رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۷
 • کد خبر : 3745
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : در باب کنایه‌های معاون رئیس‌جمهور

توسعه همه جانبه و پایدار در ذات خود حامل هدف ارتقاء شاخص‌های کمی و کیفی پیشرفت و شکوفایی است اما برای رسیدن به آن باید از مدیریت توانا و دلسوز برخوردار بود در غیر این صورت نمی‌توان به هدف رسید. سالهاست که حاکمیت با طرح مدل‌های گوناگون در تلاش است تا کشور را به شاخص‌های […]

توسعه همه جانبه و پایدار در ذات خود حامل هدف ارتقاء شاخص‌های کمی و کیفی پیشرفت و شکوفایی است اما برای رسیدن به آن باید از مدیریت توانا و دلسوز برخوردار بود در غیر این صورت نمی‌توان به هدف رسید.

سالهاست که حاکمیت با طرح مدل‌های گوناگون در تلاش است تا کشور را به شاخص‌های توسعه یافتگی دنیا برساند اما در عمل شاهد تغییرات مثبت نبوده‌ایم و شاخص‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی، یا در حالت قبلی مانده و یا با افت شاخص مواجه هستیم.

این روند در کردستان از شدت بالاتری نسبت به سایر مناطق کشور برخوردار است زیرا استان همچنان در شاخص‌هایی مثل بیکاری، مهاجرت روستاییان به شهر، طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی، تصادفات جاده‌ای، مهاجرت از شهرها به سایر استان‌ها، فاصله رفاهی شهر و روستا، مهاجرت جوانان به خارج از کشور و افسردگی روانی در ردیف‌های اول کشور قرار دارد.

سالهاست مدیریت استان تقصیر را به گردن کمبود اعتبارات، نیامدن سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به کردستان، فرار سرمایه داران بومی به سایر استان‌ها، کمبود نیروی ماهر، همراه نبودن نظام بانکی با توسعه استان و سختگیری‌های قانونی می‌اندازند اما نگاهی به این عوامل به وضوح بیانگر وجود ضعف در مدیریت توسعه می‌باشد زیرا حل تمام این موانع در ردیف اختیارات مدیران قرار دارد.

پس باید قبول کرد که ضرورت دارد تا مدیریت ارشد استان، نمایندگان مجلس، نهادهای قضایی، دستگاه‌های نظارتی و رسانه‌ها با نگاهی آسیب شناسانه به توسعه کردستان نگریسته و در راستای حذف این موانع تلاش کنند نه اینکه فقط به ذکر مصیبت پرداخته و منتظر دستان غیبی بمانند.

هفته گذشته در جشنواره شهید رجایی که به منظور تقدیر از مدیران برتر استان تشکیل شده بود به اکثر مدیران کردستان لوح تقدیر و جایزه اهداء شد که این موضوع سبب گردید معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در حین سخنرانی در اعتراض به این موضوع با لحنی متلک بار گفت، با وصف این همه مدیر برتر چرا کردستان همچنان از توسعه کشور عقب مانده است؟

هدف جشنواره شهید رجایی ارتقای سطح توانایی و ظرفیتهای اجرایی کشور و ایجاد رقابت بین دستگاههای دولتی با هدف پیشرفت و توسعه کشور و در نهایت کسب رضایت ارباب رجوع است اما این هدف مانند بسیاری از ارزشهای دیگر، گویی در مناسبات تعارفات و تشریفات و بوروکراسی اداری به بیراهه رفته است. نکته جالب توجه اینکه به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه استان، ظاهرا ارزیابی ها نه بر اساس معیارهای علمی بلکه براسای برنامه خوداظهاری ادارات صورت گرفته که این امر واقعا جای تامل دارد.

شاید اظهارات جمشید انصارى به مذاق برخی خوش نیامده باشد اما پر از واقعیت است و باید قبول کرد که شاخص‌ها و معیار تشخیص برتری مدیران بر مدار تعارفات رایج، رودربایستی‌های شخصی و تعلقات جناحی بوده است.

صدیق مینایی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...