رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶
 • الأحد ۹ جماد ثاني ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 25 February

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۷
 • کد خبر : 3745
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : در باب کنایه‌های معاون رئیس‌جمهور

توسعه همه جانبه و پایدار در ذات خود حامل هدف ارتقاء شاخص‌های کمی و کیفی پیشرفت و شکوفایی است اما برای رسیدن به آن باید از مدیریت توانا و دلسوز برخوردار بود در غیر این صورت نمی‌توان به هدف رسید. سالهاست که حاکمیت با طرح مدل‌های گوناگون در تلاش است تا کشور را به شاخص‌های […]

توسعه همه جانبه و پایدار در ذات خود حامل هدف ارتقاء شاخص‌های کمی و کیفی پیشرفت و شکوفایی است اما برای رسیدن به آن باید از مدیریت توانا و دلسوز برخوردار بود در غیر این صورت نمی‌توان به هدف رسید.

سالهاست که حاکمیت با طرح مدل‌های گوناگون در تلاش است تا کشور را به شاخص‌های توسعه یافتگی دنیا برساند اما در عمل شاهد تغییرات مثبت نبوده‌ایم و شاخص‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی، یا در حالت قبلی مانده و یا با افت شاخص مواجه هستیم.

این روند در کردستان از شدت بالاتری نسبت به سایر مناطق کشور برخوردار است زیرا استان همچنان در شاخص‌هایی مثل بیکاری، مهاجرت روستاییان به شهر، طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی، تصادفات جاده‌ای، مهاجرت از شهرها به سایر استان‌ها، فاصله رفاهی شهر و روستا، مهاجرت جوانان به خارج از کشور و افسردگی روانی در ردیف‌های اول کشور قرار دارد.

سالهاست مدیریت استان تقصیر را به گردن کمبود اعتبارات، نیامدن سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به کردستان، فرار سرمایه داران بومی به سایر استان‌ها، کمبود نیروی ماهر، همراه نبودن نظام بانکی با توسعه استان و سختگیری‌های قانونی می‌اندازند اما نگاهی به این عوامل به وضوح بیانگر وجود ضعف در مدیریت توسعه می‌باشد زیرا حل تمام این موانع در ردیف اختیارات مدیران قرار دارد.

پس باید قبول کرد که ضرورت دارد تا مدیریت ارشد استان، نمایندگان مجلس، نهادهای قضایی، دستگاه‌های نظارتی و رسانه‌ها با نگاهی آسیب شناسانه به توسعه کردستان نگریسته و در راستای حذف این موانع تلاش کنند نه اینکه فقط به ذکر مصیبت پرداخته و منتظر دستان غیبی بمانند.

هفته گذشته در جشنواره شهید رجایی که به منظور تقدیر از مدیران برتر استان تشکیل شده بود به اکثر مدیران کردستان لوح تقدیر و جایزه اهداء شد که این موضوع سبب گردید معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در حین سخنرانی در اعتراض به این موضوع با لحنی متلک بار گفت، با وصف این همه مدیر برتر چرا کردستان همچنان از توسعه کشور عقب مانده است؟

هدف جشنواره شهید رجایی ارتقای سطح توانایی و ظرفیتهای اجرایی کشور و ایجاد رقابت بین دستگاههای دولتی با هدف پیشرفت و توسعه کشور و در نهایت کسب رضایت ارباب رجوع است اما این هدف مانند بسیاری از ارزشهای دیگر، گویی در مناسبات تعارفات و تشریفات و بوروکراسی اداری به بیراهه رفته است. نکته جالب توجه اینکه به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه استان، ظاهرا ارزیابی ها نه بر اساس معیارهای علمی بلکه براسای برنامه خوداظهاری ادارات صورت گرفته که این امر واقعا جای تامل دارد.

شاید اظهارات جمشید انصارى به مذاق برخی خوش نیامده باشد اما پر از واقعیت است و باید قبول کرد که شاخص‌ها و معیار تشخیص برتری مدیران بر مدار تعارفات رایج، رودربایستی‌های شخصی و تعلقات جناحی بوده است.

صدیق مینایی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

اینک وقت جبران است

هفته‌ی گذشته در جریان برگزاری جشنواره رسانه‌ای ابوذر، فرصتی دست داد تا پای صحبت‌های استاندار کردستان بنشینم؛ هرچند صحبت‌ها کوتاه و حول محور رسانه بود و مجال پرداختن به موضوعات دیگر اندک؛ اما در همین فرصت کوتاه آنچه استاندارد و دیگر سخنرانان بر آن تاکید داشتند ضرورت سرمایه‌گذاری برای توسعه استان بود و اگر صحبتی هم از رسانه به میان آمد از بابت ایجابیِ استفاده از آن برای کمک به حل مشکلات استان مانند: بیکاری، ناهنجاری‌های اجتماعی و در نهایت شتاب بخشیدن به روند توسعه برای جبران عقب‌ماندگی‌های کردستان بود. واقعیت امر این است کردستان در مقایسه با سایر استان‌ها آمار بیکاری بیشتری دارد و با روند فعلی کار در دستگاه‌های دولتی امیدی به رفع آن نیست و تنها حرکتی جهادی می‌تواند این خلاء را پر کند و کردستان را به جایگاه واقعی خود برساند. افزایش روز افزون بیکاری، اعتیاد و طلاق به عنوان چالش عمده در مسیر توسعه استان خودنمایی می‌کنند و آنچه در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم صرفا ارایه‌ی آمارهای ساختگی و برگزاری جلسات تشریفاتی با موضوعاتی تکراری از سوی متولیان امر بوده و اگر هم تصمیماتی گرفته شده فاقد اراده برای پیگیری بوده است. اگر واقعا خواهان تحول در جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی هستیم؛ راهی جز افزایش ظرفیت‌های اجرایی، البته در کنار آن قاطعیت در پیگیری و به انجام رساندن آن و مهمتر از همه احترام به ارباب رجوع و مشارکت دادن توده‌های مردم در تصمیم گیری‌ها نداریم. امید به توسعه در شرایط فعلی از آنجا ناشی می‌شود که استاندار به صراحت اعلام کرد که فارغ از گرایشات سیاسی، به دنبال حل نابسامانی‌های اقتصادی است؛ نابسامانی‌هایی که می‌توان آنرا ریشه عقب‌ماندگی‌های استان دانست. شاید موضوع گرانی و تورم در همه جای ایران یکسان باشد اما برای ساکنان کردستان که بیکاری بیشتری دارد و درآمد سرانه پایین تری؛ قطعاً این گرانی‌ها کمرشکن‌تر است. حال باید دید مدیر ارشد استان هارمونی موزون در عوامل تاثیرگذار در توسعه را چگونه ایجاد می‌کنند؟ بدون شک اصلاح ساختار اداری و ایجاد حس مسئولیت بین نمایندگان و نخبگان در درجه نخست قرار دارد، تا زمانی که خود مردم احساس مسئولیت نکنند و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی پا پیش نگذارند هرگونه اقدام، ولو از سوی بالاترین مقام اجرایی هم که باشد صرفا در حد شعار باقی خواهد ماند... نگاهی به سخنرانی‌ها و موضع‌گیری‌های استاندار کردستان در دو ماه گذشته نشان می‌دهد که ایشان به خوبی بر مشکلات کردستان و شرایط محیطی و استعدادهای آن اشراف دارند و دردها را هم خوب تشخیص داده‌اند. حال باید دید آیا توان لازم برای به زانو درآوردن غول بروکراسی را دارند؟ آیا در جذب سرمایه‌گذار و توسعه اقتصادی استان موفق خواهند شد؟ بدون شک پاسخ به این سوالات در شکل‌گیری یک اراده جمعی نهفته است. امید که نخبگان و اهل علم و فرهنگ به ویژه مدیرانی که دغدغه خدمت دارند از این فرصت (وجود یک استاندار بومی) برای جبران عقب‌ماندگی‌های کردستان نهایت استفاده را ببرند. هژیر الله‌ مرادی