رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۱ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 22 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۷
 • کد خبر : 3745
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : در باب کنایه‌های معاون رئیس‌جمهور

توسعه همه جانبه و پایدار در ذات خود حامل هدف ارتقاء شاخص‌های کمی و کیفی پیشرفت و شکوفایی است اما برای رسیدن به آن باید از مدیریت توانا و دلسوز برخوردار بود در غیر این صورت نمی‌توان به هدف رسید. سالهاست که حاکمیت با طرح مدل‌های گوناگون در تلاش است تا کشور را به شاخص‌های […]

توسعه همه جانبه و پایدار در ذات خود حامل هدف ارتقاء شاخص‌های کمی و کیفی پیشرفت و شکوفایی است اما برای رسیدن به آن باید از مدیریت توانا و دلسوز برخوردار بود در غیر این صورت نمی‌توان به هدف رسید.

سالهاست که حاکمیت با طرح مدل‌های گوناگون در تلاش است تا کشور را به شاخص‌های توسعه یافتگی دنیا برساند اما در عمل شاهد تغییرات مثبت نبوده‌ایم و شاخص‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی، یا در حالت قبلی مانده و یا با افت شاخص مواجه هستیم.

این روند در کردستان از شدت بالاتری نسبت به سایر مناطق کشور برخوردار است زیرا استان همچنان در شاخص‌هایی مثل بیکاری، مهاجرت روستاییان به شهر، طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی، تصادفات جاده‌ای، مهاجرت از شهرها به سایر استان‌ها، فاصله رفاهی شهر و روستا، مهاجرت جوانان به خارج از کشور و افسردگی روانی در ردیف‌های اول کشور قرار دارد.

سالهاست مدیریت استان تقصیر را به گردن کمبود اعتبارات، نیامدن سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به کردستان، فرار سرمایه داران بومی به سایر استان‌ها، کمبود نیروی ماهر، همراه نبودن نظام بانکی با توسعه استان و سختگیری‌های قانونی می‌اندازند اما نگاهی به این عوامل به وضوح بیانگر وجود ضعف در مدیریت توسعه می‌باشد زیرا حل تمام این موانع در ردیف اختیارات مدیران قرار دارد.

پس باید قبول کرد که ضرورت دارد تا مدیریت ارشد استان، نمایندگان مجلس، نهادهای قضایی، دستگاه‌های نظارتی و رسانه‌ها با نگاهی آسیب شناسانه به توسعه کردستان نگریسته و در راستای حذف این موانع تلاش کنند نه اینکه فقط به ذکر مصیبت پرداخته و منتظر دستان غیبی بمانند.

هفته گذشته در جشنواره شهید رجایی که به منظور تقدیر از مدیران برتر استان تشکیل شده بود به اکثر مدیران کردستان لوح تقدیر و جایزه اهداء شد که این موضوع سبب گردید معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در حین سخنرانی در اعتراض به این موضوع با لحنی متلک بار گفت، با وصف این همه مدیر برتر چرا کردستان همچنان از توسعه کشور عقب مانده است؟

هدف جشنواره شهید رجایی ارتقای سطح توانایی و ظرفیتهای اجرایی کشور و ایجاد رقابت بین دستگاههای دولتی با هدف پیشرفت و توسعه کشور و در نهایت کسب رضایت ارباب رجوع است اما این هدف مانند بسیاری از ارزشهای دیگر، گویی در مناسبات تعارفات و تشریفات و بوروکراسی اداری به بیراهه رفته است. نکته جالب توجه اینکه به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه استان، ظاهرا ارزیابی ها نه بر اساس معیارهای علمی بلکه براسای برنامه خوداظهاری ادارات صورت گرفته که این امر واقعا جای تامل دارد.

شاید اظهارات جمشید انصارى به مذاق برخی خوش نیامده باشد اما پر از واقعیت است و باید قبول کرد که شاخص‌ها و معیار تشخیص برتری مدیران بر مدار تعارفات رایج، رودربایستی‌های شخصی و تعلقات جناحی بوده است.

صدیق مینایی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...