ۳۵۰ شغل مستقیم در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار فعالیت خواهد کرد و می‌تواند بخشی از مشکل اشتغال شهرستان سقز را بر طرف کند.
به گفته مدیرعامل شرکت توسعه معادن طلای کردستان سایت معدن طلای قلقله بزرگترین معدن طلای غرب کردستان است. محمود قادرمرزی پیش بینی کرد از این معدن ۱۷ تا ۳۵ تن طلای خالص برداشت و عملیات اجرایی کارخانه استحصال آن نیز سال آینده آغاز شود.
طرح توسعه درمانگاه تامین اجتماعی سقز و آغاز عملیات ساخت بیمارستان تامین اجتماعی بانه نیز از دستاوردهای سفر وزیر کار و تعاون به کردستان بود.
اما در جلسه کارگروه اشتغال کردستان بخشی از سخنرانان مطابق گذشته داستان تکراری برشماری مشکلات را ورق زدند و آنگونه که تابناک نوشته است نمایندگان مجلس نیز در این میان میدان‌دار مطلق جلسه بودند.
دستیار و مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه مذکور ضمن تمجید از استاندار کردستان، گفت: با توجه به تعصبی که استاندار جدید نسبت به کردستان دارد اگر در دوره مسئولیت وی نتوانیم ارزش افزوده‌ای در اقتصاد استان به وجود بیاوریم شاید این فرصت دیگر تکرار نشود.
محمد امین سازگارنژاد افزود: امیدوارم عصر آقای مرادنیا عصر رشد و توسعه‌ کردستان باشد و ما هم در وزارتخانه در کنار وی هستیم.
استاندار کردستان در این جلسه از ضرورت اقتصاد سیاسی سخن گفت و خطاب به وزیر افزود: خواهش من از شما این است که صدای مردم کردستان را به گوش دولتمردان برسانید.
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی گفت: در کردستان نزدیک ۱۲۰ هزار تحصیل‌کرده بیکار داریم که بیشترین آنها در مریوان، دهگلان و کامیاران با ۲۸درصد و کمترین آنها مربوط به بانه با ۱۲.۵درصد است.
علیمحمد مرادی افزود: کارخانه ذوب آهن کردستان با ۴۰۰ نفر نیروی کار، تعطیل شده و ما نه تنها اشتغال را حفظ نکرده‌ایم بلکه افراد شاغل هم شغل خود را از دست داده‌اند.
وی خواستار تغییر در سطح مدیریت لاستیک بارز کردستان شد و خطاب به وزیر گفت: به خاطر شما موضوع را در کمیسیون اصل ۹۰ مطرح نکردم و برای آخرین بار تذکر می‌دهم که اقدام لازم را به عمل آورید.
وی افزود: بانک‌ها در کردستان یکه تازی می‌کنند و واحدهای تولیدی را به ورطه نابودی کشانده‌اند با سود و هزینه دیرکردهای کمرشکن و یا با تملک و تصاحب این واحدهای تولیدی، صاحبان آنها را ورشکسته و هزاران نفر را بیکار کرده‌اند.
سیداحسن علوی، هم با بیان اینکه طرح جامع و راهبردی در زمینه اشتغال در کشور نداریم، گفت: به همین دلیل به دنبال تزریق پول برای ایجاد شغل می‌رویم و این کار صحیح نیست. در کشور به آفتی دچار شده‌ایم که حرف‌مان با عمل‌مان یکی نیست.
نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران افزود: آنطور که دوستان اعلام می‌کنند قاعدتاً در استان کردستان نباید یک نفر بیکار داشته باشیم؛ درحالیکه از صد نفر افرادی که با بنده ملاقات می‌کنند ۸۰ نفر برای شغل مراجعه می‌کنند.
دکتر فرشادان دیگر نماینده نیز با اشاره به آمارهای رسمی بیکاری در کردستان گفت: چرخه امنیت در کردستان خوب می‌چرخد ولی چرخه اشتغال در استان زنگ‌زده و در حال ایستادن از کار است.
وی، گفت: در کردستان ۳۳ سد ساخته شده و ۶ میلیارد مترمکعب آب پشت آنها ذخیره شده با این حال میانگین کشاورزی آبی در کردستان ۱۰ درصد و میانگین کشور ۴۷درصد است؛ ما خواهان اجرای عدالت در تخصیص آب هستیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم با اشاره به اینکه در انتصاب استاندار جدید نقش داشته و کار را پیگیری کرده است گفت: «مرادنیا»، استانداری کاری و با دانش است بنابراین روزهای بهتری در انتظار استان کردستان است. وی با اشاره به اینکه بهمن‌ماه امسال ۱۵۰ نفر دیگر در لاستیک بارز استخدام می‌شوند افزود: حتماً ترتیبی داده خواهد شد که استخدام‌ها از استان باشد. وی با اشاره به بحث مسدود شدن مرزها تصریح کرد: آقای روحانی به شدت برخورد کرده و تذکر دادند و گفتند مرزها ظرف یک هفته باز شوند.
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه شورای اداری بانه نیز بر ضرورت حضور و بکارگیری نخبگان کرد در مراکز و ساختارهای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی کشور تاکید کرد و گفت: ساختارهای تصمیم گیری کشور باید پر از نخبگان کُرد باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ ربیعی افزود: کردها تحلیل‌گران برجسته و خبره‌ای دارند و من در بسیاری از مسایل مهم با آنان مشورت می‌کنم چرا که معتقدم نخبگی کردستان می‌تواند تاثیر زیادی بر آینده بهتر ایران داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...