رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۲ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 27 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۹
 • کد خبر : 3751
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حال کردستان خوب نیست
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری واستخدامی در جشنواره شهیدرجایی:

حال کردستان خوب نیست

با کار روزمره و عادی اداری هیچ اتفاقی نخواهد افتاد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری واستخدامی کشور هفته گذشته به کردستان آمد و از نیاز استان کردستان به ۱٨ هزار میلیارد تومان برای حل کامل معضل بیکاری سخن گفت.
جمشید انصاری در جشنواره شهید رجایی حضور یافت و لوح تقدیر را به مدیران برتر استان اهدا کرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کردستان در آیین معرفی دستگاه و مدیران برتر استان کردستان گفت: دستگاه‌های اجرایی بر اساس شاخص‌های مشخص شده به صورت خود اظهاری مستندات خود را برای شرکت در جشنواره ارائه کردند.
بهرام نصرالهی زاده افزود: ۴۴ دستگاه اجرایی استان کردستان در پنج گروه هم سطح خود در این جشنواره مورد ارزیابی قرار گرفتند.
وی ادامه داد: در گروه علمی، فرهنگی و آموزشی ۶ دستگاه، در گروه عمومی، اجتماعی و قضایی ۱۱ دستگاه، در گروه شرکت‌ها، بانک‌ها و بیمه‌ها پنج دستگاه، در گروه زیربنایی و تولیدی، ۱۴ دستگاه و در گروه حمایتی، سلامت و بهداشت هم هشت دستگاه شرکت کردند.
آنگونه که تابناک نوشته است جمشید انصاری، بعد از اهدای جوایز به مدیران ادارات برتر استان گفت: «البته خب الحمدلله همه جایزه گرفتند، دو سه نفری هم که نگرفتند بعداً تشریف بیاورند ما خدمت‌شان هستیم»! این عین نخستین جملاتی بود که معاون رئیس جمهور در این باب بر زبان آورد.
معاون رئیس جمهور به این مختصر بسنده نکرد و خطاب به رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان حکایتی نقل کرد (نقل به مضمون) و گفت: «فردی به پزشک مراجعه و اظهار کرده بود، حالم خیلی بد است؛ پزشک از بیمار سؤال می‌کند، قلب‌تان ناراحت است؟ پاسخ می‌شنود، خیر؛ می‌پرسد ریه‌هایتان مشکل دارد؟ بیمار پاسخ منفی می‌دهد؛ می‌پرسد سرفه می‌کنید؟ بیمار جواب می‌دهد خیر؛ فلان جای شما درد می‌کند؟ خیر؛ … پزشک می‌پرسد پس مشکلتان چیست؟ بیمار دوباره جواب می‌دهد: حالم خیلی بد است!
انصاری با نقل این حکایت، افزود: معمولاً اگر همه اجزای بدن خوب کار کنند نباید حال فرد خیلی بد باشد؛ وقتی حال فرد خیلی بد باشد یعنی اجزای بدن خوب کار نمی‌کنند و باید رفت و یک فکر اساسی کرد؛ اولاً تشخیص داد کدام یک از این اجزا خوب کار نمی‌کنند که حال آدم را خیلی بد می‌کند و بعد درمانی اساسی برای آنها پیدا کرد.
معاون رئیس جمهور تصریح کرد: تقدیر باید در جای خود انجام شود ولی هنگامی که ما می‌گوییم در شاخص‌های توسعه جایگاه مناسبی نداریم؛ نمی‌خواهیم بگوییم حال‌مان خیلی بد است ولی می‌گوییم حال ما خوب نیست و برای تشخیص دلیل این حال ناخوش باید فرض را بر این گذاشت که برخی اجزا خوب کار نمی‌کنند و باید برنامه‌ای داشته باشیم تا آن اجزای خود را فعال‌تر و بهتر به کار بگیریم تا حال استان کردستان بهتر از آن چیزی باشد که امروز هست.
در این جلسه ستاندار کردستان نیز خواستار تغییر شاخص‌ها برای انتخاب و تجلیل از مدیران برتر بر مبنای عملکرد های فراتر از وظایف قانونی آنان شد.
بهمن مرادنیا گفت: من معتقدم جذب سرمایهگذاران، ایجاد اشتغال غیر دولتی و تغییر شاخص های توسعه استان باید جزو شاخص های انتخاب میران باشد و این اختیارات باید به استانداران داده شود.
مرادنیا با بیان اینکه ما با اعتبارات دولتی نمی‌توانیم جهشی در کردستان ایجاد کنیم افزود: مدیرانی موفق هستند که فراتر از وظایف اداری خود کار انجام دهند.
رییس سازمان ادارى و استخدامى کشور همچنین در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی کردستان با بیان اینکه وقت استاندار نباید در جلسات ابتدایی و دور میز نشینی تلف شود گفت: باید مقام عالی دولت در سطح ملی و بین‌المللی برای تامین همان ۱٨ هزار میلیارد تومان مورد نیاز برای اشتغال کامل استان تلاش نماید.
جمشید انصارى استاندار کردستان را شخصیتی توانمند در مباحث اقتصادی دانست و گفت که امیدوار است با تجارب استاندار جدید و تلاش همه مدیران اتفاقات مثبتی در موضوع اشتغال کردستان با جذب اعتبارات دولتی و سرمایه‌های بخش خصوصی روی دهد.
حامیان دولت باید مشفق‌ترین منتقدین دولت باشند
رییس سازمان ادارى و استخدامى کشور، در جمع فعالان مدنى کردستان هم گفت: حامیان دولت باید مشفق‌ترین منتقدان دولت باشند.
جمشید انصارى پس از استماع نظرات، دیدگاه‌ها و انتقادات فعالان سیاسى، مدنى، اجتماعى و اقتصادى استان، نقد را عامل مصونیت عنوان و خاطرنشان کرد: قطعاً دوستانى که در این محفل از دولت انتقاد کردند دلسوزترین حامیان دولت هستند و با دید نقد منصفانه به مسائل کشور نگاه مى‌کنند.
وى به اعتراضات اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: این روزها بسیار گفته شده که دولت باید به حرف معترضین گوش کند، اما نباید فراموش کنیم که این معترضین تمام ملت ایران نیستند و در این فرایند باید آنچه حق است پذیرفته شود و آنچه که درست نیست با کار اقناعى معترضین را قانع کنیم.
معاون رییس جمهور با اعتراف و ابراز تاسف از قطع رابطه رییس جمهور و فعالین مدنى و اعضاى ستادها پس از انتخابات، اظهار داشت: دولت براى رسیدن به موفقیت باید بدنه اجتماعى ملت را در کنار خود داشته باشد و لازم است براى با سازى این رابطه اقدامى اساسى صورت گیرد.
وى همچنین به اهتمام دولت براى تسهیل شرایط فعالیت نهادهاى مدنى اشاره و اضافه کرد: در حوزه زنان نیز بخشى از مطالبات ریشه فرهنگى دارد و باید در جریان مبارزات اجتماعى محقق شود.
انصارى در این خصوص به تصمیم دولت دوازدهم در افزایش سهم زنان در مدیریت ها به ٣٠ درصد اشاره کرد و افزود: یکى دیگر از تصمیمات دولت اهتمام در جوان تر کردن مدیریت نظام ادارى کشور است.
رییس سازمان ادارى و استخدامى کشور در ادامه با انتقاد از فراوانى دانشگاه ها و فارغ التحصیلان بیکار، اذعان داشت: باید بدون رودربایستى اعلام کنیم نیروى کار تحصیلکرده نیاز نداریم.
وى در بخش دیگرى به انتقادات مطرح شده پیرامون بودجه اشاره کرد و گفت: من کارشناس بودجه هستم و مى‌گویم که آنچه سالهاست ما را درگیر کرده تصمیمات اشتباه در بودجه است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...