رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
 • کد خبر : 3764
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کالبدشکافی ناآرامی‌های اخیر

روژان: دولت و سایر قوا، اگر خواهان حل مشکلات مالی کشور هستند می‌توانند با صرفه‌جویی ۱۵٪ هزینه‌های خود زمینه اجرایی و میدانی مشکلات را فراهم کنند بدون اینکه مشکلی بر مردم تحمیل کنند و بهانه‌ای دست مخالفین بدهند.

در نظام‌هایی که ارکان حکومت با اتکا به آرای مردم انتخاب می‌شوند مردم به لحاظ نقشی که در انتخاب مسئولین دارند همواره خود را در اداره کشور سهیم می‌دانند و خواهان ایفای نقش در تحولات جاری هستند؛ در نظام جمهوری اسلامی ایران، رهبر انقلاب، مسئولین قوای سه‌گانه و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا با حضور مستقیم و غیرمستقیم مردم در قالب نظام انتخاباتی و بارأی مردم انتخاب می‌‌شوند و به همین لحاظ مردم در اداره امور کشور جایگاه و نقش تعیین‌کننده‌ای دارند. حضور مردم در پای صندوق‌های اخذ رأی حق مردم و تکلیف مسئولین، پاسخ‌گویی به مطالبات آنان است.
با این مقدمه به سراغ تحولات اخیر و نقش دولت در قبال مردم می‌پردازم. هم‌زمان با ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ توسط رئیس‌جمهور به مجلس برای بررسی و تصویب آن به‌عنوان سند دخل‌وخرج دولت در سال مالی و انتشار آن در سطح جامعه جهت اعلام نظر مردم و افراد صاحب‌نظر ، مردم متوجه افزایش قیمت فراورده‌های نفتی و حامل‌های انرژی در بخش درآمدی شدند. اقشار آسیب‌پذیر به لحاظ حاکم بودن رکود تورمی، بیکاری گسترده و گرانی، به نحوه بودجه‌نویسی اعتراض کرده و خواهان اصلاح امور در قالب راهپیمایی‌های خیابانی در چندین شهر جهت حذف بخش درآمدی افزایش قیمت فراورده‌های نفتی و حامل‌های انرژی که به‌تبع به تورم و گرانی چند برابر در جامعه می‌انجامد شدند؛ متأسفانه تعدادی از عناصر فرصت‌طلب و شکست‌خورده سیاسی و عوامل داخلی دشمن با حضور در اجتماع معترضین، زمینه هرج‌ومرج به وجود آورده و ضمن حمله به اماکن عمومی ازجمله حمله مسلحانه به پاسگاه‌ها و اهانت به مقدسات مطالبات به‌حق مردم را به بیراهه و انحراف کشاندند. صرف‌نظر از همه اماواگرها، نگارنده در این نوشتار در ۲ بخش داخلی و خارجی، زمینه‌های بروز وقایع اخیر را مورد مداقه و بررسی قرار می‌دهد.
الف) بخش خارجی
۱-آمریکا بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پایان جنگ سرد به‌عنوان قدرت برتر نظامی و اقتصادی جهان درصدد سلطه و سیطره بر دنیا برآمده و در این راستا، ناآرامی در کشورهایی که با سیاست‌های آمریکا همراهی ندارند را همواره در دستور کار دارد. ابزار اصلی ناآرامی‌ها هم ایجاد گروه‌های تندرو و تکفیری در جهان اسلام مخصوصاً در کشورهای غرب آسیا -که دارای منابع عظیم نفت و گاز هستند- می‌باشد. گروه‌هایی مثل طالبان و داعش، طالبان در سال ۲۰۰۲ افغانستان و قسمتی از پاکستان را به سیطره خود درآورد و گروه تکفیری داعش در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ با کمک‌ برخی کشورهای منطقه و تجهیزات آمریکا، اسرائیل و انگلستان موفق شد ۸۰٪ خاک سوریه، ۴۰٪ عراق و قسمتی از خاک لبنان را به تصرف خود درآورد.
جبهه مقاومت متشکل از کشورهای ایران، عراق، سوریه، به همراه جریان‌های سیاسی مستقل منطقه موفق شد در سال‌های اخیر طومار خلافت خودخوانده داعش را در هم بپیچد و نابودی داعش در خاک عراق رسماً از سوی مقامات این کشور اعلام شد.
۲- اتحاد نامیمون آمریکا، اسرائیل، انگلیس و عربستان در ناامن کردن داخل کشور با حمله عوامل گروه داعش به بخش ساختمان ملاقات نمایندگان مجلس در نیمه اول سال ۱۳۹۶ استارت زده شد.
۳- با ارتباط دادن مسائل و مشکلات اقتصادی کشور به کمک‌های مادی و معنوی به گروه‌های مبارز فلسطینی- لبنانی و نمایش دادن بقایای موشک اصابتی انقلابیون یمنی به فرودگاه شهر ریاض و مؤثر دانستن کمک‌های ایران فاز دوم ناآرامی‌های داخلی کلید خورد.
۴- انتشار اخبار بی‌پایه توسط مقامات غیرمسئول در داخل و خارج در خصوص حجم کمک‌های مالی ایران به نهضت‌های آزادی‌بخش.
۵- توافق آمریکا و اسرائیل بر طرحی محرمانه برای مقابله با ایران در ۳ موضوع هسته‌ای، موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران. کارکرد نخست این توافق: گسترش فعالیت‌های مخفیانه و دیپلماتیک به‌منظور مقابله با برنامه‌های هسته‌ای ایران کارکرد دوم: محدود کردن فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، شامل برنامه‌ای برای دوره پس از جنگ سوریه با تدوین برنامه کوتاه‌مدت ، میان‌مدت و بلندمدت و بالاخره کارکرد سوم: نسبت دادن برنامه موشکی که اساساً دارای ماهیت دفاعی است به مشکلات اقتصادی و تورم داخلی.
ب) عوامل داخلی
۱- در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ دولت، فراورده‌های نفتی و حامل‌های انرژی (برق – گاز – آب و…) را ۴۰٪ افزایش داده درحالی‌که برنامه قانون یارانه‌ها افزایش سالانه ده‌درصدی قیمت فراورده‌های نفتی و حامل‌های انرژی را مصوب نموده است. دولت در سال‌های اخیر نهایت تلاش را در تثبیت قیمت فراورده‌های نفتی داشته به طوریکه در سال اول دولت دوازدهم با افزایش ۴۰٪ قیمت فراورده‌های نفتی شوک بزرگی به جامعه وارد کرد.
۲- اعلام اینکه در سال ۱۳۹۷ یارانه ۳۰ میلیون نفر حذف می‌گردد درحالی‌که دولت یازدهم در سال ۱۳۹۶ در برابر مصوبه مجلس مبنی بر حذف ۶ میلیون نفر در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به‌صورت جدی مخالفت می‌کرد .
۳- مردم در استان‌ها شاهد بودند برخی استانداری‌ها در تأمین هزینه طرح‌های عمرانی عاجز مانده بودند اما دولت در قانون بودجه ۱۳۹۷ اعلام کرد بودجه آموزش‌وپرورش را به استانداری‌ها واگذار می‌نماید! این موضوع نیز باعث حساسیت خانواده و جامعه فرهنگی ایران شد.
۴- در زلزله کرمانشاه و کرمان دولت‌مردان اعلام کردند خزانه تهی است و توان لازم برای کمک به مردم مصیبت‌زده به‌صورت کامل ندارد (با لحاظ موارد بخش خارجی).
۵- اعلام اختلاس‌های پی‌درپی مسئولین دولتی، حقوق‌های نجومی و ورشکستگی مؤسسات اعتباری
۶- صدور اعلامیه‌های محمود احمدی‌نژاد و ایجاد فضای مطالبه‌گری و انتشار اسناد و مدارک دارای بار طبقه‌بندی در فضای مجازی علیه مسئولین قوه قضاییه و عدم شفاف‌سازی در ایجاد ابهامات به وجود آمده.
۷- ضعف رسانه ملی در پوشش حقایق وقایع و افشای پشت پرده مسائل مطرح شده.
موارد ذکرشده باعث گردید عوامل باقیمانده از باند مهدی هاشمی و سلطنت‌طلب و منافقین و سایر گروه‌های معاند از فضای ملتهب و اعتراضات به‌حق مردم استفاده کرده و به اغتشاشات و حتی حمله نظامی و اهانت به مقدسات دامن بزنند. مسئولین به گفته امام راحل باید به مردم به‌عنوان ولی‌نعمت خود بنگرند و حل مشکلات اقتصادی آنان را وجهه همت خود قرار دهند و معترضین واقعی را به‌نام مخالفین نظام تلقی نکنند.
دولت و سایر قوا، اگر خواهان حل مشکلات مالی کشور هستند می‌توانند با صرفه‌جویی ۱۵٪ هزینه‌های خود زمینه اجرایی و میدانی مشکلات را فراهم کنند بدون اینکه مشکلی بر مردم تحمیل کنند و بهانه‌ای دست مخالفین بدهند.

جواد حسن‌آبادی کارشناس ارشد حقوق و جزا

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.