رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۷
 • کد خبر : 3745
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : در باب کنایه‌های معاون رئیس‌جمهور

توسعه همه جانبه و پایدار در ذات خود حامل هدف ارتقاء شاخص‌های کمی و کیفی پیشرفت و شکوفایی است اما برای رسیدن به آن باید از مدیریت توانا و دلسوز برخوردار بود در غیر این صورت نمی‌توان به هدف رسید. سالهاست که حاکمیت با طرح مدل‌های گوناگون در تلاش است تا کشور را به شاخص‌های […]

توسعه همه جانبه و پایدار در ذات خود حامل هدف ارتقاء شاخص‌های کمی و کیفی پیشرفت و شکوفایی است اما برای رسیدن به آن باید از مدیریت توانا و دلسوز برخوردار بود در غیر این صورت نمی‌توان به هدف رسید.

سالهاست که حاکمیت با طرح مدل‌های گوناگون در تلاش است تا کشور را به شاخص‌های توسعه یافتگی دنیا برساند اما در عمل شاهد تغییرات مثبت نبوده‌ایم و شاخص‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی، یا در حالت قبلی مانده و یا با افت شاخص مواجه هستیم.

این روند در کردستان از شدت بالاتری نسبت به سایر مناطق کشور برخوردار است زیرا استان همچنان در شاخص‌هایی مثل بیکاری، مهاجرت روستاییان به شهر، طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی، تصادفات جاده‌ای، مهاجرت از شهرها به سایر استان‌ها، فاصله رفاهی شهر و روستا، مهاجرت جوانان به خارج از کشور و افسردگی روانی در ردیف‌های اول کشور قرار دارد.

سالهاست مدیریت استان تقصیر را به گردن کمبود اعتبارات، نیامدن سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به کردستان، فرار سرمایه داران بومی به سایر استان‌ها، کمبود نیروی ماهر، همراه نبودن نظام بانکی با توسعه استان و سختگیری‌های قانونی می‌اندازند اما نگاهی به این عوامل به وضوح بیانگر وجود ضعف در مدیریت توسعه می‌باشد زیرا حل تمام این موانع در ردیف اختیارات مدیران قرار دارد.

پس باید قبول کرد که ضرورت دارد تا مدیریت ارشد استان، نمایندگان مجلس، نهادهای قضایی، دستگاه‌های نظارتی و رسانه‌ها با نگاهی آسیب شناسانه به توسعه کردستان نگریسته و در راستای حذف این موانع تلاش کنند نه اینکه فقط به ذکر مصیبت پرداخته و منتظر دستان غیبی بمانند.

هفته گذشته در جشنواره شهید رجایی که به منظور تقدیر از مدیران برتر استان تشکیل شده بود به اکثر مدیران کردستان لوح تقدیر و جایزه اهداء شد که این موضوع سبب گردید معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در حین سخنرانی در اعتراض به این موضوع با لحنی متلک بار گفت، با وصف این همه مدیر برتر چرا کردستان همچنان از توسعه کشور عقب مانده است؟

هدف جشنواره شهید رجایی ارتقای سطح توانایی و ظرفیتهای اجرایی کشور و ایجاد رقابت بین دستگاههای دولتی با هدف پیشرفت و توسعه کشور و در نهایت کسب رضایت ارباب رجوع است اما این هدف مانند بسیاری از ارزشهای دیگر، گویی در مناسبات تعارفات و تشریفات و بوروکراسی اداری به بیراهه رفته است. نکته جالب توجه اینکه به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه استان، ظاهرا ارزیابی ها نه بر اساس معیارهای علمی بلکه براسای برنامه خوداظهاری ادارات صورت گرفته که این امر واقعا جای تامل دارد.

شاید اظهارات جمشید انصارى به مذاق برخی خوش نیامده باشد اما پر از واقعیت است و باید قبول کرد که شاخص‌ها و معیار تشخیص برتری مدیران بر مدار تعارفات رایج، رودربایستی‌های شخصی و تعلقات جناحی بوده است.

صدیق مینایی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.