رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۱
 • کد خبر : 3732
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کلنگ زنی های نقدی و بهره‌برداری‌های نسیه

در ابتدا مقدم جناب دکتر ربیعی وزیر محترم کار و رفاه اجتماعی را به استان کردستان و شهرستان سقز گرامی می‌دارم و به بهانه‌ی این سفر لازم دانستم نکاتی را یادآوری نمایم. سقز، دیر زمانی است هر از چندگاهی میزبان دولتمردان و وزرای دولت بوده که هرکدام با وعده و وعیدهایی آمدند و رفتند و […]

در ابتدا مقدم جناب دکتر ربیعی وزیر محترم کار و رفاه اجتماعی را به استان کردستان و شهرستان سقز گرامی می‌دارم و به بهانه‌ی این سفر لازم دانستم نکاتی را یادآوری نمایم.
سقز، دیر زمانی است هر از چندگاهی میزبان دولتمردان و وزرای دولت بوده که هرکدام با وعده و وعیدهایی آمدند و رفتند و ماحصل این سفرها کلنگ‌زنی‌های نقدی و بهره‌برداری‌های نسیه‌ای بوده است. به‌عنوان مثال (طرح‌های زیرساختی گاها ملی، استانی و شهرستانی اولویت‌دار همچون: فرودگاه سقز، سدچراغ ویس، بیمارستان ۲۳۵ تختخوابی، کمربندی سقزـ بوکان، جاده سقزـ مریوان)، طرح‌های بازمانده از وعده‌های دولت‌های سازندگی و اصلاحات و عدالت محور و هم اکنون تدبیر و امید بوده و همچنان ادامه دارد.
بدون شک مردم شریف و درعین حال محروم شهرستان باستانی سقز با رای ٨۲ درصدی خود و با نگاهی امیدوارانه به تغییر، به استقبال دولت تدبیر و امید رفتند که متاسفانه بهره و ثمره این لبیک همان انباشت طرح‌های ناتمام اشتغال‌زا با وعده وعیدهای بدون پشتوانه و بعضا اضافه شدن وعده‌های دیگری بود که به جرات می‌توان گفت با این روند امیدی به اجرایی شدن هیچ‌کدام نخواهد بود. ناامیدی حاصل از این شعارها باعث استیصال و بی‌اعتمادی به وعده‌های بی‌پشتوانه از جانب خیل عظیمی از تحصیل‌کردگان این منطقه گردیده است. مضاف بر موارد فوق‌الذکر، شاهد بهره‌برداری بی‌رویه از منابع زیرزمینی و معادن گرانقیمت خدادادی این خطه بصورت خام و خروج آن از منطقه هستیم که به نوعی باید گفت ازدست رفتن ساده ثروت های بومی است، بدون اینکه حداقل سود و منفعت یا اشتغالی برای مردمان محروم این دیار کهن داشته باشد.
امید است این بار با سفر وزیر محترم با استفاده منطقی از منابع و ثروت‌های خدادادی و معادن بی‌نظیر و سایر پتانسیل‌های بالقوه که بازمانده از سرزمین کهن و تاریخی است و نگهبان واقعی آن نیاکان ما بوده‌اند، برداشت و فرآوری گشته و به‌صورت عملی قدمی برداشته شود و با وعده‌های نسیه‌ای معامله ننمایند. همچنین مردم سربلند و شریف سقز از همه اقشار و بخصوص تحصیل‌کردگان بیکار را در این ثروت‌ها دخیل مدنظر داشته باشند.
نشمیل قادری- فعال مدنی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...