رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
 • کد خبر : 3764
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کالبدشکافی ناآرامی‌های اخیر

روژان: دولت و سایر قوا، اگر خواهان حل مشکلات مالی کشور هستند می‌توانند با صرفه‌جویی ۱۵٪ هزینه‌های خود زمینه اجرایی و میدانی مشکلات را فراهم کنند بدون اینکه مشکلی بر مردم تحمیل کنند و بهانه‌ای دست مخالفین بدهند.

در نظام‌هایی که ارکان حکومت با اتکا به آرای مردم انتخاب می‌شوند مردم به لحاظ نقشی که در انتخاب مسئولین دارند همواره خود را در اداره کشور سهیم می‌دانند و خواهان ایفای نقش در تحولات جاری هستند؛ در نظام جمهوری اسلامی ایران، رهبر انقلاب، مسئولین قوای سه‌گانه و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا با حضور مستقیم و غیرمستقیم مردم در قالب نظام انتخاباتی و بارأی مردم انتخاب می‌‌شوند و به همین لحاظ مردم در اداره امور کشور جایگاه و نقش تعیین‌کننده‌ای دارند. حضور مردم در پای صندوق‌های اخذ رأی حق مردم و تکلیف مسئولین، پاسخ‌گویی به مطالبات آنان است.
با این مقدمه به سراغ تحولات اخیر و نقش دولت در قبال مردم می‌پردازم. هم‌زمان با ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ توسط رئیس‌جمهور به مجلس برای بررسی و تصویب آن به‌عنوان سند دخل‌وخرج دولت در سال مالی و انتشار آن در سطح جامعه جهت اعلام نظر مردم و افراد صاحب‌نظر ، مردم متوجه افزایش قیمت فراورده‌های نفتی و حامل‌های انرژی در بخش درآمدی شدند. اقشار آسیب‌پذیر به لحاظ حاکم بودن رکود تورمی، بیکاری گسترده و گرانی، به نحوه بودجه‌نویسی اعتراض کرده و خواهان اصلاح امور در قالب راهپیمایی‌های خیابانی در چندین شهر جهت حذف بخش درآمدی افزایش قیمت فراورده‌های نفتی و حامل‌های انرژی که به‌تبع به تورم و گرانی چند برابر در جامعه می‌انجامد شدند؛ متأسفانه تعدادی از عناصر فرصت‌طلب و شکست‌خورده سیاسی و عوامل داخلی دشمن با حضور در اجتماع معترضین، زمینه هرج‌ومرج به وجود آورده و ضمن حمله به اماکن عمومی ازجمله حمله مسلحانه به پاسگاه‌ها و اهانت به مقدسات مطالبات به‌حق مردم را به بیراهه و انحراف کشاندند. صرف‌نظر از همه اماواگرها، نگارنده در این نوشتار در ۲ بخش داخلی و خارجی، زمینه‌های بروز وقایع اخیر را مورد مداقه و بررسی قرار می‌دهد.
الف) بخش خارجی
۱-آمریکا بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پایان جنگ سرد به‌عنوان قدرت برتر نظامی و اقتصادی جهان درصدد سلطه و سیطره بر دنیا برآمده و در این راستا، ناآرامی در کشورهایی که با سیاست‌های آمریکا همراهی ندارند را همواره در دستور کار دارد. ابزار اصلی ناآرامی‌ها هم ایجاد گروه‌های تندرو و تکفیری در جهان اسلام مخصوصاً در کشورهای غرب آسیا -که دارای منابع عظیم نفت و گاز هستند- می‌باشد. گروه‌هایی مثل طالبان و داعش، طالبان در سال ۲۰۰۲ افغانستان و قسمتی از پاکستان را به سیطره خود درآورد و گروه تکفیری داعش در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ با کمک‌ برخی کشورهای منطقه و تجهیزات آمریکا، اسرائیل و انگلستان موفق شد ۸۰٪ خاک سوریه، ۴۰٪ عراق و قسمتی از خاک لبنان را به تصرف خود درآورد.
جبهه مقاومت متشکل از کشورهای ایران، عراق، سوریه، به همراه جریان‌های سیاسی مستقل منطقه موفق شد در سال‌های اخیر طومار خلافت خودخوانده داعش را در هم بپیچد و نابودی داعش در خاک عراق رسماً از سوی مقامات این کشور اعلام شد.
۲- اتحاد نامیمون آمریکا، اسرائیل، انگلیس و عربستان در ناامن کردن داخل کشور با حمله عوامل گروه داعش به بخش ساختمان ملاقات نمایندگان مجلس در نیمه اول سال ۱۳۹۶ استارت زده شد.
۳- با ارتباط دادن مسائل و مشکلات اقتصادی کشور به کمک‌های مادی و معنوی به گروه‌های مبارز فلسطینی- لبنانی و نمایش دادن بقایای موشک اصابتی انقلابیون یمنی به فرودگاه شهر ریاض و مؤثر دانستن کمک‌های ایران فاز دوم ناآرامی‌های داخلی کلید خورد.
۴- انتشار اخبار بی‌پایه توسط مقامات غیرمسئول در داخل و خارج در خصوص حجم کمک‌های مالی ایران به نهضت‌های آزادی‌بخش.
۵- توافق آمریکا و اسرائیل بر طرحی محرمانه برای مقابله با ایران در ۳ موضوع هسته‌ای، موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران. کارکرد نخست این توافق: گسترش فعالیت‌های مخفیانه و دیپلماتیک به‌منظور مقابله با برنامه‌های هسته‌ای ایران کارکرد دوم: محدود کردن فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، شامل برنامه‌ای برای دوره پس از جنگ سوریه با تدوین برنامه کوتاه‌مدت ، میان‌مدت و بلندمدت و بالاخره کارکرد سوم: نسبت دادن برنامه موشکی که اساساً دارای ماهیت دفاعی است به مشکلات اقتصادی و تورم داخلی.
ب) عوامل داخلی
۱- در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ دولت، فراورده‌های نفتی و حامل‌های انرژی (برق – گاز – آب و…) را ۴۰٪ افزایش داده درحالی‌که برنامه قانون یارانه‌ها افزایش سالانه ده‌درصدی قیمت فراورده‌های نفتی و حامل‌های انرژی را مصوب نموده است. دولت در سال‌های اخیر نهایت تلاش را در تثبیت قیمت فراورده‌های نفتی داشته به طوریکه در سال اول دولت دوازدهم با افزایش ۴۰٪ قیمت فراورده‌های نفتی شوک بزرگی به جامعه وارد کرد.
۲- اعلام اینکه در سال ۱۳۹۷ یارانه ۳۰ میلیون نفر حذف می‌گردد درحالی‌که دولت یازدهم در سال ۱۳۹۶ در برابر مصوبه مجلس مبنی بر حذف ۶ میلیون نفر در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به‌صورت جدی مخالفت می‌کرد .
۳- مردم در استان‌ها شاهد بودند برخی استانداری‌ها در تأمین هزینه طرح‌های عمرانی عاجز مانده بودند اما دولت در قانون بودجه ۱۳۹۷ اعلام کرد بودجه آموزش‌وپرورش را به استانداری‌ها واگذار می‌نماید! این موضوع نیز باعث حساسیت خانواده و جامعه فرهنگی ایران شد.
۴- در زلزله کرمانشاه و کرمان دولت‌مردان اعلام کردند خزانه تهی است و توان لازم برای کمک به مردم مصیبت‌زده به‌صورت کامل ندارد (با لحاظ موارد بخش خارجی).
۵- اعلام اختلاس‌های پی‌درپی مسئولین دولتی، حقوق‌های نجومی و ورشکستگی مؤسسات اعتباری
۶- صدور اعلامیه‌های محمود احمدی‌نژاد و ایجاد فضای مطالبه‌گری و انتشار اسناد و مدارک دارای بار طبقه‌بندی در فضای مجازی علیه مسئولین قوه قضاییه و عدم شفاف‌سازی در ایجاد ابهامات به وجود آمده.
۷- ضعف رسانه ملی در پوشش حقایق وقایع و افشای پشت پرده مسائل مطرح شده.
موارد ذکرشده باعث گردید عوامل باقیمانده از باند مهدی هاشمی و سلطنت‌طلب و منافقین و سایر گروه‌های معاند از فضای ملتهب و اعتراضات به‌حق مردم استفاده کرده و به اغتشاشات و حتی حمله نظامی و اهانت به مقدسات دامن بزنند. مسئولین به گفته امام راحل باید به مردم به‌عنوان ولی‌نعمت خود بنگرند و حل مشکلات اقتصادی آنان را وجهه همت خود قرار دهند و معترضین واقعی را به‌نام مخالفین نظام تلقی نکنند.
دولت و سایر قوا، اگر خواهان حل مشکلات مالی کشور هستند می‌توانند با صرفه‌جویی ۱۵٪ هزینه‌های خود زمینه اجرایی و میدانی مشکلات را فراهم کنند بدون اینکه مشکلی بر مردم تحمیل کنند و بهانه‌ای دست مخالفین بدهند.

جواد حسن‌آبادی کارشناس ارشد حقوق و جزا

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...