رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۹
 • کد خبر : 3751
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حال کردستان خوب نیست
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری واستخدامی در جشنواره شهیدرجایی:

حال کردستان خوب نیست

با کار روزمره و عادی اداری هیچ اتفاقی نخواهد افتاد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری واستخدامی کشور هفته گذشته به کردستان آمد و از نیاز استان کردستان به ۱٨ هزار میلیارد تومان برای حل کامل معضل بیکاری سخن گفت.
جمشید انصاری در جشنواره شهید رجایی حضور یافت و لوح تقدیر را به مدیران برتر استان اهدا کرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کردستان در آیین معرفی دستگاه و مدیران برتر استان کردستان گفت: دستگاه‌های اجرایی بر اساس شاخص‌های مشخص شده به صورت خود اظهاری مستندات خود را برای شرکت در جشنواره ارائه کردند.
بهرام نصرالهی زاده افزود: ۴۴ دستگاه اجرایی استان کردستان در پنج گروه هم سطح خود در این جشنواره مورد ارزیابی قرار گرفتند.
وی ادامه داد: در گروه علمی، فرهنگی و آموزشی ۶ دستگاه، در گروه عمومی، اجتماعی و قضایی ۱۱ دستگاه، در گروه شرکت‌ها، بانک‌ها و بیمه‌ها پنج دستگاه، در گروه زیربنایی و تولیدی، ۱۴ دستگاه و در گروه حمایتی، سلامت و بهداشت هم هشت دستگاه شرکت کردند.
آنگونه که تابناک نوشته است جمشید انصاری، بعد از اهدای جوایز به مدیران ادارات برتر استان گفت: «البته خب الحمدلله همه جایزه گرفتند، دو سه نفری هم که نگرفتند بعداً تشریف بیاورند ما خدمت‌شان هستیم»! این عین نخستین جملاتی بود که معاون رئیس جمهور در این باب بر زبان آورد.
معاون رئیس جمهور به این مختصر بسنده نکرد و خطاب به رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان حکایتی نقل کرد (نقل به مضمون) و گفت: «فردی به پزشک مراجعه و اظهار کرده بود، حالم خیلی بد است؛ پزشک از بیمار سؤال می‌کند، قلب‌تان ناراحت است؟ پاسخ می‌شنود، خیر؛ می‌پرسد ریه‌هایتان مشکل دارد؟ بیمار پاسخ منفی می‌دهد؛ می‌پرسد سرفه می‌کنید؟ بیمار جواب می‌دهد خیر؛ فلان جای شما درد می‌کند؟ خیر؛ … پزشک می‌پرسد پس مشکلتان چیست؟ بیمار دوباره جواب می‌دهد: حالم خیلی بد است!
انصاری با نقل این حکایت، افزود: معمولاً اگر همه اجزای بدن خوب کار کنند نباید حال فرد خیلی بد باشد؛ وقتی حال فرد خیلی بد باشد یعنی اجزای بدن خوب کار نمی‌کنند و باید رفت و یک فکر اساسی کرد؛ اولاً تشخیص داد کدام یک از این اجزا خوب کار نمی‌کنند که حال آدم را خیلی بد می‌کند و بعد درمانی اساسی برای آنها پیدا کرد.
معاون رئیس جمهور تصریح کرد: تقدیر باید در جای خود انجام شود ولی هنگامی که ما می‌گوییم در شاخص‌های توسعه جایگاه مناسبی نداریم؛ نمی‌خواهیم بگوییم حال‌مان خیلی بد است ولی می‌گوییم حال ما خوب نیست و برای تشخیص دلیل این حال ناخوش باید فرض را بر این گذاشت که برخی اجزا خوب کار نمی‌کنند و باید برنامه‌ای داشته باشیم تا آن اجزای خود را فعال‌تر و بهتر به کار بگیریم تا حال استان کردستان بهتر از آن چیزی باشد که امروز هست.
در این جلسه ستاندار کردستان نیز خواستار تغییر شاخص‌ها برای انتخاب و تجلیل از مدیران برتر بر مبنای عملکرد های فراتر از وظایف قانونی آنان شد.
بهمن مرادنیا گفت: من معتقدم جذب سرمایهگذاران، ایجاد اشتغال غیر دولتی و تغییر شاخص های توسعه استان باید جزو شاخص های انتخاب میران باشد و این اختیارات باید به استانداران داده شود.
مرادنیا با بیان اینکه ما با اعتبارات دولتی نمی‌توانیم جهشی در کردستان ایجاد کنیم افزود: مدیرانی موفق هستند که فراتر از وظایف اداری خود کار انجام دهند.
رییس سازمان ادارى و استخدامى کشور همچنین در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی کردستان با بیان اینکه وقت استاندار نباید در جلسات ابتدایی و دور میز نشینی تلف شود گفت: باید مقام عالی دولت در سطح ملی و بین‌المللی برای تامین همان ۱٨ هزار میلیارد تومان مورد نیاز برای اشتغال کامل استان تلاش نماید.
جمشید انصارى استاندار کردستان را شخصیتی توانمند در مباحث اقتصادی دانست و گفت که امیدوار است با تجارب استاندار جدید و تلاش همه مدیران اتفاقات مثبتی در موضوع اشتغال کردستان با جذب اعتبارات دولتی و سرمایه‌های بخش خصوصی روی دهد.
حامیان دولت باید مشفق‌ترین منتقدین دولت باشند
رییس سازمان ادارى و استخدامى کشور، در جمع فعالان مدنى کردستان هم گفت: حامیان دولت باید مشفق‌ترین منتقدان دولت باشند.
جمشید انصارى پس از استماع نظرات، دیدگاه‌ها و انتقادات فعالان سیاسى، مدنى، اجتماعى و اقتصادى استان، نقد را عامل مصونیت عنوان و خاطرنشان کرد: قطعاً دوستانى که در این محفل از دولت انتقاد کردند دلسوزترین حامیان دولت هستند و با دید نقد منصفانه به مسائل کشور نگاه مى‌کنند.
وى به اعتراضات اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: این روزها بسیار گفته شده که دولت باید به حرف معترضین گوش کند، اما نباید فراموش کنیم که این معترضین تمام ملت ایران نیستند و در این فرایند باید آنچه حق است پذیرفته شود و آنچه که درست نیست با کار اقناعى معترضین را قانع کنیم.
معاون رییس جمهور با اعتراف و ابراز تاسف از قطع رابطه رییس جمهور و فعالین مدنى و اعضاى ستادها پس از انتخابات، اظهار داشت: دولت براى رسیدن به موفقیت باید بدنه اجتماعى ملت را در کنار خود داشته باشد و لازم است براى با سازى این رابطه اقدامى اساسى صورت گیرد.
وى همچنین به اهتمام دولت براى تسهیل شرایط فعالیت نهادهاى مدنى اشاره و اضافه کرد: در حوزه زنان نیز بخشى از مطالبات ریشه فرهنگى دارد و باید در جریان مبارزات اجتماعى محقق شود.
انصارى در این خصوص به تصمیم دولت دوازدهم در افزایش سهم زنان در مدیریت ها به ٣٠ درصد اشاره کرد و افزود: یکى دیگر از تصمیمات دولت اهتمام در جوان تر کردن مدیریت نظام ادارى کشور است.
رییس سازمان ادارى و استخدامى کشور در ادامه با انتقاد از فراوانى دانشگاه ها و فارغ التحصیلان بیکار، اذعان داشت: باید بدون رودربایستى اعلام کنیم نیروى کار تحصیلکرده نیاز نداریم.
وى در بخش دیگرى به انتقادات مطرح شده پیرامون بودجه اشاره کرد و گفت: من کارشناس بودجه هستم و مى‌گویم که آنچه سالهاست ما را درگیر کرده تصمیمات اشتباه در بودجه است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...