رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۱
 • کد خبر : 3732
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کلنگ زنی های نقدی و بهره‌برداری‌های نسیه

در ابتدا مقدم جناب دکتر ربیعی وزیر محترم کار و رفاه اجتماعی را به استان کردستان و شهرستان سقز گرامی می‌دارم و به بهانه‌ی این سفر لازم دانستم نکاتی را یادآوری نمایم. سقز، دیر زمانی است هر از چندگاهی میزبان دولتمردان و وزرای دولت بوده که هرکدام با وعده و وعیدهایی آمدند و رفتند و […]

در ابتدا مقدم جناب دکتر ربیعی وزیر محترم کار و رفاه اجتماعی را به استان کردستان و شهرستان سقز گرامی می‌دارم و به بهانه‌ی این سفر لازم دانستم نکاتی را یادآوری نمایم.
سقز، دیر زمانی است هر از چندگاهی میزبان دولتمردان و وزرای دولت بوده که هرکدام با وعده و وعیدهایی آمدند و رفتند و ماحصل این سفرها کلنگ‌زنی‌های نقدی و بهره‌برداری‌های نسیه‌ای بوده است. به‌عنوان مثال (طرح‌های زیرساختی گاها ملی، استانی و شهرستانی اولویت‌دار همچون: فرودگاه سقز، سدچراغ ویس، بیمارستان ۲۳۵ تختخوابی، کمربندی سقزـ بوکان، جاده سقزـ مریوان)، طرح‌های بازمانده از وعده‌های دولت‌های سازندگی و اصلاحات و عدالت محور و هم اکنون تدبیر و امید بوده و همچنان ادامه دارد.
بدون شک مردم شریف و درعین حال محروم شهرستان باستانی سقز با رای ٨۲ درصدی خود و با نگاهی امیدوارانه به تغییر، به استقبال دولت تدبیر و امید رفتند که متاسفانه بهره و ثمره این لبیک همان انباشت طرح‌های ناتمام اشتغال‌زا با وعده وعیدهای بدون پشتوانه و بعضا اضافه شدن وعده‌های دیگری بود که به جرات می‌توان گفت با این روند امیدی به اجرایی شدن هیچ‌کدام نخواهد بود. ناامیدی حاصل از این شعارها باعث استیصال و بی‌اعتمادی به وعده‌های بی‌پشتوانه از جانب خیل عظیمی از تحصیل‌کردگان این منطقه گردیده است. مضاف بر موارد فوق‌الذکر، شاهد بهره‌برداری بی‌رویه از منابع زیرزمینی و معادن گرانقیمت خدادادی این خطه بصورت خام و خروج آن از منطقه هستیم که به نوعی باید گفت ازدست رفتن ساده ثروت های بومی است، بدون اینکه حداقل سود و منفعت یا اشتغالی برای مردمان محروم این دیار کهن داشته باشد.
امید است این بار با سفر وزیر محترم با استفاده منطقی از منابع و ثروت‌های خدادادی و معادن بی‌نظیر و سایر پتانسیل‌های بالقوه که بازمانده از سرزمین کهن و تاریخی است و نگهبان واقعی آن نیاکان ما بوده‌اند، برداشت و فرآوری گشته و به‌صورت عملی قدمی برداشته شود و با وعده‌های نسیه‌ای معامله ننمایند. همچنین مردم سربلند و شریف سقز از همه اقشار و بخصوص تحصیل‌کردگان بیکار را در این ثروت‌ها دخیل مدنظر داشته باشند.
نشمیل قادری- فعال مدنی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...